Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Ulei la cutia de viteze
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
DACIA-Wrc
Sunt din cluj. Am fost la o firma de pe strada Malinului....am dat 87.000 sa`mi schimbe uleiu la cutie.
aveam uleiul cumparat de 2-3 saptamani si`l purtam in masina
mi`o scos uleiul vechi mi l`o pus pe asta nou...si acuma nu`mi mai intra in 2 si`n 3
caraie si cand o bag in 1
si sub masina`i pata
ce sa fie baiu?
m`am uitat...surubu`i pus la loc...ii strans ca cu mana nu se desface...adica ambele suruburi?
sa curga pe la planetare?
a 2-a oara la aia nu ma mai duc nici mort
sincer
OCEBE
faptul ca intra greu in viteze dupa schimbarea uleiului o dau pe seama vascozitatii sporite a noului ulei + timpul friguros; probabil ca in timp o sa se mai lase si singura problema va fi doar frigul; faptul ca-i pata sub masina nu inseamna neaparat pierderi a noului ulei ci este posibil ca de la golirea vechiului ulei sa ramana cutia uda si sa se mai prelinga; ca ordin de marime, o lingurita de ulei face pe asfalt o pata cat o foaie A4.
DACIA-Wrc
mda stiu si eu....
dar pe asfalt ii pata de ulei...de 1,5x1,5 metrii
astai buba...
ca si cand am schimbat uleiu din motor...o curs umpicutz...
dapoi la cutie ii plin de ulei sub masina...ce poate sa fie?
sa curga pe la planetare?
Ingerash
acceasi problema, pierd ulei din cutie si am fost la 2 mecanici pana aku si nu i au dat de cap. Singurul lucru care au stiut sa l faca a fost sa l completeze.... sad.gif
Al Cap0nE
Au stiut doar atat sa faca de lene, va zic eu. Pt ca trebuie data cutia jos, si nu sunt multi care sa se apuce de treaba asta, cel putin fara o spaga buna.
tatabobu
Scrie si tu in profil ce masina ai. Presupun ca e Dacia: daca ai cutie model vechi, in 4 trepte, poate fi de la supapa de presiune. Daca ai cutie mai noua, supapa de presiune sau faptul ca nu ti-au schimbat garnitura de cupru de la busonul de golire.
Vezi si tu daca si unde sunt urme de ulei pe cutie, ca sa-ti dai seama pe unde curge.
B31AYZ
QUOTE(Ingerash @ 18 Jan 2005, 02:56)
acceasi problema, pierd ulei din cutie si am fost la 2 mecanici pana aku si nu i au dat de cap. Singurul lucru care au stiut sa l faca a fost sa l completeze.... sad.gif
*



Salut ,
Si eu pierdeam ulei din cutie pana am mers 300 km fara ulei .Curgea pe la un semering .Am fost la mecanic , a schimbat semeringul si am completat cu ulei .O perioada aveam si eu pete pe asfalt .Am crezut ca ,curge iar pe la semering .A urcat-o pe rampa si era uscat la semeringul schimbat. Cred ca a fost completat cu prea mult ulei sau se scurgea din alta parte .Cert este ca dupa un timp nu a mai curs si reverificand din nou , uleiul in cutie era ok.
Daca nu curge prin alta parte vizibila , zic sa mai ai rabdare si sa verifici dupa un timp.
romulus
Si eu pierd ulei pe la simering. Am schimbat simeringul, dupa nici 100Km a inceput sa curga din nou. Mi-e groaza sa-l schimb numai cand ma gandesc la faptul ca sunt sanse mari sa nu tina nici asta nou. Calitatea pieselor ne omoara. Pana la urma nici cele "de origine dacia" nu-s de calitate...
Madfan
si eu vreau sa schimb uleiul din cutia de viteze ca am 70.000 km cu dacia mea din 95 in 5 trepte cu bord cn dar dupa ce am citit ce ati spus voi mai sus cred ca renunt .
Masina merge perfect, i-am schimbat set motorul la 62.000 km dar cu uleiul ala ma mai gandesc .. nu l-am schimbat niciodata.
Al Cap0nE
70.000 si nu ai pus ulei in cutie ?? Ori esti foarte norocos ori...nu stiu. In principiu nu ai ce sa strici daca completezi cu ulei cutia. Nu trebuie decat o pompa cu care bagi ulei prin buson pana nu mai intra. Dupa care inchizi si gata.
adostar
Nu baga ulei in cutie pana nu mai intra !!!! ca omori cutia!!! atentie!!! bagi ulei cat scrie la carte. mai bine te duci la un service sau la un mecanic smart.
Ov
ulei se baga pana ajunge in dreptul busonului de umplere lateral. Masina tb sa fie dreapta.
Madfan

Al Cap0nE Posted 19 Jan 2005, 21:32
70.000 si nu ai pus ulei in cutie ?? Ori esti foarte norocos ori...nu stiu. In principiu nu ai ce sa strici daca completezi cu ulei cutia. Nu trebuie decat o pompa cu care bagi ulei prin buson pana nu mai intra. Dupa care inchizi si gata.


Am completat uleiul in cutie mereu cand schimbam si uleiul de motor dar, eu ma refeream ca nu l-am schimbat niciodata.

Madfan
gata am schimbat uleiul am pus castrol manual 80w90
215 k /litru ..

intra frumos in viteze .. smile.gif
andu911
de fiecare data cand schimbati uleiu la cutie ar fi bine sa vedeti cat ulei vechi scoateti de acolo, sa va faceti o idee despre cat pierdeti.
In cutii de 4 se baga 1,8 l iar in cutii de 5 se baga 2l.
andu911
DACIA-Wrc eu vad 2 explicatii la problema ta:

1)Cat ulei vechi a scos mecanicu din cutia ta? La o cutie ca a ta in 4 trepte trebuia sa scoata 1,8 litri....dar daca nu a scos decat vreo cateva sute de ml....inseamna ca iti curge pe undeva si evident ca dupa ce ti-a umplut-o, a inceput sa curga prin locurile respective...
2)N-au strans suruburile alea.
BOBINATOR
Ma tem ca te inseli amigos ! La o cutie in 5 intra mai mult de 2 litrii parca 2,5 l!
andu911
In cutia de 4 intra 2 litri, iar in cutia de 5 intra 2,2 litri...dar cum nu se introduc mai mult de 1,8 litri, respectiv 2,0 litri...nu trebuie nici s-o umpli pana explodeaza biggrin.gif...unii vehiculeaza ideea cu 2,2 litri, altii cu 2,5 litri...
asta ca sa nu ne contrazicem aiurea in timp ce DACIA-Wrc are o problema...
jaf
mai wereceu tu mai schimbi uleiu la ditamai BOLIDU ? pai ai dat mai multi $$ pe schimbat si ulei decat valoareaza masina 243.gif icon_mrgreen.gif
Radduu
Ce ulei trebuie sa pun in cutia de viteze? ce vascozitate? Este un ulei special sau este ulei normal pt motor? mellow.gif ,,ca nu l-am mai schimbat de 3-4ani, dar am mers si f putin cu masina..dar totusi.. wacko.gif
andu911
80w90 - T90...ia de la Lukoil ca e bun si nu e nici scump...parca 80.000/l
Radduu
merci mult
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.