Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Iesiri cu bicicleta
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri > Coltul biciclistului
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148
Axe
nu este off, era vorba de iesire la bere dar toti vin pe biciclete, sa ne dam sportivi ! wink.gif
gibonu
La bere ma bag si eu. Stabilit voi data si locul si o sa incerc sa fiu prezent.
VladG
Vineri seara? Undeva in centru, sa fie egala distanta ptr toti?

Sau in Regie, ca avem mai multe sanse la locuri libere? as putea rezerva in Piranha...

Propun orele 19:30.

Lista de "biciclisti":
1. acb;
2. zax;
3. vis-a-vis;
4. axe;
5. gibonu;
6. vladg



Completati, daca mai sunt doritori, sa stim cate locuri rezervam wink.gif
Axe
cine-i piranha asta ? smile.gif
vis-a-vis
O gradina misto, vizavi de Regie (peste pod) tongue.gif
atentat_cu_bomboana
Yeap, obligatoriu cu rezervare, ca i-a apucat pe astia nebunia cu nuntile si riscam sa nu gasim locuri pe nicaieri. Cred ca se facu vinu'.
Vineri seara e ok pentru mine.
b76bgaarh
nunta ...vinerea seara?????

daca nu am reusit sa vin cu bicla...macar la un ceai.....ar trebuiiii

gibonu
Pentru mine e OK vineri seara, in Regie la Piranha.
Si eu zic ca e cel mai bine sa se faca rezervare inainte.
costi
daca-i asta, ce-i cu toata menajeria aia ?
http://www.clubpiranha.ro/#
atentat_cu_bomboana
Haha! Da, asa e, in perioada asta sunt nunti, da' vineri seara - mai putine! biggrin.gif

Oricum ne trebuie rezervare in Piranha daca suntem grup mai mare, ca au inceput facultatile si toti vor inauntru la caldurica.
Vineri e de obicei intilnire reno, nu? Deci veti lipsi de la ea venind la biciclisti.
19:30 will be, daca face VladG rezervare. Actualizati lista, va rog.
Axe
pai ca sa nu lipsim de la intalnire putem merge cu bicla in parcul tineretului la intalnirea de la 21.30. Evident noi cu berile in buzunar, cu semintele si cu caterinca. Si ii lasam pe poluatori sa vina cu renoaiele, sa nu poata sa bea nimic hhhhhhhhh !?
zax
Daca nu e prea tarziu sa-mi expun punctul de vedere as avea o rugaminte: nu regie (si in general nu zona de vest a bucurestiului - Crangasi, Militari)! Mi se pare extrem de aglomerat, nu cunosc drumurile si o sa fac o gramada pana acolo...
corrado83
pt cand e treaba cu regia?
VladG
Eu recunosc ca am fost subiectiv cu Regia, ca e in zona mea oarecum, dar am venit cu ceva concret, oferindu-ma sa fac si rezervare.
N-am nimic impotriva sa mergem in alt loc, dar astept propuneri corespunzatoare, cu locatie si cine face rezervare. biggrin.gif
Presupun ca ziua si oara sunt ok ptr majoritatea (vineri, 19:30)
Lucman
Dragi ciclisti. Constat ca ati dat in patima bauturilor betive si daunatoare la trup si minte. La bere imediat va strangeti, dar la o tura abia de incropim 6 persoane.
Atentie la off topic.
zax
@ vladG: vezi cum esti?! Arunc si eu o rugaminte si tu incepi cu amenintari d-astea?! sad.gif


@ dl lucman: in cazul in care n-ati observat inca de vineri cand v-ati facut bagajele inainte sa ni se explice pe un ton parintesc ca acel garaj in care ne adapostisem nu e sala de asteptare, a cam venit toamna, cu frig, ploaie si alte uratenii... asa ca acum trecem la povestiri la gura sobei si planuri pentru sezonul viitor. Astfel ca, referitor la remarca dvs. cu offtopicul nu pot sa spun decat atat: tongue.gif



L E: F..ck! M-am trezit! Nu mai luati prea mult in seama dorinta mea ca s-ar putea sa nu ajung. Am 50% sanse ca vineri sa nu fiu in Bucuresti... O sa incerc sai fiu dar cum nu sunt sigur n-are rost sa m bag in organizare...
atentat_cu_bomboana
@Lucman: Printre rinduri, citesc eu, e un "da". Adica vii si tu.
O sa auzim despre Campu lui Neag - Herculane (momeli picante pentru sustinerea propunerii lui VladG am si eu), iar eu vreau sa studiez nitel si sa va zic despre Cazanele Dunarii - Gura Ponicovei - traseul mocanitei de pe valea Berzasca - Bigar... Sunt propuneri pentru la anul, trasee de bicicleta. Nu va fi chiar off-topic.
@zax: Hai ca-ti arat eu drumul pina in Regie. Pliiz... (am auzit ca au o ciorba excelenta!) biggrin.gif
VladG
Treaba sta asa: daca cineva doreste sa faca rezervare in alt loc (mai accesibil), e rugat sa o faca si sa anunte pana joi, la orele 16:00. Altfel voi face eu rezervare in Piranha.
E un prilej bun sa facem ceva planuri ptr la anul (hai, ca de fapt asta e doar pretextul biggrin.gif)
Dar va rog sa completati lista, sa se stie ptr cate persoane se face rezervarea:
1. acb;
2. vis-a-vis;
3. axe;
4. gibonu;
5. vladg;
6. zax(?)
7.
gibonu
De acord cu VladG.
vis-a-vis
Asa se-ntampla mereu. Un OM se agita sa fie totul bine, pune la punct toate detaliile si se mai gaseste cate unu care sa strambe din nas.
Cine nu poate, sa nu vina.
Eu vreau in regie, na! 10561582.gif
Axe
eu m-am lasat de bautura !
glumesc , am treaba, deci nu ma luati in seama ! smile.gif
atentat_cu_bomboana
Atunci ia alien_x locul lui Axe.
Cind s-o intoarce hefee in tara, cred ca se trece si el pe lista.
1. acb;
2. vis-a-vis;
3. alien_x;
4. gibonu;
5. vladg;
6. zax (?)
7. hefee (?)
8.
corrado83
1. acb;
2. vis-a-vis;
3. alien_x;
4. gibonu;
5. vladg;
6. zax (?)
7. hefee (?)
8. corrado83
9.
senna
1. acb;
2. vis-a-vis;
3. alien_x;
4. gibonu;
5. vladg;
6. zax (?)
7. hefee (?)
8. corrado83
9. Senna
vis-a-vis
Ma, sigur n-ai vreo cina la data si la ora aia? Ti-ai consultat bine agenda?
VladG
radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif

@Lucman, mai lasa pana vineri discutia asta si apoi cred ca poti sa stergi de acolo de unde incepe propunerea de iesit la bere, sa ramana topicul "curat" wink.gif
vis-a-vis
Daca e s-o spun p-aia dreapta, el ne-a invatat la prostii... cum stateam noi rastigniti pe trunchiurile de copac de langa lac, a scos el prea minunata-i butelcuta cu licoare amortitoare de genunchi si ne-a lasat sa ne turnam si noi, in capacelele de apa plata.
atentat_cu_bomboana
Da, asa ma gindeam si eu. Sa ramina doar ultimul post (probabil al lui VladG, ca organizator nerabdator) cu lista finala si locul si ora de intilnire.
Sa va lasati bicicletele acasa, ca acolo n-aveti unde sa le parcati in siguranta. Ma rog, e un rastel pentru vreo 4-5 biciclete si acum citeva saptamini se invirtea si un nene de la paza, da' pe frigul asta nu cred ca mai e.
vis-a-vis
Ai si tu o problema, cu parcatul bicicletelor tongue.gif
Eu cu bicla vin, ca-mi permit, ca e de doi lei 04.gif
Daca beau mai multe beri, parca mi-ar fi tarsala sa ma duc cu masina acasa. Daca-mi pune vreunu fiola cand pedalez, ce poate sa-mi faca? Imi ia bou' de la bicicleta...
hefee
incerc sa vin si eu la bere. dar deocamdata raman cu semnul intrebarii.
senna
Pai, daca intalnirea dureaza maxim 20 de ore e ok; apuc pranzul de sambata =))
VladG
Am facut rezervarea in Piranha, pentru maine seara, 24 octombrie, orele 19:30.
Rezervarea costa 30 RON, deci o sa fie cam 4 RON de caciula, nu cred ca e o problema, nu?
Daca doriti, se poate si manca acolo.
Ne vedem maine!

Am rezervat o masa de 10 persoane. Pana acum lista e:

1. acb;
2. vis-a-vis;
3. alien_x;
4. gibonu;
5. vladg;
6. corrado83
7. Senna
8. zax (?)
9. hefee (?)
gibonu
@ VladG
Multumesc pentru organizare.
Zi si mie pe ce nume e rezervarea facuta, ca sa nu stau sa intreb pe la mese diverse chestii.
Ne vedem maine seara.
Victorine
In primul rand, ca sa nu fiu prea mult pe langa ciorba voastra va urez sa va simtiti foarte bine la intalnire si de fapt sunt sigur ca o sa fie asa dupa cate citesc pe topicul de fata. par sa se fi legat niste prietenii. Urmaresc de la inceputuri topicul si uneori chiar cu oarecare invidie pentru drumetiile pe care le organizati. Foarte frumos! Felicitari tuturor celor care isi dau silinta sa intretina aceasta prietenie, pentru ca asta cere ceva atentie pentru ceilalti si implicare!

Voiam sa semnalez un eveniment care are loc in Timisoara : PEDALATI!

Intrucat adresa face referire strict la eveniment, consider ca nu poate fi vorba de reclama, de aceea am pus-o. Eventual reclama la aer mai curat si un spirit mai liber. Evenimentul ar trebui sa atraga atentia putin asupra noastra si asta sa se reflecte in conditii mai bune pentru biciclistii din Timisoara, un numar mai mare de biciclisti pe strazi si un plus de atentie din partea soferilor. In general avem aceleasi probleme cu biciclistii din toate orasele smile.gif

Eu sper ca o sa fie o plimbare placuta, mai ales daca vremea tine cu noi. Ii invit pe toti cei care doresc sa ni se alature.

Mentionez ca nu fac parte din echipa care organizeaza actiunea si nu am nici un fel de beneficiu material de pe urma faptului ca o popularizez. Am primit linkul astazi de la o prietena si ma bucur sa pot da vestea mai departe.

Plimbari cat mai frumoase grupului vostru care se extinde continuu si asteptam imagini din ture!
VladG
Multumim, Victorine. Poate vii si tu cu noi in tura pe care ne-o propunem la Herculane.

@gibonu: Rezervarea e pe numele meu, Vlad wink.gif
Victorine
Ar fi fain, daca voi va mobilizati sa veniti incoace pana la Herculane, m-as aduna si eu cu voi, ca parca deja va stiu pe toti smile.gif

Distractie placuta!
atentat_cu_bomboana
Victorine, bun venit pe topic!
Am citit despre intilnirea biciclistilor din Timisoara. E o initiativa frumoasa. Nu stiu daca cine a numit-o asa, "numaratoarea biciclistilor", a vrut sa faca neaparat o legatura cu obiceiurile pastorale, dar pe mine m-a dus cu gindul la "masura oilor" biggrin.gif

Sa aveti vreme buna miine si sper si eu sa ne vedem vara viitoare la Herculane.

@VladG: E ok cu banutii pentru rezervare. Multumim frumos.
Ne vedem diseara.
vis-a-vis
Fata, fi-ti-ar limbaju' de lemn 04.gif

user posted image
atentat_cu_bomboana
Vis-a-vis: 1. nu ma deconspira; 2. nu mai baga oamenii la raze X. 3. fereste-te de off-topic.
Scrisei "topic", nu "forum" tongue.gif

QUOTE(VladG @ 19 Oct 2008, 21:34)
Vedeti ca la Plus au bagat niste bluze cu maneci lungi f misto ptr bicicleta, gen mulat. Sunt antivant si cu un fel de polar la interior, doar 16 RON. Eu mi-am luat una.


Mi-am cumparat si eu. Asa arata: [attachmentid=1627478617]

b76bgaarh, Lucman, costi, nu vine niciunul dintre voi diseara? Muttley? rolleyes.gif Haideti, ultima strigare... 19:30 Piranha, rezervare facuta de Vlad. Masa inauntru, sper! smile.gif

1. atentat_cu_bomboana;
2. vis-a-vis;
3. alien_x;
4. gibonu;
5. vladg;
6. corrado83;
7. Senna;
8. hefee;
9. zax;
10.
vis-a-vis
Daca va faceati probleme, sa stiti ca am ajuns intreg 10561582.gif
atentat_cu_bomboana
N-am mai venit corrado83, dar am capatat bonus pe b76bgaarh, Doc si casper.
Toata lumea ok? A fost o tura cam dificila... smile.gif L-am avut pe VladG cu harta, dar ne-a lipsit "tata Pana", Lucman, cu pda-ul.
Cred ca-i gata si cu pagina de off-topic.
Lucman
Sorry copii. Nu am apucat sa vin din pacate.
Contez macar pe faptul ca veti face un rezumat smile.gif
b76bgaarh
simplu...vin in loc de bere.....

4 soferi ...eu zax doc si casper....

aaa si domnisoarele de la marlboro.........
atentat_cu_bomboana
Am vorbit acum cu VladG la telefon si am o banuiala ca am trisat eu la nota, fara de voie, ca a iesit prea mult cit ati avut voi de platit de om. Iaca, motiv sa ne vedem iar cumva cindva sa reechilibram balanta.
Victorine
Sper si cred ca a fost o reuniune placuta urmata de cat mai putin algocalmin, triferment, bilichol, comprese cu apa rece si leacuri babesti care insotesc de obicei in mod fericit mai mult sau mai putin eficient aceste intruniri, sau mai bine zis cu care se oblojesc protagonistii in ziua ce urmeaza "conflictului".

In ceea ce priveste, sper ca nu va suparati daca o sa revin cu cateva vesti de la evenimentul pe care l-am mentionat mai sus, care s-a desfasurat astazi in Timisoara. Practic a fost o plimbare de voie prin oras timp de vreo ora, timp in care coloana de cateva sute de biciclisti de toate varstele calare pe tot soiul de atelaje a stanjenit serios (asta ca sa fiu finut) traficul, atragand in acest fel o cacofonie de claxoane si injuraturi din partea soferilor... Tot raul spre bine pentru ca uneori publicitatea negativa functioneaza mai eficient. blush.gif

Asadar la 11 dimineata pe racoare stateam cu fata la soare, de fapt il cautam in fata la stadionul Dan Paltinisanu alaturi de alti ciclisti infrigurati dar bucurosi de intalnire. Foarte tonic sentimentul de a te intalni si saluta cu biciclisti deja la cativa kilometri distanta de locul intalnirii, alaturi de care mergeai evident spre aceeasi destinatie smile.gif

Dupa ce m-am intalnit absolut intamplator cu cativa prieteni care venisera sa militeze pentru aer si spirit mai curate pe bicicleta, pe la ora 12 am dat lejer o tura de stadion ca sa se structureze astfel putin plutonul, dupa care lungul convoi s-a indreptat spre centru. Desi initial am fost dezamagit pentru ca politistii anuntasera ca urmeaza sa mergem pe o singura banda, in formatii de maxim 4 biciclisti respectand regulile de circulatie SI SEMAFOARELE (ceea ce ar fi presupus fragmentarea plutonului in foarte multe grupuri mici care ar fi incurcat mult mai mult circulatia) in cele din urma se pare ca am primit unda verde peste tot. Asta desi in unele intersectii nu se aflau politisti sau gardieni, astfel ca ne-am oprit civilizat la semafoare. Si oricum ne-am incadrat pe cat posibil pe o singura banda, pentru a stanjeni cat mai putin posibil traficul, acolo unde asta era posibil/.

Pe langa claxoane, injuraturi si expresii ostile am vazut si multe fete zambitoare si aprobatoare in masini. Din pacate prea putini soferi au oprit motorul in coloanele care au asteptat trecerea noastra si 20 de minute. Dar asta se intampla foarte rar si la semafoarele la care rosul tine 90 sec. In general sunt singurul care fac asta chiar cand sunt 4 benzi pe sens, chiar am urmarit atat cat putea sa-mi dau seama in jurul meu (6-8 masini).

Pietonii destul de intrigati cascau gura, mai ales ca unii ciclisti erau echipati de Turul Frantei (cinste lor si bravo ca au bani de echipament si ii dau pe asa ceva). Fiind sambata, multa lume care nu merge la servici si-a vazut de finalizarea constructiilor inainte de a intra in iarna, astfel ca am dat peste foarte multe masini mari care plouau foarte mult. La intrebarea unui pieton "ce concurs e asta?" i-am raspuns ca nu e nici un concurs, e o actiune umanitara de filtrare a aerului din oras prin plamanii nostri...

Una peste alta, desi n-am stat pana la capat (am plecat spre casa pe la 12:50 ca aveam oaspeti la masa, am ras niste tuici afara la gratar biggrin.gif ) m-am simtit foarte bine, am socializat cu unul cu altul ca intre oameni uniti de aceleasi pasiuni si mai ales am atras cred o cantitate apreciabila de atentie, asa cum spuneam mai devreme.
Imi permit sa pun un linkpedaleaza.ro pentru imagini de la happening. Sper ca nu e nici o problema, situl nefiind unul comercial.

Ar mai trebui sa spun ca numarul participantilor a fost imbucurator mai mare decat cel preconizat (participantii pregatisera numere de atasat la biciclete doar pentru 250 participanti si sunt sigur ca zilele urmatoare o sa-i vad prin trafic. Numerele erau mari, inscriptionate pe placure reflectorizante, se pot vedea in poze.) Cred ca au fost pe putin 500 de biciclisti, inclusiv copii pe bitigle mici, inclusiv biciclete cu caruta in care dormeau plozii smile.gif Chiar nemti care locuiesc aici (nu sunt putini) si care m-au surprins foarte placut venind s asustina demersul biciclistilor Timisoreni.

Toate cele bune!
VladG
Frumoasa initiativa.
Mi-a placut poza cu bicicleta cu atas ptr copil smile.gif
emil_t
voi circulati noaptea? ce far aveti ? sau ce model de far exista in ro cu care sa vezi cat de cat 10m in fata si cel mai important la ce pret.
Lucman
Consider ca mai practic e sa folosesti o frontala. Eu am un Petzl MYO XP cu bataie cam pe 18-20 m, dar e in jur de 200 lei.
emil_t
poate o sa ma indur sa dau 200 lei pe lanterna, mai ales ca vine iarna, ai dat comanda de pe net la laterna ?

voi circulati cu bicla pe zapada ?biggrin.gif imi caut acuma niste caucucuri mari de zapada dar oricum mai important e sa am far bun
vis-a-vis
A luat nevasta-mea o frontala d-asta, chinezarie de la produse cu 30 de mii...
A dat 100 de mii, cu leduri, 2 baterii R6(sau acumulatori) si face o lumina de te-ndoaie biggrin.gif
Mai bine-mi pun 3-4 d-alea tongue.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.