Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Iesiri cu bicicleta
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri > Coltul biciclistului
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148
vis-a-vis
A... coolspeak.gif
Axe
mai fete si baieti, smile.gif, tocmai am venit de la Dridu(baraj), am fost cu niste baieti de isprava si ne-am alergat la greu in total 131km, ne-am rupt in doua dar a meritat smile.gif)))))))
Din pacate am asistat aproape pe viu la un accident in care o femeie a fost storcita pe o trecere de pietoni din Ciolpani dupa care soferul a intrat cu masina intr-un copac(dezastru),poate vedem la stiri sad.gif((((((
VladG
Axe, ati avut parte si de o vreme super azi. 131... hm... destui... biggrin.gif
Traseu? Poze? Povesti (mai vesele, nu cu accidente)?
Axe
Pai ne-am filmat in mers, la trena, poze la greu dar sunt mari, poate reusesc sa le micsorez maine. Cum pun un film pe youtube ? Poate cineva ?
atentat_cu_bomboana
Poze din Poiana Brasov, mai fara pretentii. N-am fotografiat traseul propriu-zis pentru ca e greu sa mergi cu aparatul dupa tine, mai ales cu unul asa de mare.
VladG
4 pe-o masina, si din alea grele... biggrin.gif
Ceva febra musculara?
kokosmin
Ce interesant! As incerca si eu downhill. Bicicletele MTB XC se califica pentru down sau sunt cam firave ?
atentat_cu_bomboana
Fetelooor! smile.gif Eu nu-s deloc in masura sa dau sfaturi despre downhill. Bicicletele astea sunt speciale, scurte, cu saua joasa, foarte robuste. Au o singura foaie si 5-6 pinioane si cadrul are unghiuri speciale pentru coborire, amortizoare pe fata si pe spate, elemente suplimentare de siguranta si de protectie etc. Stiu ca daca ai curaj si multa indeminare, poti cobori si cu un MTB cum au majoritatea dintre noi, dar la alta viteza si, evident, cu mai putine satisfactii.
Doc ne poate spune mai multe despre diferente.

@VladG: Cred ca am mers la un moment dat si cu 160km/h cu alea patru deasupra... Nu am avut dar ar fi fost bine sa avem suport speciali pentru bicicletele astea (cu sina lata, sa incapa cauciucurile in "jgheab") si cu bratul de sustinere in alt unghi (ca sa nu impinga bicicleta spre extemitatea din fata a suportului).
Cit despre febra musculara, cred ca as fi zacut o zi intreaga daca nu aveam antrenamentul de peste vara. Adica asa imi inchipui. M-am simtit bine, chiar fresh, pina la sfirsitul zilei. La ultima coborire ne-a oprit la Cabana Postavaru si am baut o berita stind la soare pe terasa. Sa vezi dup-aia ce curaj am prins, eram ca o pantera! Asa am si cazut, de altfel, prea pantera fiind biggrin.gif.
Dintre toate pericolele, cel mai mare il constituie ATV-urile care vin pe drumul cu care te intersectezi sau iti apar brusc in curbe...

E un sport frumos dar si costisitor: bicicleta, piese, echipament de protectie, telegondola...
hefee
Sambata mi-am facut damblaua si am urcat pe Baiului.
Pentru cine n-a fost pana acum, sa dau niste repere.
Cum te dai jos din tren, o iei spre Sinaia si unde se termina gara, faci stanga si mergi pe drumul care duce spre liziera padurii. Se intra pe drumul forestier care se face in stanga si dupa aia drepta, prin spatele caselor (exista unul care se duce in stanga - nu pe ala). Vremea era cam nasoala, dar fara precipitatii. Urmeaza o urcare usoara (in toltal cam 7 km din gara) dupa care incep niste rampe ucigase, de peste 30 de grade pana la golul alpin. Se cam urca primi 10-11 km de la 850 metri la aproape 1800, in ultimii 4-5 km urci cam 600 m diferenta de nivel. Odata cu golul alpin a venit si o ceata groasa de vedeam decat 7-8 m mai clar in fata. Asa ca mare lucru n-am vazut. E un drum "forestier" cand cu pietre, cand pamant, cand cu niste bolovani. Si portiuni in care nu se mai distinge decat dupa culoarea diferita a ierbii. Pentru ca era multa umezeala (pamantul f. umed) si vizibilitate mica n-am putut sa cobor decat cu precautie si destul de incet. Asta dupa ce era sa ma rastorn de vreo 3 ori ca bicla nu mai avea deloc aderenta pe pamantul ud. Coborarea e destul de abrubta, care in conditii normale (fara ceata si cat de cat uscat) cred ca era f. misto de facut. La mine a durat destul de mult.
Asa ca, dupa vreo 15 km de mers pe "cresta" prin ceata m-am gandit ca trebuie sa cobor. Am iesit de pe drum si am tinut, cu busola (ca tot ceata era) SW pana am dat de un drum forestier care a iesit in DN1 undeva intre Comarnic si Posada.(De aia scrie peste tot ca trebuie sa ai si busola la tine, cand pleci pe munte.) Dupa care am mers pe la Sinaia cu gand sa prind trenul de 17, dar am facut pana cu vreo 3 km inainte de gara. Era intuneric si am mers pe jos pana la gara unde am baut un coniac (Zaraza- minorii sa nu faca asa!) si intr-o juma de ora a aparut alt tren cu care am venit in Buc. Pana am facut-o in tren.
Traseul, in conditiile de sambata, cred ca se incadeaza la sport extrem. Mai ales ca pe drumu forestier care m-a dus in DN1 am carat bicla pe umar ca s-au blocat rotile din cauza namolului amestecat cu frunze si bete.
Dar a meritat, ca experienta. Ceva poze poate pun maine, ca azi am uitat sa iau cardul.
ceva poze se pot descarca de aici (nu pot posta).
http://s6.transfer.ro/storage/baiului-08925.zip
Lucman
Si s-a plecat de la o plimbare prin Bucuresti. La anul parca vad ca o dam pe extrem.

Axe
Si ursu, ........, ursu nu zicea nimic ?!
Mie serios la o tura d-asta mi-ar fi frica de urs de n-as intra in padure.
VladG
hefee, atunci e musai sa repetam traseul la primavara, in conditii mai bune, sa vedem si ceva pisaje, din poze arata extraordinar.
Peaty
Sal baieti si FETE smile.gif

Vremea in weekend a fost super in Poiana ....soare , cald, berea rece... tongue.gif

@a_c_b...sunt super pozele smile.gif felicitari

11 Nov 2008, 11:30:
@hefe .. nu crezi ca e periculos sa mergi singur intr-o tura??? sunt multe accidente care se pot intampla sad.gif
atentat_cu_bomboana
Hahaha! O sa fac ceva care o sa-l scoata din minti pe vis-a-vis. Fiti atenti aici:
"Peaty, bun venit pe forum!" biggrin.gif
hefee
QUOTE(Peaty @ 11 Nov 2008, 11:25)
Sal baieti si FETE smile.gif

<span class='edit'>11 Nov 2008, 11:30:</span>
@hefe .. nu crezi ca e periculos sa mergi singur intr-o tura??? sunt multe accidente care se pot intampla sad.gif
*



cine-i sortit sa moara impuscat nu moare inecat, zice o vorba batraneasca. biggrin.gif
atentat_cu_bomboana
Uite, Kokosmin, odata cu intrarea lui peaty pe topic ar putea sa vina si raspunsurile la intrebarile tale legate de downhill. Polonete si el isi arata interesul pentru sportul asta. Peaty "knows something I don't know". Doar sa-i treaca de salutat "fete" (cu caps-uri) pe aici si se va apuca de treaba! biggrin.gif

Vorba lui Lucman, "Si s-a plecat de la o plimbare prin Bucuresti...". Ne trebuie asigurari medicale.
Doc
Acum v-ati apucat de downhill cand a trecut sezonul? Pai toata vara ce ati facut?
Lucman
Deci daca ma doare genunchiul la pedalat, inseamna ca pot face downhill ca ma urca telecabina. smile.gif
vis-a-vis
Mosule ce tanar esti biggrin.gif
atentat_cu_bomboana
smile.gif De sezon:

"Acum cu bicicleta si schiurile in tren, pe ruta Bucuresti-Brasov

CFR Călători informează pasagerii că, începând cu data de 13 noiembrie 2008, va fi introdus permanent, în compunerea unor trenuri de pe ruta București Nord – Brașov și retur, câte un vagon prevăzut cu spații pentru biciclete și/sau schiuri, astfel:

• Acc 1745 cu plecare din București Nord la 07.30 și sosire în Brașov la 10.19
• Acc 1746 cu plecare din Brasov la 16.00 si sosire in Bucuresti Nord la 18.53
• Acc 1621 cu plecare din București Nord la 09.42 și sosire în Brașov la 12.54
• Acc 1622, cu plecare din Brașov la 17.15 și sosire în București Nord la 20.25

Acest serviciu este gratuit, iar capacitatea de transport pe vagon este de 8 biciclete și/sau de 24 perechi de schiuri. Instrucțiunile de asigurare și de depozitare ale bicicletelor și/sau ale schiurilor sunt afișate în vagon."

Sursa: http://www.cfr.ro/calatori/
[attachmentid=1627482303]

Un singur vagon cu opt locuri de bicicleta?! Eu propun sa incepem lista! biggrin.gif
hefee
e bine. asa mai prinde lumea curaj sa urce bicla in tren. cred ca sunt numai 8 suporti. la o adica incap mai multe bicle, asa cred.
Peaty
@ hefe ... duna vorba aia batraneasca...dar mai stiu alta : ulciorul nu merge de multe ori la apa ...asa ca pe viitor ai grija cu cine pleci ( daca vrei sa te intorci acasa)

@AcB tongue.gif ...CE FACE FETiLY =)) ....cat despre DH ...astept intrebarile voastre ...si poate iesim si la o tura de XC sau sosea tongue.gif

P.S. Frumoasa bicla expusa de baietzii de la CFR smile.gif) richie RICH smile.gif)))))

12 Nov 2008, 16:58:
QUOTE(atentat_cu_bomboana @ 11 Nov 2008, 11:59)
Hahaha! O sa fac ceva care o sa-l scoata din minti pe vis-a-vis. Fiti atenti aici:
"Peaty, bun venit pe forum!" biggrin.gif
*







??????????????????????????????????????????????
vis-a-vis
Bomboano, asta chiar e nou pe forum, nu vezi ce debusolat e? Mai avea putin si folosea toate semnele de intrebare disponibile.
Doc
Pai poti tu XC sau sosea?
atentat_cu_bomboana
Mi se pare mie sau vreti sa fiti rai?
Sigur ca poate XC sau sosea, doar cine face DH cunoaste ca atunci cind se strica vremea de munte te tragi mai la ses si bagi sala si XC!

Visule, "asta" s-a oferit sa ne invete lucruri despre un sport care ne face cu ochiul si despre care nu stim prea multe si ne aminteste ca nu-i tocmai in regula sa mergi singur pe traseu. Cit despe mirare (da, cam mare, vaz si io!), e intemeiata: Era un fel de "gluma de grup" pe care el n-avea de unde s-o cunoasca.
Da-mi PM daca-i ceva sa friga, nu fii frate vitreg, visule... Fii blind, ca acus' vine Mos Nicolae.

XC = cross-country
DH = downhill

Si acum gata, fiecare pentru el!

Friends? kiss.gif

L.E. @Peaty:Daca mai scrii doua-trei posturi o sa poti folosi PM (personal message) si vorbim birfe.
Am vazut si eu ce Rich nou-nout au pus aia de la CFR, cred ca s-au gindit ceva pina s-o aleaga. Frumos ca au si geam bicicletele, sa nu se plictiseasca!
Peaty
@ asta de peste drum : am promis ceva si o sa ma tin de cuvant ( nu vreau sa ma cert ci nimeni). PIS

@ DOC : ce te face sa crezi ca nu pot sosea sau xc??? si sa fiu un picutz rau... pot sa-ti raspund la intrebare tot cu o intrebare : Tu poti DH??? tongue.gif



CHEERS drunksinging.gif
Axe
Am copiat si eu stirea cu cfr-ul si am pus-o pe ciclism.ro, cine are apucaturi d'astea biciclistice bagati un ochi si acolo (piese, schimburi, biciclete).
hefee
poate bem o bere intr-o seara. in carciuma e mai palpitanta conversatia despre dh, xc si altele.
saptamana viitoare. convenim o intrunire.
polonete
pe cand aceasta iesire?
atentat_cu_bomboana
Saptamina viitoare. Cindva sa poata si "Tata Pana", sa nu-i mai ducem dorul.
I'm in.
Axe
astazi la ora 9, manifestatie pt promovarea bicicletei, plecarea din parcul Tineretului (intrarea Sincai)
costi
cam greu de gasit pe ceata asta......
Lucman
Am gasit in Covasna cateva dealuri superbe pentru bicicleta. Pacat ca e destul de departe.
M-a impresionat curatenia de pe strazi, faptul ca au cosuri pentru PET uri si le si foloseau, oamenii erau foarte amabili, casele erau cat se poate de curate, curtile luna de curatenie, iarba de pe sant tunsa, hartiile la gunoi. Imi era jena sa arunc tigara pe jos.
atentat_cu_bomboana
Cine a fost azi in Tineretului? Eu n-am ajuns, de data asta ar fi fost prea devreme pentru mine.
Lucman, ai fost plecat in concediu la mijlocul lui noiembrie? Cu bicletele?

A! Sa va arat ceva, a_c_b intr-o noua prezentare:
Lucman
Nuuu, am fost la un seminar in Covasna si dimineata am luat-o pe munti ca sa ma destresez.
ACB, ai luat-o razna in papuris smile.gif te dai cu puturosii pe DH smile.gif. Nu tu urcari sa iti iasa sufletul din tine, nu tu pedalare pe 100 km, doar te urci in telecabina si te dai la vale smile.gif

Doc
E mai greu decat la deal..trust me,. Scoate untul din tine o coborare de 6-8 minute.
Axe
QUOTE(atentat_cu_bomboana @ 16 Nov 2008, 18:52)
Cine a fost azi in Tineretului? Eu n-am ajuns, de data asta ar fi fost prea devreme pentru mine.

*



am fost singurul de pe reno.ro dar in total s-au strans cam 25(10 cu biciclete inchiriate) si am facut un tur in zona IOR si retur smile.gif
atentat_cu_bomboana
QUOTE(Lucman @ 16 Nov 2008, 20:18)
ACB, ai luat-o razna in papuris smile.gif te dai cu puturosii pe DH smile.gif. Nu tu urcari sa iti iasa sufletul din tine, nu tu pedalare pe 100 km, doar te urci in telecabina si te dai la vale smile.gif

Ba nu, Tata Pană, sunt doua lucruri diferite: unul e sport, celalalt e turism. LA DH, cit esti pe bicicleta, nici n-ai timp sa vezi toti copacii, daramite sa te bucuri de peisaj! smile.gif. In plimbarile noastre, vedem maci si stirci si cormoraaani... E altceva.
Nu vreau "sa parasesc corabia", mi-a placut si imi place ce facem noi, si mai vreau. De-abia astept plimbarea aia mai lunga la Herculane si toate cite or sa ne mai momeasca la anul... Mai mult, chiar cred ca or sa mai vina zile frumoase si sper sa iesim prin parc de citeva ori si in iarna asta. Zau. Nu minț.
hefee
e ca si cum ai spune ca numa proba la trambulina sau slalomu urias sunt sporturi si ski fondu e turism curat radmasa.gif
atentat_cu_bomboana
cicloturism.

Nu mai tipa, hefee! smile.gif Hai ca mi-am adus aminte de downhillul tau pe intuneric si retrag cele scrise anterior tongue.gif
Peaty
QUOTE(Lucman @ 16 Nov 2008, 20:18)
Nuuu, am fost la un seminar in Covasna si dimineata am luat-o pe munti ca sa ma destresez.
ACB, ai luat-o razna in papuris smile.gif te dai cu puturosii pe DH smile.gif. Nu tu urcari sa iti iasa sufletul din tine, nu tu pedalare pe 100 km, doar te urci in telecabina si te dai la vale smile.gif
*




Nu prea cred ca e un sport pt puturosi.....sincer nu cred ca ai idee cu ce se mananca sportul asta si mai bine stai in banca ta decat sa te apuci sa aberezi pe forumuri despre niste oameni pe care cu siguranta nu ii cunosti:)




PIS
vis-a-vis
a_c_b, l-am mirosit eu ca-i figurant... iote-l ce-si da arama pe fata wink.gif
Apropo', ai pisica?
Peaty
Eu figurant??? Nu prea cred baiete de peste drum . Eu cred ca tu esti figurant...pt ca vorbesti mult , prost si fara rost. Nu inteleg de ce te bagi in seama???
Probabil nici nu stii ce e aia bicicleta...o sa-ti trimit o poza cand am timp.

Am intrat pe acest forum crezand ca experienta mea in domeniul bicicletelor va poate ajuta ... dar se pare ca am dat peste niste oameni de 2 lei ( mai ales tu)
vis-a-vis
QED

Mai am doar o vorba pt tine, de fapt un citat din Dan, capitan de plai

"Ia calul meu si du-te..."
Axe
mama, mama, de unde aparu asta din 5 posturi 3 sunt invitatie la rascoala ?!!!!
hefee
joi seara, pe la sapte, sapte jumate la Pirahna poate bem o bere. sau un vin. cine vrea sa vina? poate incropim o lista pana maine, sa facem rezervare.
poate sa vina oricine, indiferent de valoare.
poa' sa fie si sub doi lei! radmasa.gif
sau in alta zi.
atentat_cu_bomboana
Peaty, nu e bine. NU E BINE DELOC.
Cauta si tu in astea 55 pagini pe topicul de biciclete si ai sa vezi ca nimeni nu cauta gilceava pe aici. De ce tu?
Adica... am intrat in dimineata asta pe forum si am ramas masca. Sigur nu pe motociclism.ro vroiai sa scrii?
Nu te supara, poate (caci se poarta "poate" asta, vad) ai sa ii cunosti si pe Lucman, si pe vis-vis si pe toti citi au adunat in vara asta 1000 km cu bicicleta si ai sa vezi ca sunt oameni de calitate. Eu ma bucur ca i-am cunoscut si anul asta mi se pare minunat tocmai pentru ca i-am intilnit pe ei.

@hefee: Joi seara eu n-am sa pot veni.
Daca hotariti o alta zi, vin cu mare placere. Sau bere cu mare placere smile.gif
Lucman
Peaty draga, te rog sa urmaresti emoticoanele zambitoare din postul meu. Noi ne mai distram unii pe seama altora, mai facem caterinca, mai o autoironie, etc.
Nu am avut intentia sa dau in DH si nici sa il desconsider, cu atat mai mult pe a_c_b.
Take it easy man!
polonete
Eu as propune sa iesim sambata. Eu muncesc in fiecare zi pana la 22:00. sad.gif
hefee
@peaty: as incerca si eu sportu asta, daca as putea sa inchiriez de undeva o bicla d'asta, sa ma tina pana jos ca io-s mai greu. as urca cu telegondola la sinaia si mi-as da drumu la vale.
si, pe urma, asa e normal. trebuie sa incerci ca sa vezi daca-ti place.
ia zii, prin sinaia nu gasesc de inchiriat?
am auzit de al un bastinas ca primaru din sinaia e pasionat de DH si vrea sa amenajeze nustiuce "pista" pentru asta.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.