Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Iesiri cu bicicleta
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri > Coltul biciclistului
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148
Peaty
OK
Am gresit...scuze daca am jignit pe cineva...
@ hefee : DA, la sinaia se afla singurul traseu de Dh omologat din tara noastra , dar nu cred ca sanse sa gasesti de inchiriat bicle de DH.

Iar joi...nu prea cred ca am antrenament wink.gif)
VladG
Ma bucur ca s-a terminat discutia "pe contre".
Joi nu prea pot nici eu, dar la nevoie as putea sa-mi fac timp, insa vad ca mai multa lume ar prefera in alta zi.
Vineri? Polonete, nici vineri n-ai "SRL"?
Lucman
Vineri e cea mai aglomerata zi, poate sambata dupa amiaza ar fi mai bine.
polonete
@VladG: vineri este o zi normala de lucru...prgram 16:30-21:00. sad.gif sambata sau duminica. De preferabil duminica, daca se poate, pt ca sambata sar putea sa trebuiasca sa plec la tara. Acum vedem ccum poate majoritatea.
atentat_cu_bomboana
Pozdrav, VladG! Te-ai dat jos din OZN?

Duminica seara? Ca pina atunci am program de smotru si de vizite.
Lucman
Nu pot duminica seara smile.gif de fapt nu pot in nicio seara din pacate.
atentat_cu_bomboana
Haha! Da' ce se intimpla de nu poti in nicio seara, te transformi in dovleac la 12 noaptea? N-o sa stam atit de mult.

Hefee zicea ca nu poate in weekend. Hefee e initiatorul, el sa stabileasca unde si cind. Si merge cine poate. Or sa mai fie ocazii.
hefee
cedez locul de "initiator". mi-a trecut randul.
VladG
@a_c_b: Da, m-am dat jos, nitel cam ametit, dar nu stiu daca era de la bere sau de la balans, totusi cred ca de la balans biggrin.gif

Legat de intalnire eu pot oricand, ziceti doar cand sa fie... wink.gif
Muttley
Nev'mind... sleep.gif
vis-a-vis
Baga-le la loc, ca-s varza!
atentat_cu_bomboana
Muttley! Ce-ai facut?! De ce ai dat jos pozele cu bicicletele?... Pai tu nu stii ca vis-a-vis e platit sa chinuie oamenii pe aici?
Nu-l lua in seama... Ia te uita, vedeam ca postezi si chiar ma gindeam ca debutezi si tu si vii la intilnirea de vin fiert, nu ca te sperii de un "bau" amarit si ca te retragi in carapace... sad.gif
nasty
va recomand pentru antrenament pana la primavara:
Axe
Astazi la ora 18, este intalnirea ciclistilor/biciclistilor la terasa acoperita din parcul Tineretului(intrarea Sincai). Cei care vor sa participe, sunt asteptati la terasa, poate si la un vin fiert. Se impart si fluturasi pe care sa-i dati cui doriti pentru CMR-ul din data de 28.11.2008 (puteti veni pe biciclete, evident )

Uitati de ce merge lumea pe bicicleta, sa nu credeti ca va bat la cap degeaba :
atentat_cu_bomboana
Fetelor, am fost ieri la schi si am prins prima zapada pe anul asta! Stiu e e off-topic, dar am cautat promisul topic al lui Lucman, "Iesiri la schi" si nu l-am gasit pe aici...
[attachmentid=1627484879] Zapada, placi si schiuri la Cabana Postavaru

S-a intimplat ca spre sfirsitul zilei am pierdut un schi sub zapada. Mai jos de telecabina mica, sub prima curba a Drumului Rosu (unde nu baga niciodata ratracul). Am cautat aproape o ora dupa el si nu l-am gasit.
Pina la urma proprietarul, talentat fiind, a coborit pe singurul schi ramas, cam asa:
[attachmentid=1627484882]
Am lasat vorba la cabana si la telecabina, dar va rog si pe voi, "daca aveti placerea si posibilitatea" sa sa imi dati si mie de stire daca se intimpla sa aflati despre el. Semnalmente: La data la care a disparut, era un schi Movement rosu de freeride, cu legatura Rossignol. Perechea acestuia (cu care seamana bine) arata asa:
[attachmentid=1627484883]
E abia inceput de sezon...
Multumesc si scuze pentru off-topic.

Cu doar o saptamina inainte, aceleasi personaje, dar in alte costumatii, se dadeau cu bicicleta cam tot pe acolo. Cu adevarat brusca schimbarea de vreme, dar convenabila noua.

Si, revenind la off-topicul mai vechi, pe cind iesirea la vin fiert?

L.E. Si iar on-topic:
My brand new baby! yupy.gif
[attachmentid=1627485008] de 13,2 kg si cu mansoane rooooz
Axe
Sa o stapanesti/calaresti sanatoasa, era si timpul pt o pasionata ca tine ! smile.gif
atentat_cu_bomboana
Multumesc, Axe.
Diseara TREBUIE sa ies cu ea afara, ca n-am avut timp pina acum si tare mult vreau sa vad cum merge...
Cum e deocamdata naked, daca ploua cred ca sui tot noroiul pe mine... unsure.gif
Dar ce mai conteaza!
vis-a-vis
Pai ia-i costumul ala pescaresc de ploaie a' lu' eilien_ics
VladG
@acb: S-o stapanesti sanatoasa!
Hm... Gri cu alb... Am niste pantofi de bicla pe aceeasi combinatie de culori, stii tu... radmasa.gif
kokosmin
VladG, nu te grabi. Odata cu mansoanele rooooz cine stie daca nu e si Cube-ul roz rolleyes.gif
Eh, glumesc. Nu si-ar lua roz pentru ca se murdareste repede icon_mrgreen.gif
Felicitari pentru alegere a_c_b, cadrul Cube e foarte rezistent, un pic mai gros decat Magellan, poti incerca si downhill (prin Bucuresti wacko.gif )
atentat_cu_bomboana
Ei, alegerea a facut-o dan_dhs, de la bicicleta si pina la culoarea mansoanelor; eu doar am ales sa recunosc faptul ca e o alegere buna smile.gif
Cind a venit, am dus-o in “camera bicicletelor”, am pus-o fata in fata cu Kettlerita si... mi-a fost jena de Kettlerita de parca imi aduceam acasa nevasta mai tinara cu douazeci de ani sad.gif
Ce sa fac? Bicicleta rosie are o poveste intreaga, are foi mari, ovale, sonerie si portbagaj si aripi, e foarte comoda la drum intins... Nu vreau s-o dau. Sa nu simta c-o dau. Da-mi trebuie asta mica, Țițirișca, asta de luceste-n soare, c-avem planuri frumoase de mers la munte anul viitor. Trebuie sa tina pasul cu celelalte din grup, sa nu ma mai rog de voi sa ma ajutati pe scindurile de la Comana. S-o duc eu. Sa ma duca si ea.
Si-apoi, e tare frumoasa...
VladG
Te-a prins microbu'... radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif
Sa-ti dau niste adrese de magazine? Ca acu' ai nevoie de aparatoare, manusi, far si restul.
atentat_cu_bomboana
Ah, VladG, VladG!.... De ce tot fugi dupa mine cu oglinjoare si margele? Nu ma momi, te rog. Imi trebuie doar portbagaj si aparatori. La vremea lor. Pantofii tai nu mi-s buni, iar lumina iau de pe Kettlerita. Manusi avem deja, de competitie si R-O-Z biggrin.gif
Axe
daca tot ai bicla noua, poate dai si tu pe la intalnirea de maine !
se spune ca daca convingi o fata sa sara cu parasuta o urmeaza inca o suta de barbati, altfel spun toti ca le e frica ! sad.gif
vis-a-vis
La Multi Ani, VladG! bday.gif
VladG
Multumesc!!
smile.gif
hefee
LA MULTI ANI!
costi
QUOTE(VladG @ 28 Nov 2008, 09:29)
Multumesc!!
smile.gif
*



opa ! LA MULTI ANI CU SANATATE!
dai de baut simbata dimineata, o proteina, o creatina ceva.... vezi tu ...
VladG
Va multumesc tuturor, dau si de baut, la intalnirea viitoare, primul rand e de la mine wink.gif
corrado83
la multi ani VladG

28 Nov 2008, 20:33:
bravos ACB pt achizitie. e o bicla f f buna!
kokosmin
Un clip gen "atentie la doua roti" dar cu bataie lunga pt biciclisti:

Verifica-ti atentia
atentat_cu_bomboana
Model de blog de biciclist:
http://mateilaudoniu.blogspot.com/search/l.../cu%20bicicleta
b76bgaarh
lucman...cand faci topicul dedicat skiului????
senna
Felicitari pt achizitie, a_c_b! Cateva detalii ar fi bune, poate mai marim brigada wink.gif
polonete
@acb: super tare blogul...ii cunosti pe baieti?
atentat_cu_bomboana
QUOTE(senna @ 2 Dec 2008, 23:23)
Felicitari pt achizitie, a_c_b! Cateva detalii ar fi bune, poate mai marim brigada wink.gif


Tricky... Multumesc.
CADRU: ALU 7005, Culori alb cu negru
FURCA: Suntour XCM
MANETA: Shimano Alivio
SCHIMBATOR FOI: Shimano Alivio
SCHIMBATOR PINIOANE: Shimano Alivio
ANGRENAJ: Shimano FC-M341
BUTUC PEDALIER: Shimano Cartridge
BUTUCI: Shimano VR:RM40/HR:RM30
JENTI: Rigida Sphinx
SPITE: DT Swiss
ANVELOPE: Schwalbe Smart Sam 2.1
SA: Scape Active4
PEDALE: Fasten Alu
FRANE: Shimano V-Brake
MARIME: 18"

MANSOANE: roz

@polonete: Da, il cunosc pe Matei Laudoniu, cel cu blogul. Din grupul lui, il mai stiu si pe Mihai "Supa".
___
L.E. (dupa ce am cautat prin forumuri rebele):
LA MULTI ANI, aurelian7! fleur.gif
senna
Si ce era mai important...cat e halatu' si de unde poate fi cumparat smile.gif Aveau cumva si de 19-20"?
atentat_cu_bomboana
Nu stiu ce alte marimi de cadru aveau. Suna si intreaba tu.
Uite link pentru articole la reducere - ASSPORT FLORESCU (de acolo e):
http://www.bikexpert.ro/catalog/specials.php

Sos. Pantelimon nr. 94, sector 2, Bucuresti, Romania, Telefon: +40.21.250.35.28, Fax: +40.21.250.03.83, email: contact@assport.ro si comenzi@assport.ro
sau
Calea Mosilor, nr. 46, sector 3, Bucuresti, Romania, telefon: 021.311.39.03
senna
Mda, nu au si alte marimi sad.gif
O sa astept sa apara reduceri si pt marimea mea sau ma anuntati voi daca gasiti ceva worthing in alta parte, va rog smile.gif
corrado83
chestia cu reducerea la aim e vrajala. si asta vara era la fel.

5 Dec 2008, 22:51:
am tras azi de manerele de frana. s-au intepenit de la lipsa de miscare. nu mai trece odata iarna asta?
Victorine
Sa-ti stapanesti sanatoasa CUBE-ul, am vazut ca-i recomanzi pe cei de la assport si ca au si reduceri. Voiam doar sa spun ca eu sunt foarte dezamagit de ei. Am si un cube aim de la ei. Cumparat in toamna dupa ce m-am hotarat ca oferta in Bucuresti e mult mai diverssificata decat in Timisoara si la recomandarile de aici de pe forum si de pe altele mai specializate. Asa ca odata cand ma aflam in Capitala am purces sa colind magazinele de profil. Fara sa ma declar un cunoscator, ca utilizator de bicicleta stiam care sunt partile la care rebuie sa fiu atent si in plus recunosc un lucru de calitate cand il vad. Asa ca flacaii de pe Calea Mosilor m-au imbrobodit sa ma razgandesc de la o Kona care imi era putin mica la Cube-ul asta. Pentru o diferenta nu tocmai neglijabila de bani... Asa ca am luat-o, dat rotile jos, inghesuit in masina si drumul catre casa. Unde odata ajuns m-am dus intr-un magazin specializat, cu atelier, pentru refacerea reglajelor. Iar acolo am aflat cu surprindere ca aveau si ei in oferta cube aim, la aceiasi bani, insa cu dotarile standard pentru aceasta configuratie si anume cele prezentate de A_C_B... A mea are maneta SRAM SX4 [attachmentid=1627486712], schimbator foi Shimano Alivio, schimbator pinioane SRAM X-5[attachmentid=1627486713], pedale Truvativ [attachmentid=1627486714].
Am aflat cu ocazia asta ca alaturarea Alivio + SRAM pentru schimbatoare nu e cea mai fericita fiind de preferat ca ele sa faca parte din aceeasi clasa (imi cer scuze pentru exprimarea ne-profi), pentru a fi compatibile. In cazul meu exista diferente care fac efectuarea reglajelor foarte dificila.
In plus cablul schimbatorului de foi a fost prins intr-un mare fel, care nu face cinste unor profesionisti, fiind lasat si liber sa se despleteasca. Avea de nou mustati si era despletit pana la prinderea cu surub... Iar prinderea schimbatorului pe cadru au exersat-o pana au stricat vopseaua:
[attachmentid=1627486718]
Mai mult, si asta mi s-a parut cel mai josnic, mai ales ca toata vanzarea a fost facuta de un tip titrat care parea patronul magazinului (un ciclist in echipament care lasa sa i se vada experienta dupa numarul si profunzimea cicatricilor + muschii gambelor reliefati) pedala din dreapta era zgariata si retusata cu marker negru. [attachmentid=1627486719]Abia cateva ore mai tarziu am remarcat

Asa ca una peste alta eu sunt dezamagit de ei. Si spun cu toata sinceritatea ca cele relatate sunt 100% adevarate, pentru ca n-am nici un interes sa infloresc. Mi s-a parut nasol ca au profitat de faptul ca nu eram cunoscator, iar eu ma dusesem la ei pentru ca ii vorbea lumea de bine.

@ corrado83: Eu n-as zice ca reducerea e vrajeala. Eu ma luat-o la pretul vechi asta-toamna.
aammmmmmggggggg
ma puteti ajuta si pe mine cu o problema?pot gasi si eu piesa asta, este de la schimbatorul de pinioane.
vis-a-vis
Victorine, tepari sunt peste tot, chiar si la cele mai serioase firme. Trebuie sa-si vanda marfa si gasesc intotdeauna un client care sa ezite si caruia sa-i bage pe gat ce nu se vinde. D-aia e bine sa pleci din magazin cu ce socoteli ti-ai facut de-acasa.
Din cate vad eu, schimbatorul de pinioane e la fel cu maneta. Ala de foi oricum are un sistem arhaic (pe acelasi principiu se bazau si cele de Sputnik de acum 30 si mai bine de ani). E adevarat ca e bine ca toate componentele sa fie acelasi model, dar poti face un reglaj bun si la chinezarii. De exemplu eu am niste manete schimbatoare indiene de pe vremea lu' Pazvante, dar schimba mult mai bine decat multe Cube-uri care am vazut ca dau rateuri. Nu mai zic de Kettleru' lu' a_c_b care e dezastru biggrin.gif
Victorine
Asa-i smile.gif Oricum, m-am consolat repede ca nu-mi place sa stau cu unghia in gat, mi-i draga de bike si sa ma dau cu ea asa cum e. In timp o sa schimb schimbatorul de foi tot cun SRAM. Astept sa vina caldura si grupul vesel de plimbareti de pe Dacia Club sa se traga mai aproape, sa ne insotim pe la Herculane, asa cum zicea a_c_b smile.gif
Numai ca stii ce zic? Te-ai astepta de la niste pasionati sa nu-si dea singuri la gioale in felul asta.
vis-a-vis
Stii vorba aia... frate, frate, dar branza-i pe bani... si cand vine vorba de bani, unii n-au mama si nici tata. Si dupa cum am scris mai prin vara si eu am ramas cu un gust amar in legatura cu assport.
Cine a avut ochi de citit...

Oamenii sunt chititi sa-ti iau banu' si daca e loc sa te abureasca, profitand de faptul ca lumea ii percepe ca pe niste guru ai ciclismului, o vor face neindoielnic. Asa ca cel mai bine e sa te duci la magazin cu temele foarte bine facute de acasa.






Peaty
QUOTE(corrado83 @ 5 Dec 2008, 22:50)
chestia cu reducerea la aim e vrajala. si asta vara era la fel.

<span class='edit'>5 Dec 2008, 22:51:</span>
am tras azi de manerele de frana. s-au intepenit de la lipsa de miscare. nu mai trece odata iarna asta?
*





pei asta e iarna???? radmasa.gif eu zic sa incerci o plimbare ca merge... pina nu vine zapada este inca sezon

CHEERS
casper
maine iesim la cernica, nu conteaza daca ninge sau ploua, ori e soare (cum sper sa fie ), cine doreste sa se bage la o tura de padure, ne intalnim in fata magazinului Assport din pantelimon pe la ora 7:30 sau direct la padure undeva in jurul orei 8 trecute fix.

a_c_b sa o stapanesti cu placere, si eu am vrut sa iau una bucata ca a ta, dar am fost sucit de persoane rau voitoare dar bine intentionate la actuala bicla, hai poate vii si tu maine la cernica cu aia mica sa-i faci rodaju biggrin.gif.
Axe
Baieti , pazea, sunt in mijlocul unui proiect mtb care sper sa fie finalizat pana saptamana viitoare. Dupa asta, nu mai scapati de mine smile.gif

*** In alta ordine de idei, mai am nevoie de un schimbator/deraior spate mai rasarit, cine are si nu-i trebuie astept PM, multumesc.
senna
Modificarea unei marci inregistrate cum este Cube Aim in scopul obtinerii de castiguri de pe urma numelui este un delict comercial grav, acest magazin ar trebui sa fie inchis sau cel putin sa nu mai vanda decat biciclete chinezesti pt cel putin 20 de ani! Eu unul vroiam sa cumpar dar la ei dar nu o voi mai face, mai bine iau de la hypersport ca au oricum acelasi pret.
Problema este ca bugetul meu este nitel mai mare si m-as putea apropia de modelul Analog care costa 1750ron, cu 500ron mai mult decat Aim-ul. Ce ma mira este ca aceste bicle costa pe fahrad.de 500 respectiv 400E, mai mult decat la noi, oare de ce?
Analog-ul are furca blocabila, ce parere aveti de utilitatea acesteia?
Hmmm, probabil au mai gandit si altii ca mine, de la Aim la Analog mai pui 500ron, apoi hai sa-mi iau Attention ca are frane hidraulice pe disc pt inca 650ron si tot asa pana au ajuns la 10.000ron smile.gif
Alta problema ar mai fi ca pe site-uri nu gasesc marimea 20" la Analog ci doar la Aim, un mail sau tel catre magazine cred c-ar fi util in ideea ca nu-si actualizeaza site-urile la zi, nu?
atentat_cu_bomboana
Ia te uita cit ati scris de cind n-am mai intrat eu pe aici!…
Nu-i ridic in slavi pe cei de la Assport, chiar deloc. Experientele mele directe cu magazinele lor n-au fost dintre cele mai bune. Am avut ocazia sa ma conving acum citeva luni, cind cautam Cube Analog/Attention/Acid si o gramada de accesorii.
Mult mai tare mi-a placut, de exemplu, de cei de la magazinasul ala din Crangasi: saritori, rabdatori, atenti… Pe ei i-as recomand oricind, doar ca oferta la ei e mica.
Cube Aim e Cube Aim de oriunde ai lua-o. Adica asa ar trebui sa fie. Nu-i normal sa ti-o regleze mai bine daca “ai relatii”, adica daca stii pe cineva care tot cumpara de la ei sau daca te dai cu ei cu bicicleta in weekenduri… Nu ar trebui sa fie o gasca, ci o echipa de vinzari.

@vis-a-vis: Bicicleta mea cea veche e din alta generatie, e de pe vremea cind lucrurile se faceau sa tina o vesnicie. O sa vezi, Kettlerita mea o sa vi le ingroape pe toate! O sa dainuie.
Cu asta mica n-am iesit decit o data, abia daca am facut 1 km cu ea. Pin’ la crisma si inapoi, intr-o seara. Mai multi kilometri a facut prin casa, cred, tot mutind-o dintr-o camera in alta, ca-s in zugraveli si reinventari. Deocamdata n-am timp de nimic altceva.

Hm. Tocmai a iesit soarele…
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.