Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Iesiri cu bicicleta
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri > Coltul biciclistului
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148
Axe
hai pe cai, ne vedem acolo....
atentat_cu_bomboana
[attachmentid=1627499487] ? Nu venirati nici acum din parc? biggrin.gif
vis-a-vis
Fioroaso! radmasa.gif
atentat_cu_bomboana
Recomandati-mi si mie un stop ca lumea, va rog. Sa nu ziceati ca-i un moft - “Stopu-i stop. Ce mai atita!”, ca io pling si acum dupa stopul meu Smart... Cum de i-am facut io pozisoara chiar in ziua dinaintee, auau!...

Vreau un stop frumos, detasabil (din ala sa se fixeze rapid pe suportul lui sau pe bareta rucsacului) si sa si clipeasca. Blinker vreau eu...
[attachmentid=1627499542]
Stiti voi unul minunat?
VladG
Io sambata fusei la serviciu. M-am ofticat de vremea buna sad.gif
Vad ca altii au profitat. Foarte frumos, acb.
senna
Eu am facut o cursa Dr Taberei 34 - Auchan & retur, trebuia sa-i duc unui prieten o piesa auto; am imbinat utilul cu placutul. Laser, frate! Insa acum sunt cam racit dar nu dau vina pe bicla caci am spalat si vreo 3 masini sambata, grrr!
Hai sa stabilim ceva serios pt wknd, sa afle toate lumea din timp. Exclus ore mai mici de 9, e prea frig...
hefee
pe 21 febr vreau sa fac o tura la munte. daca mai sunt amatori, poate stabilim un traseu.
Axe
ce-mi frige buza, microbu fratilor !
promit daca ma simt mai bine cu piciorul sa vin si eu, daca nu pot ma intorc wacko.gif
corrado83
poate e si mai cald pana pe 21. sunt pro.
VladG
hefee, ia da un detaliu, la ce te-ai gandit? Ca pe creste cred ca e inca zapada...
atentat_cu_bomboana
Da, pe creste inca e zapada, plus ca se pare ca mai da o ninsoare zilele astea.
Mi-am luat ieri blinker Cateye, cu 30 lei si 3 leduri.

Pe rucsacul de bicicleta o sa-l cheme Freeride 16. N-am uitat sa va zic de el, doar ca inca n-are pretul facut. Mai dureaza 2-3 zile.
Aproape gata este acum borseta pentru sa, care e gata si cu testele:
[attachmentid=1627499801]

@hefee: Ce traseu?
hefee
Busteni-Gura Diham-Cabana Steaua-Predeal-Cabana Cioplea-Valea Azugii-Azuga-Busteni. Vreo 46 de kilometri. E traseu de vale, nu de creste. Altitudine maxima 1350m (asa cred, dupa harta).
Depinde oricum de vreme.
Alte propuneri?
VladG
Ai mai facut traseul? Vad ca de dupa Diham si pana in Saua Baiului nu apare drum...
[attachmentid=1627499966]


Cioplea - Valea Azugii... e paralel cu DN1? La mine iese din harta...
Oare cat de mult noroi o sa fie? unsure.gif

hefee
n-am mai fost cu bicicleta. s-ar putea sa fie o portiune fara drum. cred ca maxim 1 km. iei bicicleta in carca.
am luat duminica o harta de la asazisu "centru de informare turistica Predeal" si acolo e desenat un drum de la Gura Diham la Saua Baiului. o sa vedem daca exista si pe teren.
oricum, depinde de vreme. daca nu se pune zapada pana atunci, cred ca se poate.
egox
QUOTE(VladG @ 11 Feb 2009, 11:38)
Vad ca de dupa Diham si pana in Saua Baiului nu apare drum...

Am fost în sens invers (Predeal - Forban - Gura Diham - Bușteni) acum câțiva ani. Din șa până la Gura Diham se coboară pe o potecă destul de abruptă. În sens invers, se ia bicicleta în spate.


QUOTE(VladG @ 11 Feb 2009, 11:38)
Cioplea - Valea Azugii... e paralel cu DN1? La mine iese din  harta...

Se urcă pe un forestier spre cabana Susai. Există două variante de coborâre, una pe Valea Limbășel, cealaltă pe Valea Azugii. (De altfel din Azuga se poate face un circuit, se urcă la Susai pe una din văi și se coboară pe cealaltă. De asemenea și din Predeal sunt două variante distincte de urcat la - sau spre - Susai).


QUOTE(VladG @ 11 Feb 2009, 11:38)
Oare cat de mult noroi o sa fie? unsure.gif
*


O să fie.
VladG
Hmmm... Foarte interesant.
Daca era mai primavara, ma treceam primul pe lista. Altfel, si in functie de vreme, ma mai gandesc.
senna
Vremea nu tine cu noi in wknd-ul care vine sad.gif
Eu imi voi lua azi niste pantaloni grosi de ciclism de la TCM Tineretului, 25RON, just in case!
atentat_cu_bomboana
Sunt din aia mulati, ca de neopren? Stii daca au mai multe masuri?
Axe
sunt pantaloni scurti, genul de boxeri strans pe picior dar cu burete intre piciorushe ! icon_mrgreen.gif
au mai multe masuri dar depinde de noroc
VladG
Atentie, nu era vorba de we asta, ci de 21! Cititi cu atentie ce a postat hefee.
atentat_cu_bomboana
Merci, Axe. Eu caut altceva. Vad ca n-am probleme cu saua cea noua, asa ca nu vreau pampersi.
Ia uitati, am mai planuit ceva. De vreme rea (din aia de care se tot teme VladG si din care n-am prins niciodata):
senna
In ce hal s-a auzit cazatura, saracul de el (si de ea). M-am linistit, ca visam saritura cu noua bicla cu furca de 130....

On topic: Sambata dimineata mergem la o Cernica?
atentat_cu_bomboana
Haideti ca m-am prins cum sta treaba la munte: In simbetele zi impara e vreme de biciclete, iar in celelalte e vreme de schi. Totul e sa intri in ritm si sa nu incurci portbagajele la plecare. Par-impar-par-impar...
7 Februarie biciclete (soare, cald) - 14 februarie schi (zapada, frig) - 21 ar veni iar biciclete. Oare?
Ninge la munte, ninge si la deal. Nu cred ca saptamina viitoare merge de traseu pe sus cu bicicletele.
Hefee, ai cuvintul...
VladG
Si eu as fi ptr o amanare. Imi place traseul si n-as vrea sa-l ratez.
Sau daca hefee tine sa-l parcurga mai devreme, poate ne povesteste cum e pe acolo biggrin.gif
kokosmin
Bine v-am regasit. Am iesit din hibernare laugh.gif
Astept si eu cu nerabdare o tura pe undeva interesant.
Axe
QUOTE(senna @ 14 Feb 2009, 12:44)
Hai (haideti) cu colegii de pe Ciclism.ro, diseara orele 16 la rondul Cosbuc si mergem in Verde Cafe:

*



Vrei sa spui la ora 18 wacko.gif
senna
Exact, ora 18 adica 6 seara
vis-a-vis
De unde Doamne iarta-ma fac rost de un adaptor d-asta?

user posted image
VladG
E de la aragaz? biggrin.gif
vis-a-vis
Nu! tongue.gif
(click pe poza)
Doc
E de la pompa, aveam unul prin portbagaj aruncat dar nu stiu daca il mai gasesc. La Assport aveau asa ceva pe stoc.
vis-a-vis
Sarumana!
Axe
decat sa dai pe ala 3Euro mai bine dai 14ron pe doua camere noi ! wacko.gif
vis-a-vis
Dar nu am specificat la ce vreau sa-l folosesc wink.gif
Axe
ia , ia, ia , eh, la ce vrei sa-l folosesti ? blush.gif
secret ?!

18 Feb 2009, 16:47:
amatorii de o tura scurta, ne vedem la intrarea in herastrau dinspre televiziune la fantani la ora 16.30
Axe
Maine dimineata la ora 10 propun o intalnire la intrarea in parcul tineretului(Sincai), pentru o tura de MTB, traseul il stabilim acolo prin vot !
Vremea nu conteaza, doar nu ne strica ea planurile wacko.gif

21 Feb 2009, 09:18:
hai fetele, scularea smile.gif
Axe
vineri 27 februarie ora 18 in parcul tineretului la intrarea dinspre liceul sincai. ziua bicicletei. va asteptam cu drag sa facem o plimbare incetisor cu bicicleta.
VladG
Fost ieri si azi pana la Cheile Butii, pe traseul pe care-l planuim ptr la vara. Am fost la cateva minute sa iau si bicicleta cu mine, sa incerc o traversare, dar mai bine ca am lasat-o acasa. Cu masina se putea ajunge doar pana in Cheile Scocului. Spre Campusel abia azi se deszapezea, iar mai departe poate dsoar cu TAF-ul, nu cu bicla... biggrin.gif
Zapada neumblata, uscata, de vreo 70-80cm, dar si troiene mai inalte. Am mers vreo 3-4 km pe un forestier, inotand efectiv, dar parca au fost 30. Superb. Revin in 1-2 zile si cu ceva poze.
Cel putin la munte o sa mai asteptam luni bune pana sa urcam cu bicicletele.
VladG
Au scos modelul 2009 de la bicla pe care mi-am luat-o, echipare identica, dar vopsita albastru, 2999E. Oau!
Adica am luat-o la juma de pret! biggrin.gif
http://www.fahrrad.de/fahrraeder/mountainb...team/17948.html
vis-a-vis
Si? O mai tii mult de bibelou? nedumerire.gif
atentat_cu_bomboana
Normal, e "de epoca"! biggrin.gif

@vis-a-vis: Pune pe lista planul cu Enisala. Frumos, cu harti, cum stii tu mai bine.
VladG
Pai nu prea mai am rabdare, am scris ca era sa o iau de nebun peste munte in we, dar nici daca avea senile nu razbateam...
Ce-i cu Enisala?
vis-a-vis
Ii zisei io a_c_bomboanei ca m-as duce acolosa cu motoru'... si ce-ar fi sa facem o tura cu biclele...


Io-te o parere radmasa.gif

QUOTE
Titlu: enisala, Domeniu: Diverse  23.03.06


as vrea sa propun spre discutie o balta care nu prea e accesibila bucurestenilor decat intr-un weekend mai prelungit
datorita drumului
f lung(cca 330 km) dar care are o taxa rezonabila-500.000-24 ore si fara nici o limita de
greutate--poti sa iei si o tona daca nu ai bun simt
problema e ca nu inteleg de ce nu lasa in lacul mare ci numai pe niste canale care au crapi in draci
baza e plantatul
latimea canalelor este de cca30m si ai parte de o salbaticie totala
mai au si caras ,novaci dar si anghile cu care ai ocazia sa te trezesti cu ele langa tine
vara in zilele toride aveti ocazia sa vedeti cum stau niste namile de serpi la soare dar care nu au treba cu nimeni
ii rog pe cei care au fost acolo sa comenteze si sa nu se ascunda de faptul ca nu vor mai avea loc pe balta de amatori
e loc si peste pentru toata lumea acolo


user posted image

user posted image

user posted image

user posted image
atentat_cu_bomboana
Vis-a-vis are chef de glume ori ii e foame si se crede la dezlegare la peste...
Iata linkurile cele serioase:
http://wikimapia.org/#lat=44.8840479&lon=2...=16&l=0&m=a&v=2
http://www.hoinari.ro/index.php?cu=8052520040426

Si ia priviti comentariu: "Merita sa vedeti Enisala doar daca plecati din Tulcea in schimb daca veniti dinspre Jurilovca, (Cetatea "Argamum") ATENTIE! drumul e distrus complet iar in anumite locuri chiar e impracticabil, se merge pe aratura dar cu putina rabdare ajungeti la cetate."
icon_mrgreen.gif "Complet distrus" = "deci e pustiu" = "deci poate nici scuteristii nu este prezenti"
vis-a-vis
mda...
Diac
La Enissala am fost acu doi trei ani cu DSN-ul, drum cu gropi, de la drumul principal pana la cetate e un fel de carare, nu e drum dar se urca usor. La drumul national exista un singur panouas indicator ruginit ca vai de el si pustietate ... Insa per total e superb.
VladG
Haoleo, dar departe mai e...
Mie imi pare mai mult traseu de vara, eventual si cu un cort. Pe 1 zi n-ai cum, sunt 330km (dus)...

Frumoase pozele.

Ca sa completam traseul, mai putem trece si cu bacul de la Jurilovca la Gura Portitei si sa mergem km pe tarmul ala pustiu, spre far sau spre nord.
La vara?
vis-a-vis
Clar...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.