Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Iesiri cu bicicleta
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri > Coltul biciclistului
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148
aurelian7
cand va hotarati vin si eu... oriunde!
vis-a-vis
Ce harta am gasit... face si trasee...

user posted image
VladG
Chiar daca nu vin, ma bag si eu in discutie: Dambovita e cea care pute la Budesti.
Argesul e "scaldabil" smile.gif
Catre Oltenita sunt intr-adevar mai multe pante, care te cam seaca. Daca ajungeti in oras, in caz ca mergeti acolo, merita si o abatere pana in port.
Eu am facut acum 1 an traseul: Bucuresti - Oltenita - Bucuresti, intr-o singura zi (146km), dar nu va recomand, am ajuns rupt acasa.
Axe
parerea mea este ca o destinatie mai departe de 40km deja nu mai este placere, este mai mult o ruleta rusesca (cati se mai intorc teferi ?)
in plus acolo trebuie sa mai bei o bere, un gratar eventual, un cascat gura......
Lucman
Perisul pare OK. Nu e nici foarte departe, nici aproape. In peris sunt ceva zone la malul garlei unde putem sa facem o mica pauza
vis-a-vis
Eu zic sa vina Axe cu gratarul si berile wink.gif
Mutzunache
Varianta catre Targoviste, o sa dau o fuga sa vad cum e traseul si daca e ceva interesant de vazut si mai ramane optiunea sa ne urcam biclele in masini si sa mergem naibi pe la aer curat...

Eventual inchiriem o duba ceva....sa ma interesez nedumerire.gif

Alte trasee

Cora pantelimon-Branesti obiectiv e o manastire pe acolo Pasarea sau ceva in genul...
vis-a-vis
In Pasarea ajungi si din Afumati-Ganeasa, dar e vreo 2 km de off-road biggrin.gif
VladG
O sa se bucure teribil de ei Mutzunache, cu cursiera lui happy.gif
vis-a-vis
Pai era special pentru el, ca sta-n Voluntari... o lua pe scurtatura biggrin.gif
atentat_cu_bomboana
@aurelian7: bun venit!
Mutzunache
S-o iau pe centura? Nu ma..de la Cora...

Multumesc.....da 7 de unde? blink.gif
Lucman
Mai am un traseu.

Bucuresti - Tunari - Dascalu - Caldarusani - Nuci - Snagov parc - Bucuresti
atentat_cu_bomboana
@mutzunache: pe tine te cheama mutzunache, nu aurelian7!
Vii si tu sau doar ne zgindaresti? smile.gif

@lucman: momeste-ne cu ceva. ce-am putea vedea/face frumos pe traseul asta?
iau eu aparatul. nu-l mai cara tu pe al tau daca n-ai chef.
Axe
daca doriti vin cu remorca pentru bere si bagaje, este de vanzare remorca apropos !
vis-a-vis
D'asta? nedumerire.gif

user posted image
Axe
hihihiiihihihi, nu, este pentru copii si marfa, fata de cea din poza mai are patru pereti laterali, se da jos scaunul pt copii si se adapteaza pt. marfa, iaca aici ; http://www.babycomfort.ro/index.php?cmd=show_product&id=1731
zax
20kg numai remorca?! blink.gif Pai ia-o cu tine, sa ne asiguram ca nu ne alergi... si daca nici asa nu te potolesti mai punem niste pietre in ea. 04.gif
atentat_cu_bomboana
ba doua dale din parcul Carol si catelul.
facem baie pe unde mergem? sa-mi iau labe si masca? mai au loc in remorca? smile.gif
Axe
a mea nu are 20kg, este toata din duraluminiu, cred ca are in jur de 5-6kg, am pus pe ea si 80kg., pacat ca nu am si poze cu ea incarcata, din spate nu se mai vedea daca o tracteaza o masina sau bicicleta smile.gif
senna
Pentru antrenament va propun o drumetie mai scurta, mai sigura si mai diversificata in sensul ca include si scaldat! Mergem tot pe drumul de Lehliu, cel vechi si liber!
Deci traseul ar fi: Unirii, Piata Alba Iulia, Cora Pantelimon, comuna cu acelasi nume si in final Branesti. Servim un mic si o bere apoi mergem la lacul aflat in partea stanga a A2 si facem si-o baie, si cand ne plictisim revenim inapoi in Bucuresti! Eu as prefera in timpul saptamanii daca puteti si voi sa va luati o zi libera, daca nu atunci in wknd! A, daca suntem cu biclele nu mai e problema cu aglomeratia de la Pustnicu wink.gif
Muttley
Ba, va ia mama dracu' (mai putin pe duamna bomboana) daca mai imi faceti pofta p-aici.

La sf lunii am sesiune, nu ma faceti sa vin din Iasi cu masina plina de bicicleta, ca n-am loc pt ea... asteapta nervos.gif
atentat_cu_bomboana
Eu n-as merge la Branesti, ca e prea aproape. Sunt in teste cu saua de la vladg si vreau sa aflu totul despre ea. Pentru asta imi trebuie o calatorie mai lunga. Intelegeti voi cum vine treaba...

@muttley: Sfirsitul lunii nu-i duminica asta. Eu cred ca e abia... pe la sfirsitul lunii. De ce nu vii? Sa-mi iau si tolba? (cred ca mai e loc in remorca lui Axe).

Eu cred ca ar fi bine sa mergem cam 70-80 km, ceva mixt (asfalt, drum de pamint, mocirla, scinduri subrede etc.) si cu balaceala. Ce propune lucman imi suna bine. Caut harta.
b76bgaarh
pana la urma cand se iese weekendul asta?

sambata sau duminica?
vis-a-vis
QUOTE(atentat_cu_bomboana @ 4 Jun 2008, 12:41)
Caut harta.
*

Ca asta?

user posted image
Lucman
In linii mari asta e harta, dar putem sa mai scurtam un pic prin Stefanesti smile.gif Dascalu. Nu trecem prin Moara Vlasiei.
atentat_cu_bomboana
prefer aia 78 km prin Peris. voi ce ziceti?

traseul asta prin caldarusani: cam mult 92 km... Mi-e ca nu mai avem timp sa facem baie, sa ne luam inghetate sau -stiu si io!- sa ne intrecem la darts. Ar insemna sa mergem incontinuu aproape. Deja nu mai e o placere. Plus ca vad ca ti-ai calculat traseul din fata casei tale, la mine se mai adauga vreo 20 km dus+intors... Vai de saua mea!
Astept totusi incurajari smile.gif

@b76bgaarh: mie mi-e totuna, insa vad ca majoritatea prefera sa iesim duminica. de trei saptamini incoace tot asa se pleaca.

Hotariti-va voi la traseu, sa incepem lista cu cine merge!
padre
QUOTE(claus @ 1 Jun 2008, 01:43)

padre.. cum perioada de refacere worship.gif  ? cumva ai iesit si ieri si azi.. ca sa te pooooti plange ?  icon_mrgreen.gif  icon_mrgreen.gif  icon_mrgreen.gif (nu da cu paru' neneaaaaa rugaciune.gif  )
*



eu de 3 zile sunt imobilizat la pat, criza de sciatica. Bine, acum merg destul de ok prin casa, dar tot nu m-am refacut.
Mutzunache.... ti-ai facut cumparaturile, asa-i? tongue.gif
Eu caut o casca pentru dovleacul meu si nu gasesc pe masura mea. Unde sa mai caut, imi dati o idee? Am fost pana acum la magazinul de pe Ion Mihalache (Dioda) dar nu am gasit masuri potrivite, desi aveau acolo un model O'Neal tip military cu difuzoare langa urechi... super.
vis-a-vis
QUOTE(Lucman @ 4 Jun 2008, 13:23)
In linii mari asta e harta, dar putem sa mai scurtam un pic prin Stefanesti smile.gif Dascalu. Nu trecem prin Moara Vlasiei.
*

Pai ai zis Tunari, si p-acolo am facut-o.
E bine asa? nedumerire.gif

user posted image

Spre Peris as zice ei eu, cu amendamentul ca pe DN1 nu prea avem voie (s-ar putea lasa si cu amenzi), de la DN1 pana in Peris e un drumulet al naibi de ingust, abia trec doua masini una pe langa alta.
Sau putem sa mergem Stefanesti-Caldarusani-Nuci si sa ne intoarcem pe Tunari. Scapam astfel de DN1

4 Jun 2008, 14:35:
user posted image
atentat_cu_bomboana
Bine. deci: 78 km Nuci sau 78 km Peris.
Aceeasi zi, aceiasi kilometri.
Ar trebui, asadar, indiferent de ce alegem dintre astea doua variante, sa avem acelasi grup.

Incepem lista (taiati nume, adaugati nume sau stergeti semnele de intrebare, dupa caz):
1. lucman
2. vis-a-vis
3. aurelian7
4. VaLyO
5. zax
6. axe
7. atentat_cu_bomboana
8. senna (?)
9. mutzunache (?)
10. claus (?)
11. b76bgaarh (?)
12.
senna
1. lucman
2. vis-a-vis
3. aurelian7
4. VaLyO
5. zax
6. axe
7. atentat_cu_bomboana
8. senna
9. mutzunache (?)
10. claus (?)
11. b76bgaarh (?)
12.
claus
interesant traseul de 78 de km, fie nuci, fie peris
acum, nu stiu ce sa zic despre "participarea" mea
joi (maine), vineri, si sambata, .. am examene, si duminica nu stiu exact daca sunt in bucuresti (e posibil sa fiu, totusi)

asa ca.. cum intreaba si barfi.. cand e iesirea? sambata sau duminica ? biggrin.gif

padre, insanatosire grabnica charge.gif
zax
duminica
Axe
se vede treaba ca voi vreti sa mergeti mult asa pe pilot automat, eu ma retrag sunt satul de tras de mine, prefer plimbarile mai scurte, de placere, cu pauza de bere !
vis-a-vis
Sincer, aveam indoieli in privinta ta... 04.gif
Doar ai citit ca facem cam 100 de km la tura. (sau nu te-a interesat)
magelan_explorer
QUOTE(senna @ 4 Jun 2008, 10:33)
Pentru antrenament va propun o drumetie mai scurta, mai sigura si mai diversificata in sensul ca include si scaldat! Mergem tot pe drumul de Lehliu, cel vechi si liber!
Deci traseul ar fi: Unirii, Piata Alba Iulia, Cora Pantelimon, comuna cu acelasi nume si in final Branesti. Servim un mic si o bere apoi mergem la lacul aflat in partea stanga a A2 si facem si-o baie, si cand ne plictisim revenim inapoi in Bucuresti! Eu as prefera in timpul saptamanii daca puteti si voi sa va luati o zi libera, daca nu atunci in wknd! A, daca suntem cu biclele nu mai e problema cu aglomeratia de la Pustnicu wink.gif
*


la traseul asta ader si eu
plus ca mai aduc un om
sambata,duminica,cand vreti
atentat_cu_bomboana
Pai mergi tu cu Axe si cu cine mai vreti la Branesti si mergem noi la Nuci sau Peris, ce are? Toata lumea fericita. Mergem data viitoare impreuna.

Senna, tu mergi cu noi la 78 km, asa ai scris (sters) smile.gif

Deci:
1. lucman
2. vis-a-vis
3. aurelian7
4. VaLyO
5. zax
6. atentat_cu_bomboana
7. senna
8. mutzunache (?)
9. claus (?)
10. b76bgaarh (?)
11. casper (?)
Mutzunache
1. lucman
2. vis-a-vis
3. aurelian7
4. VaLyO
5. zax
6.
7. atentat_cu_bomboana
8. senna
9. Mutzunache - cu M mare...s-a inteles?
10. claus (?)
11. b76bgaarh (?)
12.

Fratilor dar nu prin Dascalu, ala nu mai e nici macar drum de offroad, iti trebuie tanc...

Varianta catre Targoviste, am verificat drumul, e beton....superb
Lucman
Unde o fi, numai duminica sa fie.
casper
oricat de multa placere mi-ar fi facut sa recapat durerile provocate de shea, se pare ca in weekend nu voi fi in bucuresti, cel putin nu la ora la care presupun ca va fi plecarea. sa aveti vant din pupa sau cum se spune tongue.gif.
VladG
Ura! De ieri am 2 suporti de bicicleta pentru masina! smile.gif
Deci, de saptamana viitoare, in functie si de nr de participanti, am putea lua in calcul varianta de a ne deplasa initial cu masinile.
Mutzunache
Duminica, cand si unde si pe unde mergem?
atentat_cu_bomboana
Bine, Mutzunache, nu prin Dascalu, daca zici ca e drumul rau pentru rotitele tale.
Sa stabileasca lucman (ca are PDA) si cu vis-a-vis (ca deseneaza frumos harti).
Sau vreti sa dau eu cu banul?

Vedeti ca tot aud ca a inceput politia sa opreasca biciclisti ca n-au vesta reflectorizanta. Voi aveti? Cum se poate vedea vesta din spate, daca am rucsacul peste?
Rucsacul meu are elemente reflectorizante, de ce nu-s bune? O sa-mi fac o vesta...

1. lucman
2. vis-a-vis
3. aurelian7
4. VaLyO
5. zax
6. atentat_cu_bomboana
7. senna
8. Mutzunache
9. claus (?)
10. b76bgaarh (?)
11.
Mutzunache
Noaptea se poarta vesta..si drumul ala nu e rau doar pentru mine, cum am spus, ai nevoie de un tanc pe acolo, nici macar nu mergi drept..

Varianta Targoviste? Ajungem pana acolo - 82.3 km si apoi ne intoarcem cu trenul?
vis-a-vis
N-am bani de tren.
zax
eu nu prea sunt de acord cu ideea asta a intoarcerii cu trenul... la dus e una dar intoarcerea e o problema deoarece vom fi stresati de gandul sa nu intarziem dar nici sa nu ajungem prea devreme la gara plus ca te poti trezi cu surpriza ca e prea aglomerat si nu te poti urca in tren. Daca la plecare nu te poti urca in tren nu e mare bai ca iti schimbi repede traseul dar daca seara te trezesti la 80km de Bucuresti, obosit, ca nu ai cu ce te intoarce ce faci?
Lucman
hai sa gasim totusi ceva round trip in 100 km ca altfel discutam pana maine de trenuri, variante de urcare si altele.
vis-a-vis
Hai totusi sa le facem pe rand, duminica Peris, duminica cealalta Nuci, peste doua duminici, Targoviste... etc., etc. biggrin.gif
senna
QUOTE(magelan_explorer @ 4 Jun 2008, 18:41)
la traseul asta ader si eu
plus ca mai aduc un om
sambata,duminica,cand vreti
*



Pai eu pot merge atat sambata cat si duminica, hai la Branesti sambata in formatiune redusa, sa ma antrenez pt duminica 78km smile.gif
VladG
Pai nu de antrenament ai nevoie in cazul asta, ci de repaos, sa se refaca posteriorul radmasa.gif
Daca nu cumva fumezi sutele de km pe bicla, ramai la o singura iesire pe we. wink.gif
Baietii pot sa-ti confirme senzatiile de dupa 1 zi de pedalat, numai de excursia de a doua zi nu vei mai avea chef.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.