Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Iesiri cu bicicleta
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri > Coltul biciclistului
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148
Altis
La munte ma bag si eu... La mare nu. Same here cu valea tongue.gif

@Casper: in congelator zace deja o sticla de 2.5l cu apa plata+lamaie+zahar. Nu prea pot sa mananc pe caldura, am sa imi iau si papa, da ma indoiesc ca am sa ma ating de ea. Snikersurile si bananele merg, conservele albastre cu aripi, just in case...
corrado83
altisone, ia mai putine chestii ca o sa dai in benga carand la ele.
Altis
Sunt usoare ma... Nu stiu daca voi avea 5 kg de bagaj.
corrado83
am inteles.
JORJ
Nu mai puteti nici sa scrieti ? smile.gif Cum fu ?
Altis
A fost tare! Ne-a chiunit vantul, dar vremea placuta, in sensul ca nu a ars soarele decat in ultima parte cand oricum nu mai conta. Le multumesc inca o data baietilor ca au fost rabdatori cu mine. Stiu ca i-am cam tinut pe loc, dar, fiind prima iesire sanatoasa(cea de la Comarnic a fost la vale) cred ca m-am descurcat decent.Am febra, dar supravietuiesc si inca pot sa merg cu bicla! O astept cu nerabdare pe urmatoarea.
In pozele "afumate" cam asa arata soseaua in urma lui Corrado cand accelera cool.gif. Si politia care a intors cu girofarurile dupa Vis pt depasirea greutatii maxime pe osie ! tongue.gif

Esenta acestei calatorii, a fost imortalizata in fotgrafii: Mai intai, Vis-a-vis a devenit indecent cu controloarea, ceea ce l-a facut gelos pe Casper care a vrut sa-l arunce din tren. Apoi, s-au legat nistre piretenii "deosebite"... Restul e tacere ph34r.gif

Nu am rabdare sa scriu tot acum, nici cafea nu am baut. dar, ca fapt divers, eu, tinand cont ca stau in Damaroaia, am parcurs 102. 4 km, am mers maxim cu 52.4. Corrado parca i-a dat un 60+. Media nu o stiu ca n-am functie la biclopc.

Despre fiecare... Eu, sunt tare mandru ca am rezistat, mai ales ca am condus coloana cu vantul in fata la 20+/ora cativa km, bicla de 500 ron s-a descurcat mai mult decat onorabil, mai trebuie sa reglez la schimbatoare dar pana si criticul Vis-a-vis a spus ca a fost perfecta pentru aceasta calatorie. Casper: risipa de energie, inspirat probabil de prezenta lui Corrado wub.gif (vezi pozele de la dig). Visul, chinuit grav in prima parte a drumului, de cauciucurile cat degetul la 8ATM si de furca rigida, precum si de banana indesata in gat... Corrado, probabil ar fi facut drumul in jumatate din timp blink.gif

Edit: banana aia era una mutant, avea vre-o 35 cm... S-a facut liniste cand am scos-o blink.gif
In poza in coloana, facuta peste umar, un coforumist probabil, s-a emotionat cand ne-a vazut aliniati asa sexy biggrin.gif
VladG
Nice.
Sa-nteleg ca vis-a-vis s-a lasat de cascadorii? biggrin.gif
Cirese mai erau? Am mancat cateva ieri si ma gandeam la cele de acum un an de pe acelasi traseu.

Daca vreti ceva piese ptr upgradat calutii, vedeti si postul pe care l-am pus in topicul despre alegerea biclei. Eu vreau sa-mi schimb rotile, de exemplu. Pana acum suntem 4 wink.gif
Altis
Nu erau decat cativa ciresi copti, de mai, dar erau chei, ca avusesera ciorile (pasarile nu minoritarii) grija de ei. Cum ne uitam noi la ele, un tataie care ara ne zice "Baaa, eu ma urcam de 5 ori pana acum" Replica, cam seaca a fost: "da, dar noi vrem sa urcam cu bicicletele!" ... A facut un gest gen blink.gif si si-a vazut de plug.

Visu, a ratat santul... S-a facut ca ploua cand spuneam "Cristi, uite silozul!" Cred ca i-au astupat aia jucarica!

P.S. : Casper NU sta pe varfuri! Si pe bicla, credea ca e gata de drum.. daca va uitati atent, o sa vedeti de ce NU era!

Si o proba de arta contemporana...
JORJ
Excelente pozele, si starea voastra.

Faina bicla lui Casper.

Sa va fie de bine. Ciresul ala nu era copt ca altfel ati fi cuplat voi foaia mare smile.gif
Altis
Da, la fel si furca lui Corrado, a costat SH mai mult decat bicla mea NOUA... Nu zic de restul atelajului biggrin.gif

EDIT: Vis-a-vis "vucanizandu-se in mers... De la gropi, scapase un ou in soshoni blush.gif
penultima poza prezinta strict calitatea echipamentului Shimano, nicidecum intentiile agresive ale lui Casper!
Si un atelaj adevarat!
atentat_cu_bomboana
Fetelor, am fost simbata pe ruta Predeal - Trei Brazi - Cheile Rasnoavei - Poiana Brasov
Pun ceva poze si o mica povestire mai tirziu.
vis-a-vis
Iar singura? nedumerire.gif
atentat_cu_bomboana
Da, solitaire tongue.gif M-au lasat downhillistii in Predeal la ora 9:30. Drumul e asfaltat proaspat pina in apropiere de Trei Brazi, iar de acolo mai e o aruncatura de băț pina la Cabana Poiana Secuilor. La 10:30 paraseam drumul si intram pe poteca cu marcaj triunghi galben (cocotata pe versantul vaii nu-mai-stiu-cum), care la inceput dadea semne de traseu normal, dar dup-aia a devenit un jgheab de clei galben... Iar eu, ca niciodata, fara aripile mele roooz! Alunecam tot ma tare, rotile mi se umplusera de noroi, bicicleta se punea de-a latul ogasului,... Pe ultima portiune am mers pe linga ea, m-am sprijinit de ea, mai bine zis.
[attachmentid=1627526346] [attachmentid=1627526347] [attachmentid=1627526348] [attachmentid=1627526349] [attachmentid=1627526350] [attachmentid=1627526351]
Am coborit apoi in vale si aici am prins un drum forestier destul de deteriorat, care m-a scos in Cheile Rasnoavei la ora 11:30.
[attachmentid=1627526352] [attachmentid=1627526353] [attachmentid=1627526354] [attachmentid=1627526355]
Prin chei am coborit repejor, cu doua pauze mici, cit sa fac ceva poze, sa ma zgiiesc la marioneta agatata in coarda de bungee-jumping si sa intreb oamenii p-acolo daca ii vazusera pe niste amici pe care ii stiam la catarare in chei, asa ca dupa alte 45 minute eram deja in orasul Rasnov. De acolo, pe asfalt bun, am inceput sa sui spre Poiana Brasov, cu pauza de mincare pe la jumatatea drumului. E cam rau singur pe sosea... la deal! smile.gif La ora 14:00 eram sus, in parcarea plina de biciclisti downhillisti.
[attachmentid=1627526372] [attachmentid=1627526360]
Am mers mult mai repede decit ma asteptam, nu pentru ca as fi eu mare ciclist in viata, ci pentru ca e usor. E placut, merge repede, e variat.
Cred ca se poate face si in circuit din Predeal, cu intoarcere din Chei nu V prin Rasnov, ci E peste Spinarea Calului prin Timisul de Sus, dar ai doua urcusuri urâțele: Spinarea Calului si serpentinele de sub Predeal.

Lumea mi s-a parut foarte civilizata peste tot pe unde am fost, si pe sosea si prin chei, fara claxoane si fara depasiri la milimetru. Desi era plin de corturi in Rasnoave, nu se simtea deloc miros de manele, era liniste si pace. Chiar mi-a placut.

Cum tot era devreme cind am ajuns in Poiana, am suit si eu cu cabina pina pe Postavaru si am coborit pe Drumul Rosu, cu pauza de ciorba la Cabana Postavaru. Nu facusem drumul decit cu o bicicleta de DH inainte, si uitasem ca a mea, cu “coada tare” se comporta altfel. Am bagat viteza mare si m-am trezit topaind de coada rau de tot, de nu mai aveam cum sa frinez cu spatele, ca spatele nu mai atingea! Am redresat-o usurel din fața si mi-am vazut de drum mai incetisor. Țițirisca mea! Incepe si ea sa stringa povesti...
[attachmentid=1627526361] [attachmentid=1627526362] [attachmentid=1627526363] [attachmentid=1627526364] [attachmentid=1627526365] [attachmentid=1627526367] [attachmentid=1627526368]
Altis
Foarte tare! Anunta cand mai faci d-astea ca ma bag si eu tongue.gif
Cocojambo
Da, si io vin la dastea de 1 zi
claudiuxyz
Si eu vreau smile.gif . Promit ca de data aceasta o chelesc de tot (bicla) sa fie mai usoara.
corrado83
am incercat si eu sa fac o tura asa ca de duminica ieri. din pacate totul a debutat si s-a finalizat dezastruos. a debutat cu o frumoasa pana, la prima ora m-am trezit cu bicla pe pana, avea un spin. f bine, am facut-o, am plecat la cernica. nu am mers mai mult de 10 km si s-a rupt deraioru intr-o ditamai radacina. si ca sa fie tacamul complet s-au desfacut si foile din suruburi, mai mai sa le pierd pe drum. dar noi sa fim sanatosi, noroc cu casper care a venit sa ma ajute, m-a adus la lumina, ca altfel acum nu stiu daca ajungeam acasa.
Altis
Eu ti-am zis sa schimbi troaca aia de bicla cu una adevarata... DHS.. de exemplu!
In alta ordine de idei, ma bucur ca ai ajuns bine acasa smile.gif
Doc
Lasa asa, un sut in fund este un pas inainte. wink.gif
casper
pacat ca nu am terminat tura, era vremea perfecta, manelistii inca nu se trezisera sa umple padurea de bijuterii, asta este, bine ca am fost cu masinile si am reusit sa il duc acasa pe corado, altfel, cred ca impingea la ea din cernica pana in baba novac biggrin.gif.dupa cum a spus-o si corado cred ca era ceva mai vechi putred pe acolo, mai bine ca l-a lasat acum decat undeva in creierii muntilor. ... sa zicem " prapastiile pisicii" ? biggrin.gif

buey nene, nu fuse vorba ca pozele incriminatorii nu se pun decat cu acordul ambelor parti ? rusinica tongue.gif. acum, cum facem rost de pozele toate ???

Doc parca aveai o propunere de iesit la munte cu bicla ?

JORJ mersi pentru apreciere smile.gif, a meritat fiecare banut pe care l-am investit in bicla, bine sa nu uit de ajutorul primit de la cineva de pe aici, stie el cine, si stie si de ce il si urasc excl.gif
vis-a-vis
Pai... scos deraioru', pus lantul pe foaia din mijloc si pe un pinion din centru, scurtat lantul (parca aveati presa de lant) si facut single-speed. Pana acasa mergea...
Altis
Vezi ca pozele sunt la vis-a-vis pe ftp. Da-i un PM ceva... Sau, ne vedem si le pun pe un CD. Trebuia sa te gandesti ca imaginile compromitatoare inainte sa-l musti pe Corrado de sfarc! Nu a stat si i-ai sabotat bicla, heh? Si da-mi si mie un PM cu nr de telefon te rog, imi faceam probleme ca nu v-am vazut pe forum smile.gif
Doc
E simplu de spus, greu de facut. Avand in vedere ca toacla lui Corado este full suspension, sfatul tau functioneaza pe jumatate. Nu putea pedala prea tare pentru ca la hopuri risca sa urce lantul pe un pinion mai mare si sa blocheze angrenajul. Posibil din aceasta cauza sa i se fi desfacut si pinioanele.

Eu ma gandeam sa facem o tura la vale de la Babele pana in Sinaia. Traseul este mai tot timpul la vale si ofera senzatii maxime pe coborare.



vis-a-vis
Pare-mi-se ca se blocheaza suspensia pe spate? nedumerire.gif
Doc
Nu total, la socuri mai mari lucreaza sa nu strice amortizorul.
vis-a-vis
Atunci, scos lantul, lasata saua jos si dat din picioare pe asfalt tongue.gif
C a t a l i n
Nu e cam abrupt și plin de pietre? smile.gif Bănuiesc că te referi la coborârea Babele - Piatra Arsă - Poiana Stânii - Sinaia
VladG
Stie Doc ce spune. smile.gif
Am mai facut si anul trecut coborarea de la Babele, dar traseul e prin Piatra Arsa - Sub Cota 200 - Drum de vara - Cota 1400 - Sinaia.
Eu eram cu un ciclocross, sa vezi distractie smile.gif

Eu voi lucra si we asta, dar pe 6-7 iunie planui tura la Mare, spre Delta. Mai exact Vadu - Peribiona - Gura Portitei si retur, cu dormit o noapte in casutele de pe plaja (10 eur casuta).
Probleme:
- spini (rezolvat cu camere, petice, pompa)
- tantari (rezolvat oarecum cu autan, spirale si disp electrice ptr camera)
- canicula pe bucata dintre mare si Sinoe-Golovita (rezolvat prin plecare la 7:00AM in traseu)
- preturi mari la bautura, alcoolica si nealcoolica (rezolvat printr-un sofer "de sacrificiu", care vine cu masina de la Vadu la Jurilovca si traverseaza cu bacul cu traistile pline)

Restul sunt doar avantaje: peisaje, liniste, mare salbatica. Avem si doua zile aproape pline de plaja, duminica plecand pe la 17:30.
Se merge cu masina pe ruta Buc - Constanta - Navodari - Vadu.
Pentru momeala, intrati aici si dati click pe o poza, ptr a vedea toate fotografiile. http://www.len.ro/2008/04/grindul-chituc-vadu-portita/

De pedalat sunt 35 km (dus), drum plat, dar cu oarece pb din cauza nisipului si a fdaptului ca de la un moment dat se merge pe poteca si nu pe drum.

Ptr ca e o oarecare problema cu transportul, dau drumul la lista ceva mai devreme ca de obicei (un prieten ar veni, dar are masina in service, deci va veni doar daca se poate lipi la o masina disponibila):

1. VladG (Masina VladG)
2. OvidiuS (Masina VladG)
3. DanielV (Asteptand la ocazie smile.gif)
4. ...

Lista trebuie inchisa repede (pana vineri, la pranz), caci e nevoie sa facem rezervarile La Gura Portitei. We ala se leaga si cu Rusaliile si ar putea fi aglomerat.
corrado83
nu e asa sumplu pe cat spuneti cu reparatu lantului, sa fi dat din picioare 20 km pana acasa? hmm

eu vreo 2 sapt spun pas la ture. este cineva amataor de maratonul de la miercurea ciuc?
http://www.csikmaraton.ro/main.php?lang=ro

Locatia: P-ța Libertății, Miercurea-Ciuc - Start și Finish
Organizatori: Cicliști entuziaști și CS.INTERSPORT Miercurea-Ciuc

Distantele de concurs
41 km diferentã de nivel 1.122 m timp limitã 4 ore
82 km diferentã de nivel 2.244 m timp limitã 8 ore

Înscriere:
30 RON la fata locului

Ce contine înscrierea?
- tricou de participare
- certificat de participare
- hrana
- premii

Categorii de vârstã

82 km
- 18-35 ani bãrbati
- 35-45 ani bărbați
- peste 45 ani bãrbati
- peste 18 ani femei

41 km
- 14-18 ani bãrbati
- 18-35 ani bãrbati
- 35-45 ani bãrbati
- 45 + ani barbati
- peste 16 ani femei

Reguli de concurs

În concurs se pot folosi numai biciclete cu roti de marimea 26.
Distanta de concurs trebuie parcursã în limita de timp.

Conditii ce atrag descalificarea din concurs:
- Neparcurgerea traseului în întregime
- Nefolosirea cãstii de protectie pe timpul concursului
- Folosire scurtãturii pe traseu
- Comportarea nesportiva fatã de concureti
- Folosirea ajutoarelor din afara concursului (reparare de bicicleta de cãtre altii,
folosirea autovehiculelor sau a motocicletelor)
- Schimbarea bicicletei in timpul concursului
Altis
Vlad, cum ramane cu iesirea din Baiului? Eu vreau munte. Daca este cineva amator, si doritor de mers cu trenul dus-intors, sa anunte. In vre-o 2 saptamani...
VladG
Pai le iau la rand, we asta nu se poate, we urmator vreau la Portita.
Vedem apoi ce mai programam (Baiului sau Campu lui Neag).
atentat_cu_bomboana
QUOTE(Cocojambo @ 25 May 2009, 15:57)
Da, si io vin la dastea de 1 zi
*



Pai... iesirea a fost de doua zile, doar plimbarea povestita a fost de o zi. Plus ca n-a fost in circuit, adica pe mine m-a lasat masina in locul A si m-am dus pe bicicleta dupa ea pina in locul B. Si am dormit cu cortul in locul B.

Pentru weekendul asta caut iarasi ceva pe harta cu zona Postavaru, ca dormim tot la cort si tot in Poiana. Vremea pentru Brasov se anunta asa:
Saturday:
Some sun, then turning cloudy with a couple of showers in the afternoon
High: 17°C (RealFeel: 22°C)
Winds: W at 6km/h; Wind Gusts: 19 km/h
Amount of Rain: 0.5mm; Hours of Rain: 2 Hrs
Sunday:
Partly sunny
High: 21°C (RealFeel: 26°C)
Winds: ESE at 6km/h; Wind Gusts: 19 km/h
Amount of Rain: 0.0mm

Si ma gindesc sa sui simbata cu cabina pe Cristianu Mare si sa cobor:
- fie in Brasov, peste Crucurul Mare si Crucurul Mic (asa am gasit pe harta, na!)
- fie in Timisul de Sus, pe Spinare Calului, si apoi la Brasov,
pe un drum lung si frumos prin padure, ca sa am de unde sui pe sosea inapoi in Poiana, dar duminica nu mai stiu ce se poate face...

Daca voi aveti vreo alta idee sau planuiti o iesire in circuit prin zona, pot sa vin cu voi simbata o parte din drum sau integral traseul vostru, si apoi urc in Poiana.
egox
QUOTE(atentat_cu_bomboana @ 27 May 2009, 13:41)
pe un drum lung si frumos prin padure, ca sa am de unde sui pe sosea inapoi in Poiana
*


În Poiană e mai interesant, zic eu, de urcat pe Drumul Forestier (pe la Pietrele lui Solomon). Sau chiar pe Drumul Vechi (tot în zonă, probabil mai cunoscut dar mai înclinat și mai circulat)
atentat_cu_bomboana
Asa e, la inceputul lui februarie am coborit pe Drumul Forestier, si e intr-adevar frumos. Poate o sa urc pe el de data asta.
Ma gindeam sa pastrez Drumul Vechi pentru a doua zi, cumva...

Asa cum ma stiu, eu cred totusi ca simbata, dupa Spinarea Calului sau ce-o fi, o sa ma apuce o lene mare in oras si o sa aleg sa urc mocaneste pe sosea smile.gif

L.E. Am facut o schita de traseu, de 22 km: Vf. Cristianul Mare - Vf. Crucurul Mare - Brasov (cart. Racadau) - Pietrele lui Solomon - Poiana Brasov

cu varianta de "scurtatura" din Racadau in Schei peste Saua Tampei biggrin.gif,
pentru simbata sau pentru duminica, in functie de vreme si de cine si cum mai poate veni.

Cine si cum mai poate veni?

Pentru cine vrea cu cortul: In noaptea de simbata spre duminica or sa fie 2 grade Celsius.
Peaty
In Saua Tampei sunt multi ursi
atentat_cu_bomboana
Ok, ok, ok! Avem pina acum asa:
1. claudiuxyz
2. atentat_cu_bomboana
Pentru plimbarea de simbata.

Acum, ca-i gasca mare smile.gif, o sa facem un plan si pentru duminica si o sa-l lipim aici, pentru cine mai pofteste.
@Doc: Nu mergi la o iesire downhillo-freerideo-crosscountristica?
Doc
Sunt la o nunta Sambata spre Duminica, deci nu cred ca voi fi in stare sa pedalez nici pana la masina. wink.gif

claudiuxyz
A_C_B, o propunere de traseu pentru duminica ar putea fi:
Vf. Postavaru - Drumul Serpilor - Piatra Crinului - Timisului de Jos - Lamba mare - Culmea Crucului - Poiana Brasov.(traseul 27 + 33 de pe harta) (apoximativ 12 km)
[attachmentid=1627527247]
Route Vf. Postavaru - Drumul Serpilor - Piatra Crinului - Timisului de Jos - Lamba mare - Culmea Crucului - Vf. Postavaru
Si inca o harta in care traseul pare accesibil:
[attachmentid=1627527262]
Cocojambo
022.gif Acuma v-ati gasit de astea?

Eu am facut varsat de vant... nu mai pup bicla vreo2 sapt... ma rog nu mai pup afara plange.gif

Va urez distractie placuta... sper sa va distrati si.... o sa recuperez eu, nici o grija biggrin.gif
Lucman
Eu am facut copil si nu mai pup bicicleta vreo 2 ani. Ce mi-e 2 saptamani smile.gif
atentat_cu_bomboana
Da, Lucman, da' tu macar pupi copil!
Auzi? Da' de ce ai doi ani? Sigur are legatura cu copilul sau ne scrii de pe undeva de la Jilava? smile.gif

Bietul Cocojambo... Stai pitit in casa sa-ti treaca repede. Lasa ca te faci tu mare si vii. Vara e abia la inceput, e timp de toate. Fa-te bine.

@claudiuxyz: Mie mi se blocheaza explorerul pe site-ul ala, nu stiu de ce. 12 km sounds cam putin, dar dat fiind faptul ca e duminica si trebuie sa mai si plecam spre case, e ok. Il mai inflorim noi la fața locului.
corrado83
dragii mei, stau si ma uit la bicla de 1 sapt, de la tura din cernica sunt biciclistul care merge pe jos. nu se gaseste toarta pt schimbator la cadrul Santa Cruz. sad.gif(
atentat_cu_bomboana
S-a schimbat in (mai) rau prognoza pentru simbata:
Saturday
Rainy; cool in the morning, then turning colder in the afternoon
High: 17°C; RealFeel: 22°C
Amount of Rain: 10.7mm
Hours of Rain: 11 Hrs

Sunday
Partly sunny and warmer
High 21°C; RealFeel: 26°C
Amount of Rain: 0.0mm
corrado83
nu stie nimeni un frezor sa imi faca si mie o ureche de schimbator?
Doc
Cam naspa veste cu urechea respectiva. Trebuie sa mergi la un strungar priceput. Este unul in Pipera in spatele service-ului SAMA chiar vis a vis de sediul BPR (politie).
corrado83
mircea cica aduce in 2-3 sapt. ceea ce e naspa rau. dar la strungar tre sa ma duc cu desen sau piesa si nu o mai am. am lasat-o la padure. sad.gif
vis-a-vis
Imprumut-o p-a lu Doc...
corrado83
stii ca gandesti constructiv? ms de info

29 May 2009, 15:27:
doc ce zici, te bagi?
vis-a-vis
Pai ma gandeam sa ti-o dea s-o copiezi. Poti sa te duci cu o coala si sa dai un contur cu creionul.

29 May 2009, 16:34:
Sau alta faza... Ii zici lu' Mircea sa-ti dea urechea de la o bicla noua (nu cred sa nu fie p-acolo un Santacruz pe care nu-l ia nimeni) si cand vine urechea ta, o pune la aia. Unge-l si tu cu ceva...
corrado83
ieri a dat ultimul santa cruz, nu are de unde sa scoata. oi gasi eu pana la urma.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.