Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Iesiri cu bicicleta
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri > Coltul biciclistului
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148
Speedy
Am fost si eu printre participanti. Fiind primul concurs la care am participat, am iesit mai pe la coada blush.gif Mi-ar placea sa vin la Cluj dar din pacate nu pot. Multa bafta celor care se duc!
Stefan
QUOTE(corrado83 @ 22 Sep 2009, 14:44)
niste coborari in mare viteza, destul de periculoase.
*



Care s-au lasat si cu accidentari din pacate. Una din ele destul de nasoala. Asta a fost singura parte urata. In rest foarte frumos traseul, coborarile intr-adevar geniale. Si compania grupului de la vila de lux Szurdok a fost foarte placuta.


VladG
Cine vine sambata si duminica la o plimbare foarte interesanta in Bulgaria, in Parcul Natural Rusenski Lom, la doar 90km de Bucuresti?
Traseul de pedalat are 57 km, cu obiective de vizitat pe parcursul lui. Pleaca de la Basarbovo, la 20 km de Giurgiu si se opreste la Krepcha. In apropiere, la Gorsko, exista si cazare, 30-40Euro camera dubla.
A doua zi ne putem intoarce pe acelasi drum sau pe sosea.
Intrati pe link-uri sa vedeti ce zona frumoasa este:
http://www.ciclism.ro/forums/f8/cicloturis...053/#post110926

http://www.mladite.com/navigator/routes/pd...-Krepcha-RO.pdf

L.E: Se contureaza ideea de a merge intr-o singura zi, cu o masina care sa ne recupereze de la capatul traseului...
corrado83
veniti ma baieti la cluj la maros, lasati prostiile
VladG
Pai e mult mai ieftin si mai aproape la bulgari biggrin.gif
corrado83
pai da dar maros e odata pe an, ala tot acolo ramane
Stefan
QUOTE(VladG @ 23 Sep 2009, 10:14)
Cine vine sambata si duminica la o plimbare foarte interesanta in Bulgaria, in Parcul Natural Rusenski Lom, la doar 90km de Bucuresti?
Traseul de pedalat are 57 km, cu obiective de vizitat pe parcursul lui. Pleaca de la Basarbovo, la 20 km de Giurgiu si se opreste la Krepcha. In apropiere, la Gorsko, exista si cazare, 30-40Euro camera dubla.
A doua zi ne putem intoarce pe acelasi drum sau pe sosea.
Intrati pe link-uri sa vedeti ce zona frumoasa este:
http://www.ciclism.ro/forums/f8/cicloturis...053/#post110926

http://www.mladite.com/navigator/routes/pd...-Krepcha-RO.pdf

L.E: Se contureaza ideea de a merge intr-o singura zi, cu o masina care sa ne recupereze de la capatul traseului...
*



Eu iti spun maine seara daca pot sa merg sigur. Chiar mi-ar placea.
Doc
Care mai vine la Maros MTB Maraton? Eu am doua locuri libere in masina si 2 pentru biciclete.
senna
Eu doar duminica pot pleca din oras. Am putea merge cu trenul pana la Giurgiu dis-de dimineata, apoi intram la bulgari, vedem peisajele si ne intoarcem in Bucuresti?
atentat_cu_bomboana
Din cite stiu, nu se poate merge cu trenul de la Bucuresti Progresu la Giurgiu via Comana, e nu stiu ce pod neterminat. Singura ruta e prin Videle, de la Basarab. Nu stiu citi adepti gasesti, s-a mai discutat pe aici. Si apoi, cred ca ar trebui sa adaptati traseul pe teritoriul bulgar, adica sa faceti altceva decit ce propune VladG...

Parca as avea si eu chef sa ies cu Titirisca la plimbare, nu prea departe de casa. Imi place vremea asta.
VladG
Dupa o mai buna analiza, traseul se reduce la o singura zi, duminica si va arata asa:
- se pleaca cu masina(ile) din Bucuresti si se conduce pana la extremitatea sudica a traseului, Krepcha.
- de acolo cei cu bicle fac traseul pana la Basarbovo (57km), de un de vor fi recuperati de masina(i). Se ia o masa acolo sau la Ruse si se merge acasa in aceeasi zi.

Sunt 264km de parcurs cu masina (din Militari) in total, se mai adauga 5E vigneta si 2x6E traversarea podului la Giurgiu.
La mine in masina e deja plin, deci daca mai vine cineva, trebuie sa-si poata asigura transportul.
Cu trenul nu e o afacere, se face foarte mult din cauza ocolirii de care zicea si a_c_b si apare problema traseului, care nu e in circuit, ar presupune innoptare in Bulgaria...

Din ce am vazut in poze si am citit pe ciclism.ro, e o zona foarte frumoasa si chiar merita efortul. La granita e nevoie doar de buletin.
hefee
ma gandesc sa fac traseul asta: http://www.bikemap.net/route/231031#lt=45....4.51324&z=9&t=1
sau, ca varianta, asta:
http://www.bikemap.net/route/316207
cu urcarea din Sinaia pe acelasi traseu pana la Bolboci, probabil in data de 3 oct.
o sa anunt data exacta saptamana viitoare.
poate mai vine cineva din grup. astept propuneri pentru date posibile, S sau D.
VladG
Ambele sunt foarte frumoase. Mai mult mi-ar surade a doua varianta, pe prima am mai facut-o la picior.
Eu ma bag, daca nu se strica vremea si as prefera sambata, sa avem duminica ptr refacere, dar la nevoie vin si duminica.
Ai fost pe bicla pe acolo sau e trasat doar pe harta?
hefee
am fost pana la Pestera cu bicicleta. Padina-Saua Str-Moeciu/Simon e traseu marcat care a mai fost facut de biciclisti.
in varianta 2 exista un drum de 4 Km pe care se poate urca cu bicicleta direct de la Bolboci la o cariera de piatra si, dupa aceea, pe Lucacila-Deleanu prin golul alpin pana la Saua Strunga. Stane sunt in zona si, implicit poteci/drumuri de acces.
Varianta asta mi-ar place.
Sinaia-Bolboci mi-a luat cam 3 ore de pedalat acu 2 sapt cand am fost la Pestera.
VladG
Tot varianta a doua o prefer si eu.
Legat de transport, cred ca ajunge cam tarziu trenul ala cu vagoane de bicle, iar traseul e lung si destul de solicitant. Ma gandeam sa mergem cu masinile pana la Sinaia (sa fim in jur de 8:00 acolo), facem tura pana in Predeal si apoi in functie de starea noastra si de ora la care ajungem, fie coboram pe DN1, fie luam un tren pana la Sinaia.
Traseul pana la Pestera l-am facut si eu pe bicla, restul nu-l cunosc, dar o sa-l desenez pe Google Earth si-l bag apoi in GPS, in Iezer am facut la fel si a fost destul de precis. Numai ca nu prea vad drum in zona de dupa stana de deasupra carierei smile.gif
hefee
tinem curba de nivel biggrin.gif
VladG
ok, eu ma bag.

1. hefee
2. vladg
3. ...
VladG
Rusenski Lom
plimbare sub soare de toamna


Odata cu vara s-au dus si turele marete, de zeci de kilometri si mii de metri diferenta de nivel. Vin acum plimbarile mangaiate de soarele bland al toamnei, la altitudini mici, unde vantul si frigul nu au ajuns inca.
Daca tot am schimbat registrul, am zis sa iesim pentru prima data afara din tara cu bicicletele si unde se putea mai facil decat in Bulgaria?
Aflasem cu putina vreme in urma de o zona deosebita, cu peisaje interesante, la o aruncatura de bat de Bucuresti, zona in care s-a amenajat un traseu cicloturistic.
Stiu ca sunt doar 57 de kilometri de pedalat, cu o altitudine maxima de doar 300 de metri asa ca plecam nu foarte de dimineata si ajungem la punctul de start al traseului, in extremitatea sa sudica, in satul Krepcea pe la orele 10:00. Soseaua nu e nici prea buna nici prea rea, insa libera si placuta la condus.
[attachmentid=1627555395] [attachmentid=1627555396]

In Krepcea ne simtim ca la romani, nicaieri vreun indicator al traseului, nimeni sa rupa o boaba de engleza si nici de bicicletătă nu intelegeau. Mergem mai intai sa vedem o biserica rupestra, la doi kilometri in afara satului, o gasim usor si vedem ca din fonduri europene au modernizat accesul la ea. Ce noroc pe capul nostru, nu o mai luam pieptis la deal, au facut scari. Le urcam pe jumatate si acolo ne opreste o mare poarta de fier inchisa cu doua lacate. Nici tipenie in jur, niciun program de vizitare afisat...
Ne multumim cu cateva poze de afara si plecam apoi sa cautam din nou traseul de bicicleta.
[attachmentid=1627555399] [attachmentid=1627555400]
[attachmentid=1627555401]

Ne invartim vreo 15 minute, dam din maini si in final aflam drumul cel bun. Un baiat ce vindea la un boutique ne confirma directia dand din cap de la stanga la dreapta, asa zic bulgarii da.
Ne urcam pe biciclete, eu si Zax, urmand ca prietenele care ne-au insotit sa ne recupereze peste cateva ore de la capatul traseului, din Basarbovo.
Pedalam pe sosea si nu stim daca suntem sau nu pe traseu. Mie nu prea-mi place asfaltul si mi-ar parea rau sa aflu ca traseul de bicle era pe altundeva, pe offroad.
Soarele e sus, dar nu mai are putere sa ne coaca, asfaltul e ok si rar trece cateo masina pe langa noi. Pedalam lejer si ne bucuram de privelistea colinelor domoale care trec incet pe langa noi.
[attachmentid=1627555404] [attachmentid=1627555405]

Drumul urca si coboara, uneori chiar si cu inclinatii de 8%, dar rampele nu sunt lungi sa scoata sufletul din noi.
In scurt timp suntem in Gorsko Ablanovo si tot n-am dat de niciun indicator...
[attachmentid=1627555408]

O coborare rapida se termina cu o intersectie in T, normal, fara indicatoare. Noroc ca apare o Lada obosita care opreste la semnele noastre disperate. Trebuie sa o luam la dreapta si la cateva sute de metri intram in Katselovo. Aici dam de primul semn ca totusi suntem unde ne dorim sa fim.
[attachmentid=1627555410]

Bucuros, trag tare la deal si-l astept pe Zax in culme. Are ceva probleme cu niste crampe ce nu-l lasa sa mearga cum si-ar dori. Pauza mica la umbra si cateva poze.
[attachmentid=1627555414] [attachmentid=1627555415]
[attachmentid=1627555416]

Coboram in viteza mare, peste 50km/h si pe fundul vaii dam de Nisovo. Zax are probleme mari cu o zona acoperita de nisip gros, dar reuseste sa nu sarute asfaltul si intram in sat.
[attachmentid=1627555418]

Cu fonduri europene s-a ridicat aici o pensiune foarte cocheta, Four Pines, n-am intrebat de preturi, dar pe afara arata binisor.
[attachmentid=1627555421]

De aici malul raului se schimba si apar tot mai des pereti verticali, dintr-o roca puternic erodata de apa si in care se zaresc zeci de vagauni, pesteri.
[attachmentid=1627555420]

Trecem de jumatatea traseului, iar zax daca nu mananca ceva, nu mai merge nicaieri. Ne oprim intr-o poienita plina de muste enervant de agresive si ciupitoare, insa daca-i musai, e musai. Infulecam ceva sandwich-uri si o tulim repede, din cauza mustelor, bineinteles.
Sunt un pic dezamagit, am trecut bine de jumatatea drumului si desi e unul frumos, n-am parasit deloc soseaua.
Mai trecem prin cateva localitati si la o pauza de poze zax mai sa adoarma pe bicla.
[attachmentid=1627555422] [attachmentid=1627555423]

In Krasen mi se implineste speranta si iesim de pe sosea, mai e putin din traseu, insa malul raului e din ce in ce mai frumos.
[attachmentid=1627555425] [attachmentid=1627555426]
[attachmentid=1627555427] [attachmentid=1627555428]
[attachmentid=1627555429] [attachmentid=1627555430]
[attachmentid=1627555431]

Atingem si punctul final, Basarbovo si aici vedem inca o manastire sapata in piatra ce strajuie raul.
[attachmentid=1627555432] [attachmentid=1627555433]
[attachmentid=1627555434]

Ne recupereaza masina si in cateva minute suntem in Ruse, asezati la o terasa din Centru, Happy, unde nu stim la ce sa privim mai intai, la meniu sau la chelnerite...

Ghftuiti, plecam spre tara si la 8 suntem deja fiecare pe la casa lui.

Mergeti pe traseul asta, macar Basarbovo-Krasen - Basarbovo, se poate face indiferent de conditia fizica si de bicicleta (fara cursiere) si aveti ce vedea. Doar daca aveti mai mult timp merita ajuns la Krepcea.

Distanta: 60 km
Durata pedalat efectiv: 3h17'
Viteza medie: 18km/h
Urcare totala: 607m
Coborare totala: 768m
Trace GPS: [attachmentid=1627555442]
zax
"Durata pedalat efectiv: 3h17' " radmasa.gif
conform ciclocomputerului de pe toancla lu' zax, durata efectiva de pedalat 4h06'. Durata totala a traseului undeva pe la vreo 4h30' - 4h40' din care pauza de masa de vreo 10-15min, asa ca aia cu pedalat lejer si coline domoale e din alt film.
Vlade, data viitoare ai de la mine 2 pietre de moara in rucsac rolleyes.gif

Trecand peste ritmul draconic impus de Vlad, traseul e destul de lejer si merita facut macar pentru faptul ca masinile sunt rare si te poti bucura de pedalat fara a inghiti praf. Iar cu putin noroc, intre Krasen si Basarbovo se pot intalni doua bulgaroaice simpatice, vorbitoare de limba engleza, care stau singurele pe o patura la umbra... Si daca nu aveti cu voi antrenorul care sa fluiere in continuu ritmul, locul poate asigura o odihna foarte placuta 04.gif
hefee
ceva Kamenitza pe traseu? io stiu ca voi sunteti sportivi, dar daca ajung pe acolo tree sa stiu dinainte la ce sa ma astept.
VladG
Io am fost sofer sad.gif
b76bgaarh
zaxule...burta aia..tea chinuit rau de tot.....
zax
QUOTE(hefee @ 28 Sep 2009, 12:54)
ceva Kamenitza pe traseu?
*


Prin sate mai erau ceva baruri deschise. N-am intrat in ele dar presupun ca aveau si bere. In Katselovo era unul chiar vis-a-vis de semnul pozat de Vlad.
VladG
Iesirea de we asta cred ca se va amana...
[attachmentid=1627555730]
hefee
asa se pare.
corrado83
poate totusi avem noroc si se schimba. ar fi o tura memorabila
vis-a-vis
Pai ce, va sperie o ploicica? tongue.gif
VladG
Pe la 1900m altitudine o sa fie cam rece ploicica smile.gif
Dar poate se schimba prognoza si mergem. Stam cu ochii pe net.
Am fi patru pana acum:
1. hefee
2. vladg
3. corrado
4. claudiu (un coleg de serviciu)
Stefan
QUOTE(VladG @ 29 Sep 2009, 10:55)
1. hefee
2. vladg
3. corrado
4. claudiu (un coleg de serviciu)
5. Stefan
*



5 biggrin.gif
VladG
Misto, echipa de lupta cu ursul avem, daca si vremea va fi buna... biggrin.gif
atentat_cu_bomboana
smile.gif Chiar nu-i gluma cu ursu’ pe acolo. Eu stiu, si la fel stie si el.

Simbata asta la Sinaia e concursul de downhill, I’ll be there la facut poze si fugit de ursi smile.gif
9°C si cinci ore de precipitatii pentru simbata si pe accuweather...
De ce nu mergeti duminica, la 14°C si fara ploaie?
VladG
Nu prea tine vremea cont de programarea pe ore pe care i-o fac astia biggrin.gif
Zic ca ne hotaram vineri. Eu lucrez duminica.
atentat_cu_bomboana
Haha! Hai ca au schimbat astia prognoza si ploua si duminica (17 grade si doua ore de ploaie), in schimb au mai dres-o pentru simbata (14 grade si doar patru ore de precipitatii)

Vrea cineva remorca de bicicleta, pentru transportat copii? (2 copii)
ClaudiuM
m-am vazut si eu trecut pe lista rolleyes.gif , insa vineri nu cred ca as putea, iar daca vremea nu tine cu noi, ploaia nu prea ma incanta... sad.gif
b76bgaarh
2 bombonico...2.....oauuuu
atentat_cu_bomboana
Ahaa, deci asa apar zvonurile, domnu’ b76bgaarh! Neatentie, fetelor, neatentie... Nu-i a mea remorca, scrie la Bursa, anuntul e dat in numele altcuiva care n-are cont pe reno. Eu inca sunt la capitolul “cumpar”.

@claudiuM: Nu cred ca-i vorba de o plecare vineri, ci despre o hotarire pe care o s-o luati vineri.
VladG
Corect, a_c_b, vineri ne hotaram daca mergem sau nu sambata.
Prognoza e din ce in ce mai buna. Daca ploua nici eu nu merg.
ClaudiuM
hmm, deci pana la urma "ramane" pe sambata unsure.gif , oricum la mine aci la Bacau toamna deja isi face de cap, ploaie si vreme mohorata, anyway astept hotararea de vineri biggrin.gif , pana atunci toate bune rolleyes.gif
atentat_cu_bomboana
Nu stiu ce plan aveti pentru simbata, dar daca vreti sa urcati cu instalatie pe cablu la Cota 1400 va recomand sa nu stati la coada la telecabina (mai scumpa si chiar cu risc sa nu fiti acceptati cu bicicleta), ci sa luati telegondola.

Asta e mesajul primit de mine la o petitie semnata online:
"Incepand cu data de 20 iulie 2009, cu sprijinul primarului din Sinaia, Vlad Oprea, ciclistii au un nou tarif la Telegondola Sinaia. Pentru 30 de ron ei beneficiaza de o cartela speciala care le permite folosirea instalatiei de transport pe cablu pentru 5 urcari. Dorim sa multumim tuturor celor care au semnat petitia noastra si site-ului PetitieOnline.ro. In speranta ca aceasta stire va ajunge la fiecare dintre cei ce ne-au ajutat, va multumim.
www.absolutoutdoor.com"

Ideea e asa: Luati toti o singura cartela, intrati cu ea pe peron si de acolo va suiti cite doi in gondola, cu biciclete cu tot. Banchetele se rabateaza, deci aveti loc destul.
Tariful normal pentru o urcare este de 10 lei, dar biciclistii urca la tarif de 6 lei.
Simbata e zi de concurs DH, deci vor mai fi si alti biciclisti (poate ei chiar or sa urce gratis pe baza numarului de concurs). Oricum, coada mare nu va fi, ca merge ca pe banda.
corrado83
nu mergem noi cu telecabina. cu autopropulsie. oricum multumim de sfat
Stefan
Toata placerea sta in urcare. tongue.gif
vis-a-vis
Cand ai sub 50 de kile 04.gif
atentat_cu_bomboana
Yes, I remember... smile.gif

Atunci urcati, fetelor, urcati. Va propun pentru coborire asa (daca ajungeti la Cota 1400):
- Traseul facut de mine in primavara, adica vechiul drum de Cota
- sau traseul de Kamikaze Downhill (cam tot p-acolo, da’ tăind toate curbele drumului)
Ambele ies la Peles.
[Eu nu pot sa vad traseul vostru pe bikemap, imi blocheaza browserul...]

Se indreapta vremea pentru simbata:
“ After a cloudy start, sunshine returns”
High 16°C (RealFeel: 19°C)
Winds: NNE at 4km/h (Wind Gusts: 16 km/h)
Amount of Precipitation: 0.0mm
Hours of Daylight: 10.7 Hrs

L.E. Asta e prognoza de pe accuweather; nu stiu de ce pe meteoblue (elvetieni?) arata mai rau...
Mi-a trimis VladG un jpg cu ruta voastra, vad ca n-are legatura cu Cota 1400. In fine, traseul asta al meu e bun si pentru mai tirziu, e potrivit chiar si pentru cind o sa fie zapada.
Drum bun si sa veniti cu poze si povestiri!
Miine sunt deja la Sinaia si pot sa va transmit live starea vremii smile.gif

@senna: Daca-ti face cu ochiul remorca aia, ia-o, nu-i o afacere rea.
hefee
din motive medicale sunt nevoit sa zic pas la tura asta.
am facut o viroza care, in loc sa-mi treaca, s-a agravat.
VladG
Si eu zic pas, din motivele de mai jos:
corrado83
eu cred ca o sa bag tura duminica, sau daca nu ceva pe langa bucuresti.
senna
Duminica sunt si eu disponibil wink.gif vvvvv
Lucman
Interesanta remorca pentru copii. Asa cred ca pot veni cu voi smile.gif
atentat_cu_bomboana
@Lucman: Ma bucur sa-ti vad iar farul aici smile.gif
Daca incheiati cumva tranzactia pentru remorca, spuneti-mi si mie, sa cer inchiderea topicului din "bursa non-auto".

Am fost simbata la Sinaia si de data asta accuweather a cam dat-o in bara: a plouat toata ziua asa de tare incit concursul de dh s-a aminat pentru duminica...
Mai bine ca nu v-ati dus.
VladG
meteoblue.com rules! Si mai gaseste si orice satuc din Romania.
Au dat dimineata la ProTV imagini de la concursul de la Sinaia. Arata cam rau pista. Mai bine ca n-am mai plecat.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.