Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Iesiri cu bicicleta
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri > Coltul biciclistului
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148
vis-a-vis
http://fishki.net/comment.php?id=28905
Doc
Deci nicio iesire weekend-ul asta sa inteleg?!?
Lucman
Eu din pacate nu pot.
Poate sambata dupa amiaza ceva in Bucale.
vis-a-vis
Eu astept propuneri, pentru duminica...
Sau va lasati la mana mea? 243.gif
VladG
Propunere extrema:

1. Bucuresti Obor-Oltenita, cu trenul.
2. Oltenita-Giurgiu-Bucuresti, pe bicla (vreo 140km).
vis-a-vis
La mine sare de 150, nu ma bag biggrin.gif
VladG
Te-ai gandit la vreun drum mai scurt?
vis-a-vis
Inca nu blush.gif

13 Jun 2008, 14:08:
Mai degraba ne intoarcem din Oltenita spre Bucuresti.
atentat_cu_bomboana
QUOTE(atentat_cu_bomboana @ 3 Jun 2008, 14:31)
Parerea mea:
Mergem cu trenul la Oltenita si ne intoarcem cu bicicletele.
Am gasit:
Tren (P 8081) din Bucuresti Obor la ora 07:40, ajunge la Oltenita la 10:45 (76 km)
Tren (P 8081) din Bucuresti Sud Gr. C la ora 08:12, ajunge la Oltenita la 10:45 (62 km)

Asadar e acelasi tren. Stiti voi unde e Bucuresti Sud Gr. C? Undeva pe centura si mult mai aproape de mine si de lucman, banuiesc...

Ne intoarcem cu bici’ asa: Oltenita – Budesti – Heresti – Hotarele – Frumusani – Popesti Leordeni – Bucuresti (65 km).
De la Budesti la Heresti mergem pe Arges in sus, pedalam pe dig (lucru interzis...), facem baie, ne abatem prin paduri. Cormorani, stîrci, maci etc.
*



Dar ati ris de mine cind v-am propus...
Daca nu ne luam bilete la tren de miine, iar nu ne fac astia reducere pentru minigrup! smile.gif
vis-a-vis
N-am ras, doar ca nu era timpul ei tongue.gif
VladG
Mie nu-mi displace ideea, numai ca intre timp am vazut prognoza meteo pentru duminica si m-am cam linistit smile.gif
Doc
E tocmai bine...
vis-a-vis
Cine se baga la nomoale? nedumerire.gif
zax
Vad ca duminica asta e pauza... Poate ne vedem totusi la o tura scurta prin oras maine mai pe seara...
Doc
Sau poate mai de dimineata.
claus
Eu nu sunt in bucuresti, asa ca nu contati pe mine sad.gif
Doc
si nu se baga nimeni astazi la o plimbare scurta prin parc?!?
senna
Dupa Branesti-ul de saptamana trecuta am perseverat efectuand miercuri un traseu de aproape 70km, mai exact din Ploiesti pana in Bucuresti-Moghioros! A fost imbinare de util cu placut, mai precis mi-am cumparat un Neuzer Altrix FS200 de la un baiat care mi-a adus-o la gara Ploiesti Vest! Am facut aproape 4 ore dar a meritat deplin! Am simtit cum din Otopeni se termina cu aerul curat si bun de padure cu care ma delectasem pe DN1!
Deci...haideti maine la Oltenita cu trenu' si ne intoarcem in Buc. Sau putem merge din Oltenita pana in Giurgiu si luam iar trenu sa ne intoarcem!
VladG
Ultima strigare, neamule!
Portbagajul e pe masina, saua pe bicicleta, daca vremea e ok, maine de dimineata plec catre Campina, cu inca un prieten.
Traseu: Campina- Baraj Paltinul - Valea Doftanei - Traisteni (29km) - Valea Doftanei - Secaria - Comarnic - Breaza (53km) - Poiana Campina (61km) - Campina (63km)
Se mai inscrie cineva? Doritorii trebuie sa aiba cum sa-si transporte bicicleta pana la Campina... E si solutia cu CFR, dar hmm..., n-as prea alege-o...

Asta e varianta initiala de traseu, mai lunga si cu mai multe diferente de nivel. Daca la Traisteni vedem ca ne-am cam pierdut suflul, ne putem intoarce pe acelasi drum...

Bagati repede, ca sa ne organizam, in caz ca sunt doritori...
Solon
Deci maine nimic in afara de varianta cu trenul?
Deja se pune praful pe a mea! mad.gif
Nimic de mai bine de o luna! Si urmatoarele weekend-uri sunt compromise! mad.gif
Maine ar fi fost o sansa! Daca nu iese nimic poate ma bag prin parc!
VladG
QUOTE(senna @ 14 Jun 2008, 20:48)
Sau putem merge din Oltenita pana in Giurgiu si luam iar trenu sa ne intoarcem!
*




senna, vezi ca nu cred ca ai trenuri de intors din Giurgiu in Bucuresti, cel putin nu dupa-amiaza, sau nu m-am descurcat eu cu site-ul CFR smile.gif
senna
Asa, spre Campina la cat sa plecam? Ori rabatez bancheta spate, scot roata fata a biclei si o bag bicla in masina sau cu trenul! Se uita cineva ce trenuri sunt pt dus si intors, desi cred ca se pierde prea mult timp cu ele plus ca depindem de orarul lor sad.gif
VladG
Noi am pleca la 9:00 din Militari, dar DOAR daca e vreme buna, catre Piata Presei si apoi pe DN1.
Deci ne-am putea intalni undeva in drum, ca sa mergem impreuna, daca vii cu masina.
Iti trimit pe PM nr meu, sa ne auzim pe la 8:00AM, sa vedem daca mergem sau nu...

Pana acum suntem 3, cu tot cu tine smile.gif
Eu vin cu masina mea, pe care car 2 bicle. Inteleg ca tu o inghesui in portbagaj?
senna
Da, cred ca incape ca am un Hatchback. O pun pe niste bureti sa nu zgaraie placa portbagaj si bancheta. Insa propun s-o luam prin Ploiesti prin oras caci pe centura e prea prost asfaltul si pleaca bicla la plimbare singura prin masina :| Te sun eu maine pe la 8:30 daca pot sa merg!
padre
@Solon, eu am vorbit cu e-Sorin sa ne vedem maine dimineata, pe la un 10-11 undeva in zona Kiselleff-Herastrau, nu am stabilit inca nici ora nici locul. Ideea plimbarii este sa fie una lejera (de duminica, vorba aia wink.gif ) pe pistele de biciclete din zona. Daca esti amator, da-mi un semn si ne vedem.
vis-a-vis
Vin si eu, daca ma luati...
padre
Naturlich ca da biggrin.gif
senna
Tocmai am vorbit cu VladG si am decis amanarea plecarii la Campina pe motiv de vreme fara soare si cu sanse de ploaie sad.gif
Insa prin oras ar fi O.K., hai sa ne intalnim la intrarea in Herastrau din dreptul Arcului de Triumf la 10:30, da?
vis-a-vis
user posted image

15 Jun 2008, 09:57:
Deci, cum ramane?
e-SORIN
Ajung si eu pe la 10:40 la Arc. Ne vedem acolo sofer8.gif
vis-a-vis
Unde, la clopotei?
e-SORIN
Da, exact smile.gif
vis-a-vis
Mai iese careva in seara asta?
claus
eu am ajuns in bucuresti.. si m-am plimbat cam juma de ora prin drumul taberii tongue.gif aasa, inainte de somn
zax
radmasa.gif Kiev este pustiul pe care l-am intalnit la ultima iesire. Pustiul care zicea ca a venit dimineata de la Targoviste, a participat la concurs si a luat locul 3 pentru ca a ratat startul si apoi a plecat spre targoviste... zicea ca are media 30km/h pentru ca e singur, la plasa ar fi scos mai mult...
Mutzunache
Stim...zi de traseu ceva....
cristyyy2003
Eu zic pas sad.gif
Nu cred ca ma tine nici fizicu' si nici chinezaria.
vis-a-vis
Idem...
zax
QUOTE(Mutzunache @ 16 Jun 2008, 12:09)
Stim...zi de traseu ceva....
*



blink.gif adica tu chiar vorbesti serios?! La un calcul scurt, aproximativ 160km fara ocolisul pe la Dambovicioara... si e de urcat, nu gluma. Hai mai bine sa incercam invers, de la Brasov spre Bucuresti. E mult mai usor, cobori aproape tot drumul si daca e sa nu mai poti o masina de interventie ajunge mai usor la Targoviste decat la Brasov


Brasov - Bucuresti via Targoviste eu ma bag cu conditia sa ajungem destul de devreme in Brasov (6-7) astfel incat sa avem toata ziua la dispozitie. Imi asigur si masina de interventie in caz ca nu mai pot sa ajung de la targoviste la bucuresti desi nu cred sa fie probleme, cea mai mare parte a drumului e la vale (pe tren nu ma bazez la intoarcere)


cel mai devreme ajunge un rapid la 9:22 sad.gif Pana ne smulgem din el, pana ne adunam, pana plecam se face 10... Cum credeti... daca va bagati renunt la conditia cu ora...
[attachmentid=1627455376]
atentat_cu_bomboana
@zax: de la Brasov la Bucuresti prin Rucar - Tirgoviste sunt 200 km...
Pe Bran-Rucar, de la Brasov la Tirgoviste sunt 120 km pe drumul cel mai scurt.

Ne-am putea baza pe un tren de intoarcere din Tirgoviste daca dam de unul care se formeaza acolo, desi e duminica si s-ar putea sa prindem inghesuiala, insa daca facem treaba asta simbata ar insemna sa prindem inghesuiala la trenul pentru Brasov si tot nu scapam...

Ne gindim.
polonete
am putea sa folosim la intoarcere un marfar... negociem cu "soferul" si ajungem in Bucuresti
Mutzunache
Asteptam propuneri biggrin.gif
vis-a-vis
Care ai "Mersul Marfarelor"? radmasa.gif
Doc
Eu ma bag, dar ce ati spune de traseul asta facut in doua zile?? Nu de alta dar majoritatea avem MTB-uri si nu cred ca putem realiza ce au facut ceilalti cu cursierele.

Imi cer scuze pentru mesajul anterior nu am stiut ca este logat calc cu nick-ul respectiv.
zax
pai nu facem ce-au facut ceilalti ca ceilati facura la deal si noi facem la vale...

Or fi 200 de km (asta daca nu ocolim pe la Campulung si Dambovicioara) dar jumatate-s la vale... Asa ca e posibil sa ajungem in Bucuresti... zic si eu... daca nu, vorbim cu ceva prieteni/prietene/sotii sa stea cu mainile pe telefon si cheile de la masina si in caz ca ajungem prea tarziu in targoviste sunam dupa asistenta. Eu am sigur posibilitatea de a mai lua inca pe cineva cu mine (imprumut un suport)... Daca mai are cineva un suport incercam si 3 si daca au loc mai iau inca doua persoane... cam ce vorbeam saptamana trecuta numai ca in loc sa mergem cu masina intr-un punct si sa ne invartim, chemam masinile in caz ca nu mai putem...

Asta-i parerea mea si daca va hotarati sa incercam eu merg... Trebuie doar sa spuneti din timp sa aranjam cu soferii.
e-SORIN
Cineva in seara asta prin Herastrau si pe langa?
Doc
Anuntati-ma si pe mine din timp cand vreti sa facem iesiri scurte prin bucuresti, ca eu de abia acum am vazut mesajul pe forum insa un sms ajunge mai repede.
cristyyy2003
Ai dreptate..... oare s-a iesit?
e-SORIN
N-am mai iesit. N-a mai aparut nici un doritor.
Data viitoare dau sms wink.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.