Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Iesiri cu bicicleta
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri > Coltul biciclistului
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148
steph
Haideti sa facem lista pentru 5-6 iunie si ne-om descurca noi cu vremea.

Legat de Penteleu despre ce e vorba?
VladG
Ok.

Lista Portita (5-6 iunie):
1. VladG
2.


La Penteleu e o urcare pana la 1700m, pe varful cu acelasi nume. In a doua zi mai putem face alte trasee din zona. Va fi pe 29 mai (poate si 28)


vis-a-vis
Lista Portita (5-6 iunie):
1. VladG
2. vis-a-vis
steph
Lista Portita (5-6 iunie):
1. VladG
2. vis-a-vis
3. steph

Sanse mari sa vin si la Penteleu
Stefan
rolleyes.gif

Nu mor eu asa repede. Mai aveam numai 25 km si terminam sad.gif.
Nu mi-am spart arcada. De fapt am avut frontala pusa pe sub casca si aia m-a taiat pe frunte. O greseala pe care nu o s-o mai repet. In rest zgarieturi de suprafata, dar destul de urate, mai ales cele de pe fata. Mai dureroasa este cea de la ureche. Nu vreau sa ma gandesc cum as fi fost fara casca. Care casca s-a crapat, evident.
Eu ziceam sa termin IBO 2010 si gata, nu mai am nevoie de provocari din astea, dar pentru ca nu l-am terminat, ma ambitionez la anul biggrin.gif.
Doc
La Siriu nu este ca pe Valea Prahovei. Gasesti cazare in orice anotimp si avand in vedere ca prietena este de acolo, imi este mult mai usor.

Facem lista pentru 22-23 Mai iesire la Penteleu:

1. Doc
2. ...

Ne putem intinde de pe 21-24 Mai, weekend prelungit insa depinde de voi. Am putea sa ne riscam direct la un traseu spre Lacul Vulturilor.
VladG
Lista Penteleu:

1. Doc
2. VladG
3. ...

Dar sa fie pe we 28-29, ca ar veni si corado si restul baietilor care merg la maraton in we cu 23.
steph
As vrea si eu sa merg dar nici eu nu pot sa ajung weekendul asta. Pe 28-29 merg sigur si mi-ar parea rau sa ratez tura. sad.gif

Plus ca saptamana asta inca e delicata starea vremii.
corrado83
confirm si eu si bogdana pentru week 29 mai penteleu.
Doc
Nu cred ca pot merge eu pe 29 Mai.
rue
in tm se mai organizeaza iesiri. astept sa se deschida sezonul si sa stea ploile.
anul trecut am fost si eu la o ieseala de peste 35 de km.
babanu
referitor la iesirea din Delta,intrebare de baraj :ce se intampla daca unul din noi face pana ?.se pleaca mai departe si ramane singur???eu sunt amator si nu stiu daca pot tine pasul cu voi desi parcurg lejer 35 km la o iesire.
corrado83
nu se ramane nicioadata singur
VladG
We asta arata rau de tot prognoza, nu as iesi pe nicaieri. smile.gif
Doc, nu poti sa-ti faci ceva aranjamente ptr we celalalt?

babanu: Celor ramasi in urma li se curma suferinta cu un glonte. post-336-1110552449.gif
De obicei se iau camere, petice, pompe, scule. Ritmul nu e de maraton.
vis-a-vis
Eu recomand sa aibe fiecare o camera la el... petice se gasesc, insa daca patesti cum am patit eu sa se rupa de la valva, ai pus-o.
Speedy
Ii intreb si eu pe cei care au fost pe Transfagarasan biggrin.gif cam cat timp ati facut de la Barajul Vidraru pana sus la Balea? sa imi pot face o idee.
Mi-am propus sa ajung in 8 ore cu tot cu pauze. O fi mult, o fi putin? unsure.gif
Liviu
Ajungi fara probleme in timpul ala. E vorba doar de sosea .. nu ai de ce sa iti faci griji.

Oricum, daca vrei sa te simti mai bine, mergi pe malul neasfaltat al lacului .... e si putin off-road (un fel de drum forestier).
zodrac
QUOTE(vis-a-vis @ 18 May 2010, 10:14)
Eu recomand sa aibe fiecare o camera la el... petice se gasesc, insa daca patesti cum am patit eu sa se rupa de la valva, ai pus-o.
*



sa vii fara camera si tu sa ai roti de alte dimesiuni decat celilalti radmasa.gif
VladG
Speedy, doar ptr urcare ar trebui sa fie suficient, daca reusesti sa te tii in sa pana acolo. Deci daca ai un pic de antrenament iti ia mult mai putin.
Noi am facut cam atat, dar dus-intors, cu plecare putin mai sus de Baraj.
Mai nasol e la intoarcere, unde, spre deosebire de fata nordica, mai ai si urcari, scurte, dar mai ai de impins.
http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopi...dpost&p=1554763
Speedy
Partea cu drumul forestier as vrea s-o fac la coborare.

Defapt tot traseul e cam asa:
-plecare de la Vidraru pana la Balea Lac
-coborare de la Balea Lac la balea Cascada
-urcat cu telecabina de la Balea Cascada pana la Balea Lac
-coborare de la Balea Lac pana la Vidraru, pe partea cu drumul forestier.

Am estimat ca daca plecam la 8 dimineata de la Vidraru am avea timp de toata tura.
Poate ma intind, dar mi-ar placea sa cobor pe portiunea aia de la Balea Lac la Balea Cascada.

Oricum, daca nu ajungem la timp la Balea Lac o sa renuntam la portiunea cu coborarea pana la Balea Cascada.

Btw, daca mai vrea cineva sa vina... imbratisare.gif , problema e ca inca nu ne-am hotarat asupra unei date. Cel mai probabil pe la inceputul lui Iulie.

VladG
Mai devreme s-ar putea sa nici nu aveti cum, la cata zapada e pe drum acum. smile.gif
Aveti timp ptr tot planul, de la Lac la Cascada am facut doar 18 minute.
Problematica ar putea fi urcarea cu telecabina, caci nu urca goala, daca nu sunt suficienti pasageri va trebui sa achitati in plus.
Speedy
Coborarea aia face toti banii smile.gif

Multumesc tuturor!
steph
Ma bag si eu la Trans, sa imi spuneti din timp doar.
vis-a-vis
QUOTE(zodrac @ 19 May 2010, 15:22)
sa vii fara camera si tu sa ai roti de alte dimesiuni decat celilalti  radmasa.gif
*


Daca e camera de 26" pe roata de 28" o intinzi putin si intra. Invers, o pliezi in partea opusa valvei si o umflii de 2-3 ori pana se aseaza. Sunt solutii de compromis, dar merge tongue.gif
VladG
N-am somn, asa ca fac planuri. biggrin.gif
Un traseu pe care vreau sa-l fac neaparat in vara asta e Cheile Nerei.
Circuit de 2 zile, cu plecare din Sopotu Nou.
Niste peisaje cum nu-ti poti inchipui gasesti in chei. Cui i-a placut aventura in Cheile Pisicii, poate sa mai guste putin din spiritul ei. Nu va fi ca la Pisica, dar pasaje frumoase, unde te tii cu o mana si tii bicla cu cealalta vor fi:
[attachmentid=1627624585]

Sau ptr cine vrea sa pedaleze extrem (nu se recomanda SPD biggrin.gif) )
[attachmentid=1627624586]

Deci se pleaca dimineata din Sopotu Nou, se pedaleaza o bucata si apoi se intra in Chei, unde se va pedala ma putin si cu intermitente smile.gif. Se parcurg in total 18km, pana la Canton Damian, unde se campeaza.

A doua zi e mai mult de pedalat si mai putin de carat bicla ca in ziua precedenta: Canton Damian (de aici incepe un forestier) Sasca Montana - Carbunari - Sopotu Nou.

http://www.bikemap.net/route/499497?127438....79276&z=12&t=1

Eu ma gandesc sa-mi iau doar sac si izopren, sa nu mai car cort, dar ptr asta e nevoie sa mergem mai in vara. Pana la Sopotu
Nou se merge cu masini, singurul dezavantaj ar fi ca e un pic cam departe. Ne putem gandi sa mai adaugam inca o zi, ptr o tura in Cheile Carasului sau Cascadele Beusnitei / Lacul Ochiul Beiului.
Cineva interesat?
steph
Me me me biggrin.gif

Dar pana atunci ne organizam si noi pentru cele 2 weekenduri Penteleu si Sinoe?

hefee
Vlad, io's client pentru o tura de genu asta. Da' daca tot e drumu asta lung, io zic sa facem vreo 3 zile de ture p'acolo. Se poate cupla cu ture prin Semenic.
vis-a-vis
Ma, da' la voi nu e criza? sad.gif
VladG
biggrin.gif

hefee, tocmai de aia ziceam sa mai adaugam o zi.

Ptr Penteleu we asta iese din discutie, vremea se anunta groaznica. Inteleg ca Doc nu poate veni pe 29, deci organizarea nu prea mai este. Putem merge ptr o zi si sa facem traseul pe varf. Daca sunt alte propuneri...

Ptr Sinoe (5-6 iunie) ar trebui sa avem cat mai curand lista completa cu cei care vin. Initial s-au anuntat o gramada, dar pe lista sunt doar 3. Trebuie sa fac rezervare la Portita si trebuie sa zica fiecare unde prefera sa stea (vezi posibilitati pe site).
Eu cred ca o sa ma bag la casutele de pe plaja.

@vis-a-vis: cheltuiala mai mare o sa fie benzina. Pe Nera esti la mare distanta de orice pe care ai putea cheltui bani. wink.gif

Am prins o noapte cu luna plina in poiana la Damian si pe la ora 3:00AM am sarit din somn, ca se auzeau zgomote langa cort. Mai era un singur cort in acolo, in rest pustiu pe kilometri intregi. Ies afara, atmosfera de film de groaza, poiana luminata difuz, dar padurea de unde se auzeau zgomotele, era in bezna completa. Aprind lanterna si in 2 secunde moare bateria. post-336-1110552483.gif
Filmul de groaza continua, ca nu pot rezista tentatiei sa vad de unde vin zgomotele. Ma indrept catre copaci si cand ajung la ei cu inima cat un purice imi dau seama ca auzeam cum merele cadeau din pom. radmasa.gif
hefee
QUOTE(vis-a-vis @ 21 May 2010, 08:49)
Ma, da' la voi nu e criza? sad.gif
*


Nu-i mare cheltuiala cu cortu si mancatu din traista. Doar la transport treaba e discutabila.
Io n-as merge cand e caldura mare p'acolo ca-i plin de vipere.
VladG
Da, sunt vipere. Eu n-am dat peste niciuna insa. Ma gandeam sa fie undeva in iunie, un we si eventual inca o zi.
vis-a-vis
QUOTE(VladG @ 21 May 2010, 09:52)
Filmul de groaza continua, ca nu pot rezista tentatiei sa vad de unde vin zgomotele. Ma indrept catre copaci si cand ajung la ei cu inima cat un purice imi dau seama ca  auzeam cum merele cadeau din pom.  radmasa.gif
*


radmasa.gif
gibonu
@ hefee
Nu te ingrijora prea mult de vipere.
Am fost 4 ori in Cheile Nerei, pe vremea cand inca aveam conditia fizica necesara pentru a parcurge cheile de la Sopot la Sasca cu rucsacul de 15 kile in spate.
Nu am vazut nici o vipera.
Am vorbit cu padurarii si cu localnicii si mi-au spus acelesi lucru:
- vipera simte vibratiile din sol si se tireaza cu mult timp inainte de a ajunge omul la ea;
- vipera sta in locurile din afara potecilor turistice, izolate si pe care bate soarele;
- doar sa ai ghinion sa calci pe vreo piatra sub care s-a ascuns o vipera si ea sa se simta amenitata, atunci musca.
Sansele de a fi muscat de vipera exista, dar sunt cam mici.

@ VladG
O sa va cam chinuiti cu bicicletele pe acolo, dar este tura voastra.
Cred ca te risti aiurea daca te duci fara cort (ploaie, vant, frig noaptea), dar este alegerea ta.
Sasca Montana - Carbunari este o catarare de vreo 5 km, care mie mi s-a parut comparabila cu Transfagarasan-ul.
Am facut-o anul trecut, noaptea pe luna plina la coborare (Carbunari - Sasca) si mi s-a parut a fi super tare.
Carbunari - Sopot drum forestier, care nu ridica mari probleme.
O sugestie:
Daca tot va duceti cu bicicletele in zona, poate mergeti cu trenul de la Oravita la Anina si va intoarceti pe biciclete inapoi in Oravita.
Eu am mers doar noaptea pe ruta asta, dar am inteles ca este ceva cu totul deosebit, ca pe la sfarsitul anilor 1800 cand au facut austriecii calea asta ferata a fost un fel de minunea tehnicii, fiind plina de tunele, viaducte si alte nebunii.
Bafta

VladG
A, foarte buna ideea cu Mocanita!!! De mult imi doream asta.
O intrebare, foarta importanta ptr mine, cum e drumul de la Moldova Noua la Sopotu Nou? E asfalt? Eu am garda foarte mica la masina si-mi fac probleme pe drumuri neasfaltate.
Mi-a venit o idee si mai buna, sa ne cazam la Pastravaria dinspre Cascadele Beusnitei. De la Damian se face max o juma de ora pe bicla, pe forestier.
Mai erau si cateva vilute pe acolo, poate cazeaza, trebuie sa ma interesez. Prin chei as merge cat mai "light".
Liviu
"light" nu e un cuvant bun pentru bicicleta mea smile.gif .... desi mi-ar placea tura asta montana, o sa zic pas .
gibonu
@ VladG
Trenul intre Oravita si Anina nu este mocanita, este tren normal.
Sau cel putin asa tin eu minte. Sunt vreo 12 ani de cand am mers cu trenul ala.
Ca sa ajungi de la Moldova Noua la Sopotul Nou trebuie sa treci prin Carbunari si tocmai am zis mai sus ca intre Sopot si Carbunari este drum forestier.
Cu bicicleta n-am avut probleme, dar cu masina cred ca este cam nasol.
Cred ca te cam risti cu masina ta pe acolo.
Poate te ajuta harta asta:
http://caras-severin-county.map2web.eu/



VladG
Atunci mai analizez. Pe forestier n-am nicio sansa cu masina mea.

Legat de tren, asta stiam eu, dar se pare ca e pe comanda:
http://www.cfrtm.ro/calatori/tren_epoca.html
Si cu tren normal ar fi interesant.
gibonu
@ VladG
Atunci du-te pe asfalt:
Moldova Noua - Carbunari - Sasca sau
Anina - Oravita - Sasca.
Pe coborarea pe care am facut-o in toamna intre Carbunari si Sasca asfaltul era bun. Banuiesc ca si intre Carbunari si Moldova Noua ar fi bun.
Multumesc pentru link. Foarte tare.
steph
Weekendu asta cum pica, hai macar o zi sa urcam pe Penteleu weekendul viitor si sa ne intoarcem,m iar pentru 5-6 iunie sa mai lasam lista cateva zile deschisa si apoi sa facem rezervare.
VladG
ok, steph, cam asta se contureaza.
Ptr saptamana viitoare propun sa fie sambata.

Sub influenta ultimelor informatii (merci, Gibonu!) am redesenat traseul din Cheile Nerei si a iesit chiar un miniconcediu de 3 zile biggrin.gif

1. Bucuresti - Moldova Noua - Carbunari - Sasca Montana (485km). se lasa masinile si se pedaleaza 22km pana la Oravita, unde trebuie ajuns pana la 14:50, cand avem tren spre Anina. Stiu, va trebui sa ne trezim foarte devreme smile.gif.
Sunt 33km, pe care trenul ii parcurge in 2 ore, dar se pare ca merita fiecare minut.
Ne cazam la Anina, undeva, poate aici: http://turism.itbox.ro/cazare-caras-severi...unea-anghelina/
http://www.bikemap.net/route/500322#lt=44.....68015&z=11&t=1

2. Anina - Oravita - Sasca Montana (42km, asfalt) - Podul Beiului - Cabana Casa Beiului (50km total zi). Cazare la cabana, camera 2 paturi cu baie in camera, 90 RON, toata cabana 6 camere, 500RON. Mergem si pana la Cascadele Beusnitei, in plimbare. http://www.blue-moon-travel.ro/index.php/t...96-banat-caras-
http://www.bikemap.net/route/500342


3. Casa Beiului - Cheile Nerei - {Sopotu Nou - Carbunari - Sasca Montana} {24km} (50km total). Vreo 6 ore prin chei. Apoi Sasca Montana - Bucuresti.
http://www.bikemap.net/route/500388

Claudiuxyz, te luam de pe drum? tongue.gif
@Liviu: nu e chiar asa de naspa cum pare. wink.gif

Daca tot parcurgem asa distanta, macar s-o facem lata!
O sa desenez deseara si pe harta traseul.
steph
Ummmm sambata e perfect.

Ma rog sa nu imi apara nimic neprevazut vineri seara care sa ma tina pana dimineata treaz.

Legat de tura de 3 zile. Cam cati km de pedalat se aduna?
b76bgaarh
pot sa vin cu cursiera?
VladG
@b76bgaarh: radmasa.gif Nope.

steph, se aduna destul de putini, pana in 150km.

Propun ca data ptr Nera 12, 13, 14 iunie.
Doc
Pot merge cu bicicleta pe 29 Mai deci luati-ma si pe mine in calcul.
VladG
Penteleu (29 mai):
1. Doc
2. VladG
3. steph
4. bogdana
5. corrado
6.
steph
@Vlad, cum e situatia pentru 12 13 14 se sta la cort ca eu stau prost la capitolul asta. Adica nu am cort si chestiile necesare dormitului in aer liber biggrin.gif
vis-a-vis
Nici eu n-am, daca vrei ne tinem in brate naughty.gif
steph
Ummm... ei la o adica pot sa dorm si sub cerul liber sau pun capul pe ghidon.
VladG
Am facut update pe postul cu descrierea traseului, probabil de asta n-ati observat smile.gif
http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopi...dpost&p=2444951
Prima seara dormim in Anina, trebuie sa fie vreo pensiune, ceva.
A doua seara, care era mai problematica, in pustiu, dormim la Cabana Casa Beiului **, 90 RON camera de 2 paturi, cu baie-n camera. Deci nu mai caram dupa noi cort, saci, etc.
La cabana sunt doar 6 camere, deocamdata nimic rezervat ptr iunie, dar as vrea sa rezervam dinainte (se face cu plata).
Dam drumul si aici la o lista de principiu? Daca luam toata cabana (12 persoane) e 500 lei, dar ma indoiesc ca vom strange atatia, desi e poate cel mai frumos si variat traseu al verii.

1. VladG
2. steph
3. hefee
4. ...
vis-a-vis
Pai luam si fetite ca sa umplem cabana? biggrin.gif
Daca am bani in perioada aia, vin si eu...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.