Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Iesiri cu bicicleta
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri > Coltul biciclistului
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148
Muttley
Motivat de ditamai circumferinta mijlocului si-n conditiile-n care am stat acasa mai mult de o zi, mi-am scos o bicla de mult uitata din boxa si am plecat sa redescopar de mult uitatele imprejurimi ale Piatra Neamtului:

[attachmentid=1627645588] [attachmentid=1627645586] [attachmentid=1627645587] [attachmentid=1627645590] [attachmentid=1627645591] [attachmentid=1627645592]

...si morala, ca exista si asa ceva... plecat de acasa la 19 ani, la facultate-n Iasi, dup-aia, ratacit prin betoanele si praful Bucurestiului, s-au implinit aproape 10 ani de pauza de la astfel de ture. Iar atunci cand ma plimbam prin locurile astea, mi se pareau ceva absolut normal, deloc iesite din comun, le luam ca atare. Acum mi se par ataaaaat de frumoase happy.gif
VladG
Muttley, ce zici de o tura pe Ceahlau, pana la Dochia?
Poate in septembrie, daca timpul permite sau la anul. Ca tot esti la tine acasa, iar noi n-am cutreierat deloc Moldova pana acum...
Muttley
Din "pacate", "acasa" pentru mine este Bucuresti, si nici acolo.
In septembrie, de altfel pana pe la anu', nu voi fi in tara. De mult timp tanjesc sa ma plimb cu voi, dar tot n-apuc. Prima tura pe care o s-o facem impreuna va fi cu plecare de prin Victoriei, da' pana atunci mai dureaza 1 an sau doi sleep.gif
vis-a-vis
Timp arhisificient sa-ti creasca burta cat a mea...
Merced
Doar de s-ar lasa de fumat. icon_mrgreen.gif
dr_mKe
In luna august, se reediteaza tura de Transfagarasan consumata in iulie. Amatori ?
Plecarea din Cartisoara, pauza de odihna si haleala la Cabana Capra ori la Piscul Negru si returul in aceiasi zi tongue.gif [attachmentid=1627645710]

Pentru necredinciosi, sa incerce mai intai un V-brake cumsecade care pune in cap majoritatea franelor pe disc low si mid level.

Liviu add-on: am sa spun ca nu am vazut initierea unui flame intr-un topic de calatorii ...
ageana
Daca faceati tura in sens invers, poate ma bagam si eu biggrin.gif
dr_mKe
Am facut deja invers acum 2 saptamani. Vii cu masina si o lasi dincolo tongue.gif
VladG
Deseara la 3 e plecarea catre Nera. Nu mai am rabdare.... wub.gif
Daca cineva din Banat e interesat de o plimbare in zona Oravita-Anina-Nera, ne auzim la 0723.678.193.
Din Bucuresti plecam Corrado, Fulgerica si cu mine.
Liviu
Bai, dar voi nu aveti servici? Plecati asa, in mijlocul saptamanii?
VladG
Avem si concediu, doar de o zi e nevoie wink.gif
corrado83
sau nu muncim, pica banii din cer
vis-a-vis
Zi zona, sa vin si eu cu 2-3 saci radmasa.gif
dr_mKe
Duminica tura Gura Zlata_Gura Apei_Poiana Pelegii_Lacul Bucura, muntii Retezat. Include inclusiv aprox. 1 ora jumatate de push-bike tongue.gif

Amatori ma indoiesc ca mai gasesc biggrin.gif Coborararea insa face toti banii, garantat wub.gif
Serpico
Eu tocmai m-am intors din Retezat (nu am fost insa cu bicicleta, ci pe jos). Vezi ca pe potecile din Parcul National Retezat (in cazul de fata pe portiunea Poiana Pelegii - Lacul Bucura si retur) teoretic nu e voie cu bicicletele. Si poti pune lejer doua ore de push bike pe portiunea respectiva (Poiana Pelegii - Lacul Bucura).
dr_mKe
Acolo practic se cara bicicleta in spate tongue.gif nu vad cum ar putea cineva sa mearga pe ea.
Serpico
Se pare ca ai mai fost pe acolo, dar pentru eventualii alti doritori pun cateva fotografii, zic eu reprezentative pentru segmentul Lacul Bucura - Poiana Pelegii:
- prima portiune (in sensul de coborare), de gol alpin
user posted image

- portiunea de mers printre jnepeni
user posted image

- portiunea prin padure
user posted image
dr_mKe
Se poate merge pe acolo cu tehnica multa chiar si cu un bike de XC. Sa nu crezi ca n-o sa ma manance undeva si nu o sa incerc. Cu un full de AM se poate cobori o buna parte in mod precis tongue.gif
Serpico
Nu ziceam ca nu se poate, doar ca nu e voie cu bicicleta pe acolo.
dr_mKe
Intr-un fel ma cam mananca sa incerc, sincer, desi ma indoiesc ca am s-o fac tongue.gif
Andy_ACS
Vezi sa aveti si un doctor cu voi in caz ca vreti sa mergeti calare pe acolo biggrin.gif
dr_mKe
Am abandonat planul cu Poiana Pelegii si Bucura din cauza ca a plouat mult, pana ieri seara cand mi-a telefonat vara'mea sa-mi spuna ca s-au dus norii, insa-i cam noroi mai sus de baraj. Drept urmare in loc sa punem bitziklele in masina pana la barajul Gura Apei de pe Raul Mare, am purces dimineata la 9:30 la drum pe bitzikle, din Deva pana la baraj, adica 96 km.
Dus intors am strans o mustata sub 200 km, timp efectiv de pedalat 9h 51min, viteza medie cam 20 kmh, maxim 72.6 kmh. Tura in sine s-a intins de la 9:30 am pana la 11:00 pm.
Am facut doar un popas pentru o realimentare substantiala la Pensiunea Retezat, la vara-mea adica, dupa ce am coborat de la baraj.
Obosit, ars de soare, bitzikla era bec dimineata, amu-i toata stropita, dar cu ranjetul pana la urechi. Partea cu dealurile Silvasului am facut-o pe intuneric.

Pozele maine, amu' mi-s prea rupt si prea transpirat, pana si tantarii ma evita radmasa.gif
fulgerica2003
aparent asta se intampla la tantarii de retezat...cei de nera, insa, sunt mai incapatanati...
dr_mKe
Atasez doar 4 fotografii din tura, oricum nu am stat la facut poze pe drum decat in momentele de pauza mai lunga. Ultima parte a turei, catararea pana sus la baraj, desi nu cea mai dificila tehnic, ne-a obosit mult din cauza drumului de beton foarte degradat.[attachmentid=1627647414] [attachmentid=1627647415] [attachmentid=1627647416] [attachmentid=1627647417]

Daca vremea si timpul tine cu noi, posibil sa mai fie 2-3 ture pe 2 roti in Retezat.
argon

A fost si einstein?
dr_mKe
Argoane, nu veni si pe topicu' asta sa-l strici !
gibonu
Tura din Cheile Nerei?
Nimic, nimic ...
VladG
O sa vina, putintica rabdare. smile.gif
Am tot dormit ca sa recuperez noptile pierdute. O sa merite asteptarea, promit. Deseara cred ca o sa am povestea primei zile.

Deocamdata va spun ca am reusit si ca suntem toti trei intregi. Macar la corp, ca la cap incep sa ma indoiesc... biggrin.gif
fulgerica2003
si, clar, suntem mai puternici smile.gif) nu neaparat, insa, si mai destepti radmasa.gif

eu azi am reusit sa ma urc din nou pe bicicleta biggrin.gif

dr_mKe
Giboane, ce avatar ai dumneata, serpentinele care duc spre pasul Stelvio wub.gif

gibonu
@ dr_mKe
Exact.
Cine stie cunoaste.
Poza a fost facuta anul trecut la coborarea din Pasul Stelvio, pe fata nord-estica, spre Prat am Stelvio.
dr_mKe
Are rost sa-ti explic ce ma gandesc sa fac vara viitoare ? icon_mrgreen.gif
VladG
Dupa cum am promis, iata povestea primei zile a turei din zona Cheilor Nerei, si anume Sasca Montana - Oravita - Anina si un montaj al filmuletelor facute la plimbarea cu trenuletul pe cea mai veche cale ferata din Romania.
http://plimbaricubicicleta.blogspot.com/20...mprejurimi.html
Curand si restul de 2 zile.
Stefan
Bai, ai blog. laugh.gif
VladG
Yep, vreau sa strang acolo toate povestile iesirilor cu bicla, ca s-au imprastiat in 160 de pagini de topic...
dar si tu ai... wink.gif
gibonu
@ dr_mKe
Du-te pe Stelvio.
Crede-ma ca merita.
Eu am visat 6 ani pana sa ajung acolo si in fiecare din cei 6 ani aveam regretul ca nu reusisem sa ajung.
Iti dai seama cum m-am simtit, dupa 6 ani de asteptare, atunci cand am ajuns in pas si m-am dus sa vad cum arata coborarea (poza din avatar).

Pana la anu', poate te tenteaza asta:
http://www.ciclism.ro/forums/index.php?/to...729#entry376729

@ VladG
Foarte tare.
Felicitari pentru tura.
Si multumesc pentru informatiile legate de calea ferata Oravita - Anina.
Tot in aceiasi idee:
Fosta cale ferata intre Anina si Resita o sti?
VladG
Multumesc.
E foarte tare tura ta, daca nu ma bagam la excursia pe Dunare, SIGUR te insoteam...

Nu stiu nimic despre Anina-Resita. Chiar mi se parea ca din Anina nu mai duce nicaieri calea ferata. Poti da detalii?
gibonu
@ VladG
Referitor la tura mea, vor mai fi si alte ocazii.
N-am nici o intentie de a ma lasa de bicicleta.

Referitor la calea ferata Anina-Resita.
De fapt, este terasamanetul fostei cai ferate Anina-Resita.
Calea asta ferata cred ca a fost de mocanita si a fost desfiintata, dar nu stiu cand.
Ideea este ca acum a ramas doar terasamentul sapat in stanca, fara linii sau traverse.
Am facut traseul asta de doua ori, pe jos, cu rucsacul in spate, cu multi ani in urma.

Teramasamentul asta pleaca de undeva de langa cabanele de la Marghitas, la 5 km de Anina.
Trebuie sa-l cauti cu atentie putin prin zona Marghitas, dar se gaseste.
Eu am facut traseul doar pe bucata Marghitas - Pestera Comarnic (cea din judetul Caras-Severin).
De la pesteta Comarnic (aici este si un canton forestier, cu acelasi nume) teramasamentul continua pana undeva aproape de Resita (dupa cum spuneau cei din zona)

Este ceva cu totul deosebit, ai impresia ca mergi prin Amazonia: tuneluri de cale ferata inundate (apa mai sus de genunchi), doua viaducte dintre care unul destul de mare (aici au ramas traversele de cale ferata), plus o gramda de liane si vegetatie, o gramda de plante, feriga fiind singura pe care o stiam.
Mai tin minte ca am vazut o gramda de tritoni pe aici (soparla de apa si uscat, neagra, cu pete galbene) care se miscau in reluare.


Daca tot ati facut Cheile Nerei pe bicicleta, cred ca traseul asta ar fi bun pentru voi.
Din pacate, alte informatii nu am si nici poze de pe acolo.


VladG
Notat ptr viitoare planuri. Suna foarte interesant. Multumesc.
corrado83
posibil sa fie calea ferata pe care am vazut-o eu la concurs MTB la resita. e exact cum o descrii tu. s-a mers citiva km buni pe traseul unei foste cai ferate de mocanita printr-o padure luxurianta plina de liane si alte chestii rare pe la noi
gibonu
Inseamana ca aceea este calea ferata.
Adica fosta cale ferata.
Acum deja stiti ca se termina la Resita.
Peste doua saptamani o sa fiu prin zona, dar cu motocicleta, intr-o tura mai lunga prin Caras-Severin si Serbia.
Daca o sa am timp, voi face un scurt ocol pana la Marghitas (am amintiri frumoase de acolo, la fel ca si din Cheile Nerei) si cu ocazia asta, fiind la fata locului, poate imi aduc pe unde era intrarea pe terasament, fac niste poze si v-am rezolvat viitoarea tura cu bicicletele pe acolo.
VladG
Ar fi excelent wink.gif
gibonu
Nu promit nimic, dar incerc.
VladG
Pentru cei care nu au timp/chef sa citeasca toata povestea Cheilor Nerei, pun aici doua filmulete, primul cu traseul trenului Oravita-Anina si al doilea cu pedalarea prin Chei ( pe o punte suspendata, pe brana si prin tunel).

Danny_bb
Superb... l-am adaugat la lista mea de must see.
Speedy
3 zile si 130 km http://www.bikemap.net/route/632462 wish me luck
VladG
Am parcurs in intregime traseul asta in diferite combinatii. Va fi greu, dar 3 zile sunt suficiente, daca nu ai inclus si drumul de la Bucuresti aici. Altfel va fi cam obositor.
Oricum e o zona supeba.
Ca o parere personala, as fi modificat putin finalul turei in sensul ca nu as cobori in Obarsie, prin zona aia noroioasa de padure, ci din Saua Stefanu (dupa ce am vazut partea cea mai frumoasa a TA) as tine inainte, pe Strategica (tu vei face stanga, catre Obarsie). E mult mai spectaculos traseul si te va scoate la Valea Macesului, chiar langa Ciungetu.
Ranca - Valea Macesului se face intr-o zi, daca plecati devreme de la Ranca.
Cel mai solicitant va fi sa urcati din Novaci pana la Ranca.
Bafta!
zanzie
Se poate urca bine daca e asfalt.
Eu in weekend am facut doua catarari in Bucegi, Sinaia-Bolboci si Bolboci-Babele pe un drum de pietris si pe alocuri foarte prost, cu bolovani, singura alternativa fiind impingerea bicicletelor pe acele portiuni.

Succes si ture cu bicla cat mai numeroase pana la incheierea sezonului. Spor la pedalat!

PS: sa luati apa cu voi. Minim 1 litru/om.
Stefan
Nici eu nu am stat degeaba.
VladG
Foarte frumoasa zona in care ati fost. Pacat ca n-ai facut tot turul, desi Apusenii stiu ca i-ai parcurs anul trecut.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.