Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Iesiri cu bicicleta
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri > Coltul biciclistului
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148
VladG
Bun asa!
smile.gif

16 Dec 2010, 14:36:
Am facut rezervarea pentru sambata, orele 19, "La Caterinca".
vis-a-vis
Cred c-o s-ajungem toti cu schiurile pana acolo radmasa.gif
Rombule, nu vii? tongue.gif
rombul
Sambata ma duc la munte ,de ce nu mergeti la intalnire cu bici nu aveti anvelope de iarna?
Eu ma gandeam ca vii tu la schi smile.gif sau VladG smile.gif
VladG
A, rezervarea e 30 de lei, dar fiind spre 10 persoane, sper ca nu o sa fie un impediment...
Ultima oara cand am fost acolo nici nu mi-au pus-o pe nota smile.gif

Rombul, eu astept ceva componente, s-o fac mai frumoasa biggrin.gif
corrado83
ramane pt orele 19 maine da?
VladG
Da.
its
hmmm
corrado83
hai si tu, mai e loc biggrin.gif
Doc
@ITS maine te bagi la tura de la ora 8:00? Mai ai curaj? Sunt doar eu cu Cocos, iesim sa ne mai dezmortim un pic. Duminica, daca nu mai ninge, o sa fie superb pentru tura mai lunga.
its
Sigur ca ma bag , doar ca am vazut mesajul prea tarziu. Poate duminica dimineata? Cum a fost azi? Se merge pe zapada cu anvelope normale mellow.gif ?

Se merita astea ?
user posted image

http://www.bikexpert.ro/catalog/ice-spiker-210-p-3463.html


Axe
Daca nu-i prea din scurt la 11 ne vedem in statia ratb din fata de la cora pantelimon pt tura in padurea cernica....
its
mi-am luat ph34r.gif

user posted image
user posted image

Se merge maine Doc?
Doc
Da. Ora 9:00 acelasi loc de intalnire.
Axe
Iti dai seama ca daca mergi cu alea pe asfalt le-ai distrus ?!


Iata cateva poze inainte de un gratar cu prospatura ! radmasa.gif

http://picasaweb.google.com/bogdaninox/Cernica18Dec2010#
Doc
Ati fost cam tarziu astazi. Pana sa veniti voi au mai trecut 4 perechi de roti prin padure.


han_1.6 mpi
frumos baieti, imi place de voi. cred ca dau si eu o tura pe la cernica zilele astea cu mtb-ul.
Axe
Han, acum dupa ce te-ai insurat ti-ai dat seama ca de fapt iti plac baietii ? radmasa.gif
Doc
Urmeaza pozele de astazi. Gasca foarte mare, iar eu am pedalat de placere. Ca de ziua mea. Its-ul poate sa ne povesteasca mai multe. Sper ca ia placut si de data asta. Vremea a fost superba, doar -3 grade arata termometrul, numai bine de pedalat. Revin mai tarziu cu pozele, de la mine de abia au plecat invitatii.
its
QUOTE(Doc @ 20 Dec 2010, 00:20)
Ca de ziua mea.


Lol , doc si cocos la un moment dat zic: Noi ne grabim, tre sa ajungem la ziua cuiva radmasa.gif Oricum la multi ani !

Am fost multi , a fost frumos, am constatat insa ca nu e de ajuns sa ai anvelope cu tinte ca sa mergi tare pe zapada. Mai trebuie si know-how si conditie fizica sad.gif

La un moment dat grupul mare s-a separat in doua grupuri mici cu trasee separate.

user posted image

Pt ca un baiat avea pana , Doc si Cocos se duc cu el pe un traseu mai scurt (cred) spre masini. Io si cu inca doi o luam pe poteca de langa lac . La un moment dat poteca de langa lac are doua variante , una aproape de lac si una care urca un pic . Aia care urca era mai buna de mers si parea ca se reuneste cu aialalta mai incolo. Si desi baietii o luasera pe jos io o iau pe sus tongue.gif Cel care mergea in fata mea sa intoarce sa vada unde sunt si ma vede sus si imi zice ca si el crede ca potecile o sa se uneasca mai incolo(poate mi-a zis altceva si am inteles eu gresit ). Intr-un final poteca de sus decide ca a mers destul pe langa lac si face brusc stanga, direct in padure. In situatii de genu' asta urasc sa admit ca am gresit, urasc sa ma intorc , drept care mi-am facut un plan optimist cum ca as stii pe unde au luat-o cei de jos si o sa fac io cumva drepta si iar dreapta si o sa-i ajung wacko.gif . 5 min mai incolo shimbasem planu' la cum sa ies din padure .
Acum , cine a fost la Cernica stie ca sunt 0 sanse sa te pierzi in padure , pt ca e destul de mica si daca mergi 30 min constant in aceeasi directie e imposibil sa nu iesi din ea. Unde dracu iesi asta e partea a doua.
Am iesit in Pantelimon , pe Bd Biruintei, dupa care am bagat asfalt pana la centura, mers pe centura si facut stanga spre Cernica tongue.gif

BTW mi-am adus aminte de unde il stiu pe Stroe....acu' 10-12ani cand faceam karate venea si el la antrenamente...cu bicicleta. Evident ca facea si acolo niste faze de radeam o saptamana radmasa.gif
Doc
Vad ca ai prins curaj la scris. Asa e bine, asta inseamna ca plimbarile cu bicicleta te fac sa te simti bine.

Noi l-am asteptat pe Dorian sa ii umflam roata si am coborat spre lac pe alt drum, chiar inaintea voastra. Posibil ai urcat pe acelasi drum, iar in capat ai facut dreapta si te-a scos in sosea. Noi am ajuns la capatul lacului, dar fara Dorian, care culmea nu a mai venit. Oricum erau ceilalti 2 in spate si au dat de el. Eu cu Cocos am iesit in sosea si am tot vazut un biciclist in albastru in fata noastra. Bineinteles ca erai prea departe ca sa mai strigam dupa tine. Noi am facut dreapta si am reintrat in padure, chiar in dreptul drumului ce ducea la Pasarea, tu ai mers inainte spre centura. Chiar radeam, uite ITS-ul nu stie ca trebuia sa faca dreapta si va face un mare ocol.

Oricum ziua de ieri a fost nemaipomenita. Ca sa mergi pe zapada trebuie sa ai un pic de "cojones" si sa mergi cu presiune mica in gume. Pentru asta ai nevoie de conditie fizica, roata nu se mai invarte asa de mult si trebuie sa uiti de foaie mica sau pinioane mari. Ai nevoie de forta si o tura de 20-25km prin zapada este la fel de obositoare ca una de 50-60km pe macadam. Efortul fizic este mare, respiratia se face cu dificultate din cauza temperaturii, haine in plus te incomodeaza un pic la mers si frigul isi pune repede amprenta pe muschi.

Hai sa nu va mai tin de vorba si sa pun pozele de ieri:



20 Dec 2010, 09:49:
ITS-ule dar de asta ce zici:
Axe
Mare gasca mai baieti, toti sunt de pe reno ?
Dar de ce mai luati masinile pana acolo cand numa bine va incalziti din buc. pana la padure ?!
corrado83
azi o plimbare usoara sa scoate sarmalele din picioare smile.gif impreuna cu visu in herastrau la frontale. frumos pe zapada, mi s-a deschis apetitu. maine dupa ora 1 o sa fac o plimbare in cernica, daca sunt amatori stiti nr meu!

visule, baga filmarea daca a iesit ceva!
Doc
Pana ajungi tu maine la ora 13:00 noi iesim din padure. Pentru cei matinali, iesirea la Cernica mai are loc si la ora 9:00.

its, te bagi?
corrado83
las ma ca its vine in schimbu 2
vis-a-vis
QUOTE(corrado83 @ 27 Dec 2010, 22:07)
visule, baga filmarea daca a iesit ceva!
*


N-a iesit nimic, a-nghetat camera. Cred ca trebuie sa-i fac o hainuta ras hohote.gif
Axe
Beep, proba-proba, motor..., am crezut ca nu mai merge topicul ! icon_mrgreen.gif
Ce faceti mai baieti, ati amutit, nu mai merge nimeni la o tura de padure, o sosea lejera ceva ?!
Doc
Cam naspa vremea, tot timpul ceata, dar am un chef nebun de pedalat. Poate facem o tura de weekend.
VladG
Cum nici mie nu prea-mi place vremea si in asteptarea primaverii, mi-am zis sa trec in revista cele mai interesante ture planuite pentru 2011, fara sa fie trecute in ordine cronologica:

1. Viena - Bratislava - Budapesta - Belgrad - Turnu Severin (13 zile, 1100km, cate o zi pauza la Budapesta si Belgrad, plecarea in jur de 25 mai);
http://www.ciclism.ro/forums/index.php/top...u-severin-2011/

2. Tulcea - Chilia Veche si Periprava - Sulina (3 zile, undeva in vara, sa prindem si plaja la Sulina, dar spre inceputul verii, sa nu fie foarte multi tantari)
http://www.ciclism.ro/forums/index.php/top...a-chilia-veche/

3. Cabana Cozia (2 zile, dupa ce se duce zapada si noroiul de pe munte, asteptam vesti in acest sens de la ClaudiuXYZ)
http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopi...dpost&p=2632651

4. Transalpina + Cheile Jietului + DJ666 (3 zile, iunie-iulie, dupa ce se duce zapada de pe TA)
http://www.bikemap.net/route/744913

5. Anina - Resita, pe traseul vechii cai ferate, propus de Gibonu, inca nu stiu care e traseul exact .


6. Ceahlau? Rarau?


7. Alte propuneri interesante? smile.gif
Speedy
Eu ma gandeam la asta . Cred ca pe undeva pe la sfarsitul lui martie si inceputul lui aprilie.
corrado83
@ speedy, l-am facut eu acum 2 ani impreuna cu 2 baieti pe mtb cu slicuri prin octombrie.
ne-a luat 15.30 ore sa ajungem pe tarm. in total 259km.

Eu as vrea sa merg neaparat in retezat. o sa incropesc un traseu cat de curand, in calimani si in ciucas.
vis-a-vis
Se baga cineva la zapada maine? 04.gif
Doc
Eu m-as baga dar cum nu stiam de nicio iesire, mi-am aranjat o intalnire de dimineata la un ping-pong. Poate mai dupa amiaza.
Axe
Pt ca temp este aproape de mocirleala(-2grd) si pe sosele probabil ca ne facem ca porcii va provoc in jurul orei 11 la o fugareala de zece ture prin parcul tineretului-vacaresti-carol, a ?! Vine careva ?
Pe zapada asta proaspata ar trebui sa fie demential, care vede mesajul prea tarziu, ma gaseste acolo dupa urme ! icon_mrgreen.gif
vis-a-vis
Eu am fost mai devreme la mine-n parc si e zapada topita sub cea afanata de sus. Nu prea ai spor la pedalat. Nu mi-a placut.
Axe
Nu se putea merge in parcuri nu s-a dat zapada, am plecat spre Herastrau, Arc, 1Mai, Libertatii, Vacaresti, IOR, peste tot era jale dar macar am bagat sosea. Am zis ca nu-mi pasa daca ma umplu de noroi dar cand am intrat in casa aveam doar trei stropi pe spate !!!
Doc
Lenesilor. Ce sa mai zic de mine, ca stau acasa si ma uit pe geam. La mine ,la tara, zapada e fresh. Poate incerc sa fac cateva ture pe camp sa vedem cum se prezinta.
vis-a-vis
E diferenta intre lene si masochism...
corrado83
mi-am montat aripile la cursiera si acum am venit de la mihailesti.
vis-a-vis
Clar. nici tu n-ai toata tigla pe casa ras hohote.gif
Doc
Am aparut intr-un articol din MBike: http://www.mbike.ro/2011/01/bicicleala-de-decembrie
Pozele imi apartin. Enjoy!
vis-a-vis
Auzi ma, gluma, gluma... caterinca, caterinca... dar de cand esti tu "rider veritabil" 04.gif
Doc
De cand nu ne-am mai vazut, la ture. wink.gif
Axe
Uite inca unul devenit celebru, numa noi ramanem asa in anonimat, ce sa faci, cand nu ai succesuri, nu ai ! sad.gif
corrado83
bravo, sunt frumoase pozele, le-am vazut si pe facebook!
gibonu
QUOTE(VladG @ 21 Jan 2011, 14:25)
5.  Anina - Resita, pe traseul vechii cai ferate, propus de Gibonu, inca nu stiu care e traseul exact .
*



Ideea este simpla.
De la Anina (intrarea dinspre Resita) mergi spre Marghitas.
Urci la Anina in Orasul nou, treci cu vedere peisajul deprimant de acolo si continui alergarea vreo 4-5 km spre Marghitas.
Primii km sunt pe asfalt, restul pe drum forestier.
Spre sfarsitul drumului, apare o bifurcatie.
In stanga mergi spre hotelul (cel putin asa era odata) Merghitas.
Ca acum hotelul este in semi-paragina conteaza mai putin.
In dreapta, cobori si mergi spre Lacul Margitas, mai bine spus catre o pensiune care se numeste Vila Erika.

Intrarea pe terasament este pe undeva pe langa hotelul Marghitas.
Ti-am atasat o harta a zonei.
[attachmentid=1627691116]

Terasamentul (pe care il stiu eu) este pe traseul nr. 24, plecand de la Statiunea Margitas, mergand pe cursul paraului Buhui pana cand paraul asta se varsa in Caras.
Apoi continua pe cursul Carasului.

Eu am facut doar bucata Margitas - Pestera / Cantonul Comarnic.
Inainte de pestera Comarnic se iese de pe terasament si se intra pe o poteca, apoi pe un drum forestier.
Important este ca terasamantul continua si dupa intersectia cu poteca spre Comarnic.
De aici nu mai stiu, pentru ca nu am fost, dar am inteles ca ajunge undeva pe langa Resita.
Daca ma insel, imi cer scuze.
Sunt peste 10 ani de cand am fost ultima data pe acolo.

Ce pot sa-ti spun cu siguranta este ca pestera Comarnic merita vizitata.
Demult, cand am fost, puteai intra doar cu speologii, intrarea in pestera fiind inchisa cu un grilaj metalic.
Acum poate s-au mai schimbat lucrurile.

Daca cumva nu poti vedea harta atasata, o gasesti aici.
http://www.carpati.org/harti_harta/harta_h...untii/aninei-2/
(prima harta, cea de 900 kb)

Daca te ajuta cu ceva, harta este din colectia Muntii Nostri - nr. 17 - Muntii Aninei.
Daca vrei, iti scanez si descrierea traseului, insa se insista mai mult pe pesteri.

Poate ajuta si asta:
http://www.cjcs.ro/
Partea dreapta a paginii - Banatul Montan.

Cam cu asta te pot ajuta.

Sper sa faci traseul asta.
Chiar merita, este ceva deosebit.
Am fost de doua ori pe acolo, si de fiecare data aveam impreasia ca sunt in Amazonia: tuneluri inundate cu apa pana la brau, liane, ferigi, doua poduri de cale ferata, tritoni si foarte multa salbaticie.

Bafta.
VladG
Merci, Gibonu. Daca am gasit intrarea pe terasament, nu-l mai scapam pana la Resita. Suna a aventura tare.

De pe traseu:
[attachmentid=1627691128]
gibonu
@ VladG

Misto poza.
Ala pare a fi podul peste Caras.
Podul mai mare, pentru ca mai este unul mai mic peste Buhui.

Daca ma insel, imi cer scuze, pentru ca sunt multi ani de atunci.

Stai linisit, ca intrarea in traseu o gasesti langa hotelul de la Marghitas.

Intr-adevar, o sa fie o aventura.
VladG
Asa e, ala e podul peste Caras.

Oricum va trebui sa mai studiez cum vom continua dupa Comarnic, din ce am gasit pe net practic nu se poate merge doar pe terasamentul vechii cai ferate, caci distanta Anina - Resita ar fi in acest caz de vreo 240km(!), presupunand ca ar fi si accesibil in totalitate.
Este insa un traseu turistic de vreo 14 km intre Comarnic si Resita. Probabil ca ala va fi solutia.
Oare Cheile Carasului se pot face pe (cu) bicla?

L.E: Am gasit ruta asta deja desenata de cineva. Cam asta e traseul.
http://www.bikemap.net/route/802977
Cu optiunea de a merge prin Cheile Carasului - Carasova, daca e posibil.
http://www.bikemap.net/route/802876
gibonu
@ VladG

"din ce am gasit pe net practic nu se poate merge doar pe terasamentul vechii cai ferate, caci distanta Anina - Resita ar fi in acest caz de vreo 240km"

Asta chiar nu o inteleg.
De unde vin cei 240 km?
Te rog, poti sa detaliezi putin.

Prin Cheile Carasului, din pacate nu am fost.
Din ce vad eu pe harta, in afara de optiune de mers prin Cheile Carasului ar mai fi:
1. Comarnic - Iabalcea - DN 58 si odata ajuns la soseaua nationala directia Resita sau inapoi la Anina;
2. Comarnic - Resita (traseul nr. 18 de pe harta).

Daca te ajuta cu ceva, DN 58 (Resita - Carasova - Anina) este coala de hartie in ceea ce priveste calitatea asfaltului + peisajul din zona care mie cel putin imi place la nebunie.
L-am facut cu motocicleta in august 2010.
VladG
Erau 224km mai exact si sursa e asta:
http://www.banaterra.eu/industrie/istindbm/steg/steg.htm
(Vezi 28.11.1908)

Bucata Resita - Carasova - Anina o voi folosi pentru inchiderea circuitului, caci planuiesc un circuit. Nu m-am hotarat inca in ce sens sa-l parcurg.
Probabil punctul de start mai avantajos ar fi Resita, din punct de vedere acces auto, insa toate descrierile le am in sens invers. Mai e timp de gandire smile.gif

Merci de info si cand va fi sa mergem, daca ai chef sa revezi locurile, vorbim.

This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.