Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Iesiri cu bicicleta
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri > Coltul biciclistului
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148
gibonu
@ VladG

Am citit mai demult despre epoca Steg.
Daca asa scrie acolo, asa o fi, desi nu prea pricep cum.
Dar asta conteaza mai putin.

Daca te ajuta cu ceva acces auto lejer ai si la Anina.
Poti folosi ruta Orasova - Plugova (DN 6 / E 70), apoi Plugova - Bozovici - Anina (DN 57 cool.gif.
Pana la Bozovici asfaltul este perfect.
Avand in vedere cum arata drumurile in Caras-Severin, nu cred sa fie probleme pe bucata Bozovici - Anina.
In plus bucata asta (Bozovici - Anina) trece prin Cheile Minisului, iar peisajul merita.
Sau cel putin asa mi s-a parut mie.
Bonus ar mai fi morile de apa de la Eftimie Murgu si rezervatia Bigar.
Din pacate, nu am vazut nici una dintre ele.

N-ai pentru ce sa-mi multumesti.
Nu stiu eu prea multe despre Caras-Severin, insa imi place sa vorbesc despre judetul asta.
Ca mi se pare a fi cel mai frumos judet din tara, conteaza mai putin.

Multumesc pentru invitatie, insa eu sunt mai comod, prefer asfaltul.

Oricum, astept povestea turei.
VladG
Am vazut si ceva poze din Cheile Carasului. Pare ca trebuie mers si prin apa, un fel de "canyoning", cam greu cu bicla pe umar. sad.gif
Dar peisajele sunt interesante.
Poate lasam o zi doar ptr Cheile Carasului, fara bicle, mai pritocesc.

Preferam sa merg prin Resita pentru a evita lucrarile la drum de pe Clisura.
Astept vara cool.gif
rombul
Pana la vara ce faci ,cum te antrenezi?
VladG
La sala. Fitness.
rombul
Ma antrenez la schi este mult mai bine decat la sala
dr_psht
Maine pe la 12 o tura, ceva, prin Bucuresti sau imprejurimi?

QUOTE(rombul @ 28 Jan 2011, 17:24)
Ma antrenez la schi este mult mai bine decat la sala
*


sunt curios: cat de des schiezi? ca intre distanta pana la munte, partii practicabile sau nu, costuri de transport, timp si aglomeratie pe sosele, nu mi se pare ca ramane prea mult.

Axe
Ramane destul si de schiat dar dupa ce iti faci nervi bine doua ore(cu noroc) in trafic si cand te gandesti ca mai ai si la intoarcere, nu pica prea bine, eram campion la sportul asta pana m-am plictisit, ajungeam acasa roooooopt ! smile.gif
Maine unde vreti sa mergem cu biclele, poate mai devreme ?!
rombul
QUOTE(dr_psht @ 28 Jan 2011, 17:51)
Maine pe la 12 o tura, ceva, prin Bucuresti sau imprejurimi?
sunt curios: cat de des schiezi? ca intre distanta pana la munte, partii practicabile sau nu, costuri de transport, timp si aglomeratie pe sosele, nu mi se pare ca ramane prea mult.
*


cel putin de 3 ori pe luna asta daca nu raman peste noapte in statiune
un antrenament in natura este mult mai eficient decat la sala. smile.gif
corrado83
offtopic men asta cu schiatu. hai sa ramanem totusi pe subiect.
Axe
Corect !
vis-a-vis
rombu' e oricum off-topic cu creieru' biggrin.gif
Axe
Ma dar nu ati spus ontopic ashea unde merem maine , va fofilati !?
corrado83
eu am tot iesit pana sa racesc. am fost varza toata saptamana, abia acum ies la liman. pana s-o mai lumina eu stau la umbra. smile.gif
vis-a-vis
Eu merg la munca...
Axe
Ma rog, e de inteles, sanatate si servici usor, restul ?!
dr_psht
eu vin, dar nu am nici o propunere biggrin.gif
Axe
Atunci ne vedem la 10 sau la 11 in fata la Teatrul National pt o Baneasa sau Mogosoaia ?

<span class='edit'>29 Jan 2011, 10:12:</span>
Am plecat spre baneasa, o sa va tavaliti in chinuri care puteati sa veniti si v-a fost lene ! radmasa.gif tongue.gif

<span class='edit'>29 Jan 2011, 13:41:</span>
Buni si astia cu sexul oral din padurea baneasa ! Au batatorit drumurile in padure astfel ca era un vis sa mergi pe ele. Am cotit-o apoi pe centura pana la mogosoaia si inapoi la bordei.
dr_psht
am crezut ca ai renuntat. Data viitoare ma trezesc mai devreme
its
pretty sick


user posted image
user posted image
user posted image
user posted image
user posted image
user posted image
user posted image
user posted image
user posted image
user posted image
user posted image
user posted image
user posted image
user posted image
user posted image
user posted image
user posted image
user posted image
user posted image
user posted image



http://forums.mtbr.com/showthread.php?t=682661
Axe
O inviorare maine ?
Doc
Maine de abia ajung in tara, duminica as vrea sa ies.
Axe
nu vorbeam cu tine ! tongue.gif
vis-a-vis
Pe unde?
Doc
Da eu ce am?
Axe
Se zvoneste o tura usoara in zona cernica cu intalnire la 11 cora pantelimon, dar vedem dimineata mai clar...

5 Feb 2011, 08:47:
Asa a ramas, mergem mai pe sosea, adica lumea vine pe un trekking/ciclocross..., ora 11, se asteapta max 10min.
rombul
Axe ai fost la tura cu bici?
Axe
Da, am bagat ceva prin padure dar era zapada prea mare pentru trekking, alt baiat a venit pe ciclocross si dr_psht cu ssp ! smile.gif
Am iesit inapoi pe sosea si valea in Branesti la ciorbe de burti ! biggrin.gif O tura reusita raaaau !
vis-a-vis
Ma, tu de fapt ai iesit la schi si ai mancat salata tongue.gif
dr_psht
Si mie mi-a placut expeditia, desi ultimii ~30km imi blestemam picioarele ca nu mai vroiau sa traga.
Zgomotul de la discul meu era din cauza axului care se desfacuse. Cica e cunoscuta problema de la franari violente pe fata, pe disc, ceea ce am cam facut anterior.
Data viitoare: casca, ochelari, mai mult plastic, mai putine prajituri, ca schimbator tot nu-mi pun.
VladG
QUOTE(dr_psht @ 6 Feb 2011, 02:42)
Zgomotul de la discul meu era din cauza axului care se desfacuse. Cica e cunoscuta problema de la franari violente pe fata, pe disc,
*



Poate l-ai avut tu slabit. N-am auzit de axe care sa se desfaca de la franare.
Doc
Astazi am bagat si eu o tura. Cum in padure nu se prea putea merge bine, am iesit la sosea unde am facut vreo 30km pentru ca eram echipat cu gume cramponate pentru noroi.
dr_psht
OFFTOPIC:
QUOTE(VladG @ 6 Feb 2011, 11:09)
Poate l-ai avut tu slabit. N-am auzit de axe care sa se desfaca de la franare.
*


nici eu pana acum, dar google m-a adus la oamenii astia:
QUOTE
"I have briefly experienced what you describe. A while back, I installed a
2002 Rock Shox Psylo on my XC bike with Hayes disc brakes and a 6-inch
rotor. One of the tests I often do to test fork stiffness is to shift my
weight back and lock up the front brake at about 5-10mph on asphalt, causing
it to skid (be careful if you try this). The first time, the front wheel
quickly cocked to the left, with the left side of the axle (same as brake)
dropped in the slot. The lawyer tab stopped further movement. Questioning
how tight I had the skewer, I opened and closed it again to what I would
consider reasonably tight. I performed the test again, and the wheel again
cocked sideways. I continued to tighten the skewer with the same, albeit
better, results. Finally, when it took wearing a glove to reduce the pain of
the skewer in my palm, I was able to stop the wheel from slipping in the
fork."

QUOTE
Here's the story so far. James Annan is a keen tandem rider. He got himself a custom fork built for a road tandem equipped with disc brakes. And first time out he and his stoker found themselves lying on the ground with the fork ends crunched against the Tarmac and the front wheel lying some distance away.

Looking into the causes of the incident, he concluded that braking forces had pulled the front wheel out of the dropouts. Sounds unlikely? That's pretty much what a lot of people thought when Annan described his experiences and hypothesis on Usenet. Lots of people said it couldn't possibly happen, not with a properly-fastened quick release.


QUOTE
"I retightened the skewer using the “90 degree rule”. This rule is often quoted for quick releases -
you tighten the nut so the lever starts to get tight when the lever is at 90 degrees to the wheel (straight out)."
[...]I then rode the bike on my usual commuting journey - 6 miles per day, on and off road, including cattle grids
and speed bumps taken at speed. Every day I loosened then tightened the lever, and recorded the angle
at which the lever began to “bite”.[...] The results were as follows:
Disc bike: after 3 days, the “bite point” was 80 degrees - the experiment was halted.
V bike: After a week of use, the “bite point” was still 90 degrees."

QUOTE
Having gone for a tootle round the Peaks, I arrived at the top of the
first hill- I sat down to take in the view and sunshine...and looked
at my QR - no movement, tight as a bell.

['looked at' later clarified as 'I physically checked as well as visually
checked the QR at the top - no rotation, tightly done up'.]

Rattle rattle rattle down a Peak rockfest - and I had a strange
feeling to the front of the bike(clunk). - I glanced down and the QR
was rotating slowly forward! Splash into stream...bugger, stop quickly
- look down and QR was now completely undone - i.e. unlocked! Wheel
was loose, but wouldn't drop out because of the dropout shape...


http://www.ne.jp/asahi/julesandjames/home/...ease/index.html
http://en.wikipedia.org/wiki/Quick_release_skewer#Usage
http://www.bikemagic.com/gear-news/are-qui...-safe/3322.html
http://kinetics.org.uk/html/experiment.html

Poate m-am inselat eu, poate era slab,dar acum ESTE strans bine si nu mai umblu la el. Verific intr-o saptamana. Nu am QR, am asa ceva, dar n-ar trebui sa aibe importanta.
VladG
Urmareste axul si spune-ne cum evolueaza. Daca era deja slabit, e posibil ca in timp sa se slabeasca si mai rau, altfel e o problema cu strangerea lui si trebuie inlocuit.
b76bgaarh
eu iar am inceput iesirile cu bicicleta.

65-70 rpm, tarie 5, 15 minute, aproximativ 7 km. un coleg mia recomandat sa micsorez taria si sa cresc rpm undeva in jur de 100. sa fac o incercare si asa.
claudiuxyz
Pentru anul acesta, o noua dotare, stiu tot modesta dar cu 3 kg in minus.
[attachmentid=1627695101] [attachmentid=1627695102]
corrado83
claudiule, important e sa iesi cu ea, si sa te tina sa nu mai piarda suruburi pe drum
b76bgaarh
la ce pret?
claudiuxyz
Am gasit-o la oferta: 500 lei. Am comandat-o pe net. Are ceva AL pe ea.
Corrado, deja are cam 100 km, si sper sa tina suruburile. Am iesit si ieri, soare caldut, vant moderat, bicla rezista!
VladG
Bravo, nea'! S-o stapanesti sanatos si la multi kilometri!
Cum se usuca spre Cozia, bagam tura. Sa ne tii la curent cu starea drumului, desi mai devreme de sf lui mai nu cred sa se duca zapada de sus si noroiul.
Axe
Cine doreste o bicicleta ok, au bagat un model la decathlon cu 450ron, cadru al si dotati acceptabile, incercati...
dr_psht
adica asta, disponibila si in versiunea de dama.
b76bgaarh
aia nu are cadru de al. axe de care zici?
Axe
Daca nu ma insel era asta dar la 450 http://www.decathlon.ro/RO/rockrider-five-...ro-s-154103219/
b76bgaarh
nope asta este 750 lei. am trecut duminica pe la ei.
Axe
Acum am vorbit cu cineva care lucreaza acolo dar nu era in tura, bicicleta este 450 ron la berceni, sunati daca doriti sa luati si apoi la mine sa veniti cu berea ... ! icon_mrgreen.gif drunksinging.gif drunksinging.gif
Merced
E doar una? Sigur nu e vreo greseala ceva. Baga-mi-as picioarele, sunt chel acum dar imi vine sa ma imprumut si sa vin sa iau una, ca ma arde buza de pofta sa alerg o bicicleta.
Axe
duminica , cand a iesit el din tura mai erau doua, cica a fost omor pe ele, suna si vezi...
b76bgaarh
axe eu am fost duminica in decathlon berceni, am stat destul de mult pe acolo, dar si la intrare si la iesire bicicleta de tipul asta avea pretul de 750 lei. nu cumva au oferte de alea pentru o anumita ora, cate 30 de minute?
Merced
Pfoai, pentru ce-mi trebuia mie era perfecta. Furca cu suspensie, schimbatoare decente, cadru de aluminiu si pret foarte bun. sad.gif
b76bgaarh
am sunat nu exista decat 5,0.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.