Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Iesiri cu bicicleta
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri > Coltul biciclistului
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148
Merced
Ce 5,0 bre?
b76bgaarh
aceea cu cadru de otel si furca fixa. pusa de dr_pst
claudiuxyz
QUOTE
Merced  Today, 12:25 Post #5249 


Pfoai, pentru ce-mi trebuia mie era perfecta. Furca cu suspensie, schimbatoare decente, cadru de aluminiu si pret foarte bun. 


Uite ce am luat eu, am facut comanda pe internet si in doua zile era acasa asamblata (ti-o aduce acasa intrega, nu din bucati).
http://www.bicicleteploiesti.ro/Biciclete/...DHS-2663-Silver
rombul
destul de buna ,am cumparat-o vara trecuta si sunt f multumit de ea
sa o stapanesti sanatos si fara probleme tehnice
claudiuxyz
Multumesc ! biggrin.gif
Il astept pe Vlad cu propuneri pentru prima iesire, nu trece odata si iarna asta!
buxus
Salutare , sunt nou pe acest forum , am intrat mai mult pentru sectiunea iesiri cu bicla biggrin.gif , imi place cum va organizati , daca ma primiti si pe mine la iesirile voastre ar fi super icon_mrgreen.gif .

Bafta multa baietii !
claudiuxyz
QUOTE
VladG 
post Yesterday, 21:36
Post #5239

Cum se usuca spre Cozia, bagam tura. Sa ne tii la curent cu starea drumului, desi mai devreme de sf lui mai nu cred sa se duca zapada de sus si noroiul.


Propunere pentru iesirea de pe Cozia.

Plecare din Rm.Valcea - Fedelesoiu - Daesti - Jiblea - Salatrucel - Cozia - Dangesti - Perisani - Titesti - Boisoara - Gaujani - Salatrucu de Sus - Suici - Barbatesti de sus - Valea Babei - Runcu - Varateci - Fedelesoiu - Rm.Valcea.

[attachmentid=1627695402]
Axe
QUOTE(buxus @ 8 Feb 2011, 21:06)
Salutare , sunt nou pe acest forum , am intrat mai mult pentru sectiunea iesiri cu bicla  biggrin.gif  , imi place cum va organizati , daca ma primiti si pe mine la iesirile voastre ar fi super  icon_mrgreen.gif .

Bafta multa baietii !
*




Esti admis, sa nu uiti sa platesti cotizatia si la prima intalnire vino cu chitanta ! biggrin.gif
vis-a-vis
Bun venit pe forum!
corrado83
bine ai venit! vezi ca exista un sitte specializat pe iesiri de bicicleta
http://www.ciclism.ro/forums/
buxus
Mc frumos colegii pentru primire biggrin.gif , sper sa vina vremea buna cat mai curand posibil sa ne putem bucura de iesiri cat mai multe si cat mai misto icon_mrgreen.gif .

Pana atunci ne auzim pe forum .

Bafta cheers.gif
dr_psht
Deci nu mai pot. Am iesit ieri si alaltaieri seara prin Bucuresti si m-am porcovit de tot. Cu aparatori a fost mai bine, dar tot in masina de spalat au aterizat hainele. Poate intr-o saptamana, doua, se topeste zapada asta si vine si o ploaie sa spele tot. Ca pe primarie nu ma bazez, aia nu spala strazile decat dupa ploaie.
VladG
Misto proiectul de tura, XYZ-ule!
L-am pus si pe bikemap, sa-i putem exporta gpx-ul:
http://www.bikemap.net/route/816705

E un pic dezechilibrat pe zile, daca vrem sa innoptam a Cozia, cum ar fi misto. Adica am avea 41km in prima zi si vreo 100 km in a doua.
Ar mai fi o alternativa sa nu ramanem la Cozia peste noapte, ci sa mai bagam ceva km si de cazat undeva pe traseu. Vezi daca afli de vreo pensiune / cabana, ceva.

Vad ca s-ar putea iesi din traseul asta chiar si pe malul lacului Vidraru, daca am vrea ceva si mai extrem biggrin.gif
b76bgaarh
aseara am bagat tura obisnuita. problema a fost ca nu am reusit sa mentin turatie peste 90 de rpm, am fost plafonat pe la 84-86. da nu ma dau batut, joi incercam din nou.
VladG
90 ala nu e Dumnezeu, 84-86 e ok wink.gif
Sa n-ajungi la 70 sau sub 70.
claudiuxyz
QUOTE
VladG Posted Today, 13:50
  E un pic dezechilibrat pe zile, daca vrem sa innoptam a Cozia, cum ar fi misto. Adica am avea 41km in prima zi si vreo 100 km in a doua.
Ar mai fi o alternativa sa nu ramanem la Cozia peste noapte, ci sa mai bagam ceva km si de cazat undeva pe traseu. Vezi daca afli de vreo pensiune / cabana, ceva.

Vad ca s-ar putea iesi din traseul asta chiar si pe malul lacului Vidraru, daca am vrea ceva si mai extrem 



Mai exista varianta ca punctul de start sa fie Curtea de Arges sau localitatea Arefu.
VladG
Cu plecare de pe Transfagarasan, chiar de pe malul vestic al lacului Vidraru iese o tura BELEA si mult mai bine echilibrata, cu innoptare la Cozia (61km + 62km).
Imi face rau cu ochiul, cred ca va fi una din turele cele mai tari de anul asta smile.gif
125 km, 3590 m diferenta de nivel. Pentru 2 zile nu-i chiar asa de greu.
http://www.bikemap.net/route/816745
corrado83
suna f f bine tura!
vis-a-vis
QUOTE(b76bgaarh @ 8 Feb 2011, 12:39)
aceea cu cadru de otel si furca fixa. pusa de dr_pst
*


Si cum dai de ghidon? tongue.gif
Muttley
QUOTE(VladG @ 9 Feb 2011, 14:45)
Cu plecare de pe Transfagarasan, chiar de pe malul vestic al lacului Vidraru iese o tura BELEA si mult mai bine echilibrata, cu innoptare la Cozia (61km + 62km).
*


Ma scuzati, da'.. cand?

Si masinile unde le lasati?
Edit: scuze, m-am uitat pe harta. Initial credeam ca plecarea-i de langa baraj.
Edit doi: totusi, la vedere din satelit, e cam in padure punctul de plecare.
corrado83
cand se mai lumineaza afara si se topeste zapada. cel devreme iunie, iulie
Muttley
Belea!
Daca participa si fete, si mai neexperimentati, care sa coboare cat de cat media orara, vin si eu cu prietena icon_mrgreen.gif

banana_bailando.gif
VladG
Pai nu-i bai, ca nu ne alergam pe acolo, numai sa ne incadram in cei 60 km pe zi, cu diferenta de nivel corespunzatoare lor. Asta-i singura conditie de participare. biggrin.gif
Si e musai sa fie un we cu vreme buna, si din perspectiva drumului, dar mai ales din perspectiva peisajului.
Cum zicea si Corrado, probabil iunie, iulie, dupa zvantarea noroaielor, ca mare parte din drum e pe forestiere.
Ramane o necuoscuta partea de drum de la Vidraru si pana la intersectia cu drumul ala Nord - Sud, l-am trasat dupa Bikemap, direct pe harta, n-am fost niciodata pe acolo, nu stiu cum arata in realitate, ar fi bine daca am afla ceva inainte, daca nu, AVENTURA, fratilor, n-ar fi prima data! biggrin.gif
E posibil sa fie si ceva push bike in zona respectiva si probabil pe urcarea de la Cozia, in cateva zone, pentru cei mai putin antrenati.
Oricum o sa stabilim din timp aici toate detaliile.

Muttley, la partea cu parcarea mai meditez si eu unde le putem lasa... Am desenat de acolo ca de acolo iesim de pe drum, insa probabil ca nu vom putea /n-ar fi recomandat sa lasam masinile acolo, ci vom mai merge putin pe bicla. De vazut care ar fi cel mai apropiat loc convenabil pentru parcare.
L.E: Ar fi super daca am avea o pila sa le lasam la baza barajului...
De la Valea cu Pesti sunt 12 km pe langa lac pana la punctul de Start /Stop.
Muttley
Din Bucuresti pan-acolo tot faci vreo 3 ore cu masina.
Apoi, daca parchezi la 12km de start, se fac ~75km pentru o zi.
E cam la limita oboselii. Oricum, nu-s in masura eu sa apreciez, voi ati mai facut dintr-astea.
In fine, cum am zis deja, venim sau nu functie de conditia fizica (sau lipsa ei blush.gif ) a participantilor.

Asteptam detaliile, apoi luam o decizie 04.gif
VladG
Nici mie nu-mi placeau aia 12 km, asa ca am redesenat parte a traseului, rezultand mai multe avantaje:
- reducere la minim a portiunilor parcurse in dublu sens
- loc ok de lasat masini (Arefu)
- oleaca mai putini km in prima zi (48km), iar cei care se muta la a doua zi sunt doar plat si la vale. De asemenea se poate folosi traseul din prima zi ptr o intoarcere mai rapida, in caz de probleme fizice sau vreme in schimbare.
- trecem pe la Barajul Vidraru pe bicle, a doua zi;

La asta ma refer (121km):
http://www.bikemap.net/route/817509

Nu e un traseu usor, dar nici imposibil, necesita ceva antrenament, nu se recomanda in niciun caz ca prima tura de munte, chiar daca nu vom tine un ritm prea ridicat.
claudiuxyz
QUOTE
corrado83 
post Yesterday, 21:19
Post #5271

cand se mai lumineaza afara si se topeste zapada. cel devreme iunie, iulie


Ce-ai patit corrado, ai imbatranit. Asa tarziu? Pe zona aleasa nici acum nu este zapada.
La Cozia s-a topit zapada. Zapada este pe Transfagarasan de la Capra in sus.

In 2009 pe 20 aprilie s-a organizat prima iesire la Campina.
QUOTE
VladG 
post 20 Apr 2009, 11:32
Post #2166
Eu si Casper o sa venim cu masina mea. Ne vedem in Campina, sus, in oras.

QUOTE
VladG 
post 21 Apr 2009, 22:40
Post #2171
Niciodata in iesirile noastre cu bicicletele nu s-a potrivit mai bine zicala aia cu planul de acasa... Se facusera harti, trasee in Garmin, sectiuni, etc, dar la fata locului am dat-o boscheti, la propriu.
Am reunit echipa pe la 9:20, in Campina, Heffe venind cu trenul, iar eu, Casper si Zax, cu doua masini, cu suporti.
Vreme excelenta pentru pedalat, iesim repede din Campina, lasam in dreapta drumul spre Paltinul si o luam vartos la deal. Pana sus deja scoatem limba de juma' de cot si era doar prima rampa de 10%. Ce-i drept atatea indicatoare de rampe-pante de 10% nu cred ca am mai vazut pana acum.

VladG
Nu mai ai rabdare, se vede ca anul trecut ai bagat mai rar biggrin.gif
Chiar daca nu e zapada, trebuie sa nu fie nici frig, seara sa stam la gratar si la bere. wink.gif
Doc
Hai cand facem prima tura cu bicicletele la munte? Eu mi-am programat pentru inceputul lui martie o iesire la Bran, pe un traseu usor.
corrado83
pai probabil aia o sa fie
VladG
Pai nu trebuie mai intai la Comana? biggrin.gif
Cred ca tine doar de vreme, cu cat se duce iarna mai repede, cu atat mai bine.
vis-a-vis
Bă, io-s gata... blush.gif

[attachmentid=1627695849] [attachmentid=1627695850]
corrado83
opa!
Axe
A inceput sa invete ce inseamna bicicleta ! icon_mrgreen.gif
Mai sunt probleme cu scaunu', e moale ! radmasa.gif
vis-a-vis
Ala e fotoliu si va ramane acolo mult timp tongue.gif
Bicla a slabit 2 kile smile.gif
VladG
Tu si cu corrado o sa fiti cei mai fericiti pe coborarea de la Vidraru - superviteza pe asfalt si serpentine - nu-i chiar pe placul meu biggrin.gif
vis-a-vis
De cand are hardteilu', ii zic puturosule 04.gif
Axe
Atentie la coborari in viteza pe serpentine, mi s-a intamplat sa-mi iasa cauciucul de pe janta la fortele alea ! Iti rupi gatul drept in parapetul de beton.
VladG
Cel mai periculos e nisipul in curbe.

Visule, nu prea mai seamana bicla ta cu troncanitoarea de la Lehliu happy.gif
Pot sa-ti dau sa incerci SMP TRK, tot un fotoliu, dar cred ca mult mai usor (395g), au la un magazin in Timisoara, parca 95 + transport.
Axe
QUOTE(VladG @ 10 Feb 2011, 21:44)
Cel mai periculos e nisipul in curbe.


*


Asa sunt multe pericole: gropi, ulei, ambalaje, care te pot surprinde pe asfalt insa daca vezi o sosea ca-n palma si ai cauciucuri bune, te poti crede in siguranta DAR, se smulge pur si simplu cauciucul de pe janta la viraj in viteza mare.
vis-a-vis
Daca-ti iei doar gume gaurite de pe bazar, nu ma mira radmasa.gif


QUOTE(VladG @ 10 Feb 2011, 21:44)
Cel mai periculos e nisipul in curbe.

Visule, nu prea mai seamana bicla ta cu troncanitoarea de la Lehliu  happy.gif
*

Ai sa razi, imi mai fac o bicla tot din otel si merg pe principiul simplitatii. Asta o a ramana strict de munte si coclau smile.gif
Axe
Faza cu gumele alea a fost asa cum am zis insa nesimtitul ala este in echipa la Maros, aia sunt pe mana cu boss of za forum si normal ca a ramas ca-n coada de peste...
VladG
Pai ar fi si pacat sa o freci zilnic prin oras, cum mergi tu. La fel as face si eu, numai ca nu-mi place deloc sa merg prin oras.
corrado83
incepe se se mai anime forumul. vine primavara lumea se trezeste la viata. smile.gif)
vis-a-vis
QUOTE(Axe @ 10 Feb 2011, 21:51)
Faza cu gumele alea a fost asa cum am zis insa nesimtitul ala este in echipa la Maros, aia sunt pe mana cu boss of za forum si normal ca a ramas ca-n coada de peste...
*


Nu e treaba mea... tongue.gif
Eu o sa merg tare la vale si nu o sa dejantez cauciucul, pt c-o sa am presiune mare-n el. Frana pe janta nu mai am, asa ca n-are cum.

QUOTE(VladG @ 10 Feb 2011, 21:54)
Pai ar fi si pacat sa o freci zilnic prin oras, cum mergi tu. La fel as face si eu, numai ca nu-mi place deloc sa merg prin oras.
*


Eu merg cu bicla printre masini de la 13 ani. Imi place cel mai mult prin oras.

claudiuxyz
Si eu am inceput sa folosesc bicla in oras. Am fost in aceasta seara la supermarket cu bicla si rucsacul in spate, daca as fi mers cu masina n-as mai fi gasit loc de parcare in fata blocului la intoarcere .
Stefan
Asa mi-am zis si eu, ca imi frec degeaba kona prin oras, plus ca de fiecare data cand o lasam legata pe undeva stateam cu inima in gat. Asa ca mi-am luat rabla asta albastra. Otel italienesc. laugh.gif
Axe
Bravo, o mutare inteleapta, te-as mai sfatui sa iei un ciocan si s-o arzi peste tot, cadrul mai ales. Apoi cu un smirghel da-i vopseaua jos pe alocuri ! wink.gif
Stefan
tongue.gif Oricum nu prea atrage hotii in starea in care e si nici nu a costat atat de mult incat un eventual furt sa constituie o mare pierdere financiara. E unul din motivele pentru care am luat-o. Dar na, si un ron daca ar fi si tot m-as oftica sa fiu pradat.

In alta ordine de idei, atentie ca maine cica vine si prin Bucuresti vant de 39 km/h:
hefee
Sambata 19.02.2011 zic astia c'o sa fie 10 grade in aer.
Am de gand sa trag o plimbare pe malul Argesului http://www.bikemap.net/#lat=44.3306&lng=26...&zoom=10&type=2
sau o "Comana". Poate mai vrea careva.
Sa vedem cum va evolua vremea.
corrado83
ba esti nebun ce vant turbat smile.gif)
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.