Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Iesiri cu bicicleta
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri > Coltul biciclistului
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148
vis-a-vis
QUOTE(Doc @ 5 Apr 2011, 16:50)
Si fara gratare??? Cum vine asta, daca te aude visu' ai incurcat-o.
*


Viata fara gratar e pustiu...
casper
câtă dreptate ai visule, așadar, luăm grătaru la purtător ? biggrin.gif

Vlad ... deci ... ăăămmm ... mai adaugă 2 persoane tongue.gif.
ffp
salut,

am tot citit paginile topicului, si vad ca iesiti destul de des. am si eu o intrebare de mai de incepator. cu cainii cum va descurcati? are vreun efect un aparat cu ultrasunete? daca citesti pe site-urile care le vand zici ca sunt idealul, daca citesti ce scriu utilizatorii constati ca dai bani cam degeaba. foloseste cineva?
as vrea sa merg cu bicicleta la munca uneori, doar ca tb sa merg pe prelungirea Ghencea, si un pic din centura, si pe aici sunt zeci de caini.
am incercat niste aplicatii pt un telefon cu android, si tot asa nici macar nu ma bagau in seama cainii de la mine din cartier.

ms
Doc
La caini dai din pedale, n-ar trebui sa te ajunga daca mulinezi destul de rapid. Daca nu ai unde sa fugi de ei, bagi bicicleta la mijloc si te rogi. smile.gif
VladG
Daca nu dai peste 50km/h, nu scapi, deci doar la vale sa-i faci.
Pe coborarea de la Baraj Bradisor aveam vreo 55km/h si unul cat un vitel tinea pasul cu mine. Nu mai putea latra, insa vreo 200m n-a renuntat.

Revenind la topic, as baga duminica tura asta:
http://www.bikemap.net/route/895495

Am incercat-o anul trecut cu corrado si am gresit drumul in Tesila, rezultand alta tura:
http://www.bikemap.net/route/460165
Sper ca acum sa nimerim.

E grea, iar pe sus cred ca gasim si noroi. Daca exportati in Google Earth, o sa vedeti poze facute de unii cu moto. Probabil ca sunt zonele cele mai nasoale, dar nu stiu exact cat tin si cat va trebui sa impingem la bicle.
Ar trebui plecat devreme, cu masinile si nu lalait prea mult pe drum. Nu e recomandata incepatorilor.
Se baga cineva?
Stiu ca "maratonistii" sunt la Galati, dar nici eu n-as sta acasa biggrin.gif
Doc
Eu bag maine dimineata la ora 8:00 o tura la cernica.
vis-a-vis
QUOTE(VladG @ 9 Apr 2011, 01:17)
Ar trebui plecat devreme, cu masinile si nu lalait prea mult pe drum. Nu e recomandata incepatorilor.
Se baga cineva?
*

M-as baga, dar cred c-o sa ma lalai tongue.gif
VladG
Cat te lalai tu ma cam lalai si eu, mai mult de atat ar fi problema tongue.gif
Hai sa vedem cum e vremea, cel putin acum sunt niste nori cam urati la orizont.
Eu am masina si un suport liber, e al tau.

L.E: Pare ca e ok vremea maine. Am descoperit site-ul asta si de cateva ori, cand l-am consultat, a nimerit-o cu prognoza. Meteoblue s-a prostit de tot...
http://foreca.com/Romania/Comarnic
vis-a-vis
Pot să-l iau acasă? tongue.gif
VladG
Nu merge pe suportii de la Break wink.gif
vis-a-vis
Adaptăm sau îl pun pe mobra 04.gif
VladG
smile.gif)
La 8, la Petrom, e bine?
vis-a-vis
Care Petrom? Eu mai repede ajung la Ikea.
VladG
Ziceam de Petrom-ul de la Miorita, daca ti-e mai bine la Ikea, ne vedem acolo. In parcare, in fata intrarii in magazin?
Doc
M-as baga si eu, dar singur in masina nu vin.
VladG
Pai ai suport aero, nu?
La mine intra 3 bicle...
Lasi masina la Ikea si mergem mai departe cu a mea, e mai putin sugativa biggrin.gif
vis-a-vis
Bine, la 8 la Ikea, sau mai bine pe colț la Academia de poliție, să nu mă întorc din drum biggrin.gif
VladG
Nu stiu daca are Doc unde sa-si lase masina acolo. Mie mi-e indiferent unde ne vedem.
vis-a-vis
Ziceam si eu. Nu conteaza. Daca ploua mai mergem? smile.gif
VladG
Nope, n-are haz.
Vedem si noi pe la 7AM cum sta treaba. Prognoza e buna insa.
Doc vii sigur? Ca altfel il iau pe vis-a-vis de la Academia de Politie...
Laurentziu83
Si am fost si la Garboavele XC. Ca tot am avut drum acasa, la Galati, am zis sa ma inscriu si eu. Vremea din pacate n-a tinut cu noi, ba chiar pe la 9 si jumatate dimineata a bagat si putina grindina, insa pe toata durata concursului n-a mai plouat.

Oricum, ca urmare a ploilor traseul a fost de mud-offroad, cu multe opriri pentru curatat sabotii de frana, de multe ori ajungea roata sa se blocheze. Daca as mai fi avut montate aparatorile de noroi ala era. Traseul initial pentru incepatori a fost de 20 de km, din pacate am abandonat dupa 12 km, intrucat incepusem sa am o durere la genunchiul stang atunci cand intindeam piciorul, altfel trecusem demult de faza de oboseala. Pot sa zic ca au fost cei mai obositori 12 km pe care i-am facut de cand merg cu bicicleta, au fost multe portiuni pe care am impins cu totii bicicletele la deal, pentru ca nu se putea urca. Eu unul am fost penalizat si de faptul ca nu mai pedalasem din toamna, momentan tin bicicleta acasa, in Bucuresti n-am unde sa o tin.

Oricum, chiar daca a fost dificil, a meritat efortul, nu regret ca am umplut cada din baie cu pamant.
Poze nu am facut, intrucat nu aveam decat telefonul la indemana, insa voi cauta evenimentul pe net, la 400 si ceva de participanti cat au fost sigur sunt.

LE: asta e http://www.ciclism.ro/forums/index.php/top...e/page__st__330
Muttley
Sunt poze acolo? Mie nu-mi apar.
Laurentziu83
Inca n-au ajuns participantii pe la casele lor. Apar ele pe ciclism.ro.
Pe site-ul competitiei apar poze de pe traseu, dar fara noroi.
vis-a-vis
QUOTE(VladG @ 9 Apr 2011, 18:18)
Nope, n-are haz.
Vedem si noi pe la 7AM cum sta treaba. Prognoza e buna insa.
Doc vii sigur? Ca altfel il iau pe vis-a-vis de la Academia de Politie...
*

A zis ca nu stie sigur, daca se hotaraste lasa aici un mesaj. Intalnirea ramane la Academia de Politie la 8.
VladG
ok. Vezi ca pe sus e frig, probabil in jur de 5 grade si ceva vant.
Doc
Hai ca ne vedem la Cernica, vedeti cum e vremea ori ramaneti cu noi ori plecati la campina.
Muttley
Dup-o saptamana aglomerata si o sambata petrecuta-n pat, am vazut linkul lui Laurentiu cu concursul si am iesit pe inserat pe cel mai apropiat delusor.

[attachmentid=1627712363] [attachmentid=1627712361] [attachmentid=1627712362]

Adevaru-i ca-mi era un dor de muream de niscaiva rape, de roata spate in aer prin radacini, de pamant aruncat de crampoanele spate in picioare, samd.
Ce bine a fost... wub.gif
Stefan
Am inregistrat primul meu abandon la concursul de la Galati, asta fiind singurul lucru care ma intristeaza.
In rest a fost distractiv. Tura 1 total diferita de cea de-a doua. Prima a fost o baie de namol, dar la a doua se uscase totul. Fain traseul, ciclabil 99% pe uscat.
Am avut pana si probleme cu schimbatoarele de la noroi, asa ca am pierdut mult timp si m-am lasat pagubas.
Laurentziu83
Mie imi pare rau ca n-am fost intr-o forma mai buna, nu de profesionist, dar macar cat sa termin cei 20 de km de traseu. Bicla saraca a rezistat fara nici o problema, doar furca incepuse sa scartaie spre sfarsit.

Oricum, distractiv sa vezi la vreo coborare cum trece vreun profesionist pe langa tine cu 40 la ora prin locuri in care tu, ca amator, cobori cu ambele maini pe frane. La fel, pe mine ma distreaza si locurile pe unde te faci una cu pamantul de noroi, dar dupa ce ti-ai incarcat rotile si sabotii de frana cu lut, nici pe drum drept nu mai poti merge. Am invatat si eu cu aceasta ocazie ca, atunci cand ai un deal de urcat, cel mai eficient e sa iei bicla la spinare, ca sa nu se incarce rotile cu pamant. Altfel, daca mergi repede pe noroi, ele se curata singure.

Am avut buna inspiratie de a lua 2 snickers-uri duble la mine pe durata concursului, fara ele nu rezistam nici 12 km. Oricum eram terminat, de-abia seara m-am indemnat sa scot bicicleta din masina si sa o urc pe scari pana la 4. Noroc ca stateam la 20 de km de locatia concursului.
Axe
Un film GENIAL care precis va fi mai apreciat aici decat la videoclipuri ! smile.gif
http://vimeo.com/groups/velovimeo/videos/20622427
vis-a-vis
QUOTE(VladG @ 9 Apr 2011, 21:05)
ok. Vezi ca pe sus e frig, probabil in jur de 5 grade si ceva vant.
*

Totul s-a dovedit a fi peste asteptari. -2 grade si ninsoare viscolita, urcus prin noroi printre copaci cazuti, pe rampe de peste 20 de grade. Coborare pe forestier cu pamant faramitat, cazaturi, lapovita pe serpentine, sprint prelungit pe un fals plat de vreo 10 km, etc.. Per total nota 10 din 10 pt aceasta iesire 04.gif
O imagine elocventa.
[attachmentid=1627712806]
casper
interesantă tura, dar și ceva obișnuit, orice tură cu Vlad este peste așteptări tongue.gif.

din diverse motive o să zic pas la tura de la Veliko Tarnovo, have fun.
VladG
Pai da, a batut de departe Cheile Pisicii. O sa revin cu o descriere mai pe larg si cu cateva poze.
casper
uf ... ce vremuri, Cheile Pisicii tongue.gif, abia aștept povestea smile.gif.
Stefan
Strasnica fata, Rostogol. happy.gif
Si eu astept povestea.
Speedy
Sambata am iesit si eu la prima tura in afara orasului pe anul acesta.
Cateva cuvinte aici
skija
sambata/duminica iese careva prin jurul Bucurestiului? daca da, dati de stire, suntem 2... smile.gif
hefee
Eu vreau sa ies, functie bineinteles si de vreme.
As pleca pe la 9. Vreau sa ma intorc pana la ora 14. Mie-mi convine mai mult sa ies spre sud (valea Argesului, Comana sau altceva).

skija
noi am vrea 11-12.. oriunde in zona.. Calugareni, Comana, Cernica... daca e frumos afara..
Doc
Sambata si duminica o sa refac traseul Primei Evadari.
corrado83
Pe motor? sa ma iei si pe mine in atas!
Sambata vin si eu.
Doc
Parol mon cher, il fac pe bicicleta.
skija
QUOTE(Doc @ 13 Apr 2011, 18:54)
Sambata si duminica o sa refac traseul Primei Evadari.
*



adica Baneasa-Pipera... zona aia?
Doc
Baneasa-Snagov. Dupa cum a plouat aseara s-ar putea sa nu avem sanse prea mari pentru traseu. Va fi plin de balti prin padure.
Stefan
Vin si eu.


Doc
Pe asta am ratat-o, nu am cazut. Dar au fost alte zone unde m-am imprastiat destul de bine. Frumos realizat filmuletul.
skija
daca e vremea ok sambata, ies cu un prieten (el tre sa schimbe cauciucurle sambata dimineata). In jur de 12.00 suntem pusi pe treaba...

@Doc, gasesti tu un traseu? tongue.gif
Stefan
QUOTE(Doc @ 14 Apr 2011, 10:31)
Pe asta am ratat-o, nu am cazut. Dar au fost alte zone unde m-am imprastiat destul de bine. Frumos realizat filmuletul.
*



Multumesc.
Stiu ca nu ai cazut, pentru ca am toate imaginile biggrin.gif. Culmea e ca eu tineam minte ca m-am rotit p-acolo, dar imaginile ma contrazic - am trecut chiar elegant.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.