Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Iesiri cu bicicleta
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri > Coltul biciclistului
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148
zanzie
QUOTE(C a t a l i n @ 24 Apr 2011, 20:13)
Eu am băgat o tură scurtă sâmbătă ...

Catalin, cum se simt franele? S-au mai "lasat"?
C a t a l i n
Nu, sunt la fel. Ba au început să scârțâie de nu mai am novoie de sonerie pentru pietoni. Pe coborâri abrupte când merg încet cu frânele strânse apar niște cloncănituri ciudate pe la butuci / spițe...
zanzie
Ciudat. Eu am auzit numai de bine de franele astea. Astia de mai jos spun ca forta de franare se poate regla la maneta:

QUOTE
When we squeezed the lever of the R1, it engaged the rotor faster than many disc brakes we've tested previously. This includes Avid Juicy, Magura Marta or Formula's own Oro disc brakes among others. This could have been a major turn off -- there's nothing worse than a disc brake that instantly applies all its power like a switch. But, we didn't find this to be a problem at all because of the ability to modulate the applied power. In fact, we found just the opposite to be true -- we were more confident and responsive in our braking. Formula R1 Disc BrakesWe've traditionally ridden with two fingers on the brake levers, and we found ourselves riding with just one.

http://www.competitivecyclist.com/review-b...rakes.1056.html
skija
hai, ultima strigare, duminica, 1 Mai, Berca - Vulcanii Noroiosi - Berca... (bucuresti-berca cu masina).

Pentru incepatori sau "bosorogi"....
Speedy
Vine cineva la Prima Evadare?
skija
da... dar cred ca aleg varianta de intoarcere SALVAREA... cu masca de oxigen.. tongue.gif
Doc
Maine daca nu ploua, bag o tura pe prima evadare. Plecarea la ora 9:00 de la academie.
skija
Doc, ai PM...
Doc
Ne vedem la ora 9:00 dac nu ploua. O sa mergem incet, in recunoastere dar in ritmul nostru.
mihai7575
ieri,mi-am adus bicla mea pardus de la bunici din garajul de la tara la oras in apartament,am parcurs fix 20km cu ea,ma simt foarte bine,azi mi-am propus sa parcurg 10 km prin oras.
va salut.
skija
Docule, te-ai ratacit? ai mai ajuns? Te-am asteptat pana pe la 9.15-9.20...

Am hotarat sa renuntam la Prima Evadare, dat fiind faptul ca traseul de dupa Centura e jenibil... noroi/mocirla... Si ne-am intors prin padure si ne-am dat p-acolo... vreo 20 km...
egox
Pe ciclism.ro zice cineva că de la stână încolo a fost uscat. La Palatul Ghica am vorbit și eu atât cu unii care veneau dinspre București cât și cu unii care veneau de la Snagov și părea să fi fost ok.

E drept, între „centură” și „stână” mai sunt aproape 2 km.
vis-a-vis
Am facut eu traseul azi dar cu motocicleta, plin de biciclisti. Se uitau la mine ca la urs. Traseul e uscat peste tot, cateva balti prin padure.
Doc
Dimineata a fost umed cat sa-ti murdaresti rotile, iar dupa stana a fost ok. De la palatul Ghica era uscat, deci n-a plouat aseara acolo.
Am facut tot traseul in 2:40h timp de pedalare si am ajuns la academie la 9:22. Primii 20-25km i-am facut cu vant din fata cu greu intr-o ora. Dupa weekendul prelungit de Paste si iesirea de ieri la padure, am ramas cu febra iar astazi m-ai mult m-am tarat. Maine ma duc sa fac o tura de recuperare, mers lejer 15-20km/h ca mai mult nici nu cred ca pot. Nu mai pot sa imping forta de la febra musculara acumulata, doar mulinez. Traseul este greoi din cauza denivelarilor, chiar daca am fost pe full astazi s-a simtit bine.
skija
asta e.. daca ne intalneam, poate mergeam pana la capat.. asa.. n-am prea avut curaj sa trecem de stana (ne-am gandit ca pe camp e si mai nasol)...

maine am traseu Berca - Vulcanii Noroiosi - Berca (fara asfalt)...

spor la pedalat!
atentat_cu_bomboana
Aveti in plan altceva in afara de Prima Evadare pentru weekendul asta?
Tamango
Ploaia asta mi-a ucis toate planurile ... plange.gif
Tamango
Vine cineva la http://bikewalk.ro/primul-bikewalk-din-2011-pe-14-mai.html ?
Maniacul
eu... daca nu ploua biggrin.gif
hefee
sambata 14 mai as face plimbarea asta:
http://www.bikemap.net/route/967094#lat=44...&zoom=10&type=1
daca mai vrea cineva, sa dea de stire. traseul este orientativ.
se va merge incet, am limitator de viteza blocat la 25 km / ora. biggrin.gif plecarea in jur de ora 9.
VladG
Despre plimbarea cu bicicleta Viena-Turnu Severin:

http://procinema.ro/stiri/pro-cinema-si-pr...-bicicleta.html

Poza din articol e facuta in excursia din Bulgaria, apare si Corrado in ea biggrin.gif

Si pe ProFM:
http://www.profm.ro/stiri/de-maine-profm-s...-europa-8265576
vis-a-vis
Ești vedetă, mânca-ți-aș!
VladG
radmasa.gif smile.gif)

Ma gandeam ca daca se anunta asa tura de la inceput, mult mai multi s-ar fi aratat interesati. wink.gif
murfi
ce-as merge si eu smile.gif
mihai7575
Azi ,pe la ora 18 am iesit cu bicla pardus in oras,si m-am plimbat cu ea cam 11 km,ma simt excelent,pacat ca la aceasta ora ploua torential in slatina,as fi mers si mine dupa -amiaza cu ea la o plimbare prin oras.
Va salut.
Laurentziu83
Azi dimineata, am dat o tura "scurta", Galati-Braila-Lacu Sarat si retur, 60 de km in total, plus inca 10 prin oras. Se simte diferenta cu noile anvelope de sosea groase de 1.5.
Insa vara aceasta cred ca imi voi marita MTB-ul, il dau pe o cursiera, m-am saturat sa ma doara-n k*r dupa o tura de 50-60 de km.
vis-a-vis
O sa te doara si mai tare de la cursiera biggrin.gif
Laurentziu83
Daca imi iau sa "tip Tohan" (dintr-aia de puneai basca pe ea), nu ar fi mai confortabila?
Laurentziu83
350 ron???? Cu banii astia imi iau un Tohan cu tot cu sa. biggrin.gif
catami
@Tamango se pare ca ne-am intersectat azi in Tineretului. Scuze daca te-am confundat, dar am intalnit un tata cu o fetita care aveau bicle ca ale tale.
gibonu
@ Laurentziu83

Referitor la sa, in completare la ceea ce ti-a spus vis-a-vis.
Mai exista si varianta asta de Brooks:
http://www.veloteca.ro/accesorii-biciclete...rooks-b190.html

Intr-adevar, costa ceva, dar merita toti banii.
Adica faci o tura de o saptamana cu bicicleta, aduni cateva sute de km si nu te doare deloc curu'.
Plus ca filtreaza aproape orice denivelare a drumului.

Saua asta o am de trei ani.
La 115 kg in viu si 1,90 m inaltime este exact ceea ce-mi trebuie.

Si cam asa arata pe bicicleta:
[attachmentid=1627723614]
vis-a-vis
Explică-i omului secretul șeilor Brooks wink.gif
gibonu
@ vis-a-vis

Nu stiu care anume este secretul seilor Brooks.
Io cand mi-am luat-o pe a mea, criteriul de alegere a fost marimea, avand in vedere dimensiunea curului.

Cum am spus si mai sus, atunci cand ai o sa Brooks, s-a rezolvat problema confortului pe bicicleta.
mihai7575
Ieri am iesit din nou cu bicla- n oras,in total am parcurs 15km,cred ca am sa ies si azi.
va salut.
huiduu
Sambata, 28 mai, vreau sa parcurg urmatorul traseu: Campina - Brebu - Pietriceaua - Alunis - Varbilau - Slanic si retur (daca se anunta vreme buna). Daca e cineva interesat, poate lasa un mesaj mai jos. smile.gif
Este prima tura mai lunga din acest an... probabil vor urma altele dupa terminarea sesiunii.. biggrin.gif
Axe
Maine tura la Russe in parcul Lom, detalii la tura mtb pe ciclism...
mihai7575
azi am iesit din nou cu bicla de la tara ,pegasus,pe,,autostrada soarelui,,asa cum imi place mie sa-i spun la drumul care leaga comuna bunicilor de urmatoarea comuna,am parcurs 10 km,ma simt bine,ceea ce va doresc si voua.
va salut. smile.gif
corrado83
am revenit pentru cei care au uitat de proiectul de tura al lui vlad cu cheia:
http://www.bikemap.net/route/900424
Brebu-Tesila-Cheia-Tabla Butii-Cimitirul Eroilor-Brebu
140km aproximativ
VladG
Doua zile pentru tura de mai sus. Stabilim curand data. smile.gif
vis-a-vis
Babaieti, ma uitai pe la inceputurile topicului si ma apuca nostalgia. Unde pielea mea s-au ravasit toti? Mi-e dor de turele alea intocmite pe genunchi care au iesit de pomina. Hai sa strangem randurile la o iesire...
VladG
Pai ar trebui o iesire mai usurica, daca e sa strangem randurile, ca aia care s-au ravasit nu prea au mai bagat pedale, iar ceilalti s-au tot antrenat...
vis-a-vis
Cel mai tare a fost zax... 04.gif
Mi-aduc aminte cum tragea la inceput de noi sa iesim si de la ultima iesire, cand l-am alergat putin, nu cred c-a mai vrut s-auda smile.gif
Doc
Pai sa incepem cu ture usoare, de vreo 100-150km. Cum altfel vrei sa ii mobilizam?
vis-a-vis
La tine a functionat ras hohote.gif
claudiuxyz
QUOTE
VladG 
Pai ar trebui o iesire mai usurica, daca e sa strangem randurile, ca aia care s-au ravasit nu prea au mai bagat pedale, iar ceilalti s-au tot antrenat...

Eu m-am antrenat.
[attachmentid=1627725688] [attachmentid=1627725689]
Astept sa apara ceva interesant
corrado83
o maestre, te asteptam la o fugareala! ia ziceti ma cand lipim o ieseala?
laur
QUOTE(Doc @ 30 May 2011, 22:03)
Pai sa incepem cu ture usoare, de vreo 100-150km. Cum altfel vrei sa ii mobilizam?
*


Asta inseamna la voi usor ????????????? Si greu ce inseamna, citi km/zi?
Victoras2001
Banuiesc ca facea misto. Sa faci 150 km intr-o zi, nu mai e placere, e antrenament curat. Niciodata n-am inteles sporturile astea de efort, ciclismul, canotajul... Placerea und e? Cand nu lesini de la efort?
Doc
In sport, placerea vine dupa efort. Nu inteleg de ce crezi ca doar in ciclism sau canotaj se depune mult efort, cand de fapt sportul in general inseamna consum de energie.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.