Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Iesiri cu bicicleta
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri > Coltul biciclistului
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148
Doc
Weekendul acesta sunt la Bran, iar duminica merg la un botez.
VladG
Speram sa poti veni, ca tu stiai drumul. biggrin.gif
Doc
Imi pare rau, n-am cum sa ajung weekend-ul acesta. Mi-ar fi placut inca o tura dar nu acum. Daca nu ajungi acum merg cu tine in orice alta zi.
VladG
O mai aman atunci, gasim noi un we in iulie-august wink.gif

L.E: Pana la urma o sa merg we asta, cu vis-a-vis.
Mai am un loc liber in masina, daca cel care doreste sa mearga vine cu un suport AERO.
Doc, ai un trace GPS sau ne poti da o descriere, pe unde sa o luam?
vis-a-vis
Hai că și eu tot duminică am liber. Îl întrebăm pe Doc la telefon pe unde s-o luăm dacă ne rătăcim tongue.gif
VladG
Am gasit asta, dar nu stiu daca e cel mai bun traseu.
http://jetpowerteam.blogspot.com/2011/05/prima-ieseala.html

Am mai gasit si o urcare de la Siriu:
http://www.bikemap.net/route/1050097
Pe unde e mai bine?

Eu as inclina spre a doua varianta.
Pashasky
@Serpico - merci de info

@Vlad - poti vorbi cu Dan Florianu ca stie bine traseul spre Lacul Vulturilor. Am vorbit cu el dimineata si stiu ca nu are bikla pregatita dar i-ar fi placut sa vina cu voi. Suna-l si iti da idei de drum.
VladG
I-am dat deja un PM. smile.gif
Il sun, daca nu-mi raspunde.
Doc
Nu aveti semnal la telefon pe munte. Nu am track de GPS dar nu ratacesti prea rau daca gresesti drumul. wink.gif
VladG
McDan ne-a recomandat traseul din Siriu. Pe asta o sa-l incarc in GPS.
http://www.bikemap.net/route/1050097

Iesirea din Bucuresti o sa fie pe drumul catre Buzau.
vis-a-vis
Ai imprimanta la munca? Facem niste poze cu drumul din satelit si sigur nimerim.
VladG
Pai nu-i nevoie.
Am incarcat trace-ul in GPS si o sa vad daca zona e acoperita de Birds Eye si in caz ca e, dau si pozele de acolo jos direct in GPS.

L.E:
S-a ocupat si al treilea loc in masina, de Chibrit, de pe ciclism.ro.
Daca mai vrea cineva sa vina cu masina, ne auzim la telefon.
Or sa mai vina si inca un baiat si o fata din Buzau, cu care ne vom intalni la Siriu.
Laurentziu83
Am mai bagat azi o tura cu foile noi pana la Corbeanca, si retur pe la Buftea, vreo 70 de km in total. Initial voiam sa ma duc pana la Ploiesti, insa am simtit ca articulatiile mele nu sunt pregatite pentru noile brate mai lungi. Desi, la cati km am facut azi, nu era mare diferenta. Sunt sigur de km ca sunt corecti, deoarece aseara mi-am calibrat ciclocomputerul, intai cu ruleta, sa vad distanta in mm, si apoi la bornele kilometrice de pe drumul spre Lehliu, am ajuns la o eroare de 2-3 metri la 1 kilometru.
A, si am mers si pe pasajul Basarab la intoarcere. biggrin.gif

Saptamana viitoare vad cum sparg pusculita si trec la alta bicla cu roti de 28, nu se mai poate cu MTB-ul, fie el cu anvelope de sosea si foaie mare de 44.
Tamango
QUOTE(Laurentziu83 @ 19 Jun 2011, 14:29)
Saptamana viitoare vad cum sparg pusculita si trec la alta bicla cu roti de 28, nu se mai poate cu MTB-ul, fie el cu anvelope de sosea si foaie mare de 44.
*



Si eu ma gandeam la asa ceva, ba chiar am imprumutat de la un amic sa vad cum e. Din pacate marea problema ar fi ca nu incape in lift blink.gif iar eu stau la ultimul etaj sad.gif
Laurentziu83
Nici la mine n-o sa incapa, dar macar stau la 4. In Galati stateam la 4, dar n-aveam lift, asa ca era tot aia. Priveste partea buna a lucrurilor, dupa ce vei urca de 4-5 ori pe scari cu ea, nu ti se va mai parea cine stie ce.

Ce ma seaca e ca toate magazinele de biciclete au 1 milion de biciclete MTB la vanzare (cu sei incomode, evident) si doar 4-5 cursiere sau city-bike-uri, de parca toata lumea se duce in padure sau la offroad cu ele, cand 90% dintre utilizatori urca mai usor un deal mergand pe langa bicla decat pedaland efectiv pe ea.

driverx
Lumea merge sa cumpere MTB din start chiar daca isi propun sa nu iasa din oras cu ele. Asa e moda in Romania.
Tamango
QUOTE(Laurentziu83 @ 19 Jun 2011, 17:38)
Ce ma seaca e ca toate magazinele de biciclete au 1 milion de biciclete MTB la vanzare (cu sei incomode, evident)
*



Haha, ca mi-am adus aminte man, sa traiesti, mersi de hint. E bestiala saua care mi-ai recomandat-o, nevasta iti multumeste biggrin.gif
Laurentziu83
Stiam eu, am si eu mai bine de 200 de km facuti pe ea si nu i-am gasit nici un cusur.

Urmatoarea bicla va avea sea la fel (bineinteles ca si pe citybike-uri tot sei inguste se monteaza, voi face upgrade la momentul cumpararii).

Normal era ca magazinele de biciclete sa promoveze modelele cele mai confortabile, adaptate conditiilor de la noi, siluetelor de la noi, sa incurajeze oamenii sa parcurga distante mari pe bicicleta. Asa, daca iti iei bicicleta doar sa iesi prin parc cu ea (lucru pe care eu nu-l sustin, parcul trebuie sa fie pentru copii, batrani, cei care se joaca cu mingea, tenis, etc nu pentru biciclisti), iesi de cateva ori, dupa care te plictisesti. Eh, cand vezi ca te sui pe bicicleta si cobori in orasul vecin (cum faceam eu inainte Galati-Braila, sau treceam granita in Ucraina, sau cum tai acum Bucurestiul in doua la o viteza medie de 15 km/h), sau o sui in tren si te plimbi prin Brasov, Constanta, etc, in conditiile in care mai ai si o masina, incepi sa vezi satisfactia de a inghiti 50 de km odata cu 0 lei dati pe benzina, incepi sa iti stabilesti trasee, sa te gandesti "unde mergem sambata viitoare?", si sa devii cam dependent de acest sport. Eu nu imi fac abonament la sala, stiu clar ca dupa 2-3 sedinte m-as plictisi. Aici, cand intotdeauna vezi altceva, nu ai cum sa te plictisesti.

vis-a-vis
Mi-e sooomn! plange.gif
VladG
Si mie. sad.gif
Din fericire mi s-a desumflat piciorul, au ramas doar juliturile...
Doc
Hai povestiti...cum a fost? Ceva furtuna?
VladG
Pe scurt:
Am urcat din Siriu noua biciclisti, destul de multe pauze, drumul se strica rau mai sus, sunt niste lespezi nasoale, foarte proeminente si printre ele pietre nefixate in drum, asta pe o rampa destul de inclinata. Pe o piatra din asta mi-a fugit fata si n-am mai reusit sa scot SPD-ul, drept ptr care m-am belit cam rau de pietre la genunchi si tibie. O vreme n-am mai putut pedala.
La 4 km de lac o parte s-au decis sa se intoarca, era cam 5 seara. Eu am mers inainte, cu un bucurestean si un buzoian. Mai sus am reusit sa ma sui din nou pe bicla si am ajuns la lac.
Pe coborare i-am prins pe ceilalti.
Am reusit si asta, cu un cauciuc nou nout:
user posted image

Tura e destul de grea, cu drum cu structura proasta, se recomanda varianta prin Crasna, am aflat apoi.
Abia spre 22:30 am plecat de la Siriu si la 1:30 eram acasa.
Doc
Cu greu ati facut traseul acesta. Imi pare rau ca nu am venit si eu, macar
va impartaseam din experienta iesirilor mele. V-am avertizat ca drumul este putin dificil in partea a 2-a insa 99% se poate face pe bicicleta fara probleme. Trebuia sa mergi cu presiune mai mica in gume (2.0-2.1bar) si nu cred ca mai aveai probleme.
JORJ
Cam dificil traseul ala catre Lacul Vulturilor.

Nici pozele variantei prin Crasna nu sunt extrem de incurajatoare prin santurile alea facute de buldozere si alte taf-uri.

Va doresc refacere grabnica smile.gif



QUOTE(Tamango @ 19 Jun 2011, 16:20)
Si eu ma gandeam la asa ceva, ba chiar am imprumutat de la un amic sa vad cum e. Din pacate marea problema ar fi ca nu incape in lift  blink.gif iar eu stau la ultimul etaj sad.gif
*



Agregatul meu are roti de 28, si eu o bag in lift.

http://www.daciaclub.ro/index.php?act=Atta...t&id=1627515744
VladG
Cu siguranta era mai bine asa, cu presiune mica. Am plecat cu 3 bari.
Sus am mai desumfalt pana in jur de 2-2.5. A fost ceva mai bine, insa tot s-a taiat cauciucul pe spate iar la cel de fata am vazut acum ca s-au retezat cinci crampoane laterale. Prea sunt "race" XKing Supersonicele astea!
Am mers pe bicla tot traseul pana cand am luat busitura, cu vreo 4.5km inainte de lac, unde e un podet de beton cu gauri in el. Chiar inainte de podet mi-a alunecat fata pe o piatra (daca aveam presiune mai mica, nu o mai pateam) si n-am reusit sa mai scot picorul din SPD. Acum imi iau pedale cu platforma, m-am saturat cate busituri am luat de la SPD-uri sad.gif

@JORJ: Merci. Nu e nimic grav, doar cateva julituri. smile.gif
Doc
Eu am fost pe traseu de doua ori cu acelasi tip de gume: RaceKing 2.0 Supersonic si SpeedKing 2.1 Supersonic. Nu am avut nicio problema cu ele din cauza pietrelor.

Am facut o coborare si pe la Crasna dar pe drumul de picior spre lacul Vulturilor. Nu cred ca era mai recomandat decat cel pe care v-ati intors. Mai exista inca unul direct din Crasna dar cand am vrut sa il abordez cu motorul era impracticabil.
VladG
Pe Crasna era vorba de drum, nu de poteca, baietii din Buzau stiau si de ea, dar acolo e si de mers pe langa bicla.
Cu bumbii, cred ca a avut cauciucul un defect, toti sunt rupti pe aceeasi parte. Ciudat...
atentat_cu_bomboana
QUOTE(Doc @ 20 Jun 2011, 23:18)
Eu am fost pe traseu de doua ori cu acelasi tip de gume: RaceKing 2.0 Supersonic si SpeedKing 2.1 Supersonic.


Ati ajuns sa vorbiti ca pe ciclism.ro smile.gif
Chiar, Visule, cu ce naiba cauciucuri erai tu la Lehliu si citi bari aveai in ele?
(Am nostalgia ciresului de la Lehliu, fetelor...)

Imi pare rau de genunchii tai, VladG, mai ales ca stiam ca sunt pretiosi.

Da' a propos de "vremurile ciresului", facem si noi o iesire simbata dimineata pina la Comana (stiu ca nu mai e pitoresc cum era pe atunci), pe drumuri cit mai laturalnice? Plecarea de la Mega Image-ul de pe Obregia (la bloc la Lucman). Copiii pe scaunel sunt bineveniti.

(Pf! Si n-am casca! Mi-am vindut-o si aia noua inca n-a venit)
vis-a-vis
Crezi că mai știu? Eu aș merge undeva unde să stau să fac baie. Comana-i departe, se pierde toată ziua pe drum.
egox
La cum arată previziunile meteo în loc de baie se poate face direct duș pe bicicletă.
atentat_cu_bomboana
Nu cred ca se mai poate merge la foisor, au disparut toate scindurile.
Am desenat un traseu mai scurt cu vreo 11 km fata de ala de atunci, are doar 72 km. Cred ca hefee stie mai bine, parca a fost acum citeva saptamani pe acolo.
E insorit...
Ideea mea e sa plecam de acasa direct pe bicicleta, sa nu le mai incarcam in masini. Multa umbra si aproape de Bucuresti e Cernica, da' eu m-am cam plictisit de Cernica. Bine, intotdeauna depinde cu cine mergi. So?... Comana pe unde am desenat acum sau Cernica pe unde ziceti voi.

@egox: Chiar, drumul e insorit doar daca e soare! biggrin.gif
VladG
Io sunt in team building in we asta. Bine macar ca au piscina acoperita, ca la codul asta galben anuntat... cool.gif
atentat_cu_bomboana
Haha! Ti-a vazut VladD avatarul, VladG-ule, si face "ma-ma-maa", ceea ce se traduce prin "ham-ham-haam"!
Ia ca ma mai uit eu pe meteoblue si accuweather, ca poate vorbim degeaba.

L.E. Da, nu stiu... Pe meteoblue zic astia 31 grade si senin sticla, pe accuweather cica ploua nitel dimineata pe la 10 si apoi pe la 4-5 dupa-amiaza.
Eu m-as baga. Da' sa vad cum fac de ploaie, ca degeaba am husa de casca daca n-am si casca.
Tamango
QUOTE(atentat_cu_bomboana @ 24 Jun 2011, 14:16)
Plecarea de la Mega Image-ul de pe Obregia
*



Care stai acolo ? Ca am fost vecini smile.gif
vis-a-vis
Scânduri pe ponton există, dar nu mai există foișorul wink.gif
atentat_cu_bomboana
Aha, deci se poate ajunge la Neajlov. Mai greu cu copilul pe scindurile alea, da' ne descurcam...
Tu vrei sa mergi? Cine mai vrea?
Lucman & daugher? Tamango? egox?
VladG
QUOTE(atentat_cu_bomboana @ 24 Jun 2011, 16:04)
Haha! Ti-a vazut VladD avatarul, VladG-ule, si face "ma-ma-maa", ceea ce se traduce prin "ham-ham-haam"!
*




radmasa.gif
corrado83
la mine sfaraie mici pe gratar. Salutari de la bran. Luati-va ba scutere!!
Doc
Ba tu te-ai dus la Bran sa incingi micii? Huoooo. Lasa ca scuterul tau este la mine, poate mesteresc un pic la el si ii pun pedale.
vis-a-vis
Fa-i un chiptuning ras hohote.gif
VladG
Da' pe invers, sa nu-i mai mearga decat ajutat de pedale radmasa.gif
atentat_cu_bomboana
Ce faci, hefee, la ce te gindesti? Parca vad ca lasi un mesaj din ala de-al tau pe la 10 jumate de nu apuca sa-l mai citeasca nimeni...
Doc
Ce ziceti de o tura duminica la Azuga?
hefee
QUOTE(atentat_cu_bomboana @ 24 Jun 2011, 17:00)
Ce faci, hefee, la ce te gindesti? Parca vad ca lasi un mesaj din ala de-al tau pe la 10 jumate de nu apuca sa-l mai citeasca nimeni...
*


n'am cum sa mai fac de'astea ca maine plec in concediu. dar ma'ntorc peste 15 zile si o sa fie inca vara. biggrin.gif
Laurentziu83
Pozele vorbesc de la sine, nu are rost sa mai scriu. biggrin.gif
gibonu
QUOTE(VladG @ 1 Jun 2011, 14:01)
Pashasky: Nu le-am planificat ca date, dar ar cam fi astea:
6. Anina - Resita - Anina (2 zile)
*



Banuies ca tura va avea o parte pe terasamentul fostei cai ferate Anina – Resita.
Daca te ajuta cu ceva, acu’ vreo doua saptamani am fost prin zona, si-am facut niste poze.

Asadar, la Marghitas e simplu de ajuns, fiind la vreo 4 km de Orasul nou din Anina.
Odata ajuns la Marghitas se merge pe drumul din stanga, cel care duce la hotelul cu acelasi nume.
[attachmentid=1627732423]

Daca vrei cazare in zona, iti recomand cu toata caldura vila Erika.
Conditiile sunt super OK, pretul 130 camera dubla pe noapte, cu mic dejun.

Odata ajunsi in parcarea din fata hotelului Marghitas, se merge inainte, pe singurul drum de pamant care exista acolo.
Drumul vazut din parcare.
[attachmentid=1627732425]

Si parcarea vazuta de pe drum.
[attachmentid=1627732426]

Cam asa arata drumul pe care se continua alergarea.
[attachmentid=1627732428]

La un moment dat drumul asta de pamant se intalneste cu terasamentul, loc in care exista un indicator catre Comarnic.
Asta este intersectia.
[attachmentid=1627732430]

Asta este indicatorul.
[attachmentid=1627732432]

Si cam asa arata terasamentul.
[attachmentid=1627732433]

[attachmentid=1627732434]

[attachmentid=1627732435]

[attachmentid=1627732436]

[attachmentid=1627732446]

[attachmentid=1627732447]

Am mers pana la primul pod, cel peste Buhui.
De fapt unde era odata podul, pentru ca acum nu mai este.
[attachmentid=1627732448]

Insa se poate trece prin vad, pe langa pod.
[attachmentid=1627732449]

Am inteles ca podul peste Caras (cel de-al doilea pod spre Comarnic) a ramas in picioare si se poate trece pe el.
Adica a ramas scheletul podului si se merge pe grinzi.
O sa fie putin mai greu tinand si bicicleta de ghidon, dar nu imposibil.

Sper sa te ajute inforamtiile de mai sus.
Daca mai ai intrebari, cu cea mai mare placere.
Stefan.A
Imi poate spune si mie cineva in vorbe simple cum ajung pe acel ponton la Neajlov din Comana?
De fapt, de la podul peste raul Arges, sunt cu copii pe bicle si cred ca-i mai bine sa merg cu masina pana la Arges.

Multumesc anticipat, revin cu berici la cine m-o lumina.

vis-a-vis
Dacă ai ajuns în Comana, întreabă de primărie. In intersecția aia ai să gasești un panou mare cu harta rezervației și câteva trasee de bicicletă pe ea. Pe drumul ăla (pe dreapta e un magazin vopsit cu galben) mergi pâna la intrare în pădure, unde se termină asfaltul, apoi tot înainte până ce drumul urcă în ac de păr spre stânga, înainte e o tabără și în dreapta, puțin înapoi și la vale, se vede stuf și așazisul ponton. În fapt niște scânduri puse de-a lungul pe care trebuie să mergi ca Nadia pe bârnă. Nu mai e nimic în capăt, foișorul a fost distrus...
VladG
Merci, Gibonu!
Frumoase pozele si de real ajutor. O sa tin seama de ele cand voi ajunge pe acolo. Sper sa fie totusi anul asta, ca proiecte sunt multe, iar vremea nu prea e de partea noastra.
Stefan.A
QUOTE(vis-a-vis @ 29 Jun 2011, 12:22)
Dacă ai ajuns în Comana, întreabă de primărie. In intersecția aia ai să gasești un panou mare cu harta rezervației și câteva trasee de bicicletă pe ea. Pe drumul ăla (pe dreapta e un magazin vopsit cu galben) mergi pâna la intrare în pădure, unde se termină asfaltul, apoi tot înainte până ce drumul urcă în ac de păr spre stânga, înainte e o tabără și în dreapta, puțin înapoi și la vale, se vede stuf și așazisul ponton. În fapt niște scânduri puse de-a lungul pe care trebuie să mergi ca Nadia pe bârnă. Nu mai e nimic în capăt, foișorul a fost distrus...
*




merci frumos, visule

am zis? am zis! dau o bere, cu prima ocazie
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.