Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Iesiri cu bicicleta
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri > Coltul biciclistului
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148
jas2
Unde ai participat tu intr-o competitie oficiala si nu ai platit taxa ?

Daca tu ai convingerea ca este teapa(cu toate ca nu inteleg in ce sens) esti liber sa faci cum doresti,unde doresti.

50 lei...cam mult... bicycle.gif

Ne descurcam si fara tine...
Doc
La Comana am luat chiar podium si pentru cei 60 RON cat am platit, am primit premium un pachet de guma Orbit si un catalog (gratuit) Cube. Halal premii. Asta nu se numeste teapa?

Uite ca o sa particip, alaturi de cei care au platit. Cine ma da afara?
corbex
Poate nu e chiar o teapa. Doar o afacere... greata.gif
jas2
Omule,daca ar fi toti ca tine...
Pe mine nu ma intereseaza premiul.Un exemplu...

Cata munca in organizare si cum vad unii lucrurile...Pacat.

Nu mai discut pe marginea acestui subiect...Sunt lamurit...
Doc
Ce vrei sa spui? Ca daca sunt toti ca mine, nu ar exista fraieri care sa plateasca aceasta afacere?

Particip aproape la toata concursurile de MTB organizate in Romania si cred ca stiu foarte bine cum se organizeaza un concurs. Credeam ca aceste concursuri sunt facute pentru noi, nu pentru a umple buzunarul unora. Daca esti aghiotantul lui Sabin si ii faci reclama pe forum, spune-i sa ia lectii de la Dan cu organizarea Primei Evadari.

lar
Are cineva idee cam cati participanti se inscriu de regula la festurile astea de la Comana ? Aproximativ asa ?
LE: M-am uitat acum pe site-ul lor si am vazut un tabel probabil nu tocmai actualizat cu vreo 290 de inscrisi. Hai sa zicem ca s-ar face cam 500 maxim, deci bani incasati din taxa de inscriere sa fie aproximativ 25000 lei. Scazand si costurile de organizare pe care nu pot sa le estimez de niciun fel dar care sigur exista, mie nu prea imi suna asta ca o afacere. Cred ca mai mult se castiga din reclamele pe care si le pun diversi pe acolo...
b76bgaarh
Docule nu te lasa sa iti faci reclama?

nu vreti sa va spalati rufele in particular....
Doc
Nu are nicio legatura cu reclama sau cu rufele murdare. Nu il cunosc pe Jas2. Pur si simplu ii atentionez pe cei care vor sa participe la concurs, sa nu pateasca ca si alti. Sa plateasca o suma de bani si sa nu primeasca nimic, iar organizarea este oricum praf. Am participat de 2 ori si nu s-a schimbat nimic. Cred ca am dreptul la o parere despre acest concurs.
b76bgaarh
docule parere e una ce zici tu e alta. tu ai scris mai sus ca pe tine te intereseaza ce premii se acorda, nu organizarea traseului, nu faptul ca pedalezi de placere etc....
jas2
Garry Fisher parintele mtb-ului spunea: "Anybody who rides a bike is a friend of mine!"



Subscriu si eu ...
Laurentziu83
Eu mai degraba ma simt tepuit cand dau 300 si ceva de lei pe un plin de benzina care ma tine 700 de km decat daca dau 50 de lei ca sa particip la o competitie odata la 1000 de ani organizata de niste oameni care muncesc intr-o zi de week-end si care nu imi par ca ar fi plini de bani.
Parerea mea: nu iti place, nu participi. Nu vad nici o teapa aici, iar 90% din cei ce participa cred ca nu isi fac nici o iluzie ca oricum nu vor castiga nimic (stiindu-se amatori), dar o fac pentru placerea pedalatului.
vis-a-vis
Eu imi bag ceva-n concursurile voastre. Lasati topicul asta curat.
Laurentziu83
Ontopic: maine bag un Bucuresti-Ploiesti si retur. Vad cum ma simt la Ploiesti. Daca-s obosit, iau personalul la retur.
vis-a-vis
Dati-mi si mie o casca imprumut pentru maine... M-a pus dracu' sa ma-nscriu la Prima Evadare radmasa.gif
corrado83
coane eu nu am. decat daca ai capatana mica si merge aia a lu bogdana
vis-a-vis
Si mi-o da? user posted image
Doc
Am eu o casca. Daca nu uit o aduc maine.
corrado83
pai de ce sa uiti ma ai alzheimer? Schimba ma si tu semnatura ca e batrana.
vis-a-vis
Am rezolvat. Merci, Liviu! 04.gif
Laurentziu83
Tura de ieri: Bucuresti-DN1-Snagov-A3-Caciulati-Tunari-Bucuresti: 87 km. wacko.gif
b76bgaarh
visule... ai castigat ma? apropo ai reusit sa iti repari telefonu sau de aia ai ramas fara baterie.
Doc
A castigat niste crampe bune, dar care cred ca s-au rezolvat la masaj. Oricum a terminat intr-un mai mult decat onorabil.
vis-a-vis
N-am avut semnal la Digi acolo... Am avut crampe de nu m-am putut scoate din SPD-uri si am cazut dupa ce am trecut linia de sosire... penibil radmasa.gif
Am scos putin sub 3 ore, dar am stat foarte mult din timp dupa cei din fata. Cu antrenament precar pe anul asta, daca am bagat 200 de km in total e mult, ma declar supermultumit. Bicicleta zboara pe damburi, n-am avut eu enegrgie suficienta s-o fac sa fuga mai bine biggrin.gif
La anu' tintesc la doua ore jumate.
VladG
Am fost vineri, impreuna cu un prieten, Alex, pe traseul asta:
http://www.bikemap.net/route/1573106

Frumos si destul de solicitant, mai ales ca a fost prima tura pe anul asta. O sa revin cu poze si cateva vorbe.
Bravo, vis-a-vis! L-am vazut si pe Corrado, in prim plan la Stirile Pro-TV wink.gif

Traseul e interesant, cu trei urcari destul de abrupte (si coborari pe masura). E aproape pustiu (exceptie sectorul de pe DN10, unde nici acolo nu a fost trafic exagerat, dar s-a simtit).
Cateva poze:
[attachmentid=1627810094] [attachmentid=1627810095] [attachmentid=1627810096] [attachmentid=1627810099] [attachmentid=1627810100] [attachmentid=1627810101]
[attachmentid=1627810102]

Mai multe poze si detalii:
http://www.plimbaricubicicleta.ro/2012/05/...slau-hales.html
vis-a-vis


QUOTE
Pare ca parapetul respectiv e prea scurt, si-l mai "prelungesc" un pic, aveam cromatica potrivita.
user posted image


radmasa.gif radmasa.gif
vis-a-vis
QUOTE(b76bgaarh @ 13 May 2012, 13:01)
visule... ai castigat ma? apropo ai reusit sa iti repari telefonu sau de aia ai ramas fara baterie.
*


Ma cautai? biggrin.gif
user posted image
b76bgaarh
manusa rosie.....
VladG
Sambata voi pleca pe traseul Turnu Severin - Oltenita, prin RO, SRB si BG:
http://www.bikemap.net/route/1553159.
Bucata de la Tr. Magurele la Oltenita am trasat-o in general direct pe malul Dunarii, dupa ce am vazut pe satelit. Are cineva idee cum arata de fapt acest segment de drum? Pare sa urmeze cursul digurilor, insa nu stiu daca il pot parcurge, cat de bun/inierbat e.
Am si alternativa "pe sosea", http://www.bikemap.net/route/1304609
, insa as prefera prima varianta...
Markos
Mare bulan că n-a plouat azi în București până-n prânz (acum plouă iar), de am putut să fac plimbarea tradițională cu fii-mea (vreo 20 de km). Maine nu cred că vom avea același noroc sad.gif

Țoacla ei pe 24" a ajuns deja la limită, la anul se impune un upgrade la 26".
vis-a-vis
Așteaptă iarna. Atunci sunt oferte bune.
Markos
Păi așa mă gândisem și eu smile.gif
alex
<div style="margin-top:2px;margin-bottom:2px;width:600px;font-family:Arial,Helvetica,sans-serif;font-size:9px;color:#535353;background-color:#ffffff;border:2px solid #2a88ac;font-style:normal;text-align:right;padding:0px;padding-bottom:3px !important;"><iframe src="http://www.bikemap.net/route/1001157/widget?width=600&amp;height=400&amp;maptype=ts_terrain&amp;extended=true&amp;unit=km&amp;redirect=no" width="600" height="515" border="0" frameborder="0" marginheight="0" marginwidth="0" scrolling="no"></iframe><br />Bike route <a style="color:#2a88ac; text-decoration:underline;" href="http://www.bikemap.net/route/1001157">1001157</a> - powered by <a style="color:#2a88ac; text-decoration:underline;" href="http://www.bikemap.net">Bikemap</a>&nbsp;</div>
vis-a-vis
Duminica as baga un Baiului... Mai vine careva?

Trenuri ar fi din Gara de Nord de la 6:15 un rapid, ajunge la 8:09 la Azuga si un personal la 6:27 si ajunge la 9:32. Pretul la rapid e 35, la personal 17. De intors din Comarnic tot la alegere, dar trebuie ajuns la maxim 19:17

http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopi...dpost&p=3445180

1. vis-a-vis
2. C a t a l i n
corrado83
Frumos. cum era vremea?!
vis-a-vis
Se anunta de bine, 10-15 grade sus la munte...
Stefan
Ba, voi nu sunteti sanatosi? Urcare pe partie?

Pai ce sens are sa impingi la bicla 4 ore ca sa cobori totu in 20 de min? De ce nu traseul prin Zamora?
Doc
Se poate face traseul din Comarnic-Baiului-Azuga-Sinaia-Comarnic. Tura asta are cam 65-70km si diferenta de nivel 1800m. De ce nu incercati asa?
vis-a-vis
Ma gandeam sa urcam cu telegondola 04.gif
Doc
Adica aveti bani de cheltuit. Asta e bine. E mai ieftin si mai bine sa urci din Comarnic. In loc sa-ti rupi gatul la coborare pe bolovani mai bine mergi pe langa bicicleta la urcare. In plus, coborarea din Azuga pe langa partie e foarte tehnica.
its
hmmm ...ma gandesc

daca ma bag e ok 3 in duba pac pac si bagam pe dn la intoarcere pana la Comarnic?
vis-a-vis
N-am mai putut aprofunda problema, din cauza de munca de teren, drum pana la Iasi si nopti nedormite biggrin.gif

Sa recapitulam asadar. Catalin nu mai merge, se pare ca nu-i place sa impinga bicicleta si nu vrea sa-si murdareasca noile cauciucuri tongue.gif
Daca vine its cu duba, am putea pleca din Bucuresti mai tarziu si sa incarcam toate bicicletele plus doi pasageri. As putea veni si eu cu Matizul de la munca unde putem intra 4 insi. Cred ca am putea iesi mai ieftin ca la tren.

Astea fiind zise, vom face traseul in sens invers, Comarnic si coborare in Busteni, intoarcere pe DN1.
Eu merg sigur si ar mai fi o amica de pedala, Alina. Un prieten de-al meu nu stie sigur, la fel inca o amica.
Fac lista, ca asa e mai atractiv.

1. vis-a-vis
2. Alina
3. its?
4. Dragos?
5. Rostogol?

Treaba ar putea fi ploioasa si trebuie sa ne luam echipament in consecinta. Pachetel, ca nu gasim nimic pe munte si e de urcat.
Daca ploua abundent, o lasam pe alta data...


its
sorry visule, ai raspuns tarziu si am facut alte planuri sad.gif
vis-a-vis
Deci, sunteti cei mai fraieri ca nu ati venit. Vreme superba...
hefee
Misto.
PS: Sa nu uiti cine te-a dus prima oara acolo. Si a doua oara.
PSs: Vreau sa bag o toura de ciclotiursm, cu cazare la cort o noapte sau douo.
Am corturi. Ma gandesc la o valea Bistritei pana in ungurime, de la Bicaz in sus. Sau o valea Cernei, de la Petrosani la Baile Herculane. Care vrea sa vina, sa lase mesaj... Eu trebuie sa ma grabesc. Am totusi o anumita varsta.
VladG
Misto. Probabil ca o sa merg, daca e vreme frumoasa.

Intre timp am bagat o tura pe Dunare, in continuarea celei de anul trecut, adica Turnu Severin - Oltenita, prin Romania, Serbia si Bulgaria. Am inceput povestea ei aici:
http://www.plimbaricubicicleta.ro/2012/06/...area-de-la.html
vis-a-vis
Vroiam sa te sun luni de pe Baiului, dar am zis ca esti in plin avant biggrin.gif
hefee, Baiului a fost un punct de rascruce in cariera mea de biciclist. Eram dedicat asfaltului. Doar ca din ziua aia am descoperit ce-nseamna coborarea pe drumuri de munte. E traseul unde ma voi intoarce mereu cu placere. Am urcat din Azuga cu telegondola si apoi am facut aproape tot traseul pe bicla. Fata de acum 3-4 ani cand am urcat doar cu bicla de coarne. Cele aproape de 30 de kg in minus conteaza.

Sambata merg la Susai cu Chipuc de pe ciclism, cu trenul de 6:15. Care mai vrea, ne gaseste-n gara biggrin.gif
Nustiu daca-mi pot lua liber pt mai multe zile cat s-ajung la Bicaz, dar detaliaza si tu planurile, cine stie? smile.gif
Laurentziu83
QUOTE(andreig1982 @ 6 Jun 2012, 08:45)

Chiar e gata?
Acum o luna arata cam asa.

Pozele le-am facut pe portiunile bune, ca erau destule neasfaltate.
Oricum n-am cum sa particip, voi fi la Iasi la o nunta.
Markos
Se mărită afofis?
Laurentziu83
Nu, dau darul cu placere.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.