Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Iesiri cu bicicleta
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri > Coltul biciclistului
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148
atentat_cu_bomboana
Da, Siriu nu sună rău, dar mi-e absolutely impossible să purced într-acolo de vineri. Trebe ceva la o zi, de preferat duminica.
Cam în ce gârlă plănuiești să sari, visule?
Doc
Eu propun pentru sambata tura de la Siriu. Duminica vin spre casa.
corbex
Sari o etapa si te arunci cu bicla-n gratare.
MErgeti si voi mai spre Dunare, uichendu' asta o sa fie crima cu caldura si la munte. De la Cernavoda la Vadu Oii. O gramada de locuri unde sa va opriti si sa va balacariti.
b76bgaarh
docule siriu e prea peste mana.

bombonica daca faci vreu traseu mai pe langa casa da de veste pe aici...
Doc
Eu am venit cu propunerea. Daca cineva crede ca merita un drum pana la Siriu sau Ciuta ca sa facem unul din traseele disponibile in aceste zona, eu ma alatur.
atentat_cu_bomboana
@b76bgaarh: Pai sa stii ca da, doar ca acum cam vreau sa fug de caldura de la campie.

Am vorbit azi cu Delia (nu stiti voi!) si ne-ar placea sa mergem si noi in Siriu, insa doar la o zi (duminica). Ce traseu s-ar preta la o zi in zona aia? Harta se poate?
Cine mai vrea sa mearga?

Daca nu ne iese pasenta cu Siriu, atunci mergem la padure la Comana. Plan de backup.
b76bgaarh
ok, daca iese comana ma bag si eu.
Doc
Varianta cea mai scurta ar fi spre Vf. Penteleu. Se poate face intr-o singura zi lejer. Ma uit in seara asta sa vad ce trasee lite mai sunt prin zona. Eu am ajuns deja la Siriu. Daca aveti de gand sa veniti, ma puteti suna la 0751-194100. Acum seara este racoare, cred ca sunt 16-18 grade.
atentat_cu_bomboana
Doc, noi abia miine venim. Tu ziceai ca duminica deja te intorci acasa, nu?
Ma uit acum pe niste harti sa vad ce traseu putem face.
Doc
Mai stau pana seara daca veniti. Eu astazi am facut o tura de 60km cu diferenta de nivel 1250m in 3:40h. Traseul este Siriu-Nehoiu-Chiojdu-Siriu. Mai tarziu pun si ruta de pe gps.

Daca va tenteaza il mai facem maine inca o data, dar am impresia cu traseul la Vf. Penteleu este mai usor.
atentat_cu_bomboana
Am desenat ca o prima varianta ceva pe la 60 km: Nehoiu - Bâsca Chiojdului - Lac Siriu - Nehoiu
care arata cam asa:
[attachmentid=1627827854]

Si ca a doua varianta (putin probabil) ceva la 78 km: Sarata Monteoru - tabara de sculptura Magura - Berca - Sarata Monteoru
care arata cam asa:
[attachmentid=1627827855]

Ideea e ca vrem ceva cu balalceala: fie la Siriu (Exista si Baile Siriu. Stiti ceva de ele?), fie la strandul sarat de la Monteoru.

@Doc: Ce parere ai? La care ai merge? Sau ce alta varianta clara ai pentru cineva nu tocmai "iron man"?
Mai vrea cineva sa mearga?
tatabobu
Varianta b, il calcati si pe Victoras 04.gif
Victoras2001
Pana sa-l calce pe Victoras, daca vin dinspre Tisau, inainte de Monteoru e o portiune pe care nu m-as incumeta nici cu 4X4. Apoi urmeaza 7km refacuti.

PS. Sunteti formidabili daca daca va incumetati la un asemenea traseu intr-o zi. smile.gif
vis-a-vis
Ia detaliaza... Poti face un traseu pe harta? smile.gif
Doc
Prima varianta am facut-o astazi si exista cateva locuri unde putem face baie. Mai exista o varianta de balaceala in lacul Siriu dupa baraj, dupa ce terminam tura. Baile Siriu sunt la 15km de Siriu, la coada lacului.
Eu chiar acum vroiam sa plec sa fac baie la baraj.

La Sarata Monteoru este prea cald, zona cu dealuri asemanatoare cu Drumul Vinului.

V-ati hotarat la ce ora ajungeti aici? Unde ne vedem?

Track pentru ziua de astazi:
http://connect.garmin.com/activity/206479839
Victoras2001
Tot ce stiu e ca, incepand din Monteoru, au refacut 7 km. Cu pietris, nu cu asfalt. Tot drumul va fi gata prin 2014 parca. Dar dupa aia 7 e macel. Personal n-am auzit pe cineva sa fi reusit sa ajunga spre Tisau pe drumul ala. Am vrut odata s-o iau pe acolo cu un terano si au inceput localnicii sa rada de mine. Mi-au zis ca nu se poate trece. Poate doar cu tractorul. Acum habar n-am ce-o fi, ca n-am fost. Spun ce-am auzit.
atentat_cu_bomboana
Am vazut si eu pe harta unde sunt Baile Siriu. Ma interesa daca sunt in paragina sau nu. Totusi cred ca se lungeste cam tare tdrumul daca ne mai abatem si pina la bai. Daca zici ca avem locuri de balalceala pe ruta deja desenata, mergem la ele. Da' o sa facem mai mult de 3:40h, asta sa stii de pe acum! smile.gif

In continuare luam in calcul si varianta Monteoru. Stabilim mai pe seara exact ce si cum, in functie de cine se mai arata interesat de unul sau altul dintre trasee. Te anunt, Doc.

Plecarea oricum va fi din Bucuresti pe la 7:00-7:30.

L.E. Nu pot sa cred ce ziceti voi aici! Eu imi amintesc ca am fost acum cativa ani de la Monteoru la Ciolanu si Magura cu niste masini si una dintre ele era un Ford Fiesta din ala mic care a urcat bine mersi.
Parca ati vorbi de alt drum, zau!
Doc
Este traseu cam de 6 ore pentru nivel mediu-incepator. Depinde in ce sens vreti sa il faceti. Eu am facut in total 4:20h, dar trebuie luat in calcul ca am stat la cules de zmeura si diverse opriri pe traseu. Aveti profilul in linkul atasat de mine la garmin.

Eu v-am spus de ce nu as lua in calcul Sara Monteoru din cauza caldurii. Stiu cum este sa pedalezi la 38-40 grade pe deal la soare. Am facut asta pe dealurile de la Urlati si nu a fost chiar bine. Prefer zonele de munte cu padure si temperatura mai scazuta.
atentat_cu_bomboana
Bine, l-am bagat mai prin padure si pe cel de la Monteoru.
Doc
Sa-mi lasi si mie un mesaj cu ce s-a hotarat, ca sa stiu la ce ora ma trezesc.
Doc
Deci, cum a fost tura de duminica? Eu am incearcat sa urc la Vf. Penteleu si am facut aproape 80km. Spun am ajuns pentru ca mai aveam 1-2km pana in varf si am renuntat. Chiar la iesirea in golul alpin este o stana si cand am incercat sa trec de ea, au sarit cainii pe mine iar ciobanii nici macar nu s-au stresat sa ii cheme. Pentru ca ma aflam intr-o situatie critica cu 8-9 dulai in jurul meu, am scos spray-ul si am reusit sa il potolesc pe cel mai agresiv. Insa, asta nu a facut decat sa-l agite pe unul dintre ciobani si sa devina el agresiv. Bineinteles, ca dupa o discutie verbala "amicala" m-am intors din drum. Nu merita sa ma pun cu mintea odihnita a unui cioban si dulai sai.

Oricum, drumul pana acolo a fost o placere. Urcarea s-a facut la umbra si la o temperatura placuta, rezonabila pentru canicula anuntata. Am descoperit si cateva locuri de scaldat, insa fiind singur n-am vrut sa las bicicleta si hainele nesupravegheate. Am profitat de o bere Ciuc cu lamaie si apa rece sa ma racoresc un pic.

Revin mai pe seara cu track-ul GPS si cateva imagini.
atentat_cu_bomboana
80 kilometri ai facut? Cred ca ar fi fost cam mult pentru noi...
Cam urâta intimplarea cu câinii si ciobanii lor. Bine ca nu te-au luat la trânta!

Tura noastra la Monteoru, Tisau, tabara de sculptura si inca ceva drum in lucru a fost foarte foarte frumoasa. Astept sa imi dea Delia pozele ca sa pot pune ceva cu cap si coada.
Oricum, cumuland informatiile de la Victoras2001 cu cele de la "nenea ala batran cu 3G din Monteoru", cu cele de la "nenea ala cu chef de vorba din Tisau", cu ce mai tineam eu minte si cu ce am vazut cu ochii nostri, mi-a dat cam asa:
1. Mai demult, cand am fost eu pe acolo cu masina, de fapt n-am fost pe-acolo smile.gif
2. De la Monteoru pana sus in culmea spre Tisau e asfaltat si frumos
3. Din culme spre Tisau e drum nou nivelat, de piatra sparta, pregatit aproape integral de asfaltare. Nu pare ca se lucreaza in momentul asta, erau doar cateva utilaje ratacite.
4. Luat invers, urcarea de la Tisau spre Monteoru e "facubila" cu motocrossu', cu gipu' si cu bicicleta in aceeasi masura. De fapt, daca treci de primii 500-600 m, cu sleauri si drum cam ingust, apoi poti merge cu orice.
Senzatii, mure, trancaneala, coarne. Totul perfect. Revin cu poze.
vis-a-vis
Apropo de coarne... care merge in weekend la zimbri? biggrin.gif
Chipuc
Cainii aia de la stana din Penteleu m-au atacat si pe mine, numai ca a iesit cineva care i-a linistit imediat. Mai mult, cand l-am intrebat cum fac la coborare sa-i evit, mi-a spus ca peste 30 min pleaca de acolo cu oile asa ca-i "verde."
corrado83
Nu bagam ceva mai montan?
vis-a-vis
Nu, ca ploua...
corrado83
Ploua si in bucale din pacate:(
Doc
Eu, daca reusesc sa-mi fac timp, as baga o campina in weekend.
atentat_cu_bomboana
Eu duminica as baga ceva pe la Sinaia, chiar daca ploua. Urcarea cu gondola e cam 6 lei de persoana pana la cota 1400 (pret special pentru biciclisti).

De acolo ce traseu se poate face, cu revenire in Sinaia?
Cine mai vrea sa mearga?
Doc
Nu prea ai ce sa faci de la cota 1400. Mai bine urci pe Moroieni-Saua Dichiu-Babele si cobori pe drumul de vara spre 1400.
atentat_cu_bomboana
Dar traseul asta cat de bun vi se pare, totusi? Cota 1400 - Piatra Arsa - Saua Dichiului - Sinaia
[attachmentid=1627828911]
32 km

Trebuie sa ma mai uit pe prognoza, ca nu mi-ar placea modelul cu fulgere sad.gif

Tu pe unde vrei sa mergi, Doc?
Doc
In sens invers este mai ciclabil. De la cota 1400 la 2000 este cam rau de mers pe bicicleta. Mai mult se face push bike. Eu inca nu mi-am facut un plan de weekend cu bicicleta, dar maine sigur am ceva de munca la ora 13:30.

atentat_cu_bomboana
Pai dinspre cota 2000 spre 1400 nu prea e de "ciclat" nici la vale. In plus, cam tot drumul ar fi pe urcare, daca l-as face in sensul sugerat de tine.
Parea mea e ca e mai usor sa push-bike sau similar pana unde e cursorul pe profil (si pe harta din postul anterior tot acolo e cursorul), ca dup-aia e tot la vale:
C a t a l i n
a_c_b, traseul propus e scurt ca timp, coborarea aia nu dureaza nici jumatate de ora. Dar mai ales NU SE PRETEAZA IN WEEKEND! Mult prea ingust si circulat acel drum ca sa fie placut.

Eu sunt pentru urcat din Sinaia pana la 2000 pe (langa) bicla si coborat prin Saua Dichiului, sau invers, dar in cursul saptamanii.
atentat_cu_bomboana
Bine, atunci Cota 1400 - cota 2000 - Piatra Arsa - Babele - Piciorul Pietrei Arse - Poiana Stanii Regale - Sinaia?
Dar tot duminica.
Mai bamboocha, asa. Cine vrea?

Eu duminica pe la 10 dimineata sunt acolo oricum.
vis-a-vis
Prea banal... tongue.gif
Doc
Iexact. Visu a evoluat.
atentat_cu_bomboana
Ba mie mi se pare cochet. Drumul, zic.
24 kilometri, am facut desen in sensul asta.
Mai vrea cineva sa mearga? Da 'au ba!
vis-a-vis
Faci cinste c-o telegondola? tongue.gif
atentat_cu_bomboana
M-am uitat si azi pe meteo si la alea 14 grade cu ploaie nu cred ca se inghesuie multi galagiosi nici pe varianta initiala, aia prin saua Dichiu, asa ca putem alege oricare dintre drumuri fara problema.
Visule, tu ai cu ce sa ajungi pana la Sinaia? Ca la noi s-au ocupat locurile in cele doua masini de downhillisti... Hai ca de la drumul principal din oras te tragem noi cu sfoara pana la telegondola. Gratis wink.gif
Zi-mi ca vreau sa stiu sigur ca vii.
Doc? Hefee?
Pentru cine nu are numarul meu (relativ) nou: 0727117498.
vis-a-vis
Mă duc la zimbrarie, nu mă astepta...
C a t a l i n
Te manca mustele la zimbrarie acu'.

Eu s-ar putea sa vin la Sinaia maine. Confirm sau infirm diseara.
atentat_cu_bomboana
Da, visule, ii stii pe zimbrii aia dupa porecle la cat ai tot fost pe acolo!
@C a t a l i n: Sper sa vii la Sinaia.

Iata ce traseu am facut noi duminica trecuta (partea albastra):
[attachmentid=1627828994]
Imi pare rau ca nu l-am facut pe cel desenat intitial, ne-am luat dupa nenea ala din Monteoru:"E maceel, va maninca muncitorii!". De fapt erau doar niste motocrosisti meseriasi care ne-au zambit si dat fum! smile.gif

Delia e zgarcita la poze, nu vrea sa mi le dea pe alea mai deochiate.
[attachmentid=1627828995] [attachmentid=1627828996] [attachmentid=1627828997]

Deci: Sinaia miine... Cine mai doreste? Cine mai pofteste?

b76bgaarh
bombonico la ce ora e plecarea din sinaia?
atentat_cu_bomboana
Abort mission! Abort mission!
Nu mai am masina cu care sa ajung la Sinaia.

Dear b76bgaarh, s-ar putea sa facem o tura pe linga Bucuresti, cum ziceai tu mai zilele trecute ca ai vrea.
Ce ziceti de o reeditare a drumului de acum doua saptamani, eventual cu abatere pe la Comana?
Si plecarea pe la 7:30-7:45 din intersectia Turnu Magurele - Al. Obregia (zona Grand Arena Berceni).

Sau ne organizam pentru Sinaia cu o alta masina?
Hai sa ne hotaram rapid.
vis-a-vis
radmasa.gif
Doc
Pe langa bucuresti se poate merge numai pe sosea. Drumurile neasfaltate nu le recomand dupa ploaie.
C a t a l i n
Mda. Mai rămâne Kilometrul Verde...
vis-a-vis
Ar fi misto o cursa prin oras printre masini wub.gif
atentat_cu_bomboana
Ce te râzi, visule? Ce, crezi ca eu nu stiu ca barhi nu exista cu adevarat? smile.gif E un teaser automat al lui reno.ro. Ațâțător. Ispititor. Nu va veni. El nu exista.

Ma', da tu vrei la zimbri, ce te bagi! Daca vrei sa venim si noi, momeste-ne.


72 km pe asfaltat cu trecere prin Comana e bine? Sau vreti baie in Arges pe ploaie?
Plecarea de unde am zis mai devreme.

L.E. Pai spune tu, c a t a l i n, ce sa fac? Ca tu nici acum nu stii daca vii la la Sinaia, barhi arunca cu intrebari si apoi dispare...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.