Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Iesiri cu bicicleta
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri > Coltul biciclistului
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148
C a t a l i n
Distance: 26,0 kilometers
Elapsed Time: 6:00:25
Riding Time: 2:15:34
Avg Speed: 11,51 km/h
Max Speed: 41,5 km/h
Avg Pace: 13' 51" per km
Min Altitude: 868 m
Max Altitude: 1.756 m
vis-a-vis
Traiasca telegondola biggrin.gif
C a t a l i n
Mie mi-a plăcut.
l@u
mie , nu ! sad.gif
atentat_cu_bomboana
Ta-daaa! Dupa cinci ani, Muttley si atentat_cu_bomboana s-au intalnit in sfarsit. Si asta chiar de doua ori intr-o singura zi! smile.gif

Si bivolii nu ne-au mancat, si nici cainii nu ne-au muscat. Deci frumos! smile.gif
vis-a-vis
QUOTE(atentat_cu_bomboana @ 13 Jul 2013, 21:54)
Si bivolii nu ne-au mancat, si nici cainii nu ne-au muscat. Deci frumos! smile.gif
*


Probabil te-ai uitat asa la ei:

user posted image

VladG
Vis-a-vis, ti-ai luat sabie cu fazer?
[attachmentid=1627897134]
vis-a-vis
E bici cu lunetă...
VladG
radmasa.gif

corbex
Dispozitivul ala determina directia vintului, sa stii cum sa urinalizezi corect.
atentat_cu_bomboana
Mai multe poze din Baiului gasiti pe transfer.ro


L.E. Intre 18 si 20 iulie sunt la Piatra Neamt, pentru competitia anuala de downhill de acolo. Concursul propriu-zis e sambata.
Vreau sa imi iau bicicleta de XC si sa fac inainte niste ture de 40-60 km in zona, joi si vineri. Cine mai vrea sa mearga?

Una dintre zile va fi asa: Piatra Neamt - Pangaracior - Lacul Cuiejdel - Valea Viei - Piatra Neamt (57 Km)
atentat_cu_bomboana
A doua zi, vineri, ar putea fi o tura tot pe la 60 km: Piatra Neamt - Vaduri - Poieni - Piatra Soimului - Piatra Neamt
nasty
Piatra-Neamt - Vaduri se face pe partea dreapta a Bistritei, nu pe stanga, pe DN!
atentat_cu_bomboana
Joi am fost cu nrvant si booster, pe care nu ii stiam, de pe ciclism.ro, pe ruta Piatra Neamt - Valea Viei - Lacul Cuiejdel - Pangaracior - Piatra Neamt, ruta pe care o recomand chiar pe sensul asta pentru ca urcarile sunt mai abordabile si coborarile mai spectaculoase.
57 km in 7,5 ore. Nu e pentru incepatori decat daca vor sa il faca in 10 ore.
Peisajul e absolut minunat in zona montana si nu e nici tipenie de om. Claxoane, insa, pe partea de DN nu mi-am mai luat atatea de prin 2008 smile.gif
@nasty: Planul initial era sa venim spre Piatra pe varianta, dar cum ne grabeam si cum baietii erau soselari deghizati doar in mtb-isti, am ales soseaua.
[attachmentid=1627898398] [attachmentid=1627898400] [attachmentid=1627898401] [attachmentid=1627898402] [attachmentid=1627898403] [attachmentid=1627898404] [attachmentid=1627898405] [attachmentid=1627898406] [attachmentid=1627898407] [attachmentid=1627898408] [attachmentid=1627898409]

A doua zi am redus tura, dar fiind faptul ca nu mai avem cu cine merge si nu ma prea incanta sa imi rup vreun picior fara sa am public. Plus ca dincolo de coborarea de la 1000 metri spre Piatra Soimului erau vreo 3 km cu semn de intrebare, unde trebuia sa gasesc o cale sa ajung in forestierul din vale. Asa ca am zis eu ca e mai intelept sa cobor din Piatra Neamt spre Roznov si Piatra Soimului pe varianta prin sate si sa ma intorc de la Roznov in sus prin Dumbrava Rosie pe DN.
La dus, de teama sa nu nimeresc in DN, ma tineam cat mai pe dreapta, tot pe sub munte. Si de pe sub munte ce ma tineam, numai pe drum n-am mers, ci pe tot felul de ulite care se transformau in drumeaguri si apoi sfarseau in cate un gard.
Cum lumea era cam toata ametita pe la ora 14 deja, reperele erau vagi si ametitoare: Ajung la Roznov daca o iau pe aici? O, nu ajungi. Da'cum fac sa ajung fara s-o iau pe drumul mare? A, pai ajungi si pe aici da' treci prin Cut. (WTF is cut??) Si daca trec prin Cut ajung la Roznov? Ooo, e un camp maare, acolo-i. Cine? Cutu'. Trec printr-un vad, am pod, cum trec? A, p-aici nu-i bine. Nu? Faci la stanga si dup-aia dreapta. Inteleg. Prima la stanga si apoi prima la dreapta? Nuuu, prima la stanga si apoi mai mergi, face drumu' asa... cu caruta faci o ora. Da'ce cauti mata la Piatra Soimului?
Ma rog, merg mai departe sa vad ce-i cu Cutu ala. Nicio tablita indicatoare, nimic. Vad lunca, bag viteza la vale si ma trezesc la niste bungalouri tixite de tigani. uups! Ce naiba fac? Daca se opreste drumu' ma iau astia ca din oala la intoarcere, ca astia stiu ca n-am unde sa mai merg mai departe. Aici imi raman oasele! Lasa, decat sa fug mai bine ma duc sa ii privesc in ochi. Imi pregatesc un discurs in minte si ma duc la al' mai mare si mai gras: Buna ziua. (Ma holbez in ochii lui sa imi citeasca increderea pe fata). Au trecut cumva niste biciclisti pe aici dinspre Roznov? (Daca ma intreaba cati, ii zic 20). Nu ma intreaba nimic, doar imi zice ca n-au trecut si se uita inspre lunca (Haha, deci se trece mai departe, nu e drum infundat!). Multumesc, zic, ma duc inainte, trebuie sa apara ei imediat.
Pfff! am scapat. Bag goneta pana sa schimba peisajul si dau de unii de dadeau la peste. Abia ce era Dumbrava Rosie. Gata, nu mai mai tin pe langa munte. Promit. O sa urmez linia bisericilor, alea ar cam trebui sa fie pe drumul care leaga satele. Asa se si intampla, dupa vreo doua ezitari si alte doua sfaturi ametitoare. Ajung la Roznov si de acolo la Piatra Soimului. Si cum imi dau eu seama ca mergeam "fara de tinta-n sus", stabilesc nu un punct ci o ora de intoarcere. Trec de capatul satului si la ora 4 fac cale intoarsa spre DN. Tocmai incepe si o ploaie. Bag sosea, ca doar am antrenament de cu o zi inainte, si recapitulez. Sa-mi intre in cap chestii: Ce am inteles. Ce sa nu mai fac de acum incolo. Si ce altceva neaparat sa fac.
55 km in vreo 5 ore. Bine. Nu mi-a parut rau ca am fost, chiar deloc. Da'nu-i distractiv singur. N-ai cu cine sa te rizi si nici cu cine sa fugi smile.gif
C a t a l i n
No, fain, dar eu aștept povestirea aventurilor din Ardeal. rolleyes.gif
atentat_cu_bomboana
Nu mai merg la sasi, ca nu mi-am gasit garantia ca n-o sa ma simt ca o RDG-ista iesita la pensie smile.gif Or sa mearga doar fata Delia cu fata Roca si cu fata Ioana. Presimt ca am sa aleg ture mai offroad sau macar mai pline de aventura pentru urmatorii ani.
C a t a l i n
N-am înțeles.
atentat_cu_bomboana
Nu despre "fate, sasi si biciclete" zici?
Fetele vor sa faca 5 km pe zi si sa vada ferme eco, manastiri intr-un picior, struti si ziduri de la anii 1600, cafenele, degustari si uite asa. As face asta doar daca drumul pana acolo ar fi pe bicicleta si ar trece peste munti.
l@u
cum se impaca bicicleta cu tigara ? sad.gif
C a t a l i n
Ba da. Acum am înțeles.
atentat_cu_bomboana
QUOTE(l@u @ 21 Jul 2013, 21:26)
cum se impaca bicicleta cu tigara ? sad.gif
*

Pot s-o sterg in photoshop smile.gif
Merge.
vis-a-vis
a_c_b, tu nu esti de off-road, sincer tongue.gif
atentat_cu_bomboana
Da' Cuiejdelu' ce fu? Tu beusi?
vis-a-vis
Ca orice om lovit iremediabil de off-road 04.gif
miki
QUOTE(vis-a-vis @ 10 Jul 2013, 20:28)
a_c_b, aduci si fete? tongue.gif

<span class='edit'>10 Jul 2013, 19:46:</span>
Deci, tura de fetite: http://www.bikemap.net/en/route/2132476-ba...entru-puturosi/
*



Merge si la juniori?
vis-a-vis
Da... Am fost ieri prin zonă și chiar au nivelat drumul cu buldozerul.
C a t a l i n
Care drum?
miki
QUOTE(vis-a-vis @ 29 Jul 2013, 14:53)
Da... Am fost ieri prin zonă și chiar au nivelat drumul cu buldozerul.
*




Revin'ca poate nu m-am facut inteles
Junior= pustan de 11 ani. Baga ceva crosscountry' cca10 km la 3 zile.
Amers ''pe plat' chiar vreo 35-40, o singuradata.
Inca nu are experienta de munte.
vis-a-vis
Și eu îți reconfirm răspunsul. Unde nu puteți urca pe bicicletă, o luați de coarne. Drumul de la telegondolă până la vârful Baiul Mare, intersecția cu Zamora, e tasat și lățit. Eu am făcut stânga spre Ceaușoaia, unde era la fel, tasat și lățit, până la prima stână.
miki
Multam faim
C a t a l i n
Se anunță vreun traseu interesant pentru weekend?
andurs
Daca ajungeti prin Thassos, dati-va si cu bicicleta, ca merita.
cateva poze
Bulldog
Personală sau ai găsit de închiriat?
andurs
De inchiriat: 5 eur/24 ore
Era cam ragalie (Giant Boulder), am mai reglat eu putin schimbatorul spate si franele, dar pentru plimbare a fost ok.
Speedy
Eu as merge Duminica la Lacul Vulturilor.
Chipuc
daca nu esti pus pe performanta te-as insoti cu placere.
nu am transport!
Speedy
M-am laudat degeaba. Am uitat ca Sambata seara trebuie sa ma duc la o nunta, deci Duminica n-o sa fiu apt de pedalat. sad.gif
Chipuc
np, distractie placuta!
zanzie
QUOTE(Speedy @ 31 Jul 2013, 21:53)
Eu as merge Duminica la Lacul Vulturilor.
*


Eu o sa ma risc la un transfagarasan.
C a t a l i n
Sinaia -> Piatra Arsă cineva?
atentat_cu_bomboana
De jos in sus?!

Vremea e chiar buna.
Vrei sa urci pe sosea din drumul de Targoviste sau ai in plan o urcare partiala cu telegondola?
C a t a l i n
De jos in sus, apoi aș coborî prin Poiana Stânii.
atentat_cu_bomboana
Adica pe Piciorul Pietrei Arse?
Eu mergeam mai mult iarna pe acolo si nu stiu cat de lata e poteca, dar imi aduc aminte ca era cam expusa fatza aia la coborarea din golul alpin... Merge s-o faci calare pe bicicleta?
Cate ore crezi ca ar lua cu totul?
C a t a l i n
Da, pe acolo. N-am mai făcut coborârea pe acolo pe 2 roți, și da, e posibil ca în golul alpin să fie mai dificil. Dar tot urcarea pe asfalt e cea mai grea și de durată. Există oricând însă varianta de a face calea întoarsă, deși eu vreau să evit să cobor pe acolo, fiind weekend.

Nu știu cât va dura, eu n-am altă treabă.
Chipuc
Pana in Poiana Stanii nu poti cobora pe bicicleta, au fost niste prieteni saptamana trecuta. Dupa Poiana, da.
C a t a l i n
Mai e o variantă - Piatra Arsă - Cota 2000 - Cota 1400 - Sinaia.

Tu pe unde pedalezi în weekend?
Chipuc
Nu am nici un plan ptr moment.
Muttley
Merg si eu in uichend.
atentat_cu_bomboana
Eu cred ca am sa fiu cu copilul in weekend. Urcarea pe sosea o prevad deja destul de dificila in conditiile astea. Pe platou nu imi fac probleme cu el in scaunel, dar pe Piciorul Pietrei Arse in niciun caz nu pot sa cobor!
Eventual urc din Sinaia pe la Poiana Stanii (deja mi-e groaza de ce praf ar putea fi daca n-a plouat si e zi de santafeuri albe cu geamuri fumurii..) si s-o tin nitel in sus pana ma intalnesc cu voi.
Ma mai gandesc.

Prefer un forestier. Stiti vreunul in zona, pe la 30-40-50 km?
C a t a l i n
Azuga - Susai, în condițiile date.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.