Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Iesiri cu bicicleta
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri > Coltul biciclistului
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148
vis-a-vis
Ai ramas tu cu sechele... E o zona frumoasa si ti s-a parut dificil pt ca a durat prea mult (12 ore). N-a fost bine ales traseul.
C a t a l i n
QUOTE(vis-a-vis @ 10 Aug 2013, 17:05)
E o zona frumoasa
*



Bora Bora o zona frumoasa. rolleyes.gif
vis-a-vis
Fiecare după posibilități...
atentat_cu_bomboana
Am fost azi cu Fatasonia pana pe Varful Baiul Mare. Eu am crezut ca vis-a-vis glumea cand a zis ca au bagat aia lama si au netezit drumul de creasta! Dar e adevarat. De la gondola spre Varful Stevia.
In fine. Din varf am coborat ca la Cheile Pisicii pe grohotisurile Vaii Rele, pe o chestie cam asa:
[attachmentid=1627901626]
lucru care nu a fost usor. Ne-am luat dupa o harta turistica unde era marcata o poteca, lucru dovedit a fi fals in realitate.
De la baza grohotisului am bagat mars pe bolovani trancanind mereu. Sa se sparie ursu', normal. Dupa ce greul a trecut am prins un forestier, exact cand a inceput ploaia cu soare, si am tinut-o tot intr-o viteza pana in Sinaia. Ploaie torentiala cu soare, cea mai frumoasa vazuta pana acum.
Cu ocazia asta mi-am testat si noul hanorac de bicicleta de la Decathlon - tine perfect.
Oprirea clasica la restaurant Riviera, si apoi acasa.
C a t a l i n
QUOTE(atentat_cu_bomboana @ 11 Aug 2013, 22:13)
De la baza grohotisului am bagat mars pe bolovani trancanind mereu. Sa se sparie ursu', normal.
*



Hipnoza era mai eficientă... tongue.gif
miki
Io incercai ieri traseul '' pentru puturosi'' din Baiului.
Si n-as zice ca-i chiar pentru sus numitii....tongue.gif
Coboririle mi s-au parut nasoale, cu sleauri si grohotis...
alexov
QUOTE(andurs @ 31 Jul 2013, 12:44)
Daca ajungeti prin Thassos, dati-va si cu bicicleta, ca merita.
cateva poze
*



De acord, am fost si eu acum vreo 3 ani, am plecat cu biclele din RO si a fost super, in unele zile am fost cu biclele la plaja, mi-a placut tare mult. Am bagat si ceva pe dealurile alea ale lor... Insa ... era septembrie!
ca in iulie august cred ca e prea cald pt MTB acolo
atentat_cu_bomboana
Cine vrea sa faca miine sau duminica o plimbare cu bicicleta la sud de Bucuresti? Ma gandesc la ceva de 60-70 km. Sau chiar la munte/deal.
atentat_cu_bomboana
Bine, atunci cine vrea sa faca o tura de 38 Km Baia Sprie - releu Mogosa - mina Suior - Cavnic - Baia Sprie?
Pe 22 sau 23 august.
andurs
Frumos traseu, banui ca la Mogosa sus urci cu telescaunul, sau nu? unsure.gif
Am urcat de cateva ori acolo, dar niciodata pe bicicleta, cu bicicleta am facut doar 3 trasee prin zona, din care 2 mai interesante:
1. Baia Mare - Mogosa - Mina Suior - Poiana Boului - sub Creasta Cocosului - Mara - Pasul Gutai - Baia Mare si
2. Baia Mare - Firiza - Poiana lui Dumitru - Izvoare - Vf. Ignis (mai inalt decat Vf. Mogosa dar mai accesibil cu bicla) - Ivoare - Baia Mare.

La Mogosa este si un fel de adventure park, acum vreo 2 saptamani am fost pe-acolo si e interesant traseul, nu lung, dar frumos, cu 2 tiroliene care traverseaza o bucatica de lac. Mai sunt doua astfel de atractii, una in parcul din Baia Mare si una la Izvoare, dar nu le-am incercat.

L.E. si cateva poze din zona:
https://plus.google.com/photos/114660654938...partnerid=gplp0
atentat_cu_bomboana
Da, cu telescaunul la Mogosa smile.gif

Am si eu o intrebare: Stii cumva daca se poate cobori direct de pe Ignis in Chiuzbaia? Pe traseul Mogosa - Suior - Pasul Gutin - Vf. Ignis - Lac Firiza - Baia Sprie.
Asta ar fi traseul in plan pentru a doua zi. Daca as putea sa-l scurtez din varf si sa nu mai trebuiasca sa trec si pe la Firiza, parca m-as simti mai bine.
Mai am o nelamurire despre el: La nord de Suior, cand schimbi directia spre vest spre Pausl Gutin, chiar exista "traseul turistic "Creasta Cocosului"? Ca din imaginea satelitara as zice ca nu!

Am sa ma inspir din traseele tale... A! Iata ca tocmai ce mai gasii un lac: Lacul Bodi-Ferneziu. Ia sa vaz io ce-i cu el! smile.gif
andurs
Uite ceva asemanator si bine descris cu ceea ce vrei tu sa faci (ai aici raspuns si la nelamurirea ta):
http://www.freerider.ro/traseu-de-biciclet...tura-24702.html

De pe Vf. Ignis se poate cobori in Chiuzbaia, doar ca eu n-am incercat niciodata. Daca gasesc un traseu pe net am sa-l postez aici.

Edit: Uite aici ceva despre coborarea Ignis - Chiuzbaia si cu cateva detalii la comentarii:
http://www.bikemap.net/en/route/264548-bm-...i-chiuzbaia-bm/
senna
Salutare, colegi, m-am intors!
Doar ca in prezent am 100kg si n-am mai mers de mult la un traseu
Va invit la un traseu clasic de antrenament si anume:
Bucuresi-Rond Rahova - Mihailesti (20km)
la Mihailescu facem un scurt popas, mancam o ciorba sau bem o apa
Ce parere aveti? Ma am un prieten are vrea si el sa faca acest traseu
vis-a-vis
S-a spart gasca. Unii baga concursuri de mtb, altii ture pe la munte. Nu stiu sa fi ramas cineva la ture de asfalt. E prea frumos acolo sus biggrin.gif
ccezar2004
A urcat cineva cu bici de la Sinaia la Babele (pe bici, nu in telecabina/masina)? Nu de alta dar ma bate un gand biggrin.gif

http://www.bikemap.net/en/route/2311082-si...5.51059/terrain
zanzie
Da. Pe la saua dichiu, cand nu era asfalt.
ccezar2004
ceva impresii? mai ales ca acum e asfaltat pana sus... cat ti-a luat? cat de greu a fost? si alte detalii...
Laurentziu83
Chiar a fost competitie pe acest traseu pe 15 iunie, vezi aici:
http://www.ridersclub.ro/ro/competitie-cic...op-of-the-world
Eu am urcat pe traseul Sinaia-drum forestier-cota 1400-cota 2000-Piatra Arsa-Babele.
Ce iti pot spune e ca iti trebuie pinion de 32 de dinti la roata ca sa nu faci pushbike pana sus, si oricum vei face de la cota 1400 pana aproape de cota 2000 de iti va veni rau. Apoi ajungi pe platou si e mai usor.

Daca nu vrei sa te intorci pe acelasi drum, poti sa te intorci la Piatra Arsa, de aici ai un drum care coboara in vale, pana la Padina. Eu recunosc ca n-am mers pe aici, insa pe respectivul sector se tine o parte din maratonul Bucegilor, cu ocazia Padina Fest.
De la Padina, ai mai multe variante, una din ele ar fi sa urci pana la seaua Strunga, de unde poti cobora pana in Moeciu de sus, de aici pana la Bran, Rasnov, si apoi pana in Brasov, in gara, insa eu zic ca iti trebuie ceva antrenament ca sa faci tot traseul din Sinaia intr-o zi, sunt unii care l-au facut, vezi aici: http://www.freerider.ro/traseu-de-biciclet...cegi-39086.html
De la Padina, poti sa mai mergi 8 km pe malul lacului Bolboci, pana la cabana cu acelasi nume, unde poti sa inoptezi, eu personal prefer sa inoptez la cabana Bolboci, unde e totul ok, decat la jegosii de la Padina.
Daca nu vrei sa inoptezi la Bolboci, poti sa-ti continui drumul inapoi la Sinaia, traversand barajul, apoi ai 7 km de catarare pe un drum de criblura pana la cabana Cuibul Dorului, iar de aici mai ai vreo 20 de km de coborare rapida pana la gara Sinaia, eu pe o portiune am prins 61 km/h cu MTB-ul. Eu de exemplu am plecat la 6 seara de la Bolboci si la 8 fara ceva ajungeam in gara Sinaia.
ccezar2004
mersi mult de detalii... intentia mea este doar sa urc pe asfalt pana la piatra arsa si apoi cat mai ramane pana la babele, sa mananc ceva si sa cobor pe acelasi traseu... cel mai probabil va fi o experienta de tipul lone rider si de aia nu vreau sa ma abat de la traseu.

Am pinionul mare de 36; mi-as fi dorit sa-l am si pe Transalpina. Si ca tot veni vorba de viteze atinse, pe Transalpina am atins incredibila viteza de 75.2 km/h... constatata la review-ul datelor pe PC.

azi ma duc sa imi caut si niste cauciucuri mai de asfalt (ceva maxxis overdrive sau similar).

in cazul in care nu ma razgandesc pana maine dimineata o sa revin cu detalii de pe traseu in mod sigur smile.gif


31 Aug 2013, 09:50:
ca tot e vorba de calatorii in general si am si pomenit de Transalpina, uite si niste foto...
vis-a-vis
Daca ai facut Transalpina pe bicicleta, Transbucegiul e mai usor. Dupa podul de la intrare in Sinaia si dupa Lukoil se face stanga spre Moreni. De acolo pana la Piatra Arsa e asfalt. Urmeaza o portiune de forestier pana la Babele. Eu zic ca-i de inclinatie medie. Cred ca o sa dureze cateva ore urcusul, la coborat, 40-60 de minute, in functie de experienta. Va fi totusi "distractie" pe partea de forestier cu slickuri 04.gif
Succes!

P.S.
Ce descrie Laurentiu e alta ruta, destul de dificila intre cota 1400 si 2000.
ccezar2004
Gata!. Am facut-o si pe asta. Nu am mai ajuns pana la Babele. M-am oprit la capatul asfaltului. Poate data viitoare ajung si la Babele. Mai jos cateva poze.

[attachmentid=1627904921] [attachmentid=1627904923] [attachmentid=1627904924] [attachmentid=1627904925] [attachmentid=1627904926] [attachmentid=1627904927][attachmentid=1627904922]
Laurentziu83
60.5 km/h ai prins imediat dupa Cuibul Dorului catre Sinaia, nu? biggrin.gif

Nu inteleg insa un lucru la respectiva aplicatie: cum de ai consumat 810 kcal la urcare si 847 la coborare? wacko.gif
ccezar2004
aia cu caloriile nu are nicio valoare.... in teorie e un calcul standard in functie de greutate si sport dar se pare ca o da rau de tot in bara.

Legat de viteza maxima, am atins-o undeva pe sus, cred ca pana la intersectia cu drumul spre cabana Pestera.
nasty
QUOTE(Laurentziu83 @ 1 Sep 2013, 20:08)
60.5 km/h ai prins imediat dupa Cuibul Dorului catre Sinaia, nu? biggrin.gif

847 la coborare? wacko.gif
*



pe baza de stres, cand ai 60km/h si atatea masini parcate pe margine, te trec toate transpiratiile, daca-ti deschide usa in fata.


1 Sep 2013, 22:50:
pana si eu am prins 45km/h, poze de anul trecut
ccezar2004
next... Transfagarasan biggrin.gif
VladG
QUOTE(ccezar2004 @ 2 Sep 2013, 22:54)
next... Transfagarasan biggrin.gif
*



Cam aceleasi inceputuri (Dichiu, TA - neasfaltata atunci, TF...)le-am avut si eu, prin 2008-2009.
Iti recomand sa incerci si pasurile neasfaltate, mie astea mi-au placut cel mai mult: Predelus, Jiu-Cerna, Valcan, Curmatura Oltetului, si altele, cu nume mai putin sonore sau chiar fara nume.
nasty
acum ca s-a racit vremea, e mai dificil de mers pe la 1400-1800m, altitudine; temperaturile sunt cam intre 0 si 6 grade (ma ataca rau de tot la sinusuri) pt sambata si duminica care vin.

S-ar preta plimbari pe lunca Dunarii, pe malul lacului Snagov - de ce n-ar exista si la noi o pista care sa inconjure lacul?

de proiecte m-am saturat - de fapte avem nevoie si inca repede:
http://www.presaonline.com/stiri/stiri-loc...ii-2213828.html

Ungurii (sparg, dau foc si au pierdut si meciul, e adevarat, dar) au o multime de trasee cu maro pe harta:
ccezar2004
facut duminica la prima ora, in rasarit de soare, o urcare/coborare Cheia - Muntele Rosu. ~5km, diferenta de nivel 400m, o ora si un pic. Pe coborare am simitit pentru prima oara nevoie de full suspension; vorba cuiva: "mi-au clantanit dinti-n gura"
b76bgaarh
sambata asta nimic?
Laurentziu83
Sambata asta avem Predeal Trophy, la care m-am si inscris.
Dupa concurs, in functie de cum ma simt si de starea biclei, as vrea sa cobor pana la Sinaia, sa urc pana la cota 2000, apoi pana la Piatra Arsa, iar de la Piatra Arsa sa cobor pana la Padina. Apoi 8 km pana la cabana Bolboci, unde as innopta.
Duminica dimineata, din nou pe bicla, inapoi la Padina, apoi urcat pana in seaua Strunga, coborat apoi pana la Moeciu de sus, pauza la Bran pentru un kurtos-kolacks, dupa care pedalat pana la Brasov si urcat in tren inapoi acasa.
Sa vedem daca imi iese.
atentat_cu_bomboana
Tot weekendul asta mai avem si un concurs in Postavaru, "Avalanche – On The Rocks", in stilul Megavalanche Alpe d’Huez. Corrado cred ca ar face treaba buna acolo.

QUOTE(b76bgaarh @ 9 Sep 2013, 18:57)
sambata asta nimic?
*

Ba da.Cam ce? Eu m-as baga la o tura prietenoasa.
senna
Azi fac sosea (Mihailesti) cu Cosmin. Daca mai vrea cineva, va asteptam dupa pranz la Rond Rahova. Ora o voi stabili mai tarziu cu el si v-o voi comunica! Duminica placuta tuturor!


15 Sep 2013, 10:55:
Tocmai ce am inchis tel cu Cosmin, nu mai poate veni. Eu voi fi la orele 15 la Rahova si va voi astepta, sper sa nu plec singur sad.gif
atentat_cu_bomboana
Ce ziceti de o plimbare pe racoare sambata asta?
De saptamana viitoare se anunta ploi serioase.
atentat_cu_bomboana
Miine (duminica) o sa avem 14 grade si cer senin.
Eu as baga o plimbarica la sud de Bucuresti, cu plecare direct pe bicicleta. Am fi pana acum patru persoane.
Plecare pe la 9:30-10:00.
Cine mai vrea sa vina?
C a t a l i n
Mâine 14 grade? tongue.gif

Zimbrăria la început de decembrie mai e înscrisă în calendar?
atentat_cu_bomboana
De ce rizi? La tine sunt 34?
Daa, imi amintesc si eu de decembrie ala cu 20 grade! smile.gif Habar nu stiu ce-i cu zimbraria iarna asta.

Eu pentru maine am in plan mai degraba podul de la Gostinari peste Arges, ca tot nu l-am facut cand am zis. Sau alt traseu prin zona dar oricum ceva deloc extrem pentru ca o tipa o sa vina cu bicicleta de oras si vad ca s-a abonat si copilasul (pasager pe scaunel, la limita de greutate deja).
vis-a-vis
Apropo' de zimbrărie, sâmbătă suntem vreo 5 inși care mergem. Care te mai bagi?
http://www.bikemap.net/ro/route/1712140-znxc-2013-amatori/
andidani
Acusi cand terminai si io de citit (2 luni grele) ati tacut toti. Ma primiti si pe mine? Stiu o zona frumoasa... dry.gif Dar ma mir ca argeseanca nu pomeneste nimic de ea. Oare nu o cunoaste?

23 Oct 2013, 18:16:
Deci sa inteleg ca nu mai vreti colegi noi? plange.gif
atentat_cu_bomboana
Vreau io, na.

Ce zona frumoasa pe Arges? Eu stiu una pe Valsan smile.gif (nu va spargeti capu' sa aflati cand e facuta poza)
C a t a l i n
tocilar.gif
corbex
Cind aveai 25 de ani. Apa pare veche de cel putin 10.
andidani
QUOTE(atentat_cu_bomboana @ 23 Oct 2013, 19:23)
Vreau io, na.

Ce zona frumoasa pe Arges? Eu stiu una pe Valsan smile.gif (nu va spargeti capu' sa aflati cand e facuta poza)
*


No, iaca ai nemerit. Da-s tare coreos de ce nu povestesti de ea? Sau ce legatura ai cu ea? Mai e si trecerea pe valea Doamnei, lacul de la Nucsoara, biserica rupestra de la Corbi. Multe locuri frumoase, dar pe care inca nu am ajuns sa le vad pe bicla. Doar din Musatesti pana in Poieni. Apoi am ramas fara companie si m-am intors. Ar fi interesant de urcat pana in creierii muntilor, pe Goagal apare un drum luuuuuunmg de vreo 30 km parca de la coada barajului. Daca e cineva curios, pun povestea de pe blog. Pana atunci ceva poze. Pana la primavara bag antrenament la greu.

Sa nu uit: multumesc pentru primire.
vis-a-vis
Bun venit pe forum!
andidani
Te asteptam sa raspunzi. dry.gif Dupa cum vezi, burta mea seamana cu a altora in urma cu ceva ani. Cine se aseamana....Sper sa ajungem sa ne si cunoastem. Poate in zona Argesului unde am originile, poate pe la Claudiuxyz prin Valcea, ca imi este tot aproape, sau pe unde se va nimeri.
atentat_cu_bomboana
QUOTE(corbex @ 23 Oct 2013, 20:04)
Cind aveai 25 de ani. Apa pare veche de cel putin 10.
*

Haha! Mai aligant nici ca se putea! biggrin.gif Totusi nu-i corecta socoteala, ca atunci ar insemna ca fetita din poza avea atunci 13 ani (and doesn't look like 13, does she?).
Mai pune 8.

@andidani: M-am uitat in semnatura ta, nu-i vorba ca am nimerit. Poza e facuta la Musetesti. Mai merg eu pe la "maracini" din cand in cand, iti zic eu poveste cand ne-om videa.
Ma gandesc la traseul Bradet - Moldoveanu pentru la vara.
claudiuxyz
QUOTE(andidani @ 23 Oct 2013, 23:10)
Te asteptam sa raspunzi. dry.gif Dupa cum vezi, burta mea seamana cu a altora in urma cu ceva ani. Cine se aseamana....Sper sa ajungem sa ne si cunoastem. Poate in zona Argesului unde am originile, poate pe la Claudiuxyz prin Valcea, ca imi este tot aproape, sau pe unde se va nimeri.
*



Da, prezent! unsure.gif
A vorbit cineva de mine, sau doar mi s-a parut ca mi-am auzit numele.

Ce bine a fost pe timpuri. Anul acesta slab. Eu am o scuza, pe prichindica
[attachmentid=1627914289]

Sa continuam cu prezenta:

Vlaaaaddddddddddddd !!!!!!!!!!!!
VladG
biggrin.gif

Prezent si io!
Am bagat cateva ture anul asta, insa nu asa multe ca in alti ani, dar foarte frumoase. Pentru ultima, prin Delta si pe malul marii, de la Perisor la Portita, nici nu am apucat sa-i mai scriu povestea...

Am incheiat mai repede sezonul, ca sa bag in service genunchii. RMN-ul zice ca nu e nimic rupt sau cu alte pb grave, doar niste ligamente inflamate. Deci bag ceva fizioterapie si kinetoterapie si o sa fiu ca nou, sper eu.

Am bagat si bicla in service, trec pe Rohloff si mai stiu pe cineva de pe aici care face aceeasi mutare wink.gif
b76bgaarh
un cost pt schimbare?
VladG
Nu conteaza tongue.gif

Insa recuperez cam o treime din investitie din vanzarea componentelor actuale.
Mi-au mai ramas disponibile doar butucul spate DTSwiss240 ptr frana pe disc; o foaie XTR de 32 dinti si un disc frana AVID XX 160 mm.
Daca are cineva nevoie de vreuna, please PM.
C a t a l i n
QUOTE(VladG @ 24 Oct 2013, 11:31)
trec pe Rohloff si mai stiu pe cineva de pe aici care face aceeasi mutare wink.gif
*



Ahaaa...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.