Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: instalare releu protectie lumini
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Viyrus
salutere.ma ajuta cineva cum sa instalez releu de protectie pt lumini?pls....am cumparat un releu in 5 pini si stau sa ma uit la el....ca nush cum se pune.si as vrea totusi sa il pun calumea....ca abia am schimbat blocul de lumini si sa nu se arda.(folosesc becuri 100w/130w,sunt albastre si am dat 15 ron pe amnadoua din v=bazar...nu cred ca au putereea asta.) va rog frumos sa ma ajutati.
djasu82
Te-ai intrebat asigura alternatorul putere la relantii pentru a mentine intensitatea la faruri ? Mie mi se pare puterea mult prea mare 460W instalati ... cand ai aprins is vaza lunga faci rost de alt alternator si altfel mai stai de vorba . E de ajuns becuri cu putere de 55/60W.
Viyrus
am mers cu becurile cam o luna..dupa aia a cedat blocu de lumini...tosusi nu exista vreo posibilitate??ms
n3m0
Ba da. Alte becuri mai "normale" , asa cum ti s-a mai spus.
C a t a l i n
Scheme de montare a releului, cu tot cu indicații, tutorial chiar, sunt destule pe forum.

Dacă ți-e lene să cauți, stai și așteaptă...
marius80_eugen
QUOTE(Viyrus @ 19 May 2008, 20:46)
salutere.ma ajuta cineva cum sa instalez releu de protectie pt lumini?pls....am cumparat un releu in 5 pini si stau sa ma uit la el....ca nush cum se pune.si as vrea totusi sa il pun calumea....ca abia am schimbat blocul de lumini si sa nu se arda.(folosesc becuri 100w/130w,sunt albastre si am dat 15 ron pe amnadoua din v=bazar...nu cred ca au putereea asta.) va rog frumos sa ma ajutati.
*



Masina ta nu a fost prevazuta pentru un astfel de consum la lumini , deci dupa blocul de lumini va urma si traseul , dupa care altele ... Daca vrei lumina puternica , poti sa-ti pui halogen de la Philips un Power2Night GT150 sau Extreme Power . Consuma 55/60 w , au un randament mult mia bun decat petardele albastre din targ , nu-ti arde nimic la masina , merg direct montate , fara nici o modificare si nu-ti iei nici amenda pt "culoare necorecpunzatoare a luminilor de drum ", pentru a cita constatarea unei amenzi a unui prieten .
bygy007
ca un indiciu pe la scheme electronice mai gasesti http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopi...ndpost&p=631334
djasu82
QUOTE(marius80_eugen @ 20 May 2008, 13:59)
Masina ta nu a fost prevazuta pentru un astfel de consum la lumini , deci dupa blocul de lumini va urma si traseul , dupa care altele ... Daca vrei lumina puternica , poti sa-ti pui halogen de la Philips un Power2Night GT150 sau Extreme Power . Consuma 55/60 w , au un randament mult mia bun decat petardele albastre din targ , nu-ti arde nimic la masina , merg direct montate , fara nici o modificare si nu-ti iei nici amenda pt "culoare necorecpunzatoare a luminilor de drum ", pentru a cita constatarea unei amenzi a unui prieten .
*


Culoarea alba sau galbena nu are treaba doar sa nu fie albastra rosie sau verde. Sau sa montezi proiectoare daca masina din fabrica nu a avut prevazut asa ceva . De aceste chesti se v-a lega gabori.
Viyrus
si pe unde as putea gasi aceste halogen de la Philips un Power2Night GT150 sau Extreme Power ??? specific ca sunt din suceava.de gabori nu prea ma intereseaza ce imi zic....problema e sa nu-i orbesc pe "colegii de drum"....ms
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.