Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: probleme la ambreaj
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
cristian_constanta
Fratilor , am si eu o problema . Acum cateva zile am schimbat discul de ambreaj la un mecanic si presupun ca placa de presiune si restul erau bune deoarece nu a spus nimic , toate bune dar problema e ca accelerez , motorul se tureaza dar nu prinde viteza nu stiu ce ar putea avea patineaza discul habar nu am Va rog sa ma ajutati
apropo este o dacie 1300
pavel_daniel
De ce nu te duci inapoi la mecanic?Doar i-ai platit lucrarea,nu?
Ionescu
Ambreiajul tine foarte strins, sau cursa e normala? Ma gandesc sa nu fie cablul de ambreiaj prea strins si sa nu debraieze ca lumea.
Deci primul lucru, verifica cablul de ambreiaj.
cristian_constanta
cursa e buna cablul nu e prea strans totul e bine dora ca se tureaza motorul dar viteza e mica cel mai mult merge cu 80 km/h nus ce sa mai fac cu ea



Minel
QUOTE(cristian_constanta @ 20 May 2008, 10:45)
cursa e buna cablul nu e prea strans totul e bine dora ca se tureaza motorul dar viteza e mica cel mai mult merge cu 80 km/h nus ce sa mai fac cu ea
*



Pai daca se tureaza in gol, tu ce crezi ca ii tinand cont ca , cursa ambreiajului este reglata corect ??
Mai strange un pic cablul si daca tot asa face ,poti sa te gandesti sa demontezi cutia de pe masina si sa incepi sa schimbi .
Merced
Cred ca tu ai schimbat discu' de pomana, de fapt s-ar putea sa ai belea la placa...
C a t a l i n
QUOTE(Minel @ 20 May 2008, 12:12)
Pai daca se tureaza in gol, tu ce crezi ca ii tinand cont ca , cursa ambreiajului este reglata corect ??
Mai strange un pic cablul si daca tot asa face ,poti sa te gandesti sa demontezi cutia de pe masina si sa incepi sa schimbi .
*



Dacă mai strângi cablul, nu cumva patinează mai tare? smile.gif
ceribros
laugh.gif Trebuia sa schimbi cam tot kitu, am avut aceasta problema si te sfatuiesc sa schimbi tot chiar si rulmetul ca sa nu ai surprize. Si in acest caz este placa, poti sa strangi cat vrei tu cablu e dusa placa si patineaza deci nu iti trage de la 2000 de ture in sus smile.gif
Hacker
placa presiune. Mai slabeste ambreiajul ( trebuie sa aibe joc de 1 cm -2 cm ) In cazul in care e prea strans e normal sa patineze ( si nici nu e bine pt sanatatea lui ) . daca nu se rezolva prin slabirea ambreiajului, go la mecanic sa desfaca incaodata ambreiajul.
baranga
1-2 cm???cablul???sau pedala???sau 1-2mm??? wacko.gif
pcostica
2cm la pedala corespunde cu 3-3,5 mm la furca.
Bafta!
mihai0070
2 sa 3 mm la furca , la pedala poate sa fie si mai mult ideea este sa se regleze in asa fel incat rulmentul de presiune sa nu stea atacat pe placa wink.gif

ori ai discul montat prost , ori ai disc varza si patineaza , o intrebare , te-ai uitat la ambele fuprefete ale discului ? cum sunt ?
bullet
si eu am aceeasi problema pe masina de la munca fiind o dacie din 91 patineaza daca o turez brusc cu ea an viteza si nu mere mai mult de 80kh...am desfacut verificat cablu ambreaj ..bun !!!....dat cutia jos scos discu ambreaj parea nu cine stie ce eveniment cum au alti mancat varza pana si arculetele sarite parea antreg doar tocit ceva mm fata de cel standard ...cat placa de presiune arata ka un disc de frana cu santuri pe ea nimic crapat sau rozaturi prea mari ... maine termin de schimbat discu de ambreaj sper sa am rezultate bune .......app kand plecam de pe lok ku 1a sau an alta viteza tremura masina ka apucata deci tremurat nu suturi si am ancercat sa plec cu ea mai turata sau mai putin turata nu a dat rezultat ma antreb ce poate fi ????maine va zic daca a rezolvato discu de ambreaj sa numai patineze sau nu .....
Ionescu
schimba-i si rulmentul de presiune, sau cel putin verifica-l. zic asta ca tremuriciul si de la asta poate aparea.
bullet
Totul a fost de la discul de ambreaj si tremuratu si patinatu acuma cu una bucata disc de uzina 120 ron mere brici !!! cool.gif
badboy_marius
pai tu cand ai schimbat discul de ambreaj, ce disc ai pus? SH? de-ti patina in halu asta
pishoiasul
salut, asi avea si eu nevoie de cateva sfaturi va rog mult.
Acum un an am schimbat ambreajul, tot kitul(placa+disc+rulment) toate noi, iar eu nu prea merg cu masina,adica nu parcurg distante mari,intr-un an am facut maxim 5mii de km.
Problema este k de odata masina,bag in treapta 1 si cu ea turata pe la 2000-2500 d ture abea pleaca dupa loc,crezand k este discul ma-m uitat pe fereastra acea si arata ca si nou si nu imi dau seama ce ar putea fii sad.gif( va rog sa ma ajutati sad.gif imi pare rau k am postat aici sad.gif
Lunaticul
Ce vezi in acea fereastra e placa de presiune, nu discul de ambreiaj. In treptele superioare de viteza cum se comporta ?
sity_boy84
abia ce am scapat de aceasta problema si eu.placa de presiunea era dusa. din 6 arculetzele 2 rupte unul pe duca. am schimbat placa si e totul perfect:D norocu meu e ca avea tata o placa de franta pastrata:D
Merced
Ce arculete la placa de presiune? blink.gif
Adrian_Boy
a vrut sa zica discul de ambreiaj wink.gif
v_razvan_c
Mai, eu nu mai inteleg nimic... daca trag de cablul de ambreiaj de la furca cat trebuie sa fie jocul? Eu cred ca am peste 1cm joc... E bine?
gino73
A venit randul si discului meu de ambreaj, patineaza de il ia dracu'. M-am uitat prin oras, fugitiv, si nu am vazut decat ASAM si MASTER SPORT, din cate stiu eu amandoua sunt ciurucuri. Tre' sa mai caut.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.