Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: sare din viteza
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
ovidiun
Am o problema la cutia de viteza. In treapta a 5-a merge dar sare destul de usor (groapa etc). Merge la drum drept. Cand o scot din viteza face un "click" nu se simte acel "prag".In plus la viteza a2-a "caraie" daca e viteza ceva mai mare. La celelalte viteze nu am probleme. Daca v-ati intalnit cu cazuri similare si stiti ce ar putea avea, poate stiti o solutie...Merci


In plus mi se pare destul de lenta la plecarea de pe loc, chiar daca motorul e turat. In viteza a 3-a, a-4-a se "infinge) (vorbim totusi de o Dacie).
pcostica
saritul din viteza, deobicei,tampoanele de la cutie rupte ,suruburile de la traversa desfacute sau rupte, carait la viteza ulei putin in cutie.
Bafta!
ovidiun
Sincer, am luat in considerare si schimbatul cutie, credeam ca trebuie umblat prin ea schimbat pinioane (astea-s cunostintele mele de mecanica sad.gif ).

Ulei in in cutie i-am pus, am desfacut un surub si am pus (vazusem la Dacia fratelui meu, chiar daca e din '86) si i-am completat.

E complicat ce mi-ai spus, se poate face doar in service? ohmy.gif ...stii...banii... blush.gif
pcostica
nu e mare filozofie.....iti trebuie o trusa de scule ceva indemanare si bineanteles piesele care se inlocuiesc + o rampa(trebuie sa te bagi sub masina)......filozofia apare daca sunt rupte suruburile( de la traversa ) in cutie.
Bafta!
mircea.a
QUOTE(ovidiun @ 21 May 2008, 16:33)
Am o problema la cutia de viteza. In treapta a 5-a merge dar sare destul de usor (groapa etc). Merge la drum drept. Cand o scot din viteza face un "click" nu se simte acel "prag".In plus la viteza a2-a "caraie" daca e viteza ceva mai mare. La celelalte viteze nu am probleme. Daca v-ati intalnit cu cazuri similare si stiti ce ar putea avea, poate stiti o solutie...Merci
In plus mi se pare destul de lenta la plecarea de pe loc, chiar daca motorul e turat. In viteza a 3-a, a-4-a se "infinge) (vorbim totusi de o Dacie).
*


Daca sare din viteza trebuie sa schimbi mansonul sincron al treptei a 5-a.
Daca "caraie" la treapta a doua trebuie sa schimbi inelul sincron.
Daca plecarea este lenta inseamna uzura discului de ambreaj.
In concluzie, trebuie sa dai cutia jos si desfacuta pentru schimbarea discului de ambreaj si pieselor defecte.
mihai0070
daca sare din viteza este posibil ca furca sa fie uzata , (ai mers cu mana pe schimbator cand era cuplata in treapta a 5 a ), acel click imi spune clar ca ai ansamblu de cuplata a treptei a 5 a uzat , ax furca si furca , caraiala , atunci clar franele sincronului sunt duse , rezolvarea problemelor sunt simple , inlocuit piese defecte , si o sugestie , daca inlocuiesti pinionul sincronizator pentru treapta 2 , recomand sa schimbi si pinionul nu doar inelul wink.gif clar conicitatea pinionului este destul de uzata

da-mi voie sa te contrazic domnule mircea.a , mansonul sincronizator mai mult ca sigur nu are gram de uzura , materialul din care este facut este foarte dur , si singura zona care ar putea fi uzata este zona de actiune a crabotilor , care la remontare poate fi alta de uzata wink.gif

deasemenea schimbatrea inelului sincron nu te ajuta decat pentru o perioada scurta de timp wink.gif schimbi si craboti si inel sincronizator si pinion , si atunci treaba este treaba smile.gif
mircea.a
Domnule mihai0070, intr-adevar, se pot schimba numai crabotii, dar daca nu se rezolva problema? Eu am avut o problema asemanatoare la masina veche si am preferat sa schimb mansonul sincron al treptei a 5-a. Pe un manson nou am dat vre-o doua sute de mii si nu cred ca se merita sa dai cutia jos inca o data pentru banii astia.
mihai0070
mai citeste o data ca incepi sa inventezi UNDE AM SPUS EU SA SCHIMBI DOAR CRABOTII, nu schimbi doar craboti , si apropo poti schimba 10 mansoane ca nu din cauza mansonului sincronizator caraie , cataie datorita usurii intre zona de contact a pinionului si inelul sincronizator , actionat de craboti wink.gif si acolo in acea zona de uzura nici macar nu sunt dinti , este o zona mata dar conica smile.gif

la caraiala se schimba obligatoriu pinion inel sincronizator si craboti mansonul sincronizator nu are cum sa se uzeze , ca doar il montezi decalat 2 dinti si este ca nou ,
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.