Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Montare parpriz
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
soulraven
salut, astazi am dat jos parprizul pentru ca am montat un capitonaj nou, numai ca acuma nu il mai pot pune, am luat si cheder nou, iar cand il trag cu sfoara nu mai pot sa il aranjez la loc, adica.....daca il trag de jos in sus, tot parbrizul mi-se duce in sus, si nu mai pasueste deloc. Cum trebuie sa procedez?va rog ajutati-ma, cat mai urgent..... sad.gif sad.gif
Adrian_Boy
Ai rezolvat, ca si eu vreau sa schimb chederele wink.gif
djasu82
Cu chedarul pus pe geam se monteaza si dupa aceea sfoara in mod egal si se pune de jos in sus trebuie cel putin 2 persoane la montare . Unul trage sforile altu preseaza .
psihoursu
unge rama de la parbriz cu vaselina si incearca sa il montezi cand e cald afara ca sa fie chederul mai moale
soulraven
am incercat, pana la urma l-am crapat, ca a avut o urma de pietricica, o sa iau altu la SH si sa vad dupaia ce se intampla.....
baranga
pune un cheder vechi in stare buna!!! blush.gif am patit-o si eu,am spart 2 parbrize puse cu cheder nou;chederul nou e batos;vei fi uimit ce rumos intra cu un cheder vechi(de la dezmembrari.cum au spus colegii mai sus da cu vaselina pe rama chederului! wink.gif
soulraven
am pus si cu vaselina si cu mama masi, dar am patit-o ce sa mai zic.....acuma sa i pun pe baiatii de la dezmembrari sa mi-l monteze, cand mai am drum pe la ei, abia dupa vopsire si ITP.
andreiutzu
nu cred ca treci de ITP cu parbrizul crapat...chederul vechi nu il mai ai?
soulraven
chederu vechi i varza, a fost taiat, nu stiu exact de ce.....la ITP ma pot misca mai usor, familly, dar oricum, vreau sa i pun GPL si asta insemna sa o intind la pitesti la RAR, si acolo i problema....
baranga
Off:ai grija ce instalatie GPL pui pe masina,ca daca pui un circ din asta ieftin o sa iti para rau.pune o instalatie buna (BRC sau Zavoli sau LU GAS) si nu o sa ai probleme.

blush.gif scuze de offtopic dar nu vreau sa mai ia teapa cineva cum am luat eu pe o alta dacie si imi venea sa-mi smulg parul din cap
soulraven
catre BRC ma orientasem si eu, dar mai am pana acolo, acuma sa i fac interiorul, instalatia si vopsirea. apoi asigurare, ITP si la final gpl-ul:)
v_razvan_c
Tocmai azi am pus parbrizul, m-a ajutat tata si vreau sa spun ca amandoi suntem afoni, dar cu toate astea am reusit, inclusiv cu cheder nou. soulraven, daca vrei sa-l pui tot tu, ai grija sa fie parbrizul lacrima, si trebuie sa bati bine cu podul palmelor chederul sa intre bine. Mari ponturi nu prea sunt... E de lucru, ce sa zic... Bafta!
psihoursu
se merita sa ii mai pui instalatie gpl. Am vrut sa imi montez si eu dar cand am facut calculele nu prea ieseau in favoarea mea si drept urmare m-am lasat pagubas. Sa nu patesti ca un prieten de-al meu care avea un cazan de lada si toata lumea il ruga sa i-o vanda si cand l-a intreb pe unu dc vrea sa o cumpere i-a spus ca el nu vrea decat gpl-ul ca e mult mai scump decat masina
soulraven
se merita pentru ca scoti investitia numai din pretul care si asa i destul de convenabil al gazului. cat i o insalatie cam pe la 7 milioane, daca ti masina de oras si de plimbari cine stie unde, iesi in super avantaj.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.