Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Actuator deschidere electrica portbagaj
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Imbunatatiri - Dacia Logan
Corbu'
Fara voia mea a trebuit sa schimb capota portbagaj si daca tot a fost schimbata, cei din service au zis ca poate sa imi puna model cu eleron si sa imi pastrez butucul original. Am zis OK, arata mai cool, merge cu cheia veche + butucul vechi (cel fara maner), totul e OK.
Beleaua este ca nu a pus si actuator si nu stiu cum sa puna (nu e service Dacia) biggrin.gif.

Apelez la ajutorul vostru pentru ca vreau sa il fac sa functioneze, in masina am deja un montaj pus ce deschide capota la a 2 a apasare pe deschidere (si cheie si din butonul din consola centrala), insa nu am nici cea mai mica idee cum pot sa adaptez actuatorul.
Cel vechi pe care il aveam eu este destul de mare, si nu cred ca merge pus in locasul pe care vad ca l-au facut cei de la Dacia. Trebuie sa cumpar unul "de origine".

Doua rugaminti am:
1. Poate cineva sa ataseze o poza cu tot subansambul, sa vad cum este montata tija actuatorului din fabrica? Eventual doua poze, unul cu ansamblul static si unul cu cheia invartita in pozitia de deschidere. Vreau sa vad cum se misca subansamblul pe acolo, daca actuatorul trage sau inpinge.
2. La cei ce au deschiderea din fabrica in ce parte se invarte cu cheia pentru a deschide portbagajul? Acum la mine trebuie sa dau spre stanga, dar din cate imi aduc aminte pana la schimbare era pe dreapta.

Multumesc !

P.S. La modelul asta cu eleron nu trebuia sa fie si un capac negru ce acoperea zona unde se gaseste butucul?
ciush
1. citeste topicul: deschidere electrica portbagaj (vezi poze acolo - primele 4 pag)
2. se poate monta orice tip de actuator (si prin impingere si prin tragere)
3. recupereaza-ti actuatorul vechi si vezi cum il poti adapta pe portbagajul nou!
Corbu'
Pai ideea e ca nu mai vreau cum era inainte, era pus sub emblema Dacia si era inestetic si daca aveam bagaje multe lovea in el.
Ma gandeam sa il pun ascuns cum este la cele din colectia 2, teoretic cateva poze cu zona aia ar fi de ajuns.
doctorasul
Poate intelegi din poza cum vine tija,motorasul are un loc special de fixare pe capota,nu ai cum sa-l ratezi biggrin.gif.Trebuie sa tragi doua fire la motoras(in paralel cu motorasul de usa),sa nu faci greseala sa lasi un fir la masa ca se arde siguranta(valabil in cazul in care faci montajul in paralel).Trebuie sa aiba si capac.
Corbu'
Am vazut locul pentru actuator, nu ma gandeam insa ca asa arata actuatorul. Numai ca eu am broasca tipul vechi, ce este la nivel cu capota si fara maner. Are doar 2 pozitii: inchis / deschis si sare capota. Sistemul de care apuca este altfel, ca un fel limba de clopot cu doua capete, pe interior venind agatata tija.
In sistemul de l-ai pus tu in poza, actuatorul trage sau impinge pentru a deschide? ... Sau mai bine zis pot sa il fac eu sa impinga/traga inversand firele de alimentare?

P.S. Eu am alimentarea pe un singur fir dar e un pic mai complicat, totul fiind montat pe o singura iesire din UCH. Am pus un microcontroler ce numara timpul dintre 2 impulsuri de deschidere: la primul impuls deschide usile, la al 2 lea impuls in decursul a 3 secunde de primul deschide si portbagajul. Daca trec 3 secunde nu se intampla nimic. Asta era varianta eleganta de a deschide portbagajul la Colectia 1, din cheie/buton interior fara sa se deschida aiurea daca se lega la iesirea 2 din UCH. La Colectia 2 au simplificat modificand broasca portbagaj, daca era pe pozitia deschis nu mai sarea imediat si capota, trebuia in plus sa si apesi.
Nu am facut si montat eu microcontrolerul icon_mrgreen.gif
Serje
Cel mai simplu ii sa citesti aici : http://www.daciaclub.ro/https://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=7870&hl= gasesti si ce vrei si ce nu vrei. Ti la recomandat si ciush dar o fost greu de cautat.
l@u
Lenea e cucoana mare.
doctorasul
Corbule,sa inteleg ca ai montat capota cu eleron dar ai lasat yala veche?.Nu este gaura prea mare?.Chestia cu microcontrolerul este apa de ploaie,si uch-ul stie sa faca chestia cu apasarea in 10-30s. pentru deschidere capota(la a doua actionare a telecomandei pe deschis),trebuie doar programat.Eu recomand schimbarea colectiei de yale(50ron) si scapi de probleme.

PS. La sistemul nou motorasul si trage si impinge.
Corbu'
Yeap, capota cu eleron dar yala veche. Nu am schimbat yala pentru ca schimbul capotei s-a facut pe CASCO si trebuia facut acum, pentru un nou butuc portbagaj dupa cheia actuala trebuia sa astept cateva saptamani si costa aprox 500 RON (asa mi-au zis, cica se da comanda dupa codul cheii). Am zis ca nu are sens sa astept.
Si gaura nu este DELOC, e adaptat frumos, pe exterior nu se vede nimic aiurea si deja e vopsita capota si pusa pe masina. Cam prea tarziu pentru modificari.

Nu am la indemana actuator Dacia dar din cate imi dau seama din poza ta nu cred ca merge pus pe yala tip vechi, nu cred ca are cum sa apese cum trebuie, e prea "din unghi". In plus daca zici ca si trage si impinge, inseamna ca este cu 3 fire nu (1 masa si cate unul pentru impins/tras) ?

l@u daca esti expert poate dai tu o solutie / sfat LA OBIECT (actuator Dacia + yala tip vechi), altfel ai mai facut un post degeaba.
doctorasul
Trage si impinge deoarece este legat in paralel cu motorasul de usa,in cazul tau ramane un fir la masa,modelul de motoras din imagine merge cu brio pe capota si yala ta,incerc maine sa fac un montaj+poza sa-ti dai seama.
l@u
Daca cautai in topicul de mai sus dat de cutzu nu mai deschide-ai altul de pomana , basca si intr-o sectiune de imbunatatiri......asta este sfatul meu alaturi de problema ta...... si ca sa nu uit:ai un minus.
doctorasul
Corbule sper sa intelegi cum vine montajul,tija este simplu de facut.
Kostica
Daca ti-ai pus capota cu eleron trebuia sa iei si o yala noua. Atita timp cit comanzi yala cu actuatorul nu mai are importanta ca te-ai pricopsit cu o cheie de alt model care nu merge si la portiere. Si eu am capota in aceeasi situatie si noile chei le tin in sertar in casa. Portbagajul se deschide numai din cheia cu butoane, odata cu deschiderea centralizata usilor . In mod simetric, se inchide atunci cind armezi inchiderea portierelor. Simplu. Eu am pastrat si cablajul si am montat si actuatorul care functiona pe vechea capota, cu actionare din buton din interior ( e drept il folosesc foarte rar). Acum am doua motoare pe aceeasi capota.
juristul2000
Fratilor esu am actuator dar nu stiu de ce se tot arde butonul de deschidere si uneori cand apas se aude un pacanit in boxe.Actuatorul are pe fir siguranta si nu este legat pe cablul de la amplificatoare(am 2).
E a doua oara cand se arde butonul de deschidere si ultima data a prajit si siguranta principala de pe fir de la amplificatoare.Ce sa fac?
l@u
Intercaleaza un releu daca se duce butonul.
Corbu'
QUOTE(doctorasul @ 26 May 2008, 11:56)
Corbule sper sa intelegi cum vine montajul,tija este simplu de facut.
*



Multumesc Doctorasule, chiar asa ma gandisem sa fac inainte sa pui poza, numai ca tija aia mi-a mancat zilele biggrin.gif, de aceea ma gandeam la varianta cu actuator de origine.
Actuatorul fiind sub unghi, tija sare din locasul clantei la fiecare deschidere (actuatorul impinge). Mai studiez un pic sa vad ce si cum, nu stiu insa cat mai rezista tija de la atatea indoituri, ma gandeam eventual la un sistem tip scripete cu ajutorul unei sfori, cred ca ar fi mai simplu....pana se rupe sfoara blink.gif .

l@u multumesc pentru intelegere.

dacistu
Corbu' daca esti din Brasov, te ajut eu
Contacteaza-ma!
Corbu'
Lasa-mi te rog un numar de telefon pe PM! Ai aparut la timp, maine aveam in program sa mai incerc o varianta si nu stiu cat mai rezista spita aia.
Thanks smile.gif .
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.