Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Diametru interior 1600
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
freeman30
Stie cineva cat ar trebui sa fie din fabrica, diametrul interior al cilidrului de 1600?Nu cunosc motorul,nu stiu cand a fost facut,si as vrea sa stiu starea de uzura a cilindrilor,si daca ar mai merge 1 segmentare, deoarece am dat chiulasa jos .(probl supape). Singurul lucru pe care il stiu e ca motorul a functionat pe gaz.Vizual se vede o mica uzura ,si cred ca ar mai merge 1 segmentare dar as vrea mai bine sa verific.
draku
in cartea de reparatii pt dacia nova, model 1995, motor 106-20 de 1557 cmc zice asa:
alezaj: 77 mm
cursa: 83,6 mm
rap de compr: 9,25:1
putere max: 72 CP DIN la 5250 rpm
cuplu max: 12,5 m.daN la 2500 rpm
restul datelor sunt identice ca la motorul 102-35 de 1397 cmc
succes
freeman30
multam frumos,pt ajutor.
SYL
QUOTE(draku @ 27 Dec 2004, 22:32)
putere max: 72 CP DIN la 5250 rpm


Off-Topic: sigur 5250 rpm?? La motorul de 1.6 puterea maxima se obtine la 5000rpm; la cel de 1.3 puterea maxima e la 5250rpm.
draku
m-am mai uitat odata in carte: asa este, la 5250 rpm
iar la motorul 102-35 de 1397 cmc zice: 62 CP DIN la 5000 rpm
cristidb
Nu stiu la ce te ajuta dimensiunile alea. Pentru a vedea daca merita segmentat doar trebuie oricum sa dai jos pistoanele, sa examinezi atent uzura. O sa observi in partea de sus un prag pe camasa, pana unde au lucrat segmentii. Acolo se vede uzura camasilor.
Camasile trebuie sa aiba uzura uniforma, fara zgarieturi. Daca sunt zgarieturi pe camasi (de la segmenti rupti, bolt iesit care a frecat pe camasa sau alte motive) nu are sens sa faci doar segmentare.
Trebuie vazut daca segmentii noi au joc axial in santurile de pe pistoane. Daca santurile s-au largit pe acolo va patrunde ulei in camera de ardere. Cu aceeasi ocazie se verifica daca intre piston si bolt sunt jocuri.
Daca toate astea sunt in regula merita facuta o segmentare. Oricum rezultatul nu este garantat pentru ca segmentii noi e posibil sa nu se aseze perfect pe camasa uzata.
Mai trebuie verificati cuzinetii, eventual schimbati cu unii la aceeasi cota cu cei existenti.
Inca un lucru de verificat ar fi jocul axial ar motorului. Daca are joc axial trebuie inlocuite semilunile (sunt la palierul dintre cilindrul 2 si 3).
Eu am facut o segmentare la 85000 km, am inlocuit semilunile pentru ca avea joc axial cu unele cota 0, am inlocuit si camasile pentru ca una avea o mica bucata sparta din fusta. In rest nu am schimbat nimic, cuzinetii erau perfecti. Am facut 30000km de atunci si motorul merge foarte bine. Totusi mai consuma cam 200g de ulei la 1000km. S-ar putea sa fie de la simeringurile de la supape totusi. Le-am inlocuitdar nu cred ca au fost de calitate.
Recomandarea mea este totusi sa bagi un set nou. E 3,5 mil.
freeman30
la mine problema e calamina,am dat chiulasa jos ca nu mai mergea deloc,am avut inpresia ca s-au dus supapele.Dar nu....aveau calamina pe dedesupt.Tragea aer fals pe undeva, nu stiu momentan e un mister. Camasile zic eu ca mai merg,inca nu am masurat,dar se vede doar o foarte mica denivelare.Oricum multumesc pt ajutor.
SYL
QUOTE(draku @ 28 Dec 2004, 02:38)
m-am mai uitat odata in carte: asa este, la 5250 rpm
iar la motorul 102-35 de 1397 cmc zice: 62 CP DIN la 5000 rpm
*


Daca nu sunt indiscret despre ce carte este vorba ? Nu de alta dar eu stiam ca la 1.4 62cp la 5500rpm si la 1.6 (cel putin la Nova, nu stiu sigur la motorul de pe papuc sau cel de pe berlina/break, ca de fapt sunt 3 motoare diferite de 1.6, adica difera codul lor) putrea maxima e la 5000rpm.
draku
daca te uiti atent in primul meu post (al doilea din topic-ul asta) am scris "cartea de reparatii pt dacia nova"
mai exact, este o carte de service
acum, daca aia au scris prostii acolo, pe alea ti le spun si eu
daca ma uit insa in cartea lui mondiru pt dacia 1300, la motorul de 1397 cmc (cod 102.00, 102.03 si 102.08) scrie 65 CP la 5500 rpm
SYL
Valorile pe care le-am zis le-am vazut in Autocatalog, si in Auto Motor si Sport.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.