Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Problema ceasuri bord
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
G3oR
Acu o zi am desfacut capacu ala de la volan sa fac stergatoarele in ziua respectiva nu am mai plecat nicaeri cu masina , azi vad ca nu mai merrge turometru si indicatoarele de bord km merge ca ala nu e electronic,am verificat fiecare papuc , imbinare etc dar nimic acu nu stiu ca sa fac sa le fac la loc ca pur si simplu am desfacut si am pus la loc si nici stergatoarele nu l-eam facut smile.gif) sad.gif( deci care a mai patit asa rog sa imi dea un sfat cu cum a rezolvat ! ! !
ATM
Nu stiam ca bordul sa aiba ceva cu cochilia de volan, poate sa se fi atins un fir si sa faca scurt. Verifica tabloul de sigurante, daca imi aduc bine aminte siguranta responsabila de indicatoare este chiar prima.
kalyyyyyy
Cel mai probabil ti-ai ars siguranta care este raspunzatoare de tabloul de bord.Schimb-o oricum ,e posibil sa nu vezi ca este intrerupta.daca nu misca de manunchiurile de fire de sub carcasa,poate are unul contacte slabe(cele de la contact).
mamalousa
parerea mea incearca firu de la bobina de inductie....aceiash problema am avuto si eu..la mine a fost mai complicat dupa un accident mi-au pus bobina veche care nu prevedea firul pt turometru....incearca ce ti-am zis eu
v_razvan_c
Am si eu o problema cu vitezometrul, adica sta la 50 km/h in loc de 0. Intrebarea mea e: cum naiba scot tabloul cu ceasuri, ca am tras in toate felurile si nu am reusit+ ca pe unde il scot, nu prea e loc sa iasa prin bordul de CN... biggrin.gif
Si daca reusesc sa il scot, care e treaba de nu revine acum pana pe 0? Il pot repara?
Cipiotul
QUOTE(v_razvan_c @ 25 Jul 2008, 18:10)
Am si eu o problema cu vitezometrul, adica sta la 50 km/h in loc de 0.
*


Inseamna ca si daca stai esti la limita vitezei in oras ... un real pericol pt drumurile noastre ... nono.gif

ontopic ... trebuie schimbat ceasul biggrin.gif

si iar offtopic ... ca in bancul/reclama ala/aia cu kinderu` care se tot invartea pe langa unu care-si repara masina "nenea, nenea .. eu stiu ce are masina matale" ... pana-l termina cu nervii pe-asta .. "ce-are ma?" .. raspunsu "e stricata" ...
baranga
QUOTE(v_razvan_c @ 25 Jul 2008, 18:10)
Am si eu o problema cu vitezometrul, adica sta la 50 km/h in loc de 0. Intrebarea mea e: cum naiba scot tabloul cu ceasuri, ca am tras in toate felurile si nu am reusit+ ca pe unde il scot, nu prea e loc sa iasa prin bordul de CN... biggrin.gif
Si daca reusesc sa il scot, care e treaba de nu revine acum pana pe 0? Il pot repara?
*



ceasurile le scoti in felul urmator:desfaci in stanga aeratorul(scoti mai intai furtunul)si in lateralul ceaurilor vezi o clema(o dai jos).apoi in dreapta dai jos panoul cu butoane de sus(ceata,dezaburire,proiectoare)si panoulde dedesubt(cel care tine butonul aerotermei de care tragi de el si iese;2 manete de plastic de care tragi si ies)apoi dai afara tot panoul;apoi desfaci piulita de plastic ce tine butonul aerotermei si dai butonul intr-o parte ca sa ai acces la cea de-a doua clema din lateral dreapta;o dai jos si pe aceasta;
apoi vezi ca ceasurile mai au prinse 2 holzsuruburi cu clema situate chiar in dreptul kilometrajului;le desfaci si pe acestea;apoi prin gaura de la tabloul de sigurante scoti cu grija mufele ceasurilor(sunt 3) si cablul de kilometraj(sunt 2 tipuri unele cu click si unele cu filet). de aici ai 2 variante cum sa scoti ceasurile;

1) cea mai simpla si mai sigura e sa il scoti prin spate;desfaci tabloul de sigurante din cele 2 suruburi,care il tine pe tablou si apoi tot suportul si il lasi intro parte.desfaci suruburile din lateral ale bordului si ridici putin de bord in sus si apoi impingi ceasurile in spate,apoi le dai in stanga in picioare si le scoti pe jos.

cand le pui ceasurile iti recomand o varianta mai usoara;iei 2 arici de plastic(coliere de plastic),in urechile din laterale in care au fost prinse clemele dai 2 gauri(una in fiecare parte si inca doua gauri in bord(una exact in buza in care se prinde aeratorul din stanga si una deasupra butonului aerotermei)de care vei prinde ceasurile.asa le am prinse eu si nu am nici o problema nu se misca de loc biggrin.gif


P.S. asa am avut si eu kilometrajul blocat la 50 si n-am avut ce-i mai face era parul dat peste cap;mi-am luat unul nou(takosan cu 6 cifre,ieftin fata de cele romanesti120 RON fata de 260 RON,oricum tipul asta l-am avut ,takosan,si indica f.bine doar ca oscileaza putin la viteze mici)

2)a doua varioanta presupune sa dai jos toata masca centrala a bordului,dar e f. complicat si riscant;dai jos fire,nu mai stii de unde veneau...........

Multe succesuri.... radmasa.gif
v_razvan_c
baranga, merci mult pentru sfaturi, m-am lamurit!
Cipiotul, baranga... nasol pret la ceasul ala... mad.gif
Cipiotul
QUOTE(v_razvan_c @ 25 Jul 2008, 23:33)
Cipiotul, baranga... nasol pret la ceasul ala... mad.gif
*


atunci vezi un vitezometru de-ala de bicicleta biggrin.gif icon_mrgreen.gif
v_razvan_c
QUOTE(Cipiotul @ 26 Jul 2008, 10:20)
atunci vezi un vitezometru de-ala de bicicleta biggrin.gif icon_mrgreen.gif
*




radmasa.gif Am la bicicleta din ala. Oricum, il desfac si incerc sa vad daca merge reparat, daca nu, eu nu dau un mil si ceva pe o prostie din aia... mad.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.