Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: identificare sonde si cabluri electrice.....
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
soulraven
salut lume, am si eu cateva nedumeriri......imi pozele de mai joi imi puteti spune care sunt sondele?pentru ca urmeaza sa pun instalatia noua, si am prea multe fire pentru prea putine sonde.......
[attachmentid=1627452197]
[attachmentid=1627452198]

scuzati calitate fotografiilor si a indicatiilor din ele.....helppppp
ceaki
firu ala verde singur cred ca e de la motorasul de la sprituitor. sonda pt becul de la apa tre sa aibe un cerc pe ea cu doua paranteze in jur. pui contactul si pui firele verzi la masa si atunci vezi la care ti se aprinde becul. ala il pui la sonda cu cerculet cela lalt la cealalta sonda. la ulei firul gri cu papuc plat il pui la bulbul cu papuc plat iar firul celalalt cu papuc in forma de tub vine la sonda rotunda de pe bulbul de ulei.
soulraven
pai nu prea imi dau seama deloc....zici ca firul ala verde vine de la sprit-u de apa...numai ca eu nu am deloc conectat stargatorul si ansamblul de stergator....bine...era un mister si firele pentru spritu de apa....deci cu alea de ulei zici ca alea sunt, dar cu apa, desi le-am pus in bord nu se misca nimic..si ceasurile sunt ok....vad ca unu i rosu si unu negru.....o fii vre-un cod asta?

later edit: instalatia i luata de la dezmembrari, dar nu are modificari in ea sau taieturi.......dar am destule mistere la ea.....oricum....
ceaki
da daca pui firele la masa cum ti-am zis, se aprinde becul rosu de apa si se duce acul indicat. de temperatura la maxim.? tu degeaba le pui in sonde ca atunci ele nu indica nimic, doar ind. de apa dar si acesta numai dupa ce-i cald motorul.lasa motoru sa se incalzeasca si dupa aceea pui firele in sonde pana cand vezi ca iti indica temp apei.
soulraven
doar pe unu din ele se aprinde becul cand il pun la masa, dar pe celalt degeaba ca nu se duce in bord deloc acul la maxim.....problema este care din cele 2 sonde este termocupla si care este sonda de temeperatura?ca asa il pun pe ala de imi arata becul rosu pe termocupla si apoi reverific cercuitul pentru sonda de temperatura.
ceaki
sonda pt bec tre sa aibe un cerculet cu doua paranteze in jur. ii stantat pe una din lateralele sondei.
soulraven
ok, mersi mult......am sa verific acuma......
soulraven
pentru operatiile care va urma sa le fac, se indura cineva sa imi explice ce vine pe fiecare manunchi de cabluri din instalatie?sarumana mult din 'nainte
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.