Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Pivot inferior. schimb
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
tzepesch
mi s-a sfasiat burduful pivotului inferior stanga si de la praf mi-e sa nu se uzeze in asa hal incat sa ma trezesc cu roata pe partea aialta drumului.

mom nu trancane nimic acolo

cum il schimb, e vreo smecherie de care trebuie tinut cont?

merci
Sorin_18
dar nu merge schimbat doar burduful??
Hacker
Vlade, ala trebuie schimbat neaparat, eu ti-am spus de atunci. Ne ocupam duminica de el, oricum ar trebuii o ranga. Burduful la el nu se schimba, se schimba tot.
alin_vma
Daca nu are joc pivotul se poate schimba doar burduful.Daca exista joc se schimba pivotulcosta in jur de 20 leidepinde de magazin(fiecare cu pretul lui).
Pt.schimbarea burdufului sau pivotului trebuie sa:
-ridici masina pe captra sau pe orice obiect rezistent si stabil;
-dai jos roata ;
-dai jos bara antiruliu
-desfaci bratul inferior din prinderea pe lonjeron extractor de pivoti desfaci pivotul de pe fuzeta si schimbi ori burduful ori pivotul
Hacker
Mai bine il schimbi decat sa ii pui burduf ( daca se poate pune )
argon
burduf sigur se poate pune, iar daca pivotul e bun, nu recomand schimbarea cu totul ,unul nou are mari sanse sa fie mai prost ca cel de pe masina wink.gif
Minel
QUOTE(alin_vma @ 30 May 2008, 11:52)
Daca nu are joc pivotul se poate schimba doar burduful.Daca exista joc se schimba pivotulcosta in jur de 20 leidepinde de magazin(fiecare cu pretul lui).
Pt.schimbarea burdufului sau pivotului trebuie sa:
                            -ridici masina pe capra sau pe orice obiect rezistent si stabil;
                            -dai jos roata ;
                            -dai jos bara antiruliu
                            -desfaci bratul inferior din prinderea pe lonjeron  extractor                                                              de pivoti desfaci pivotul de pe fuzeta si schimbi ori burduful ori pivotul
*




De ce sa dai jos bara anti-ruliu ?? blink.gif
Hacker
La halul cum arata pivotul lui tzepesch eu zic sa il schimbe. Pivoti noi am pe masina de 6 luni si nu am probleme cu ei. Plus la cat praf si pietris e pe pivotul ala in interior mare e mirararea sa nu fie si blocat.
ydaniel
un pivot nou lemforder e solutia rolleyes.gif
Merced
O sa va trebuiasca o ranga. Nu dati jos nicio bara antiruliu ca n-aveti de ce. Cu putina forta se rezolva. Pune alt pivot, ca patesti ca mine, iti fuge roata si strici cel putin planetara.
tzepesch
mai, pivoti am in oltcit vreo 4 noi...

pivotu ala are 2 ani si e de uzina... numa la ala se sfasie burduful... celalalt nu.

cand am timp ma ocup... hacker stie despre ce-i vb...

ps, duminica, daca ma trezesc din betiea de sambata s-ar putea sa plec putin pana in otopeni ca m-a rugat un coleg forumist sa-l ajut.

aline, poate vii cu mine...

functie de alcoolemie tongue.gif
alin_vma
Se da jos bara anti-ruliu(cine vrea) ca te incurca cand desfaci bratul .de ranga nu ai nevoie ca se foloseste extractorul sau presa de pivoti.
Argon are dreptate daca nu are joc si e bun pivotul iar problema este burduful schimbi doar burduful ,dc are joc schimbi pivotul cu unul de Dacia ca cele de Asan sunt foarte proaste.
Merced
ASAM. wink.gif
Eu l-am schimbat cu unu' de-l aveam prin casa si de atunci n-a mai scos vreun sunet. Am zis de ranga caci presa nu cred ca au oamenii...
tzepesch
presa n-am din pacate. ranga da...

ranga cum se foloseste la schimbul pivotului?
alina169
Presa se gaseste la magazinele de piese auto ,magazinele gen Ambient,Pracktiker,etc,saula "rusi"pe piata.
daca ai unde sa iti faci una iti dau un desen cu o presa.

31 May 2008, 18:50:
Presa se gaseste la magazinele de piese auto ,magazinele gen Ambient,Pracktiker,etc,saula "rusi"pe piata.
daca ai unde sa iti faci una iti dau un desen cu o presa.
tzepesch
repune si tu desenele....poze, ma rog...
alin_vma
asta e un model de presa
tzepesch
hahahhaa, cat de bestial, chiar am presa d-asta...
asta e?
alina169
pai ai presa deasta si folosesti ranga sau nu ai stiut la ce se foloseste radmasa.gif

2 Jun 2008, 20:36:
asta e cel mai bun extractor de pivoti
tzepesch
chiar habar n-am avut la ce foloseste...

asta e presa?

stici cumva ce-s suruburile alea??? ala lung si cel de langa?
SGM.MYKE
Chestia aia mai lunga se foloseste la montajul planetarei cand vrei sa o tragi prin butuc si sa ii pui piulita la planetara, asta daca are filet interior cilindrul cel mai mic si cred ca se foloseste la planetare cu filet mic. Cel mic nu stiu sa iti zic de el.
alin_vma
da' sti cum se foloseste? chestia aceea rotunda cu degajarea se introduce intre brat si fuzeta dinspre cutie (de viteza )spre exteriorul masinii retul sper sa te descurci.Daca nu asteapta pana saptamana viitoare ca si eu trebuie sa fac treaba asta si o sa pun poza cu explicatiile de rigoare.
tzepesch
nu ma grabesc sa fac planetarele in mom. asta. astept explicatii....
Bogdan90
Salut!! Vad ca nu sa mai postat de 2 ani aici, dar asta e topicul cel mai potrivit pentru problema mea. Am schimbat si eu acum vreo 3 luni cred, pivot superior si cel inferior pe partea dreapta. Pivoti de topolovevi insemnati cu "T". La pivotul inferior i-a crapat burduful, dar urat de tot. Cel superior e ok. La fel si cei vechi de pe stanga care nu am umblat la ei de 8 luni de cand am masina. Citesc de la voi ca se poate schimba burduful. Gasesc burduf in magazine??? Tare bine ar fi, ca pivotul e bun! Si nu as vrea sa se uzeze aiurea. Si nu imi explic, cum s-a rupt burduful ala in asa scurt timp
EUGEN2008
in principiu e prost tare materialul , cauciuc zero doar ceva polimeri pe acolo sau cum le-o zice , imbatraneste repede si crapa. Sau l-ai atins tu in ceva
Bogdan90
Nu l-am atins, asa prost e materialul cred. E crapat tot, parca e scopt(stat in soare). Acuma nu stiu, o sa caut pe la un mecanic de la un pivot uzat, dar sa aiba burduful bun, sau or fi in magazine. Nu stiu
Merced
Ia pivot nou Lemforder. Gasesti la piese auto un topic sticky cu coduri pentru piese de import. Topoloveni erau bune. Cand exista Rolast, cand nu existau zeci de firme de doi lei care sa faca concurenta cu piese la pret de dumping.
O sa vezi ca daca te duci la un magazin care vinde mult cu codul ala pretul nu e foarte mare in comparatie. Calitatea nici nu se poate compara in schimb.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.