Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: huruit si troncanit
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
vallyyy
salutare ! bai baieti vreau sa zic ca nu prea mai pot sa stau in masina de zgomot.........deci la roata stanga se aude un sunet tare ciudat un fel de huruit si mai trancane din cand in cand.......acum eu stiu asa troncanitul asta desi e rar e clara e planetara ....da cu huruitul ala nu prea inteleg .........deci se aude in continuu ,fie ca e pe liber,fie ca iau curbe .....ca sa intelegeti mai bine din masina se aude cum se aud rotile unui tren in derulare......mentionez ca am putin joc in caseta de directie .......sunt constient ca ar putea sa fie si rulmentii ,ca aia huruie.......eu va intreb totusi poate sa fie si tripoda de la planetara? jocuri la roata nu prea am ...mi-a verificat un mecanic .....si sa zicem ca ar trebuii rulmentii schimbati aveti idee cat m-ar duce toata operatia ?...vorbesc de piese si manopera
Hacker
rulmentu huruie.
vallyyy
nu e neaparat un huruit .......deci din masina se aude cum se aud rotile unui tren in derulare ....nu stiu ce poate sa fie unsure.gif
SSilent
vezi aparatoarea de noroi de la discu de frana
vallyyy
nu prea stiu care e aia .......stiu care e etrierul si normal discul ....da aparatoare nu prea am idee daca ma puteti ajuta cu o poza as aprecia sad.gif
atomicool
parerea mea este ca huruitul vine de la rulment...dar ca sa vezi cel mai bine,urca masina pe cric si invarte de roata..normal ar fii sa se auda daca huruie...iar aparatoarea de noroi este tabla aceea semirotunda din spatele discului de frana...
Merced
Cel mai probabil e rulmentul responsabil. Nu e chiar panica insa, am facut naveta saptamanala Bucuresti-Pitesti juma' de an cu masina unui amic care avea rulmentii pe fata praf. Zgomotul si vibratiile sa le suporti. Noi eram tineri si ne descuram.
vallyyy
sa zicem ca ar fi rulmentii astia bata-i vina sper sa fie ei .....cat costa un set si cat de greu se schimba ....de ce scule am nevoie?
atomicool
pai ai nevoie de o presa de scos rulmenti..si e ceva de munca...desfacut pivoti,planetara,dat jos fuzeta si scos rulment..daca nu te pricepi cheama pe cineva care stie si are scule... 04.gif .....iar ca pret nu stiu ce sa zic..poate ne spune cine stie
vallyyy
in mod cert trebuie sa fie rulmenti vreau sa zic ca de astazi face intr-un fel aproape insuportabil ,se aude frecare fier pe fier ceva si troncaneli si huruituri si tot ce se poate .....vreau sa ma apuc de treaba eu singur.....daca ati fi amabil sa-mi detaliati cea mai simpla cale de desfacut rulemtul si sa-mi spuneti de ce scule am nevoie .....
Hacker
e de recomandat un service, e foarte greu sa ii schimbi daca nu ai menghina, presa. Mai e si ceva de munca, si iti mai trebuie si indemanare.
vallyyy
numai mie mi se putea intampla normal .....da aveti idee cat m-ar costa in service cu totul ? si dand un search pe aici am gasit o metoda care pare mai simpla asa :

" Scoateti piulita planetarei. Desfaceti trei dintre suruburile care tin discul de frina pe tambur, de preferinta din doua in doua suruburi, ungeti bine filetele gaurilor si introduceti in locul lor suruburi de acelasi calibru (M6 parca cu pas de 1mm-verificati daca nu gresesc) dar mult mai lungi. Insurubati aceste suruburi pina trec prin disc si se impping in fuzeta, dupa care le insurubati in continuare pina este impins tamburul afara. Asta o sa va permita accesul la amindoi rulmentii. De obicei rulmentul din spate ramine pe loc, iar cel exterior iese odata cu tamburul. Operatia se poate face fara desfacerea pivotilor si a planetarei. La reasamblare, curatati si ungeti bine canelurile planetarei si ale tamburului, precum si fata exterioara a tamburului, si fata interioara a rulmentilor si ciocaniti cu un ciocan de bronz sau cupru sau plastic cu umplutura de plumb. Stringerea finala se face cu piulita planetarei."

voi ce ziceti sa ma bag sa incerc ceva sau mai astept ceva timp si dau banii la altii?
Hacker
Din cate spui tu acolo, pare simplu. Eu nu am desfacut rulmenti, dar am vazut cum se schimba in service si era ceva de lucru.
vallyyy
da cati rulmenti are o roata sunt 2 pe fiecare roata nu?asta inseamna ca trebuie sa-i schimb pe toti sad.gif nu? ..................intrebare : rulmentul cu ce se defecteaza de huruie,se sparge,isi pierde bilele sau care e faza?daca am rulmenti prin garaj si au toate bilele inseamna ca nu o sa huruie?
Minel
Sa nu mai fac alt topic , o sa scriu aici problema mea careia nu-i dau de cap mad.gif

Problema consta in faptul ca se aude un zgomot gen pocnitura sau "lovitura cheie in tabla " ( scuza-ti expresia ) pe partea dreapta spate
Se aude mai pregnant pe piatra cubica si gropi , ce am facut pana acum :
-schimbat bucse bascula punte spate
-schimbat mosorel bascula
-schimbat brat lateral (tendon )
-verificat amortizorul si revine dupa o cursa la loc fara ezitari ,apasandu-ma pe partea dreapta ,mai exact pe aripa .
-verificat rulmenti si gresati din nou

Ok ,acum devine interesant , 251.gif post-336-1110552439.gif ,
Am dat jos bancheta spate si am inceput sa apas cu putere cu picioarele din interiorul masiii ,mai precis unde este situata bancheta spate pe partea drepta si se aude poc-poc , in functie de cat de tare apas , dar nu se aude tot timpul ,in functie de intensitatea apasarii si frecventa apasarii ,
Ma repet ,apasand pe aripa dreapta cat de tare si ori de cate ori nu se aude absolut nimic 251.gif
Sincer nu stiu ce sa mai cred post-336-1110552439.gif , ma dispera
Aveti vreo idee ... dry.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.