Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: nu revin
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
BV07DEF
ieri dupa masa am schimbat bucsa cardanica de la volan,
dupa ce am terminat am facut o proba si surpriza mare,oricum as lua de volan rotile nu au tendinta sa revina.
trebuie sa trag serios de volan sa indrept rotile.si asta nu e tot acum imi trage si putin stanga
va pot spune ca inainte totul era perfect numai ca jocul in bucsa respectiva era mare
multumesc anticipat
vi_escu
Ai strans prea tare suruburile care prind bucsa. Mai slabeste-le cat sa nu ai joc.
BV07DEF
am mai slabit suruburile dar parca tot degeaba.
si-a mai revenit un pic dar nu de tot.
si de tras stanga tot trage.
ori cum mersi mult ptr sfat.daca mai stii ce as putea face astept raspunsuri.
ct_71_ccl
salut!

procedura e urmatoarea:dupa ce ai pus cuplul nou si suruburile,stringi de tot ,prima data surubul de la partea care merge la caseta,apropii si pe celalalt,faci citeva ture de volan maxim stinga -maxim dreapta,revii pe pozitia 0(rotile pe directie inainte)si il stringi si pe celalalt!
asta e tot.daca nu mai ai si altceva ar trebui sa nu mai ai joc si directia sa functioneze bine.
mad_biker
Aceasi problema am patit-o si eu cand aveam dacia. Vezi ca are o pozitie anume, nu se pune la intamplare chiar daca ai zice ca se poate. Suruburile trebuie stranse bine si nu lasate slabite.
Muttley
QUOTE(ct_71_ccl @ 2 Jun 2008, 21:28)
salut!

procedura e urmatoarea:dupa ce ai pus cuplul nou si suruburile,stringi de tot ,prima data surubul de la partea care merge la caseta,apropii si pe celalalt,faci citeva ture de volan maxim stinga -maxim dreapta,revii pe pozitia 0(rotile pe directie inainte)si il stringi si pe celalalt!
asta e tot.daca nu mai ai si altceva ar trebui sa nu mai ai joc si directia sa functioneze bine.
*


excl.gif
vi_escu
Cuplul de strangere 3,5daNm.
ct_71_ccl
muttley:ce e asa neclar?! 0 e pozitia de mijloc!poate am scris asa din obijnuinta-in marina cind cirma e 0 inseamna ca e pe pozitia de mijloc!
Muttley
Am intarit ceea ce ai spus tu, ca fiind solutia corecta la problema din topic.

Ai inteles invers.
nad
Am avut si eu la fel dupa ce am schimbat cupla cardanica de la volan si dupa un sfat luat tot de aici de pe forum, am slabit putin piulitele si am mers doua trei zile prin oras dupa care am strins piulitele la loc si s-a rezolvat problema.
ct_71_ccl
muttley:ok,scuze!
Muttley
Tot shpilu' e sa se stranga piulitele cu volanul EXACT pe pozitia de mers drept. Fara sa se roteasca DELOC!
BV07DEF
am facut tot ce imi spuneti voi dar tot degeaba.acum mai mult imi si troncane ceva cand misc jumate de tura de volan si asta nu ma face decat sa ma enervez si sa ma faca sa pun bucsa veche la loc.
mai astept pareri si sfaturi.
mutumesc
Nerro
Am si yo o problema ....nu stiu daca aici trebuia sa scriu .......adica in topic asta dar am zis sa nu mai deschid altul....azi am observat , cand invart volanul in dreapta se aude dinspre caseta ceva de genu pac pac daca invart in stanga nu se mai aude ce poate fi?
Kruger
La mine de fiecare data cand am schimbat crucea aia tragea intr-o parte. Dar dupa doua zile de volanit prin oras nu mai are nici o greata.
Alexu7
da...
eu cand am fost nevoit sa o schimb, am fost la service, autorizat alea alea laugh.gif
...unde nu prea mi-a "sarit" nimeni in ajutor, probabil ciubucu era prea mic pt o astfel de operatiune, asa ca am analizat problema si am schimbat eu.

Auzisem eu, ca trebuie strans bine, bine si asa am si procedat.
Ce-i drept o vreme a tras stanga, dar apoi si-a dat drumu' icon_mrgreen.gif
argon
isi da drumul cand bucsele interioare incept sa se miste in raport cu cele exterioare, se mai lasa si cauciucul ala dintre ele...e normal.

Sa le lasi destranse e o mare prostie, desi multi asa zisi mecanici fac/recomanda asta gun3.gif
Kruger
Corect. Ei le lasa desfacute pe motivul ca daca la strangi tare se uzeaza crucea mai repede. So what ? Prefer sa o schimb o data la cateva luni (ca nu e o avere) decat sa ma trezesc cu volanul in mana cand mi-e lumea mai draga. Doamne fereste. Cand vad ce nenorociri se intampla pe strazi (ieri ala cu clio a intrat pe trotuar si a omorat un tata in fata copilului) imi vine sa ma sui in tramvai.

Drive safe, beliti ochii, lasati acceleratia, aveti grija sa fie masina in perfecta stare (cel putin la directie si frane, ca o planetara care bate sau o fata dce usa jupuita nu au omorat pe nimeni niciodata), si lasati improvizatiile.
ydaniel
si Nu mai fumati in timp ce conduceti excl.gif
oricum piesele de calitate incep sa se gaseasca foarte greu.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.