Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Schimbare societate asigurari
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Asigurari si Daune Auto
adrian.paul
Situatia se prezinta in felul urmator:

Pasaj roata dreapta spate infundat si pasaj roata stanga spate zgariat. Asa a fost gasita in parcare, am mers la politie am luat autorizatie de reparatie, am fost la societatea de asigurari (Generali) unde s-a deschis dosar de dauna.
Faza este urmatoarea: de pe 30 iunie trebuie sa schimb societatea de asigurari (99% va fi Omniasig). Se poate face schimbarea daca nu repar masina? Este vreo problema daca o repar mai la vara cand am mai mult timp? Din cate am inteles de la inspectorul Generali, dosarul de dauna e valabil 2 ani, dar cei de la Omniasig or sa asigure masina asa (este vorba de o masina achizitionata in leasing)?
Tudor
Reparatia pe dosarul Generali o poti efectua in termen de 2 ani de la data producerii daunei. Atentie: pana sa se scurga acest termen, reparatia trebuie sa fie efectuata si asiguratorul sa primeasca toate actele necesare la dosar (dovezi, copii, facturi, devize, poze etc). Daca se respecta acest termen, nu conteaza daca masina a fost reasigurata sau nu, la acelasi asigurator sau la altul.

Cei de la Omniasig iti vor primi masina in asigurare, dar vor specifica avariile existente in polita. Dupa efectuarea reparatiei, trebuie sa soliciti Omniasig refacerea inspectiei de risc si constatarea ca masina a fost reparata si este intacta. Intre momentul incheierii politei si cel al refacerii inspectiei de risc nu poti solicita despagubiri pentru avarii la componentele specificate ca avariate in polita.
adrian.paul
Multumesc pentru raspuns.
UXE
si daca am o zgarietura de 1 cm pe portiera .. e posibil sa nu imi despagubeasca portiera in caz de accident?

ca sa generalizez:
imi poate cauta orice chichita ca sa imi considere obiectul avariat? si sa nu poata fi despagubit?

masina fiind de peste 2 ani e imposibil sa fie intacta ca in prima zi... are multe zgarieturi mici.. terbuie s-o vopsesc pe toata si apoi sa fac noua polita ca sa vada ei ca e intacta? blink.gif
adi_ar
Desi este oarecum offtopic:

La incheierea contractului de asigurare CASCO, exceptand situatia "de nou" - unde se presupune ca este intact autoturismul - se face o inspectie si fotografii.
Eventualele avarii se consemneaza in contractul incheiat, sub forma unor observatii si vor fi excluse de la despagubire ulterioara.

Altfel spus, de buna credinta, daca ai o zgarietura de 2 cm pe portiera, consemnata ca avarie la incheierea politei, din acest motiv nu ti se va vopsi portiera ulterior.
Deasemenea, avariile constatate si consemnate sunt un bun prilej de despagubire ulterioara partiala. Nu va faceti iluzii ca vi se va despagubi acea portiera deja avariata, dupa 2 luni, deoarece "asa am gasit-o in parcare".
Ar fi bine sa nu existe asemenea "probleme" la incheierea politei. De regula, micile scrijelituri ale vopselei sau farurilor/proiectoarelor nu sunt consemnate dar o avarie evidenta, vizibila in fotografie, da.
UXE
Sorry de OFFTOPIC dar e bine de stiut cazul meu.

Am vorbit la firma de asigurari ASIBAN si mi-au spus ca daca reinnoiesc polita dupa ce expira anul de asigurare si voi opta pentru acelasi asigurator nu imi vor face fotografii la masina.

AM specificat ca am niste zgarieturi pe masina dobandite in anul de asigurare. Si se considera ca polita are continuitate si pot sa imi fac pe CASCO acele zgarieturi chiar daca este o polita noua. Important este ca sa nu existe vreo zi diferenta intre polita veche si cea noua.



Tudor
Uxe, ai dreptate.
Oricum, sfatul meu este sa faceti constatarile politie + asigurator "imediat" (cat de repede posibil dupa) ce apare o dauna.
Aveti apoi 1 sau 2 ani (depinde de asigurator) la dispozitie sa efectuati si reparatia fizica, asta in cazul in care dauna e mica si nu ridica probleme legat de prevederile codului rutier (la daune mari, vizibile, riscati sa va opreasca un politist si sa va intrebe de sanatate privind termenul de 30 zile in care trebuia reparata dauna).
Cand adunati mai multe daune mici, bagati masina o singura data in service si reparati tot ce e de reparat.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.