Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: nu gasesc circuitul de STOP FRANA
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
soulraven
salut, inca o problema pe lista de probleme......azi am mai miscat cate ceva la instalatie electrica a masinii....toate bune si frumose numai ca am cateva nelamuriri......

cum fac sa gasesc firul care intra in comutatorul dupa pedala de frana.....la mine in instalatie pe mufa de duce in spate, are culoarea ALR-ROSU, numai ca nu gasesc deloc culoarea asta ca sa intri in pedala de frana...la voi cum e.....ce culoare duce in spate?

offtopic: Becurile de frana sunt alea din exteriorul triplei nu?De ce am bec cu 2 filamente in tripa?
pavel_daniel
Alb cu rosu este de la ceata spate.Frana este gri.
soulraven
adica pozitia.......nu?alb-rosu.......singurul gri care il am pe acolo..este cu paupc dar dupe undeva prin flansa de bord......
ceaki
un filament ii pt frana si unul pt pozitie

3 Jun 2008, 17:21:
io in locul tau as cauta schema electrica si mi-ar fi mult mai usor. o gasesti pe aici pe forum
pavel_daniel
Frana are urmatorul traseu:rigleta(fir gri)-intrerupator stop frana-mufa instalatie spate-lampa spate stanga-lampa spate dreapta.Tot gri pe intregul traseu.

3 Jun 2008, 16:22:
In mufa de la lampa firele au alta culoare fata de instalatia masinii.
soulraven
pai am schema electrica scoasa ca dupa ea m-am orientat pana aici, gri am gasit si in ea, gri am si in mufa care vine din spate, dar pe mufa din bord nu mai am nici un gri........de la becul cu 2 filamente imi 2 trasee in mufa(mufa cu paupici tip glonte), poate are cineva instalatie de genu asta.....cu mufe conectoare tip glonte ca poate se potrivesc....eu nu reusesc sa i dau de cap....
pavel_daniel
Despre care mufa din bord vorbesti?Firul gri il gasesti in mufa instalatiei spate care este pe langa cablul de capota.E o mufa cu 8 picioare.

3 Jun 2008, 16:32:
Verifica mai intai daca intra tensiune ,cu contactul pus,in intrerupatorul stop-frana.Daca ai vezi sa ajunga tensiunea la mufa lampii spate stanga.Daca nu ajunge,vezi daca firul gri este conectat in rigleta dreapta,sub bord.
soulraven
nu exista nici un fir gri pe mufa din bord.....asta este si problema.....ca nu am fir gri acolo.....

3 Jun 2008, 17:23:
revin......si cum vine conectate cele 2 filamente ?are cineva instalatie de genu asta?fara gri in mufa de duce in spate?
pavel_daniel
Ai gasit mufa instalatiei spate?

3 Jun 2008, 17:51:
Cea care pleaca spre spate?
soulraven
da, am gasit-o.....ca sa fie mai clar........am cumparat instalatie noua........bine numai partea din fata......am rezolvat restu de minuni pe la ea, ceasuri, lumini, pozitii, faza lunga, scurta, claxon, turometru, mai am circuitul de stop, stergatoare, sprit-u de apa(nu i gasesc firu de duce la borcan), si cam atat in mare......cu STOP-u pe frana imi manca zilele
pavel_daniel
La spalatorul de parbriz ai doua fire:unul verde(+) si unul negru(masa).Le gasesti in zona vasului.
soulraven
in zona vasului mi-au mai ramas doar firele pentru sonda de lichid de frana. nu mai am nici un fir liber pe acolo, azi am identificat ca din instalatie imi vin si fire de semnalizare pentru aripi.
pavel_daniel
Daca ti-ai cumparat instalatie fata cu doua faruri atunci firele de la spalator le gasesti langa semnalizarea stanga fata(in zona aceea).Si ca sa te lamuresc mai bine cum e cu mufa aia care duce in spate trebuie sa gasesti in ea urmatoarele:
-un fir albastru-semnalizare stanga;
-un fir rosu- semnalizare dreapta;
-un fir alb-pozitia;
-un fir alb cu rosu-ceata spate;
-un fir maro-dezaburirea lunetei;
-un fir verde-mersul inapoi;
-un fir galben;frana de mana;
-un fir mov-becul de la benzina;
-un fir galben cu mov-aparatul de benzina;
-un fir gri-frana de mana;
La mufa din portbagaj nu vei mai regasi numai 6 fire respectiv semnalizarile,mersul inapoi,frana,ceata,pozitia.Sper ca acum sa le poti descurca.Succes
soulraven
nu, este instalatie pentru faruri CN2, dalea patratoase de sunt taiate spre interior.....cam aceleasi culori le am si eu pe mufa din bord de duce in spate....dar tot nu vad ce culoare ar avea firul de frana....pe unde il gasesc pe ala de vine in comutatorul de frana
pavel_daniel
De la rigleta la comutatorul de frana(pentru alimentarea lui) este tot un fir gri,mai gros ,care nu face parte din instalatie.Este un fir separat,pur si simplu.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.