Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: cum schimb aripa interioara
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Viyrus
salutare.am si eu o problema.am avut un mic incident si am botit pe partea dreapta aripa si aripa interioara.aripa am schimbat-o dar a ramas aripa interioara care cuprinde si suportul la far...care e varza.as vrea sa o schimb ca de indreptat nu mai am nici o sansa.spuneti-mi va rog ....cum pot sa faca ca sa schimb aripa...dak se gasesc cu tot cu rama la far...ca sta farul cam oblic si nu pot sa il reglez deloc.va rog sa imi ziceti cum as putea sa vopsesc si masina..ce fel de chit sa folosesc si ce fel de smirghel.va multumesc anticipat
cannavaro
aripa interioara e sudata, asa ca ori o indrepti cu ciocanul ori mergi la un tinichigiu si schimbi tot sortul ( sau cum se cheama partea aia)
viorel 77
Ai nevoie de contra-aripa si de fusta fata (pt. far), si ai nevoie de un tinichigiu.
Viyrus
ok..deci de sudat ma ocup eu....ce sa merg la magazin si sa cer???pls help...sa iau aripa interioaraa cu totu si fusta la far??
di3g0
pai..."sudat"...trebuie cu autogenu',tinand cont ca tabla aia e cam subtirica...vezi si tu ce poti salva prin indreptat...
Viyrus
nu prea am cum sa salvez nimic cu indreptatu..degeaba incerc....o sa ma chinui cu un flex si cuun aparat de sudura( am unul destul de misto si sudeaza super...e luat de uneva din italia.)sper sa reusesc..deci am nevoie de aripa interioara(semiaripa) si fusta la far sa inteleg nu??ms oricum
SSilent
daca zici ca vrei sa schimbi semiaripa dreapta e mai complicat pt ca acolo ai stantata seria la caroserie, trebuie sa te duci la un service autorizat RAR pt schimb sasiu/caroserie iar pe urma sa iti daci programare la RAR si te duci cu semiaripa veche sa-ti stanteze din nou seria excl.gif

uite-te aici:
http://www.rarom.ro/RO/article--Cum_proced...icul_--122.html
Viyrus
eh...nu ami ma intereseaza pe mine seria si nush ce .....sa arate bine...o smenuiesc yo cumva...vad yo...ms oricum
radu_
seriile de pe semi-contra-aripa is prinse cu nituri care se pun inapoi cea noua, nu trebuie nici un service autorizat, seria aia stantata ramane ca nu ajungi pana la ea
tot ce trebuie sa cumperi: semi-contra-aripa pentru modelu tau de dacie si suportul de far care vine sudat pe semi-contra-aripa si de ansamblu masca fata
Viyrus
sarumana multumesc.chiar azi ma duc sa cumpar.am fost ieri si ajunge cam 70 ron contra aripa si 15 ron suportul la far.10 x.....
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.