Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: capat de bara
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
razvanarghius
am incercat sa desfaccapatul de bara sau cum ii spune de la directie de pe dreapta. am desfacut piulita cam de jumatate si nu mai vrea sa mearga nici in sus si nici in jos pt ca se roteste cu totul, cu surubul ala, pivotul cred ca ii zice, acu umblu asadar mie cam frica. cum as putea sa o strang
Muttley
Tii zdravan cu o cheie franceza sau un mops de surubul ala de care zici tu (de fapt e surubul care leaga bieleta de directie de capatul de cremaliera) si strangi piulita. Dupa strangere, surubul trebuie sa fie orizontal.

Totusi de ce ai desfacut piulita ???
mircea.a
Eu cred ca te referi la bieleta de directie, la pivotul care intra in fuzeta. Pentru asta trebuie sa faci rost de o ranga pe care o sprjini in gaura din contraaripa prin care trece bieleta si cu ea presezi bieleta pe fuzeta ca sa se blocheze pivotul, apoi strangi sau desfaci piulita respectiva. Este bine sa-i cureti filetul cu o perie de sarma inainte de a-l desface.
Kiraly
cate ture tre sa dau la cap de bara? 21si inca jumate?
besche
Cate ai desfacut,atatea strangi la loc. Nu la toate sunt aceleasi nr de filete
Kiraly
bine dar am schimbato pe
noua ...la cea veche am desfacut 21 si jumate
Tiberiu-Andrei
Teoretic tot acelasi numar de spire infiletezi la loc.Spun teoretic pentru ca la ce jafuri de piese se fabrica, s-ar putea sa ai surpriza ca distanta dintre centrul gaurii si capatul tijei filetate sa nu fie aceeasi.
Oricum, o verificare de unghiuri n-ar strica dupa.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.