Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Litoralul romanesc 2008
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12
i96nds

Iata ca am fost la mare. Am fost in extrasezon ca am bebeu mic si nu pot sa o tin la soare.

Am deschis acest nou subiect pentru pareri despre litoralul romanesc in 2008.

Apa s-a incalzit dupa 28 mai - e acceptabila. A fost putin cam vant afara, cam enervant. Dar tot am facut ceva baie. Apa era curata. Pe plaja in fiecare dimineata veneau cei de la Apele Romane si faceau curat. Asta e bine.

Am stat la un hotel dragut, www.hotel-splendid.ro - se vede clar ca e abia construit. Dar am vazut multe bombe de hoteluri pe care abia le-au vopsit putin si au pus aer conditionat - si acum au pretentii de 4 stele.... Astfel in sezon vor da astfel de camere duble cu cel putin 80 euro.... Mi se pare scump sincer !

In rest... impresii din Mamaia.

Un mare haos. Au inceput sa apara hoteluri pe bucata situata intre aleea pietonala si plaja. Adica mai bine zis sunt fix pe plaja.... sad.gif
Nu vad decat spaga la astfel de autorizatii de constructie. Si sigur nu era pamantul lor ci e concesionat.... catre prietenii lui nenea Mazare.

Nu mai zic de terase ce se fac tot asa pe plaja. Dar nu dintr-alea mici de lemn, ci constructii de beton, cu etaj. Este una pusa chiar langa mare ca nu ai unde sa faci plaja intre ea si apa - valurile vin pana in peretele terasei !!! Asta e strigator la cer !!! Niste golani !

Erau niste proiectoare ce luminau palmierii de dedesupt. Au fost vandalizate, erau rupte toate firele si smulse din pamant. Am vazut banci rupte, scoase si aruncate peste gard de aceiasi golani romani pe care Politia nu stie sa ii tina in frau. Am fost foarte dezamagit de lipsa de preocupare pentru ceea ce se intampla in Mamaia.

Ce sa mai zic si de restaurante... multe fitze si idioti. Iti trebuie cam 30 lei de caciula la o masa decenta dar nu extravaganta la restaurant. Asta inseamna ca doi oameni au nevoie de 25 USD, ceea ce e mult tinand cont de puterea de cumparare medie a romanilor.

Am fost si pana in Constanta. Unele bulevarde parca arata mai bine decat in trecut dar acelasi haos general. Am vazut cum au taiat o bucata mare de parc ca sa faca un mare (si grotesc) mall.
Nu mai zic de alte idei ale aceluiasi personaj care vrea sa faca canal intre mare si lac - el nu intelege ca apa dulce nu se combina cu cea sarata. Se vede ca ii pasa doar de $$ nu si de mediu ! Alta idiotenie cu nu stiu ce insule... ma rog, nu mai comentez.... ca a fost reales....

Ce pareri aveti voi ? Dar hai sa nu divagam in politica si sa ne concentram la litoral.
ssilviu
Am fost si eu in weekend doar pentru o zi de plaja la Mamaia. Doar pentru ca a fost liber. Dar pentru un sejur mai lung nu mai dau pe la romani. Nu vad nici un motiv pentru care sa fac asta.
argon
de ce nu pleci de tot, si stii de o treaba?! wink.gif
Minel
QUOTE(argon @ 5 Jun 2008, 06:34)
de ce nu pleci de tot, si stii de o treaba?! wink.gif
*




coffee_spitsk.gif rofl1.gif ,taaare de tot ! laugh.gif
vijelie
@i96nds

Alte locuri de pus copilul la umbra in afara de camera de hotel exista?
Parcuri, locuri de alergat parintii etc.?
koldun
Pot sa zic eu? Pai exact parcu' care acum "contine" si pănărama asta a lu' Mazare (vezi topic City Mall) e un loc indicat pentru a lenevi cu ăl mic la umbră sau de alergat in jurul lacului. E cam cel mai mare din Constanta si sper sa nu mai aibe alta idee de decupat din el.

Succese!
pleosc
Ma, acolo oricum era vechiul Rest. Bulevard, care era in paragina de f mult timp. Mall-ul putea fi mai frumos, dar e relativ ok. Intrarea la mall, cu sensul ala giratoriu nou, face praf traficul pe B-dul Lapusneanu. Mult mai hidoasa este statia aia de epurare a apei de peste lac, pe Mamaia, si cladirea aia de langa statie.
Constructiile de pe plaja cica sunt treaba Apelor Romane, plaja nu e in administrarea primariei (se tot cearta pe tema asta).
Preturile in Mamaia sunt clar exagerate, iar serviciile in general maxim satisfacatoare. Ideea e ca sezonul dureaza maxim 2 luni, si tre sa scoata parleala.
In partea de sud a litoralului e cam trista treaba, mi se pare foarte plictisitor, daca esti tanar in afara de plaja nu ai ce face. Doar Costinesti (care imi pare cam kitch), si Vama (care e pe cale de a deveni) ofera ceva ''senzatii''.
La bulgari mi se pare sincer cam aceeasi sfaraiala, hotelurile un pic mai bune (deh, majoritatea sunt noi), preturile sunt clar mai bune ca la noi, cel putin la mancare in restaurante. Oamenii in afara statiunilor nu imi par prea prietenosi, de fapt, cam salbatici.
Revenind la noi, cred ca putina curatenie, umblat un pic la preturi si la atitudinea celor implicati (ospatari, receptioneri, etc.) ar face un munte de bine.
vijelie
La preturi nu au cum sa umble, daca nu isi scot miliardul dupa un sezon, se sinucid wink.gif
Victoras2001
@i96nds
Trebuia sa faci niste poze.
ceribros
QUOTE(pleosc @ 5 Jun 2008, 09:11)
Revenind la noi, cred ca putina curatenie, umblat un pic la preturi si la atitudinea celor implicati (ospatari, receptioneri, etc.) ar face un munte de bine.
*



Pe ei nu ii intereseaza sa faca un munte de bine si un munte de bani pe nimic, din pacate la bulgari este mult mai bine ca la noi o sa ajungem litoral de week-end mare pacat ca e super la noi la mare, pacat de serviciile de 2 lei date la preti de milioane, mare pacat. In schimb atmosfera e mult mai vesela la noi.
DragosP
QUOTE(argon @ 5 Jun 2008, 07:34)
de ce nu pleci de tot, si stii de o treaba?! wink.gif

De ce zici asta coane? De ce, după ce că unșpe luni și trei săptămâni pe an sunt asaltat, agasat, agresat de manele, nesimțire, să nu mă bucur de o săptămână de liniște undeva unde, cel puțin în principiu (și nu numai) sunt tratat cu respect și banul pe care-l cheltui se regăsește în serviciile de care beneficiez?
argon
exact asta vreau sa zic, de ce sa te complaci alea unspe luni situatiei?!
vijelie
Domnul argon e relaxat atat la serviciu cat si in concediu, bag sama smile.gif
i96nds
victoras, asa e, poate erau bune niste poze... Dar am preferat sa pozez chestii frumoase si placute. E cam deprimant sa vezi banci smulse.

Nu v-am zis de ala care a aruncat mucul de tzigara pe un spatiu verde. Eu eram la rand sa cumpar niste clatite. Si deodata lumea a inceput sa se agite. Era puf dintr-ala de plop pe acea iarba si a luat foc de la tigara. Asa ca palmierul ce se afla in acelasi spatiu a luat si el foc, mai precis acel puf fin ce inconjoara tulpina. Am luat cateva galeti de apa de la gogoseria aia si l-am stins.... sad.gif

Nu v-am zis nici de faptul ca erau multi multi tantari, primaria nu a binevoit sa faca actiunea asta. Parca pe 1 iunie aparuse un Logan pick-up care stropea ceva cu insecticid. Dar cam tarziu, trebuiau sa se apuce mai devreme ! Ca doar de aia platesti taxa de statiune.

Cat despre Apele Romane... nu cred sa aiba aia voie sa dea autorizatii de constructie. In cel mai rau caz concesioneaza terenul. Deci sigur au luat spaga si cei din primarie ca sa faca hotel pe plaja.

Alte chestii: se plimbau jeep-urile exact pe malul marii, prin apa, de ziceam ca eram la televizor. Numai golani. Nu inteleg cum li se permite ! Degeaba avem lege ! De ATV-uri cred ca nu are rost sa mai zic, sau de scootere pe aleile pietonale.
vijelie
Plajele si falezele sunt in administrarea Directiei Ape Dobrogea Litoral de prin 2005 sau 2006. Ei ar trebui sa identifice si sa inlature constructiile ilegale amplasate pe plaja de pe vremea cand Primaria administra plajele. Eu nu cunosc niciun caz, deci ori toate jegurile au autorizatie de constructie, ori sunt incapabili.
sonycu
@ i96nds

man, unde anume in mamaia ai stat la plaja? te intreb pentru ca am observat ca tot omul cu nevasta si copil se opreste fix la inceputul plajei.. unde e situatia care e..

eu cu sotia am mers dupa hotelul lui hagi, am uitat cum se numeste, deci inca putin dupa el.. alta plaja.. alti oameni.. nu mai zici ca esti in mamaia.. sincer.. bine.. am mers cu masina si asta a contat foarte mult, ca nu imi convenea sa merg atata pe jos.. terase.. ce terase? abia o ghereta mica care avea 2 cornuri si 3 sticle de suc.. in rest nimic care sa deranjeze.. o mica portiune de plaja era desigur ocupata de cei care inchiriaza scutere pe apa, barci s.a.m.d

bine.. asta anul trecut prin august.. anul asta inca nu am apucat sa merg, desi sotia ma tot bate la cap..

bafta

cristi
ssilviu
QUOTE(argon @ 5 Jun 2008, 13:42)
exact asta vreau sa zic, de ce sa te complaci alea unspe luni situatiei?!
*



Pai nu bre, dar in alea unspe luni te chinui sa schimbi situatia. Si pe urma vrei sa te relaxezi. Dar poate tu te complaci. Treaba ta.
koldun
QUOTE(sonycu @ 5 Jun 2008, 23:14)
... hotelul lui hagi, am uitat cum se numeste...
*


Yaki.
Daca vreti sa scapati cat de cat de balamuc si inghesuiala, treceti de Yaki si Rex. La capatul statiunii e plaja mai larga si nu mai dai peste atati papuci,peturi si cotoare de porumb fiert pe m2.

user posted image

Succese!user posted image
GoGu
Plec si eu saptamana viitoare... sofer7.gif La Mamaia-Sat, liniste, frumos, apa curata, plaja libera. Adica sper toate astea, anii trecuti a fost OK...
sonycu
@ koldun


asta zic si eu.. dupa hotelul lui hagi, yaki, e alta viata.. alti oameni.. e mai bine ce sa mai.. atata doar ca e ceva de mers pana acolo.. iar cei cu neveste si copii se cam opresc la inceputul plajei.. e si mc'd acolo, e si trambulina etc etc..

unde zic eu e pustiu.. doar sa inchiriezi o barca.. ca in rest n-ai ce sa faci, decat plaja.. baie.. si iar plaja..

bafta
vi_escu
De ani buni trag la o tătăroaică în Ef. Nord. Casă, curte (deci și parcare), liniște, aproape de Belona, tot confortul și muuuult mai ieftin decât la trei stele. Îi spun când vin și plec când termin banii/concediul/cheful!
koldun
Zi si mie de tataroaica wink.gif , poate ma duc si eu acolo vreo 2 saptamani, ca vara mai bine iti bagi un deget in spate decat sa te duci prin Constanta in Mamaia! wacko.gif

Succese!user posted image
Ionescu
Io daca ma duc, ma duc la Cta. Imi place orasul, e curatel, bulevarde largi si destul de asfaltat. Ma duc cu trenul sau cu masina si o las undeva, in rest pe jos.
Apropos, nu va mai speriati de mersul pe jos... nu musca... europenii taikii biggrin.gif
hash
Daca si in concediu vi se suie sangele in cap vazand ilegalitatile si marlaniile de pe litoralul romanesc, inseamna ca sunteti masochisti, va duceti acolo ca va place sa va faceti sange rau.

Locuri linistite si frumoase se pot gasi (inca) in Vama, in Mangalia sau Eforie. Ultima data, acum vreo 2 ani, am fost in Mangalia, la un hotel de pensionari, si in afara de mancare restul a fost excelent. Nu prea erau smekeri ca n-aveau pe cine impresiona si-a fost parfum. Am putut sa dorm 12 ore pe zi, nu manele, nu fotbal, nu difuzoare sau volei pe plaja, nimic, rupt de lume, apa, nisip, soare, mancare si pat, ceea ce a fost super.

In general evit locurile 'populare'. Iara masina in alea 2 saptamani nu o misc, o umple praful.
koldun
QUOTE(hash @ 8 Jun 2008, 01:16)
...In general evit locurile 'populare'....
*


...si bine faci. Nu uitati ca Mamaia e la ~10 km de minunatul combinat Petromidia! excl.gif wacko.gif

user posted image

Succese!
22CMM
Sal. Am fost si eu la mare anu asta in weekend si vreau sa va spun un singur lucru am un litoral de nota 10 administrat de oameni de doi bani, am ajuns vineri seara pe la 10 in Costinesti si Sambata la 11 vroiam deja sa ma intorc acasa cu gandul clar sa plec la Bulgari. Dece? Simplu din nefericire pentru mine am fost martor la incidentul cu skyjet-urile, iar toata tarasenia mi-a lasat un gust amar despre cum poate muri cineva (chiar si din vina lui sa zicem desi va zic ca nu s-a intamplat cum scrie in presa) din cauza neglijentei celor platiti pentru a-ti asigura o minima siguranta pe litoral si pe care ii numim SALVAMARI care in fata faptului implinit au spus ca nu e de competenta lor cazul si altele; apoi cei care au inchiriat skyjet-urile si care nu au facut o minima instruire asupra riscurilor la care se expun, si de asemenea nu i-au urmarit pe apa (erau doar 3 skyjet-uri in apa din care al treilea a plecat dupa incident cand inca nu se stia despre raniti ci toti au crezut ca au cazut in apa si urmeaza sa se urce la loc, dar n-a fost asa). Am spus toate astea sumar pt ca topicul are un alt rol consider dar am simtit nevoia de a imi prezenta revolta asupra celor intamplate si din care cauza un concediu / weekend la mare poate deveni tragic, din neglijenta multora si din greselile noastre. Pe toata plaja din Costinesti nu exista un centru de prim ajutor sau daca exista turistii nu stiu de el deci tot aia e, salvamari nu au cursuri de acordare a primului ajutor sau daca le au au facut dovada sambata ca nu stiu sa le aplice. Singuri care au fost un pic superiori la acest eveniment au fost jandarmi de pe plaja care sau mobilizat rapid si au inceput sa stranga declaratii imediat astfel avand sanse mai mari de a afla cine a fost martor nu dupa x ore cum se mai intampla uneori. Ce vreau sa va mai spun ca cei care inchiriau skyjet-urile si-au continuat activitate neintrerupt singura pauza a lor a fost cat au fost adusi raniti la mal si dusi dupa aia pe faleza, in rest sa curga banu'.
Despre statiunea Mamaia nu pot sa spun decat ca e un mare fas unde dai bani la intrare ca sa poata sati blocheze rotile dupa aia ca ai atins spatiul verde cu roata. Bani luati necinstit si ilegal avand in vedere ca nu se elibereaza chitanta pe ei. In mare asta e litorul nostru candva bine cotat in lume, un loc al nimanui din care baietii destepti scot bani frumosi fara sa-i doara capul.
dantes
QUOTE(koldun @ 8 Jun 2008, 14:29)
...si bine faci. Nu uitati ca Mamaia e la ~10 km de minunatul combinat Petromidia! excl.gif  wacko.gif
*



Asa...si? In caz de ceva 10km sau 300 km e tot aia.... Plaja Corbu o stii? e la 1-2 km de petromidia dar dupa.... si o apa mai curata ca acolo n-am vazut nicaieri pe litoralul Marii Negre.

Mizeria si jegul se aduna de la skijeturile alea si de la jegosii care uita ca sunt intr-o comunitate si arunca toate cele pe unde apuca si uita ca au si WC-uri pe plaja.....

ionut.tanase
Eu anul asta o sa merg la Neptun-Olimp. Am fost si acum 2 ani si a fost OK ... plaja este super, intrarea in apa se face lin si pe jos este nisip fin (nu prea dai de pietre), liniste, nu e agitatia din Mamaia sau Costinesti ... in concluzie se merita un concediu la Neptun-Olimp! Preturile sunt decente ... sau ma rog, la limita decentei.

LE: aaa, era sa uit : anul trecut am fost la Mamaia si m-am saturat, nu mai imi trebuie ... am venit acasa mai obosit decat am plecat.
Si sa nu mai zic de japca practicata la preturile comerciantilor. Dau numai un exemplu: o sticla de apa minerala pe care scria "Pret recomandat 1,7 RON" se vindea cu 4,5 RON ... si sa nu-ti bagi ceva in el de litoral romanesc?
OAP
Eu am mi-am zis asa: nu merita sa merg sa ma enervez, sa ma simt prost si sa mai si platesc pentru asta pe litoralul romanesc cand cu bani mai putini ai o groaza de obtiuni. sunt total de acord cu cei care au luat hotararea sa nu mai calce pe acolo. Pur si simplu nu merita. Ghiolbani intalnesc zilnic in trafic nu trebuie sa mai si platesc sa stau langa ei.
Nu inteleg intrebarea amicului argon, in legatura cu de ce nu plecam de tot...ar trebui sa raspundem?
argon
Litoralul nostru e o reflectare a intregii tari, peste tot e ce vreti voi sa evitati la mare, si atunci nu inteleg de ce va complaceti sa traiti zi de zi in mizeria asta de tara dar pentru 7 zile sau cat e concediul nu va prieste...asa ca ar fi mai indicat sa plecati de tot.
radian
Porumbelul cu sarica face bine la burtica...

Porumbelul cel mai mare,
de la maestrul Gica,
pe cuvant de onoare...

Avem namol, avem...

Pe plaja Belogna, cel putin cate doi, trei ambulanti aud permanent...
koldun
QUOTE(dantes @ 8 Jul 2008, 12:20)
Asa...si? In caz de ceva 10km sau 300 km e tot aia....  Plaja Corbu o stii? e la 1-2 km de petromidia dar dupa.... si o apa mai curata ca acolo n-am vazut nicaieri pe litoralul Marii Negre.
*


Este absolut corect ce zici tu. Insa omiti un lucru mic dar nu si neinsemnat: curentii in partea de vest a Marii Negre sunt de la N la S. Si, da, ai dreptate ca la Corbu plaja si apa sunt mai curate, dar Mamaia ramane totusi in sud si e muuult mai populata si mai mizera asa cum si spui tu aici:
QUOTE(dantes @ 8 Jul 2008, 12:20)
Mizeria si jegul se aduna de la skijeturile alea si de la jegosii care uita ca sunt intr-o comunitate si arunca toate cele pe unde apuca si uita ca au si WC-uri pe plaja.....
*


...unde as mai adauga ca acea mizerie e ceea ce se vede si este putin in raport cu poluarea de la Midia si de ce nu, de la navele din rada sau in trecere. Poate vreunul dintre voi, stimabililor, ati reusit sa iesiti vreo data din apa cu pacura pe talpi... Aia nu e de la skijeturi...

Succese wink.gif
dantes
Asta da. Curentii de regula sunt de la N la S iar Mamaia e prima vizata. Sunt si navele, etc...insa de cand fac plaja prin Mamaia nu mi-au crescut inca vreun deget sau mana/picior...

Poluare e peste tot. Bine ar fi daca am fi si informati despre calitatea apei inainte de a face o baie... Mai e ceva pana atunci...
OAP
In Marea Neagra exista doi curenti CIRCULARI DE SUPRAFATA, in partea estica si in partea vestica. Ambii au directia inversa acelor de ceasornic. putem vorbii si de o directie oarecum NS paralela cu litoralul romanesc, dar nu e tocmai corect. Digurile construite la nord de Constanta tocmai din aceasta cauza au fost proiectate, sa protejeze litoralul de ceea ce ar putea cara acei curenti. Partea negativa este data de faptul ca s-a diminuat foarte mult aportul de sedimente transportate in suspensie (nisip) iar plaja de la mamaia e din ce in ce mai redusa, copil fiind imi amintesc ca dimensiunile plajei erau mult mai mari acum 25 de ani...ideea e ca mizeria din apa o fac oamenii ci nu 'saracii curenti' wink.gif
cristi.r
Stefane, sanatate maxima celei mici !!! Tu ai plecat la mare cu un copil ca sa te odihnesti ? Hmmm ... mare greseala. Iti spun eu, la noi la mare, mai ales la Mamaia, tre' sa te duci odihnit, domnule ! Pe bune, nu glumesc ! Miros de condimente de mici, shaorma, etc, galagie cat cuprinde formata din muzica, sunet de motoare etc. Pai asta e atmosfera pentru o familie cu copil mic ? Si mai am sa-ti dau o veste proasta: atata timp cat exista cerere, nu vad sa se schimbe ceva in statiunea Mamaia. Am fost acu' vreo doi ani in Saturn, langa Mangalia. Binisor. Macar era liniste. Nu stiu cum o fi prin alte parti, dar mi-am zis c-o sa incerc macar Bulgaria la anul. Asta pentru ca acum e cam complicat cu fetita care are numai 2 ani.

LE: argoane, o sa ma-ntorc de acolo. biggrin.gif
koldun
QUOTE(OAP @ 9 Jul 2008, 15:04)
...Digurile construite la nord de Constanta tocmai din aceasta cauza au fost proiectate, sa protejeze litoralul de ceea ce ar putea cara acei curenti. Partea negativa este data de faptul ca s-a diminuat foarte mult aportul de sedimente transportate in suspensie (nisip) iar plaja de la mamaia e din ce in ce mai redusa, copil fiind imi amintesc ca dimensiunile plajei erau mult mai mari acum 25 de ani...ideea e ca mizeria din apa o fac oamenii ci nu 'saracii curenti'  wink.gif
*


Ideea a fost proasta si realizarea a fost proasta. Digurile in loc sa "protejeze" au facut exact pe dos "dirijand" curentii in asa fel incat macina malul in anumite parti al e litoralului ( ex f. bun : latimea plajei in dreptul Perlei care a ajuns sa fie aproape 0!).
Eu am copilarit pe malul marii la Trei Papuci. Cat a fost digul nemtesc asa cum era el saracu, nu s-a ros nimic din plaja. Cum au inceput astia cu demolatul digului si construirea acelor "moluri" din loc in loc plus digurile de stabilopozi paralele cu malul din loc in loc putin mai in larg, s-a dus dreaq tot. Nici macar nu au avut bunul simt sa scota pietroaiele de tot: sub nivelul apei la cativa zeci de cm dai de resturile colturoase ale celui ce odinioara a fost digul nemtesc. Vai de chisoarilii oamenilor...
INTOTDEAUNA oamenii fac mizeria si poluarea. Saracii curenti doar transporta!

Succese! wink.gif
lucian_v
QUOTE(argon @ 8 Jul 2008, 11:34)
Litoralul nostru e o reflectare a intregii tari, peste tot e ce vreti voi sa evitati la mare, si atunci nu inteleg de ce va complaceti sa traiti zi de zi in mizeria asta de tara dar pentru 7 zile sau cat e concediul nu va prieste...asa ca ar fi mai indicat sa plecati de tot.
*



In principiu ai dreptate si nu te contrazic decat partial smile.gif
Mie de exemplu imi place sa fac bani in romania si sa ii cheltui prin alte parti pe la altii care merita tongue.gif
Markos
Hai sa dezgrop topicul asta icon_mrgreen.gif

Deci jur pe rosu si pe ce vreti voi ca am vrut sa sprijin turismul romanesc, vara asta! Am deja planificata o saptamana de Delta, la începutul lui august, si am zis s-o leg frumos cu una de mare. Ma gandisem sa raman prin Romanica, ca-i la doi pasi delta de litoralul mioritic, asa ca m-am apucat sa cer oferte.

Ma copii... deci ce preturi nesimtite (vizavi de oferta inclusa) am putut sa primesc, n-am cuvinte sa va povestesc sad.gif Jde meleoane pentru ce? Pentru asta??

Asa ca m-am orientat iar spre vecinii cu ceafa groasa de la sud, desi m-am cam plictisit si de ei. Dar, fiindca m-am trezit tarziu, ma consider norocos ca am mai prins bilete la astia, la recomandarea agentiei de turism la care apelez de obicei. In regim de UAI, am iesit mult mai ieftin decat la hotii astia din Mamaia.

Pies: ceva impresii despre Obzor asta sunt binevenite.
kaspersky
incetu' cu incetu' o sa te prinzi ca ioropa nu e pentru concedii icon_mrgreen.gif
Markos
Mie îmi plac senzatiile tari. Daca tot am schimbat vara trecuta la bulgari ambreiajul (culmea, am iesit binisor mai ieftin decat la Mach1 Romania) si am îndoit o janta pe "autostrada" lor, de ce sa nu încerc si vara asta ceva aventuri? icon_mrgreen.gif
Marty
Vezi c-ai omis alte doua senzatii traite vara trecuta la vecinii de la sud. dry.gif
ydaniel
Litoralul romanesc 2011:mizerie,preturi enorme,calitate zero.
Merced
Acum nu stiu la ce bani ai mai prins pe la bulgari, da' cu rezervare din timp a fost o cunostinta cu 180 de euro de persoana, 6 nopti la 4 stele in Albena(bine, cica ar fi conditii de 3, da' ma rog), "ultra all inclusive". Adica imi povestea ca a cheltuit vreo 20 de euro in afara complexului, ca nu prea avea pe ce. Om in varsta, da' oricum ii dadeau aia sa manance si sa bea peste tot, chiar si pe plaja.
Pai cine-ti ofera la noi asa ceva, pentru suma aproximativa de 800 de lei? Sau chiar si pentru mai mult? La noi cu ~800 de lei daca plec acum nu stiu daca-mi ajung 3 zile sa ma cazez undeva decent, adica sa am un a/c acolo macar, nu mai zic de alte rahaturi, si sa mananc trei zile cate trei mese.
Pentru ca n-am mai ajuns sa si stau pe litoral in ultimii 2 ani, incerc sa dau o fuga pe la vecini in septembrie, poate prind ceva mai moka, macar pentru 3 nopti. La noi, daca ajung pe la Medgidia la unchi-meu, dau o fuga de dimineata pana seara la basinile din Mamaia, dar cam atat.
IRONICK
QUOTE(Merced @ 1 Jul 2011, 10:23)
Acum nu stiu la ce bani ai mai prins pe la bulgari, da' cu rezervare din timp a fost o cunostinta cu 180 de euro de persoana, 6 nopti la 4 stele in Albena(bine, cica ar fi conditii de 3, da' ma rog), "ultra all inclusive"
Si mancarea? Sarmale doar cu orez, mic dejun ramas din ziua trecuta, etc...
Toata lumea se lauda cu povesti pescaresti. Putini spun cu adevarat ca la banii aia primesti ce platesti. Am un coleg care a fost vara trecuta cu familia, era bataie de batjocura la mancare. Dupa ce a inceput sa le faca scandal alora, il aplaudau romanii pe acolo. Si nu este singurul exemplu.
Marty
QUOTE(Merced @ 1 Jul 2011, 10:23)
ii dadeau aia sa manance si sa bea peste tot
*

Ii turnau Kamenitza-n urechi si-i bagau franzele-n kur.
Merced
Eu am impresia ca a venit mai gras cu 5 kile de cand l-am vazut, si inca un dement care a mers cu el radea ca si-a dat doua gauri de curea dupa saptamana respectiva.
Intr-adevar a zis ca de exemplu, la mic dejun, chestii care poate ramaneau, gen mezeluri si branzeturi probabil ca erau folosite la pranz pentru a face diverse placinte umplute cu asa ceva. Dar n-am auzit sa se vaite de mancare, mai ales ca la micu' dejun cica erau atatea variante ca nu stiau ce sa aleaga. Mancarea era toata in regim de bufet suedez, deci daca nu vroiai sarmale cu orez, nu le luai.
radian
QUOTE(Merced @ 1 Jul 2011, 09:23)
... La noi cu ~800 de lei daca plec acum nu stiu daca-mi ajung 3 zile sa ma cazez undeva decent, adica sa am un a/c acolo macar, nu mai zic de alte rahaturi, si sa mananc trei zile cate trei mese...

*



Acuma depinde ce intelegi tu prin decent, dar la cum te cunosc nu esti exagerat de pretentios (adica nu esti genul sa ti se aplece daca stai la mai putin de 4*), dar nu-i chiar asa.

De exemplu, la o pensiune absolut decenta, cu aer conditionat, internet wireless, loc de parcare, camera cu balcon si grup sanitar, localizata in zona centrala, aproape de plaja, in varf de sezona, sejur de sase nopti ma costa 400 de lei (cu mic dejun inclus). Sa nu-mi spui, ca 400 de lei nu-ti ajung pentru mancare pentru 6 zile (ca sa ma incadrez in cifrele date de tine).
cosmin_2300
În ce stațiune? icon_mrgreen.gif
Markos
pe langa Petrosani.
Marty
QUOTE(radian @ 1 Jul 2011, 12:43)
Sa nu-mi spui, ca 400 de lei nu-ti ajung pentru mancare pentru 6 zile (ca sa ma incadrez in cifrele date de tine).
*

Sezlong 15 lei/zi (l-am pus la minim), 6 zile - 90 de lei. Ramin 310 de lei;
Cafea, apa, sucuri, bere - 15 lei/zi (cu exceptia cazului in care bei Poiana Tevii cit cuprinde, cam mori de sete cu banii astia), 6 zile - 90 de lei. Ramin 220 de lei;
Mincare - 30 de lei pe zi (am pus o medie de doua shaorme pe zi sau doua meniuri Springtime a la dragoselu, ca altceva nu prea vad c-ai putea minca), 6 zile - 180 de lei, ramin 40 de lei.
Eh, de 40 de lei te distrezi ca nebunu': iei un pleiboi si-l bati in cap pe mutu' pin' la loc comanda! In felul asta te incadrezi in cei 400 de lei pe 6 zile, ba chiar te-ntorci si cu bani acasa!

P.S.: Observi ca am facut calcul pentru o singura persoana si n-am inclus tigarile si benzina!

This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.