Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: probleme cu becurile de la bord
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
cristianbranescu
Sal, mai am si eu o problema:
nu mi s emai aprinde becul care lumineaza ceasurile de la bord , am un bord de 1310 cu ceasurile unite, asta ar fi o problema
si nu mi s emai aprinde nici beculetul care indica faza scurta cel de faza lunga merge, l-am schimbat cu unul bun si degeaba, care s afie problema?
Va multumesc anticipat pt raspuns!

5 Jun 2008, 14:24:
am atasat si o poza cu bordul meu e tot ce am nu pot s aii fac alt apoza dar asa ca sa va faceti idee ce bord e.
pavel_daniel
Nu este bec de faza scurta in bordul de dacie.Te referi la becul de pozitie.Verifica da ajunge tensiune in reostat si daca si iese.Reostatul este pe cochilia volanului.
vallyyy
verifica sigurantele...........daca nu ma insel chiar prima ar fi ........eventual da drumu la faruri si misca de bec ca poate nu face atingere cum trebuie la mine se mai intampla asta la faza lunga
cristianbranescu
nu ma refer la becuri de la faruri, ma refer la martorii dn bord si la lumin aaceea care ne ajuta s avedem pe timp de noapte bordul.

5 Jun 2008, 18:59:
imi functioneaza luminile la faruri si faza scurta si pozitie si lunga
SSilent
verifica siguranta nr. 6 (numerotate de sus in jos)
vallyyy
da nici eu nu ma refeream la becurile de la far tongue.gif ......am avut o data o siguranta arsa si din cauza ei nu mai aveam lumini in bord ,nici la ulei ,nici apa, si nu-mi mai mergea nici dezaburirea
cristianbranescu
apa nu nu imi indica nici mie dar ma gandeam ca e de la sonda aia din chiulasa

6 Jun 2008, 02:37:
a vallyyy mie imi merg 2 becuri la bord mai exact martorul p tfaza lunga si un bec de iluminare (ultimul) ma rog parca sunt 3 care ilumineaza bordul, la tine mergea vreunul din ele sau a murit cu totul?
kalyyyyyy
Daca iti merge un bec din cele 3 de iluminare nu e de la siguranta(ea are rol pt iluminare si becul de pozitii).Vezi reostatul(butonul de il intorci in bord ca sa variezi intensitatea luminii),desi putin probabil,acela controleaza toate luminile.Cel mai probabil ai becurile arse,vezi ca unele dintre ele fac fitze la contact,trebuie sa le rasucesti si sucesti pana se aprind.Daca nu e asta ,sper sa nu fie cazul,ai placa de circuite intrerupta.
SSilent
daca ai placa de circuite intrerupte (folia) simplu, urmaresti atent circuitul de pe folie si il refaci tu cu niste fire, o sa iasa magarie acolo in spate dar o sa scapi de probleme, daca este cazul, dupa ce refaci circuitul cu fire, lipestele bine cu scotch or something firele de folie ca sa nu atarne smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.