Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Ambreiaj+cutie de viteze dacie papuc
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
madalina
Am un pick-up diesel 4x4, a iesit din garantie pe 20.11.2004. I-am schimbat 3 discuri de ambreiaj in 10 zile. I s-a desfacut cutia, s-a schimbat timonerie, s-a schimbat un pinion care ramanea blocat, a fost de 3 ori in service (2 serviceuri diferite) si tot ramane fara ambreiaj.

Dupa prima schimbare, a mers 130 de km si a cedat. Dupa a doua a mers 110 km, iar dupa a treia 150 de km. Miroase a substanta din aia din ambriaj dupa numai un km mers cu masina. Pana acum a tocat 20 de milioane in 10 zile si tot stricata este.
DACIA-Wrc
poi daca tu la 3 zile bagi 7 milioane...inseama ca la 4 zile ti`ai putea cumpara cate o dacia ca a mea biggrin.gif
glumeam biggrin.gif
sa revenim si eu am patit ca am parlit discu dar eu am facut o prostie o data...
am mers cu masina pe ceva deal....si am schimabt viteza aiurea...
si m`am oprit
si apoi...am ambalat motoru....si s`o ars
acuma...
vezi cablul sa nu fie ...
adica nu cablul...cablu este prins printr`o...o parghie sa`i spun...
si sa nu departeze destul si sa se invartat tot timpul si de aia sa se strice
madalina
Ambreiajul este doar efectul. Eu vreau sa aflu cauza si sa repar masina. Fiecare zi de neutilizare a masinii inseamna niste bani pierduti, fiind masina de munca.
Lucian123
Daca reparatia a fost efectuata in service autorizat dacia nu vad de ce a trebuit sa platesti de mai multe ori pentru aceeasi problema. Orice reparatie beneficiaza de garantie. Ar trebui reclamati la OPC. Odata pentru ca nu au facut treaba buna si odata pentru ca nu acorda garantie lucrarii.
Daddy
Nu sunt sigur 100 % dar asa e si parerea mea, mecanicul e vinovat. Acolo este o problema de montaj / reglaj.

" Miroase a substanta din aia din ambriaj dupa numai un km mers cu masina. "

Mie mi se indica, din cele spuse mai sus de tine, ca ambreiajul patineaza si/sau este supra solicitat ( 4X4 blocat pe cuplat )
Tinand cond ca masina este aproape noua este bine sa o duci intr-un service autorizat Dacia care sa faca constatare, reparatii si garantie. Dupa aceasta constati daca masina e cu probleme sau nu.
madalina
Am dus-o numai in serviceuri autorizate dacia, primadata in serviceul unde am facut toate reviziile cat timp a fost in garantie. Problema mea este ca vreau masina reparata cat mai repede. Dupa-aia vad eu ce fac cu cei care si-au batut joc de masina, de timp si de bani.
Cib
QUOTE(madalina @ 3 Jan 2005, 11:52)
Am dus-o numai in serviceuri autorizate dacia, primadata in serviceul unde am facut toate reviziile cat timp a fost in garantie. Problema mea este ca vreau masina reparata cat mai repede. Dupa-aia vad eu ce fac cu cei care si-au batut joc de masina, de timp si de bani.
*


si piesele si reparatiile au garantie 90 zile conform legii. Mergi si le fa scandal ca nu se poate. Presupun ca placa depresiune nu mai functioneaza corect, dar asta nu se poate vedea decat cu cutia data jos...
madalina
Au schimbat si placa de presiune o data.
Cib
QUOTE(madalina @ 3 Jan 2005, 12:32)
Au schimbat si placa de presiune o data.
*


dar cablul, rulmentul si furca??? Se mai poate ca acel ambreiaj sa stea semidebraiat, adica actionat pe jumatate ca si cand nu ar fi reglat corect..
ydaniel
eu am avut unh motor(made in Urss) care i-am schimbat placile de am inebunit la el!ce se intaplase:ramanea cablul agatat de pargia de prindere si astfel ramanea un pic cuplat!La ce service ai dus-o?In bucuresti?zi ca te duc eu la niste profesionisti adevarati!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.