Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Bieleta de directie mai lunga?
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
silvers
AZi am reusit sa intru sub Dacia mea,dupa mult timp .Problema care imi maninca nervi de vreo 2 luni incoace este ca la aproape orice gropitza pe care o treceam masina isi schimba traiectoria in functie de roata cu care treceam prin ea: cu roata stinga o lua spre stinga si cu dreapta in dreapta. la denivelarile de la trecerile de pietoni (stiti voi ,alea de te obliga sa mergi foarte incet) nu aveam probleme.Din aceasta cauza am inceput sa schimb pe la directie bieleta stinga si capatul de bara(mentionez ca am modelul de bieleta din tabla profilata)totul a fost ok pina astazi cind am schimbat si cealalta bieleta(dreapta) si capatul de bara aferent In urma schimbarilor de astazi, la o proba de drum am observat ca :
1. Dansul masinii prin absolut orice denivelare s-a dublat abia o tin pe drum si asta la o viteza de 40 km/h,
2. La viteze peste 50 km/h fluiera continuu roata fata dreapta.
3. Punind rotile drepte doar roata din stinga este alineata cu pozitia volanului, roata din dreapta sta virata spre interior si asta foarte vizibil.
la demontarea capului de bara am numarat spirele desfacute 18 si am infiletat capul nou in acelasi fel.exista cumva posibilitatea ca bieleta sau capul de bara sa fie mai lungi decit cele pe care le-am demontat?
A mai patit careva ceva asemanator? Daca da, care ar fi solutia? va multumesc si astept raspunurile voastre.
horsewhisperer27
exista posibilitatea ca gaurile sa nu fie data fix la acelasi nivel in bieleta.
dupa schimbarea oricarui element de directie....GEOMETRIE.

eu o faceam chiar si numai dupa o bucsa de tirant.
succes!:)
silvers
ce raspuns rapid! merci!


11 Jun 2008, 01:45:
ai idee cam cit timp dureaza chestia asta? am 50000 de km cu ea si nu am facut-o niciodata( GEOMETRIA)
Muttley
Convergenta rotilor fata s-a dus naibii.

Mai circula mult asa si nu vei mai avea pneuri pe fata.

Dureaza juma' de ora reglajul.
SGM.MYKE
Problema e la capetele de bara pentru ca acum numeri degeaba la demontare ca nu mai e filetul facut corect si nu mai vine la pozitie. Du-te si fa-ti geometria neaparat.
silvers
Rezolvat! Am fost cu ea la medic,i-a facot geometria si acum merge boboc! Multumiri tuturor!
Paca
cat mai e o geometrie pt dacie acum ? anul trecut cand am facut eu a costat 50 ron in iasi la tripaco.
sorin1983
80 ron bucuresti
silvers
60 ron Timisoara
Kruger
45 RON la Piata Galati, serviciu extrem de bun, oameni amabili si profesionisti, iti regleaza si volanul si tot.
tzepesch
unde anume la Piata Galati? cum se numeste, o str. ceva smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.