Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: dacia1400li
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
oviili
va salut,
de curind am facut reparatii la cutia de viteze in 5 trepte.citeodata raminea blocata in tr1 sau2 si facea o galagie mare chiar daca maneta era in punctul mort.mentionez ca atunci cind nu era blocata vitezele in afara de 1 si 2 se schimbau foarte usor.mecanicul a schimbat pinioanele de blocare 1 si 2(asa mi-a spus el ca se cheama)care prezentau vizibil uzura.dupa reparatii la schimbarea vitezelor mai ales in tr1,2 intra foarte greu(cind plec de pe loc trebuie sa trag de maneta in tr2 si sa o imping cu forta in tr1),iar la tr3,4,5 se simte ca intra cu doi pasi,primul mai usor iar al doilea mai greu,daca o las intrata numai dupa primul pas nu este in viteza si cind debraiez sare din viteza mai ales la tr5.bineinteles ca mecanicul a incercat masina si mi-a spus ca totul este in regula"asa merg cutiile astea",si nu pot sa il lamuresc ca ceva nu este in regula deoarece nu am avut probleme de genul acesta pina la reparatie.va rog frumos daca puteti sa ma ajutati cu un diagnostic,pentru a putea sa ma contrez un pic cu mecanicul si sa pot beneficia de o alta reparatie cit mai am garantie.va multumesc
Minel


In primul rand ,bine ai venit si speram sa te putem ajuta sa iti rezolvi problema

Cel putin in cazul treptelor de viteza I si II daca ai noroc ar putea sa fie din reglajul patinei , are parca 2 suruburi de prindere pt cheie de 11

Parerea mea ar fi sa schimbi mecanicul care am impresia din ceea ce scri tu ca face munca de mantuiala si ii cam grav pt buzunarul tau ... dry.gif si masina ta

Nu mai cita postul imediat anterior
oviili
eu stiam ca patina este numai pentru mersul cu spatele.mecanicul nu as vrea sa-l schimb deoarece sint inca in garantie cu reparatia
petrysorr2006
mai bine scoti cutia si ii dai in cap cu ea. ce zice el ca e normal sa-ti intre asa...asta gandeste cu p***. singura solutie e sa te duci la el daca zici ca ai garantie si sa-ti faca k-lumea
vallyyy
patina iti zic din propria experienta nu e doar pentru marsarier , are un rol foarte important pentru treptele 1 si 2 ........spre exemplu cat am mers fara patina cu greu intra intr-a 1 a nimerea mai mult a 3 a .............cat despre frana de motor , 3-2 aproape ca nu puteam sa o fac
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.