Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Ajutor Sistem electric - Ceata, Mars-arriere
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
adyre
As avea si eu nevoie de cateva sfaturi despre 2 lucruri:

Care e culoarea butonului de ceata si care e cea a mars-arrierului, deoacerece m-a mancat (deduceti voi unde) sa schimb bordul pe o DACIA 1310 din 1989 recarosata model 1995 si sa pun bord CN (ceea ce la structura caroseriei respective au fost nevoie de muuulllttteeee modificari).

Acum am o problema: Nu mai stiu care e cablul la ceata (care vine din spate) - de legat nu e problema, am cam invatat tongue.gif si nu stiu cum anume sa fac mars-arriere-ul sa mearga (il avem pe buton, insa nu cred ca era de la sonda, ci pur si simplu din cauza cuiva care a faramat total electrica facand bordul masinii ca de avion - inainte de a intra in posesia mea).

O alta problema ar fi semnalizarea (care in momentul de fata ar fi cea mai importanta problema) in schimb cineva mi-a zis cineva ca asta e de la butonul de avarii in care nu am asezat bine firele (5) care duc in buton.

Uitandu-ma pe o schema de pe net nu prea dau culorile..... la fel mi-au iesit si firele de la releu de semnalizare (3 la numar, 1 de la semnalizator, unul care duce undeva spre centrul instalatiei si masa - releul are 4 intrari de papuci) asa ca daca ar fi cineva ce ar putea sa-mi explice genul: ala de la semnalizator vine la N (parca e un N pe releu), celalalt vine la X.... iar la avarii sa zica ceva de genul:

1 2
3
4 5
6 7
8 9

1. Culoare gri
2.... etc...

Multumesc anticipat si sper ca am fost destul de concret.
De 2 saptamani stau cu masina in fata blocului datorita bordului, acum ca sunt la final vreau sa fiu sigur ca atunci cand ma voi duce acasa pot sa o iau spre noul oras de domiciliu (am avut timp doar in weekend sa lucrez si mai tot timpul am cautat piese pentru bord)
grasuhye
Buton avarii

11 Jun 2008, 21:58:
Inca o schema...
pcostica
ptr. mersul inapoi sunt doua fire rosu si verde care mergeau la sonda din cutie, daca nu ai sonda le pui pe un intrerupator.Ptr. ceata este un fir de culoare rosu+alb.
Bafta!
grasuhye
mufa de spate....culorile insa pot diferi de la o inst la alta

11 Jun 2008, 23:21:
si mufa de sub bord

11 Jun 2008, 23:58:
si releul de semnalizare.....sper sa-ti fie de folos....BAFTA !
adyre
Multumesc mult de tot... N-aveti idee cat de mult m-ati ajutat..... Raman dator... biggrin.gif

PS: Legat de sonda, se monteaza greu?
ceaki
sonda se monteaza usor iti trebuie o cheie de 19 fixa parca.e in partea dreapta a cutiei de viteze. bagi mana pe langa caseta de directie si dai de ea.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.