Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Aerisire circuit frana
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
soulraven
salut, o noua intrebare o noua problema......deci....

azi am schimbat etrierul pe stanga si teava de frana de se duce in spate. toate bune si frumose.....numai ca instalatia s-a golit si a trebuit sa i fac aerisire. acuma pedala nu mai revine in pozitia initiala, revine cam pe la jumatatea cursei si ramane acolo....iar frana este foarte slaba, dar daca o ridic cu piciorul pedala si frnez cu ea de sus, franeaza bine......

ontopic: cum se face o aerisire corecta?

offtopic: am incercat sa reglez si ambreiajul cm trebuie(3-4mm joc in furca), eu punand in plus pe placa de presiune o minune daia, o saiba sau ceva de genu......, dar acuma imi tine foarte sus si cand schimb viteze caraie si mai si miroase a disk.....cum o pot rezolva si pe asta

13 Jun 2008, 23:37:
nu e nimeni ?va rog.....un sfat ceva.......
diaconuliviu
Ai reglat prost acei 3-4 mm, cred ca nu sint, avind rulmentul atacat si ambreiajul patineaza. Dar, in cazul asta n-ar trebui sa ciriie. Probabil si acea saiba crenelata e montata prost sau e de alta dimensiune (sint pt 180mm si pt 200 mm). Si nu-s asa eficiente, unele mai si crapa fiind casante.
Despre frine, aerisirea se face functie de pompa iar acel arc de rapel al pedalei te-ar putea ajuta. S-a discutat asa mult.. cauta "aerisire" dupa user dyda sau diaconuliviu si vei gasi.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.