Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: ULEI IN AMBREIAJ
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
angheloaia
Am o dacie din 2000 .De la o vreme am ceva probleme cu faptul ca dupa ce fortez putin sa accelerez brusc incepe sa patineze ambreiajul si o tine asa o bucata buna de timp. Nici nu mai pot urca dealurile apoi decat cu treapta a 3a.
Banuiesc faptul ca nu este discul sau placa pt ca intra bine in vit si nu face mereu. Cutia e uda pe carcasa in partea de sus a ambreiajului mai mereu langa fanta aceea de vedere a ambreiajului.
Oare uleiul intra in interiorul ambreiajului ? Dar de unde vine? Am obs ca il cam pierd din cutie din motor nu prea pierde. Oricum sunt uzate si semeringurile de la planetare.
Sau in mers din cauza curentilor sa iasa ulei din cutie pe la semeringurile planetare si sa uracea spre fanta aceea cam cum uraca apa pe parbriz in viteza?
UNde are semering masina la ambreiaj in cutie sau la volanta in motor? Nu am mai desfacut de cativa ani asa ceva si am uitat.
Ionutz_TM
daca patineaza in viteze mari e pe duca ambreiajul sau e discul manjit cu ulei, care a format un strat subtire Uleiul de la motor e mai mult ca sigur .. pe la semeringul de la volanta.
MECCA
semering palier, sau semering priza cutie, oricum ai da-o tre sa demontezi ceva inainte, de preferinta cutia, ca in caz ca e cel de la priza sa poti sa-l schimbi.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.