Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Huruit incredibil de insuportabil...
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
badboy_marius
Salut.
Vin si eu cu o mica problema...la mersul inainte, normal, si cand virez dreapta, se aude un huruit , cred ca de rulment...cred...foarte enervant, se aude chiar mai tare decat motorul....dar ce-i ciudat, cand virez stanga...nu se mai aude nimic...nimic...
ce ar putea fi..??
Muttley
Tabla de protectie a discului asociata cu articulatii f uzate.
badboy_marius
nu am tabla aceea de protectie la roti. chiar m-am uitat, ma gandeam ca poate fi de acolo, dar nu exista tabla aceea.
brigada_diverse
rulmentii huruie de obicei in draci.

vallyyy
deci iti spun intr-un procent de 99 % ca ai rulmentii sparti la o roata ,vezi si tu de la care se aude concret .....asa am avut si eu pana ieri cand am fost in service ........acum e silentioasa icon_mrgreen.gif ....bafta
badboy_marius
cu toate ca atunci cand virez stanga nu se mai aude nimic, tot rulmentul?
vallyyy
deci sa-ti zic eu cum era la mine ......rulmentii sparti la roata stanga ...........cand viram dreapta si cand mergeam inainte se auzea ingrozitor ,un huruit mai tare ca motorul si ceva fier pe fier....cand viram putin stanga se ameliora sunetul ,aproape ca nu se mai auzea...........cel mai bine duci masina in service sau la un mecanic sa-ti verifice jocurile ...........nu stiu daca mi-a luat mult sau putin ........am dat 1 350 000 - tot piese si manopera ,aici incluzand si faptul ca le-am dat planetara mea (batea putin) si mi-au pus alta de la ei ...bafta
badboy_marius
deci rulmentii...pfff...si mai pot circula cu ea asa?? este riscul sa raman pe undeva din cauza asta? asta pana o fac..
vallyyy
eu sincer sa fiu am mers ceva vreme cu ei asa ,nu m-a lasat nicaieri ........ cand sunt sparti ai joc la roata ........eu iti recomand sa te duci la un mecanic ......rulmentii pentru o roata te costa intre 26 -30 ron si mai dai manopera vreo 30-40 de ron si ai rezolvat problema ...........intr-un final o sa se auda fier pe fier si atunci o sa mai fi si "atractie" pe strada....bafta icon_mrgreen.gif
Merced
La ce service ai fost vali?
vallyyy
Langa targul saptamal e service-ul
pavel_daniel
Cea mai buna rezolvare?NU MAI FA DREAPTA
Buyaka
Vezi ca nu prea sunt agreate mistourile pe sectiuni tehnice, ai de zis ceva serios spui, nu, la cafenea... scuze de offtopic sad.gif

on: Nu-i mare bataie de cap sa schimbi rulmentii si nici prea scumpi nu sunt, schimba-i nu mai circula asa, nu esti pericol public insa se pot gripa si deteriorezi fuzetele si ai sa dai in altele.
Hacker
Pavel_daniel daca vrei sa faci posturi multe te poti baga la cafenea si sa postezi ce vrei tu. Aici se dau posturi despre remedierea problemelor.

Rulmenti sunt cei care huruie, si daca a ajuns sa se auda mai tare decat motorul trebuiesc schimbati neaparat deoareceti se poate bloca roata si Doamne fereste.
Succes...
badboy_marius
mersi`. am sa cumpar rulmentii si ii schimb...
oricum, urmeaza o mare reconditionare a masinii mele...incepand cu motor pana la aspect...
badboy_marius
stiti cumva, ambii rulmenti de la roata fatza sunt la fel? ce cod au?
vallyyy
ambii rulmenti sunt la fel .......pur si simplu ceri rulmenti fata dacia 1300/1310
badboy_marius
mersi tare. i-am cumparat, acum trebuie sa ii mai pun..partea naspa...n-am presa, si vreau sa ii schimb cat mai repede pt. ca imi huruie in cap de nu mai pot sa dorm noaptea.
vallyyy
eu zic sa te duci la service .......e mult mai usor si nu-ti ia mai mult de 30-40 de ron ..........sa stii ca nu e chiar usor fara presa precum se zice .........
badboy_marius
am fost la service si imi cer flamanzii aia 60 ron. nu vreau la service, vreau so fac in spatele blocului undeva sa fiu sieu de fata, si daca mai e ceva uzat / dus sa schimb, nu sa-mi puna aia si sa-mi ia pielea de pe mine pe urma.
Hacker
Iti trebuie presa neaparat
pojarel18
acum cateva zile si eu am schimbat rulmentii la o roata si fara presa nu cred ca poti face ceva.mie mi-a luat 85 RON( am schimbat un disc,rulmenti si burduful de la planetara) smile.gif
vallyyy
badboy_marius asa ziceam si eu ca nu vreau la service ....ca o fac in parcare ........dar nu e asa .......iti trebuie presa neaparat ,niste tevi si mai multe alea ..........eu zic sa te duci la service ......ziceai ca esti student te inteleg ....si eu sunt elev si mi-am schimbat rulmentii din ultimele 3 alocatii tongue.gif .....bafta
badboy_marius
pana la urma...o sa am de ales? smile.gif)
Adrian_Boy
Frumos ar fi sa facem pana la urma niste tutoriale anti prost cu cat mai multe poze si atunci sa vezi ce usor o sa fie wink.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.