Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Nu trage motorul
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Raul_2012
Am si eu o problema cu masina mea. Nu ma prea pricep la motoare, am si eu carnet de doua saptamani insa sa va povestesc ce s-a intamplat. Saptamana trecuta tata a bagat motorina in loc de benzina wacko.gif a facut plinul cu benzina si masina a mers ok. Ieri mergeam la tara cu tata si masina a inceput sa faca figuri, motorul nu mai avea putere. Nu puteam urca dealuri doar cu 1-a imi murea la relanti daca nu turam motoru. Unu din multii romani mecanici de dacii mi-a spus ca 3 bujii nu merg. Asta sa fie problema? si daca nu cum pot rezolva problema si cam cat m-ar costa?
ovidiu87
dupa parerea mea daca ai curata bujii platina carburator si pompa de benzina calumea ar merge ca inainte.de preferabil si rezervorul curatat sa nu mai fie nici o urma de motorina.i s a mai intamplat si unui vecin de al meu si asta i am facut si masina a mers normal dupa curatare
djasu82
Curata bujiile si jicloarele la carburator mareste putin avansul si mergi mai tot timpul turat in sarcina pentru a ajunge bujiile la temperatura optima.
PH-06-BOA
Daca nu a mers mult cu motorina( sa sparga segmenti sau pistoane) , schimba-i sau curata bujiile, pune-i benzina si da-i drumu. Daca a mai ramas motorina pe undeva, afuma bujiile, dar daca o incingi putin, e perfect. Eu am pus intentionat o galeata de motorina ,peste 30 L de gazolina, scotea fum ca trabantul, batea avansul ca la dizelele vechi, si am venit de la aproape de Braila, la Ploiesti (era un Moscvici 408).
Hacker
Se sparg segmenti si pistoanele ? De ce? Din cauza motorinei ? Vreau sa stiu si eu ce fenomen ar distruge segmenti si pistoanele? Motorina e mai uleioasa, deci ar ajuta la ungere mai bine. Eu unul am facut prostia sa bag 3 litri Motorina, apoi am bagat 15l Benzina si am mers fara probleme si alte defecte.
Merced
Pai si ce daca e mai uleioasa motorina, se face ungerea in camera de ardere? radmasa.gif
djasu82
Trebuie marita compresia si o scanteie de initializare mai puternica , puterea e mai mare de aceea bate avansul, dar se poate reface ca sa nu mai bata . In fine cine are un motor pentru incercari sa incerce ... S-a mai scumpit benzina 4110
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.