Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Iasi-Braila-Macin-Constanta
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri > Starea Drumurilor
Pages: 1, 2
eugeniuz2004
Din motive personale am de facut urmatorul drum lunea viitoare:

Iasi - Vaslui - Barlad - Tecuci = DN24
Tecuci - Braila = DN25+DN2B
traversare bac la Macin
Macin - Constanta = DN22D+DN22

Ma poate ajuta cineva cu detalii proaspete despre acest drum?

Nu se poate modifica traseul din pacate ca sa scap de eventualele portiuni nasoale. Dar macar sa stiu la ce sa ma astept si pe unde.
vi_escu
Tecuci-Sendreni bun dar cu localitati (si radare) multe; Sendreni-Braila f. bun.
eugeniuz2004
Multumesc si pentru singurul raspuns primit si vreau sa va descriu traseul intreg si sa il notez.
De la inceput comparatia se va face cu E85 (DN2) care primeste nota 10 cu felicitari.

Am plecat din Tudora, Jud. Botosani spre Botosani si de acolo spre Iasi.
Drumul judetean ce leaga comuna Tudora de Botosani nu il voi comenta desi are ultimii circa 14 km in stare comparabila cu E85 (doar ca 1 banda pe sens) - si de asemenea sunt convins ca nu intereseaza pe nimeni.

Drumul ce leaga Botosaniul de Tg. Frumos - E58/DN28B este de nota 7 (cu indulgenta) pana la intrarea in judetul Iasi apoi urca la 8 si chiar 8,5.

De la Tg. Frumos la Iasi este de nota 10.

In Iasi... oare avem drumuri modernizate? in fine...

Iasi - Vaslui - Tecuci DN24/E581 este de nota 7 pana la Vaslui si apoi devine din ce in ce mai bun urcand la 8 - 9

Tecuci - Braila DN25 - nota 9 - pacat ca sunt destule localitati si (desi eu nu m-am intalnit decat o data) dai nas in nas cu radarul.

De fapt aici sunt niste precizari: de la intersectia DN25 cu DN2B/E87 si pana la intersectia cu DN22 pe care se si merge spre Braila de altfel - asfalt de nota 10
DN22 este drum cu capcane pana intri in Braila - nota 5 (asta si din cauza gropilor imense si a pietrei cubice de altfel bine pusa)

Trecut Dunarea cu bac-ul cost 1 masina si 3 persoane 19 lei.

De la Smardan pe DN22/E87 si DN22D si pana in localitatea ATMAGEA asfaltul este OK (nota 8 si 9 si 10) insa intre ATMAGEA si intersectia DN22D cu DN22A nota 6 si atentie mare la gropi (noroc ca nu e mult - cca 5 km).
Apoi pana la intersectia dintre DN22D si DN22/E87 nota 8 si 9.

DN22/E87 pana la Constanta este de mers cu atentie pe sensul spre Constanta deoarece asfaltul bun imbie la viteza insa sunt gropi si denivelari multe pe marginea din dreapta (uneori si pana la mijlocul drumului adica toata banda) - nota 7 si 8 si 9.

In Constanta lu' nenea Mazare drumurile nu m-au dat pe spate dar nu conteaza.

Am mers apoi de la Constanta la Medgidia si de acolo pana la intrarea in localitatea Mircea Voda si dupa cum stiti doar aglomeratia e enervanta si cate unul ce se baga ca prostu' in depasire de coloana fara a avea MASINA! nota pentru drum 9 cu felicitari.

astazi, la intoarcere, am continuat fragmentul pana la Cernavoda si ii pastrez nota (de asta data nici nu era aglomerat).

Am mers apoi segmentul Fetesti - Drajna pe A2 si am fost incantat de cum merge masina pe autostrada - adica tare si fara sa ma doara de consum - si neplacut surprins de denivelarile de pe podurile de peste Dunare.

De la Drajna la Slobozia drumul va primi curand nota 9 - a se vedea sectiunea dedicata drumului acesta.

De la Slobozia la Buzau - DN2C - 2 bucati: pana la Amara si inca dupa atentie maaaare la gropile aparute de nicaieri in asfaltul bun de nota 8. Si daca iei una din asta suni sigur la asistenta rutiera. Mai departe spre Buzau - nota 8 cu accente de 7 si de 9 dar fara de gropi. Eu am urmat DN2C pana la intrarea lui in DN2 dar am vazut criblura proaspata pe segmentul 203D.

De la Buzau si pana la Suceava drum de nota 10 si 9 (unde sunt 2 benzi).

De la Suceava la Tudora (for the record) drum bun (dar se strica din cauza traficului greu) pana intri in jud. Botosani.

Succes si drumuri bune tuturor!
fluturas
mutumiri pentru informatii cheers.gif
zanga
Multumesc eugeniuz2004 pentru datele de mai sus.

Ceva modificari pe Bacau - Braila- Constanta(ma refer la trafic)?

Sau se recomanda varianta prin Urziceni si trecere pod la Harsova...
hellcat
Recomand cu caldura tongue.gif traseul Bacau - Focsani - Braila - Viziru - Giurgeni - Constanta. L-am facut de 2 ori in vara asta si a fost foarte lejer...bine am plecat de fiecare data in cursul saptamanii. Pe tronsonul Focsani - Braila poti scoate o medie orara superioara in comparatie cu Tecuci -Braila.

@eugeniuz: Eu cu o suspensie mai tare am resimtit altfel portiunea Slobozia - Buzau...de la Amara incep niste valurele pe sosea (a se citi damburi sanatoase) de a trebuit sa merg mult mai incet. Dar una peste alta scurtezi mult cu legatura asta intre Slobozia si E85 spre Moldova.
sorin_
Subscriu la ce spune hellcat

Drumul Bacau-Adjud-Tecuci-Braila-Viziru-Giurgeni-Harsova-Cta l-am facut chiar ieri si este ok.

Drumul intre Viziru si Gura Ialomitei este un pic mai deteriorat, dar se poate merge lejer cu 90 km/h.

Drumul intre Harsova si Cta este putin mai aglomerat

Drumul prin Bacau e foarte aglomerat, am pierdut cam 40 de min de la intrare pana la iesire (ora de varf, pe la 15)
eugeniuz2004
bine bine daca suspensia de la kia nu e dura apoi...

insa pentru 70 - 80 la ora constant e bun intre Amara si Buzau.
Cat despre Bacau acesta are o solutie de ocolire in 2 benzi pentru camioane si scapi macar de nervii de oras facuti de sutele de semafoare sau prin oras se poate ocoli drumul principal si se merge mai bine (evident pentru cunoscatori).

Drumuri bune si libere s-aveti!
Rimio de Vassur
tirziu vad topicul asta.
de la tecuci spre braila (prin satele alea nenumarate si lipite unele de altele ... grrr) si apoi spre mare, NU trebuie sa mergi pe sectorul sendreni-braila. nu merita, e drum prost si mai lung, plus e traseul pentru traficul greu. mergi inainte pina la intrarea in galati, unde faci dreapta pe linga oras si cobori spre digul dunarii. apoi mergi pe dig pina la braila (~15 km). ajungi exact la trecerea bac spre macin. (nici nu intri in oras).
e drept ca nu am mai fost de mult pe acolo, dar din ce imi amintesc traficul greu are interzis pe dig, se merge lejer.
zanga
Azi m-am intors tot pe drumul recomandat de hellcat, recomand,e bun si nu e foarte aglomerat.
musiu
Referitor la drumul recomandat de Hellcat, Zanga .. ai luat-o Focsani Braila prin Ramnicu Sarat sau prin Maicanesti Gulianca. Am vazut pe harta ca pentru a ajunge in Viziru ar mai fi prin Bordei Verde, pentru a ocoli Braila. Nu stie nimeni cum e drumul asta? Multumesc
zanga
Eu am mers pe Focsani - Vulturu - Nanesti - Maicanesti - Gulianca - Maxineni - Braila - Viziru - Giurgeni - Harsova - Constanta.

eugeniuz2004
noutati (eventual bune) pe traseul specificat la inceputul discutiei?
gliding.flight
am nevoie sa ajung din Iasi in Constanta si nu vreau sa apelez la BAC.

Ce traseu pot parcurge care sa includa un Pod peste Dunare?


multumesc

Batrânul
La ce iti trebuie pod, ca doar ai planor... smile.gif
On-topic: trasee Iasi-Constanta, care sa evite trecerea cu bacul a Dunarii, ar fi mai multe. Iata unul:
Iasi - Tecuci (DN24)
Tecuci - Galati (DN25)
Galati - Braila (pe var. de ocolire oras) - Viziru (DN21)
Viziru - Giurgeni (drum judetean, destul de bun)
Giurgeni - Constanta (DN2A)
gliding.flight
cheers.gif

nu prea incap ceva bagaje in planor biggrin.gif
ursul-alb
Am mers anul trecut pe drumul sugerat de Batranul (in sens invers); e ok si e si cel mai scurt fara BAC (bine, eu nu am nimerit drumul cel mai scurt intre Braila si Galati, dar asta e alta poveste tongue.gif )


Daca nu-ti place Iasi-Tecuci se mai poate pe Iasi-Buzau-Pogoanele-Slobozia-Harsova/Cernavoda, sau pe Iasi-Urziceni-Slobozia-Harsova/Cernavoda (eu as evita Cernavoda dry.gif ). Ambele sunt sensibil mai lungi, dar nu ai nicaieri grija asfaltului (plus DN 2 care nu se compara cu Iasi-Tecuci)

andurs
Stiti cumva care mai e starea drumurilor si a traficului pe portiunile Tecuci-Galati si Viziru-Giurgeni? Tre' sa trag o fuga pana la mare pe vineri.
Acum vreo 2 sapt povestea cineva ca se lucra pe Tecuci-Galati rezultand aglomeratie mare si portiuni de drum decapat de un strat de asfalt, iar pe Viziru-Giurgeni era pus un semn de interzis cu mentiunea "drum in lucru" si a ocolit prin Tandarei, drumul Baraganu-Tandarei avand si el destule capcane.
ursul-alb
N-ar fi rau sa fie asa icon_mrgreen.gif Totul e sa si termine candva...
sorin_
QUOTE(andurs @ 11 Aug 2009, 11:41)
Stiti cumva care mai e starea drumurilor si a traficului pe portiunile Viziru-Giurgeni?
*



Am fost eu acum o saptamana pe acest drum (vroiam sa scurtez drumul de la Constanta in Maramures); drumul este realmente in lucru in portiunea spre Viziru (cam o treime) - puneau baietii piatra sparta, o compactau.
In concluzie se poate trece dar se mai intarzie putin.

Oricum, dupa cate mi-am dat seama drumul vor sa il lateasca. O sa iasa ceva fain...candva...
red_dog 4 ever
Cel mai scurt si bun drum - Constanta-Focsani? Ce-mi recomandati? rolleyes.gif
Batrânul
Hotaraste-te: cel mai scurt sau cel mai bun ?
Cel mai bun: Constanta - Harsova - Slobozia - Buzau - Focsani.
Cel mai scurt: Constanta - Harsova - Giurgeni - Viziru - Braila - Focsani.
Poate si mai scurt ar fi cel cu trecerea Dunarii cu bacul la Braila.
red_dog 4 ever
ok merci frumos wink.gif
Buia
Mai stiti ceva de lucrarile de la Viziru ? Se poate circula ?
Bazilman
Pun si eu cam aceiasi intrebare; drumul Viziru - Giurgeni -Hirsova e bun ? Il pot include in traseul Iasi - Mamaia ? unsure.gif
Buia
eu am fost la sfarsitul lunii iunie, drumul pe la Viziru era gata dar inca nu era dat drumul circulatiei. mai mergeau masini, pe riscul lor. ocolirea de 20 KM cam nasoala
Bazilman
Revin cu o intrebare mai precisa: Care traseu din cele trei, pe care le voi expune, e mai OK d.p.d.v. al starii drumului ?
1. Viziru-CuzaVoda-Bertestii de Jos-Gura Ialomitei-Giurgeni DJ212
2. Viziru-Baraganul-Tandarei-Giurgeni 21A+E60
3. Viziru-Slobozia-Tandarei-Giurgeni 2A+E60
andurs
Primul.
E proaspat reabilitat. Cand am fost eu pe la mijlocul lunii iunie pe-acolo mai aveau foarte putin de lucru, iar portiunea nemodernizata nu punea probleme.
sorin_f39
Cu mentiunea ca nu am mai fost de mult pe prima varianta, iti recomand cea de a doua varianta (dar sa mergi cu maxim 60 km/h intre Baraganu si Tandarei pentru a putea evita gropile)
sau,
si mai bine, GL -> treci cu bacul -> Macin -> ajungi la europeana TL - CT -> apoi CT (189 km si drum liber) sau BR -> treci cu bacul -> Macin -> ajungi la europeana TL - CT -> apoi CT.
Bazilman
Multumesc pentru raspunsuri ! E primul meu drum la mare, in calitate de sofer tongue.gif , si incerc sa imi fac temele cat mai bine.
gabi1
M-am intors si eu aseara de la mare si fiindca am vrut sa mai invat si alte trasee inafara de E85 si E60 am mers pe urmatoarele rute:

1.La dus Roman-Focsani-Braila(ultimii 10-15km sunt cu denivelari si limitare la 60km/h dar merge)-in Braila urmezi indicator de Slobozia - la Viziru nu am putut sa fac stanga la indicatorul de CT pentru ca drumul era inchis si am mers inainte pana la indicatorul spre Tandarei,undeva in zona localitatii Baraganul unde faci la stanga(foarte prost drumul,nu mergeti noaptea)-Tandarei si de acolo spre Constanta.Durata drumului de la Roman pana la iesirea din Constanta a fost de 6 ore(foarte bine fata de traseul prin urziceni).

2.La intors la iesirea din Ovidiu(sau Lumina parca) este indicator Tulcea/Braila,drumul este foarte bun,la un moment dat se vede si parcul de eoliene de la Cogealac.Cu vreo 15km inainte de Babadag este indicator de braila la stanga,de aici drumul este bun,nu este spart dar este putin valurit.Se trece prin localitatile Slava Rusa,Slava Cercheza si se urmeaza indicatoarele spre Braila si Macin.Din Macin mai sunt cativa kilometri pana la bac Smardan si drumul e putin aglomerat iar trecerea cu bacul se face in maxim 25minute la pretul de 18 lei plus 1.5 lei de pasager.In braila am facut stanga dupa ce am iesit de la bac,desi cred ca trebuia sa o iau inainte iar in oras m-am luat dupa un indicator TOATE DIRECTIILE si ma dus la mama naibii pe un drum de piatra cubica pana in cealalta parte de oras,am iesit mult spre sud pe varianta.
Durata la intoarcere cam 7 ore dar am scapat de zona sparta Tandarei-Baraganul si pot sa spun ca nici portiunea Constanta-Harsova nu e prea stralucita s-a deformat la greu fata de anul trecut.

Oricum daca se da drumul circulatiei pe la Viziru cred ca este cel mai convenabil.
sorin_f39
Pentru cei care veniti din nord (VS, IS, NT etc.), va recomand sa ajungeti la GL (eventual prin Tecuci), treceti cu bacul pe la GL, apoi mergeti catre Macin -> CT.
Consider ca este cea mai buna ruta pentru voi. Si cu siguranta cea mai libera, mai ales dupa ce treceti cu bacul.
megane1
a mai fost cineva recent pe ruta buzau-amara-slobozia? cum mai e drumul?

confirm si eu ce spunea Gabi1, de la Viziru, prin loc. Baraganul sunt cratere..mi-a confirmat un prieten care a fost saptamana trecuta pe acolo...si care spunea ca ii era mila de masina ( si e masina de firma ,de obicei nu o menajeaza )..
Bazilman
Tinand cont de sfatul lui sorin_f39 care ar fi traseul de urmat dupa trecerea cu bacul pe la Macin :
1 Macin-Isaccea-Tulcea-Babadag-Mamaia (E87)
2 Macin-Ciucurova-Slava Rusa-Baia-Mamaia (22D+E870
Cum e drumul pe 22D ?
sorin_f39
Varianta 2 este (ar fi) cea de urmat.
Cum eu nu am mai fost de vreun an pe acolo, nu stiu cum este drumul acum.
telim4lulu
cel mai bun
Bazilman
Revin in atentia voastra cu o alta intrebare; Daca in prima etapa, drumul catre mare, nu se pune problema unui popas semnificativ deoarece voi pleca din Iasi pe la ora 2 si cred ca voi ajunge in Mamaia pe la 9-10 (inca pe racoare), ei bine la intoarcere cand voi pleca pe la 10 si sper sa ajung pe la 12-13 in zona Braila - Galati va trebui sa fac un popas macar pana la 16-17 deoarece masina din dotare nu e cu aer conditionat. Deci ce locuri cunoasteti unde ar putea opri 2 adulti si un copil de 4 ani ?
Multumiri anticipate!
sorin_f39
Acum depinde ce intelegi tu prin "popas". Adica, daca vrei ca sa te opresti undeva ca sa mancati si sa beti ceva racoritor, sa va plimbati putin etc., atunci dupa ce treci cu bacul, te poti opri pe faleza din GL. Acolo puteti sta pe niste banci la umbra, puteti sa mancati ceva la restaurante sau pizzerii (sunt foarte OK) etc.

Daca insa te referi la un popas, sa zic asa, la o margine de padure unde sa intinzi o patura si sa tragi un pui de somn, nu prea imi vine nimic in minte, exceptand partea de la Hanu Conachi (40 km de GL si este in drumul tau). Iar acolo poti servi si un mic.

Daca sunt alti colegi din GL / BR care citesc aici, poate ei au alte idei mai bune.
DragosP
Eu unul nu-ți recomand să treci cu bacul, că te ia gaia pe căldurile astea. Cum Dunărea e încă destul de mare s-ar putea ca bacurile mici să nu treacă și staaaai la bacul mare de-ți vine rău, dacă ai noroc, chiar și o oră.
Iar dacă vii pe la Vadul Oii, ai mai multe posibilități: popasul Chirană în dreptul intersecției cu drumul spre Cernavodă/Luciu (spre Luciu/Gura Ialomiței e închis), e un popas destul de populat chiar înainte de Viziru, e un restaurant/hotel la intrarea în Albina (am fost acolo și erau condiții decente la restaurant), sau, așa cum au zis colegii gălățeni la Hanu Conachi (spre Tecuci).
zanga
QUOTE(hellcat @ 15 Aug 2008, 17:59)
Recomand cu caldura tongue.gif  traseul Bacau - Focsani - Braila - Viziru - Giurgeni - Constanta. L-am facut de 2 ori in vara asta si a fost foarte lejer...bine am plecat de fiecare data in cursul saptamanii. Pe tronsonul Focsani - Braila poti scoate o medie orara superioara in comparatie cu Tecuci -Braila.

*




Recomanzi si anul asta aceeasi ruta? smile.gif
Felie
Salut!vreau sa ajung si eu de la Focsani in Constanta dar problema este ca nu stiu cum sa procedez in Braila,iau eu bacul ... dar pana unde?cum fac?nu am mai trecut niciodata cu bacu si nu stiu cum trebe procedat.Circula pe o ruta fixa?gen plecare din punctu A si ajunge in B sau circula cu opriri gen din punctul A in punctul C cu oprire in B smile.gif sper ca sa inteles ce ma intereseaza si sa nu radeti de explicatia mea smile.gif
As mai fi interesat care este diferenta de km daca merg spre Constanta pe la Cernavoda din Focsani ... dupa datele luate de pe internet diferenta(Focsani-Constanta cu trecere pe la Cernavoda) este de 7 km...dar nu prea cred ... ma poate ajuta cineva ?
zanga
Ne poate spune cineva daca mai e blocat drumul la Viziru?
Laurentziu83
Oficial e blocat, practic se poate circula foarte bine pe el, doar partea de drum din judetul Ialomita are asfaltul vechi, restul e tipla.
DragosP
Oficial e cât se poate de blocat. Săptămâna trecută chiat am văzut și poliție și drumari care stăteau la Viziru și nu lăsau mașinile să treacă.
Mergeți pe la Bărăganu-Țândărei (un ocol de 15..20km).
zanga
Va multumesc pentru indicatii.
Felie
nu ma ajuta nimeni ?
SorinCT
QUOTE(Felie @ 20 Aug 2010, 14:06)
nu ma ajuta nimeni ?
*


Constanta-Focsani cu escala la Braila: 356km
Constanta-Focsani pe la Urziceni, Slobozia, Cernavoda etc: 331km
Din ce scrie pe net mai scurt este pe la Cernavoda. E de retinut si ca drumul pe la Harsova e destul de bun fata de altele din judet smile.gif
Felie
deci merita mai mult sa merg pe la Cernavoda?nu ? oricum taxa de pod am inteles ca este 9 lei,iar taxa de barca este de 18 lei + persoanele ... in concluzie pe la cernavoda este mai scurt si mai ieftin ... deci ar fi o varianta mult mai buna,nu ?

ideea care e ... ca vreau sa ajung de la Focsani la Constanta pe ruta cea mai scurta(dar si cu drumuri cat de cat bune) iar trecerea peste Dunare sa nu ma arda prea tare la buzunar ... daca se poate sami spuneti si 2-3 localitati intermediare pe respectivul traseu...pe harta mea am gasit 2 drumuri spre cernavoda ... iar de la cernavoda spre constanta 1 singur.Iar din braila spre constanta un singur drum
SorinCT
Focsani > Ramnicul Sarat > Buzau > Urziceni > Slobozia > Cernavoda > Constanta
Intra pe linkul asta pentru un itinerariu de drum. Ca sa vedeti drumul prin Braila adaugati escala (Add stages) din meniu.
Nici eu nu am fost pana acum cu bac-ul. Eu daca as fi fost in locul tau probabil as fi mers cu bac-ul pentru prima oara pentru ca pare o zona frumoasa si imi place sa merg si la drum neted smile.gif
Acum ramane la latitudinea ta pe unde vrei sa mergi dar parerea mea este ca e cam aceasi chestie pe ambele parti.
DragosP
Nu întotdeauna cel mai scurt e cel mai bun.
Pe la Cernavodă-Fetești s-ar putea să fie mai scurt, da' s-o arzi aiurea (pe ea motorina/benzina tongue.gif ) cot la cot cu bucureștenii dornici ca și tine de o manea pe malul mării. smile.gif
Pe la Vadul Oii-Hârșova e și drumul bun, costă și cel mai puțin și nici nu e foarte aglomerat.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.