Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Traseu optim Ploiesti - Otopeni - Constanta
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri > Starea Drumurilor
crisyman
As dori ceva informatii despre modul in care as putea sa evit cat mai mult aglomeratia din apropriere de Bucuresti. Centura este cumva in reparatie? Exista si alte variante pentru a ajunge in conditii optime pe A2, venind dinspre Ploiesti?
cmandrei
Optim ... e cam greu de spus ... pe centura de obicei este aglomerat chiar daca nu se lucreaza la sosea ... probabil ca cel mai simplu e sa mergi pe centura si iesi direct pe A2, dar aglomeratia nu cred ca o poate "aproxima" nimeni 100% corect ...

O alta optiune ... dar nu cunosc calitatea drumurilor este: in Balotesti faci stanga (cum vi de la Ploiesti) pe DJ101 parca si apoi faci dreapta si dupa vreo 5km cred faci dreapta peDJ200B spre Tunari si de aici pe DJ100 catre Stefanestii de Sus, Afumati, Branesti -> A2 smile.gif spor
ssilviu
Ia-o pe urziceni direct din ploiesti. E mai scurt. Si ca numar de km si ca timp. Prin bucuresti mergea sa o iei prin oras si sa iesi pe A2. Dar acum daca au inceput lucrarile la Dn1 la Baneasa, mai bine o iei pe centura.
bossake
Depinde cand si la ce ora ajungi la intrarea in bucuresti. Daca ajungi in week end, sau nu intr-o ora din miez de zi poti sa o iei linistit pe centura. Se merge ok. In schimb ziua e jaleeee atat pe centura cat si prin bucuresti, si intr-adevar varianta prin urziceni e cea mai buna. Insa ai grija, eu personal urasc drumul ala, zici ca e plin de sinucigasi, de 2-3 ori am trecut pe acolo recent si mereu erau accidente sad.gif
houser
Da foarte adevarat, cel mai important lucru este momentul zilei in care vrei sa pleci. Ar fi bn daca ai alege dimineata, este si racoare, ca sa nu folosesti AC si sa consumi mai putin, si liber, si nu stiu dar dimineata intre 5-9 este foarte frumos de condus, parca si masina fuge mai bine atunci:)). Daca pleci la 5 din Ploiesti, la 8 esti in Constanta daca mergi pe fripte si nu o lasi deloc sub 150. Io asa o sa fac vara asta.
Duyu
Stiti cumva daca pe drumul Bucuresti-Constanta sunt radare fixe? (camere in genul celor de pe DN1 si mai nou Valea Oltului). Multumesc anticipat! wink.gif

L.E.: Se mai plateste taxa de pod la Cernavoda? Daca da, la cat a ajuns pretul?
Batrānul
Taxa de pod la Cernavoda nu s-a platit niciodata - se platea la Fetesti. Acum nu se mai plateste nici acolo (cel putin asa era in noiembrie a.c., cand am fost ultima oara pe A2).
Cat priveste radarele fixe vezi in:
http://www.daciaclub.ro/Lista-radarelor-fi...ia-t118235.html
Fuzz
Pe Autostrada nu am auzit sa fie radare, dar de obicei sunt masini de politie pe la Lehliu cu radar. Poti sa te astepti sa fie oriunde este iesire/intrare de pe autostrada.
Duyu
Multumesc mult baieti pentru sfaturi! wink.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.