Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: disc ambreiaj
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
jon
sad.gif salut!iar am dat de necaz si iar va cer ajutorul ca problema asta ma depaseste total!de vreo 2 saptamini cred ca imi patineaza discul de ambreiaj(miroase tare a ferodou si iasa fum de la ambreiaj)dar numai in mansalier.daca plec cu a1-a nu patineaza de loc din contra trage de parca e bmw!am mai incercat sa ii dau viteza a 4-a la50km/h si sa turez tare sa vad daca patineaza dar nimic nu patineaza!ce sa fie?cum remediez?exista riscul sa ma lase in drum?
Hacker
Vezi sa nu ai cablu la ambreiaj prea strans. De unde pleaca ambreiajul de sus sau jos ? Daca pleaca de sus mai slabeste ambreiajul.
neajiji
Ambreiaju nu pleaca ca nu are picioare smile.gif. Se regleaza pedala sa aiba cursa libera 2 cm, dupa care intra in forta. Sunt vreo 2 metode de reglare, s-a mai discutat. Cred ca stresezi prea mult ambreiajul in marsarier, iar discul avand ceva uzura se comporta astfel.

"exista riscul sa ma lase in drum?" Da normal, ca exista, ce intrebare... daca nu ambreiaju altceva si tot se gaseste smile.gif
v_razvan_c
radmasa.gif


Salut!
Vezi ca asa imi facea si mie, jon... In marche-arriere patina prima data, dupa care incepea sa tina dupa ce se tura un pic in gol. Apoi a inceput si in treapta II de viteza sa patineza, pe urma in orice viteza... Asteapta-te la ce e ,,mai bun".
Bafta!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.