Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Despagubire Jante
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Asigurari si Daune Auto
Executron
Va salut.

Pe scurt de revelion 2008 am avut un accident care a rezultat in avarii la masina mea (bara fata + spate, far, mecanica la roata dreapta avariata, jante + o anvelopa)

Dosarul a fost prelungit destul de mult din varii motive date de asigurator : ba ca sa schimbat agentul, ba ca nu gasesc pozele initiale cu masina bla bla. Cei drept 2-3 luni nu m-am interesat deloc de dosar reparandu-mi-o si luand-o de la service.

Ei bine care e problema. Cand mi-am asigurat masina (Passat) aveam pe masina 4 x jante de 17" si cauciucurile aferente. S-au facut poze la masina. S-a bifat in polita casuta cu "jante speciale aliaj". Asteptandu-ma la probleme am intrebat-o pe tipa care mi-a incheiat polita daca e necesar sa-mi treaca jantele ca echipament suplimentar. Aceastea costau 150-200 euro bucata. Dupa ce a intrebat "prin jur" si a sunat pe mai multi mi-a spus ca nu e cazul pentru ca o jante aliaj originala costa semnificativ mai mult si ajunge mentiunea janta aliaj in polita.

Acum in urma accidentului doua jante au fost avariate + un cauciuc si a ajuns in blocaj dosarul pentru ca inspectorul care se ocupa momentan de dosar a spus ca el verificand cu Audatex VIN-ul masinii mele vede ca din fabrica vine cu jante de tabla (nu o am de noua, dar asa stiu si eu ca a venit) si nu exista jantele aliaj mentionez ca echipament suplimentar si platit in plus pentru ele NU poate sa-mi dea jante de aliaj + cauciuc de 17 ci numai 2x jante tabla 15"+ cauciuc de 15".

Restul dosarului este in ordine (15.000 RON ajunge fara jante & cauciuc) acceptul de plata fiind blocat de aceste jante.

Sapt viitoare voi merge sa vorbesc personal cu cineva intr-o functie superioara pentru a lamuri proglema.

Ceva opinii?

Parerea mea e ca atat timp cat pe masina cand s-a facut polita erau jantele de 17" aliaj, s-au facut poze si pe polita scrie clar jante special aliaj nu prea ar trebui sa fie probleme.
Tudor
Adevarul e undeva la mijloc. Evaluarea masinii s-a facut banuiesc dupa pretul de catalog, asa ca suma asigurata are la baza pretul cu jante de tabla. Greseala este evident a agentului care ti-a incheiat polita. Era datoria lui sa se asigure ca jantele de aliaj sunt incluse corect in calculul asigurarii. Apararea ta este ca agentul lor nu si-a facut treaba corect, tu spui ca ai fost de buna credinta, ai cumparat masina SH si i-ai aratat agentului masina ca sa vada ce vrei sa asiguri. El(ea) nu ti-a spus ca trebuie sa platesti suplimentar pentru jante, ba chiar te-a asigurat ca e ok asa, cand tu ai intrebat. Chiar agentul a scris jante de aliaj in polita.
O zic sa fii rezonabil, arata-le ca nu vrei 2 jante de aliaj originale (care costa enorm), ci 2 jante de aliaj la un pret normal si incearca sa cadeti la pace privind 2 anvelope la un pret rezonabil.
Daca vorbesti cu un superior (director), el poate sa negocieze, cauta sa scoti cat mai mult. Cu bun-simt si o discutie rezonabila cred ca poti iesi multumitor.
Mi-e greu sa cred ca echipare Highline vine in standard cu jante pe 15. Cu tabla se prea poate, dar cred ca cel putin cu 16.
Executron
Foarte bine explicat, multumesc Tudor.

Chestia e ca ea cand mi-a cautat in catalogul Schwake mi-a luat un model CU jante aliaj. Masina are destul de multe optionale si cutie automata asa ca cautat ceva vreme pana a gasit in catalog una cu dotarile mele + aliaj.

Deci eu zic ca mai mult e dreptatea de partea mea.

In orice caz agentul care mi-a incheiat polita nu mai lucreaza acum la BCR din pacate.

O janta originala de 17" costa vreo 500 Euro originala. A mea costa 150 Euro in magazin acum deci eu atat vreau, nu cer pomana. Inspectorul a spus ca mai mult de 50 Euro pe janta nu vrea/poata sa-mi dea, dupa el atat costa o janta tabla. Evident ca si suma asta e gresita, cred ca e 100Euro usor la Porsche Romania.

In fine luni-marti voi trece pe la ei.

<span class='edit'>20 Jun 2008, 17:37:</span>
Crede-ma ca masina a fost luata in Romania si de aceea cred c-a avut jante tabla. Am bagat VIN-ul meu intr-un VIN decoder si a confirmat highline + tabla dimensiunea 195 65 15. Foarte ciudat stiu.
adi_ar
Si eu sunt de parere ca daca, la incehierea contractului, agentul nu ti-a "catalogat" autoturismul dupa VIN ci a cautat o echipare echivalenta, adica a stabilit o valoare asigurata pentru un model mai scump, pentru care ai platit proportional primele, esti indreptatit sa fi despagubit corespunzator.
Cum spune si Tudor, vina apartine in mare masura agentului care a incheiat polita iar in favoarea ta este bunacredinta la incheierea contractului si cu ocazia platii primelor.
Succes!
Tudor
Cu precizarea privind modul in care a fost stabilita valoare de nou a masinii, acum iti pot spune ferm ca ai dreptul sa primesti despagubire integrala pentru rotile afectate. E problema lor ca agentul care a incheiat polita a gresit. Pe tine sa te despagubeasca si sa isi regleze ei problema / paguba cu agentul respectiv.
Un pic offtopic: Stai linistit fata de agent. Cine munceste mai si greseste si cine greseste trebuie sa plateasca. Agentul trebuie sa fie atent si sa stie ce raspundere poarta. Iti spun asta ca unul care vinde asigurari si care atunci cand a gresit a recunoscut si a platit. Nu e nimic rusinos in asta. In viata in general si cand faci afaceri in special trebuie sa stii sa mai si pierzi. Important e sa inveti din asta. Termin aici offtopic-ul, ca imi arde Adi un avertisment smile.gif.
Executron
Multumesc Tudor pentru ajutor acum stiu si eu cum sa-mi formulez argumentele. Sincer sa fiu uitasem complet cum imi calculase valoarea de nou a masinii, noroc cu forumum ca mi-am adus aminte.

M-a deranjat si faptul ca intr-un dosar de 180 mil (suma totala cu jante) se leaga de o diferenta de 150 Euro si din cauza asta stau de 1-2 luni si sunt pus si pe drumuri pentru ca in mod evident nimic nu se rezolva la telefon.... E cam stupid. Eu am noroc ca mai stiu cate ceva in domeniu din experienta acumulata de-a lungul anilor. Dar pentru cineva complet strain de "cum merg lucrurile" ...
Executron
Update situatie.

Astazi m-au sunat de la service sa-mi spuna c-a venit acceptul de plata. Totul este in ordine, mai putin evident, jante + cauciuc care sunt tabla + cauciuc de 15" (suma vine 9 mil).

Astazi am fost la BCR si am vorbit cu domnul agent si i-am explicat in detaliu situatia si a parut f. intelegator, realizand in ce situatie sunt.

Astfel m-a pus sa redactez o cerere adresata directorului prin care cer reanalizarea rezolvarii dosarului pe fondul elementelor discutate cu dansul.

Sapt asta aparent voi avea verdictul
Executron
Azi am incheiat situatia cu BCR.

Cum a decurs. Foarte prost, ca de obicei. Nimeni nu raspunde in general la centrala si aparent agentul (al IV-lea care se ocupa de cazul meu) a fost "ocupat cu probleme personale" si m-a tinut pe loc 4 zile. In fine.

Dupa alte discutii, inutile din punctul meu de vedere, mi s-au acceptat jantele aliaj DAR (si aici cred c-a fost si "greseala" mea) mi s-a dat MAXIM suma care fusese pe factura la momentul respectiv cand am achizitionat jantele DESI factura nu are nici o relevanta depunand-o cand am deschis dosarul (nu la incheierea politei) ca un gest de buna credinta, facand public faptul ca NU am jante de 1000 euro bucata).

M-am dus la inspector si aparent ne intelesesem arandu-i pe site exact ce jante sunt la magazin si m-a asigurat ca mi le da no prob, pentru ca azi sa-mi dea mai putin pentru ca poate sa dea maxim cat scrie pe acea factura.

Am iesit in minus cu 700 mii deci am abandonat, chiar daca m-am dus la director sa-mi vars amarul pe el chiar daca nu am rezolvat nimic, acesta la sfarsit indrumandu-ma sa fac IAR o cerere scrisa, dar m-am cam plictisit de ele. A mentionat si ca ar trebui sa ma duc la sediul unde am incheiat polita sa le cel lor banii... Nu mai comentez.

Ca o concluzie nu prea as recomanda BCR Asig, fiind probleme mari la personal atat din punct de vedere al competentei DAR MAI ALES din punct de vedere al numarului de agenti/inspectori/operatori mult prea mic pentru numarul de dosare (repetandu-mi-se de multe ori ca "suntem foarte putini, ce sa facem si noi...").
adi_ar
Trebuie sa recunosc, n-am inteles nimic din pierderea celor 700.000 !?! huh.gif

Mi se pare mie sau bunacredinta initiala s-a alterat ?
Daca "pe bune" jantele au fost aliaj aftermarket, dincolo de "eroarea" agentului care a incheiat polita, eu consider despagubirea la nivelul facturii de achizitie este corect.
Executron
Scuze smile.gif. 700 mii lei vechi am iesit in minus.

Initial mi s-a spus ca imi vor da jantele care sunt pe site-ul respectiv la pretul actualizat. Apoi s-au sucit ca maximum valoarea din factura (chiar daca luam aceleasi jante de la acelasi magazin). Mie mi se parea normal sa-mi ia jantele care le am pe masina indiferent cat costa acum (atunci le-am luat si cu discount semnificativ deci acum mi-e imposibil sa le iau asa ieftin). IN PLUS mie-mi convenea sa primesc totul prin intermediul service-ului sa nu ma plimb eu pe la vulcanizare, ci sa mi le aduca ei complet exchilibrate si doar sa fie puse pe masina, lucru care necesita adaos din partea service-ului... In cazul asta evident e imposibil... wacko.gif

Mie nu mi s-a parut corect pentru ca atunci cand s-a intocmit polita nu mi s-a cerut nici o factura si puteam sa vin cu o factura de 20 de mil per janta cand s-a deschis dosarul si ieseam si in profit dar am zis sa fiu cinstit... Asta e.
adi_ar
Da, detaliile adaugate sunt edificatoare.
Eu sunt de parere ca esti indreptatit sa ti se inlocuiasca, indiferent de pretul lor "actual", jantele cu unele de acelasi model, echilibrate si montate pe masina.
Sigur ca asiguratorul incearca, uneri intr-un mod nu tocmai onorabil, sa iasa cat mai ieftin.
Chiar daca ar trebui sa mai depui o solicitare de a ti se inlocui jantele, indiferent de pretul lor actual, respectiv de a aduce autoturismul la starea initiala, cred ca ar trebui sa continui in acest caz, eventual cu "presiune" (CSA, plangere penala ...) asupra inspectorului de dauna si a sefului de filiala.
Este treaba lor, interna, sa corecteze gresala agentului de asigurare, asa cum spune si Tudor, iar daca nu, conform specificatiilor de echipare/valoare din contractul CASCO, pentru care ai platit corespunzator prime mai mari, sunt obligati sa-ti schimbe jantele cu unele "de origine" !!!
Dealtfel Tudor ti-a spus acelasi lucru in ultimul sau post. Depinde numai de tine daca continui sau nu.

LE
Observatia ta ca la incheierea politei nu ti s-a cerut factura este fara fundament. La incheierea politei ti s-a luat in calcul o masina echipata din fabricatie cu jante Al si nu una cu dotari suplimentare, pentru care se facea eventual o raportare la factura. Ar trebui sa fie fericiti ca nu le ceri jante de origine.
Motivul este evident, propotional cu valoarea se stabileste si prima.
Executron
Cam aceleasi lucruri i-am spus si eu directorului de filiala sau directorului de la serviciul daune sau respectivului sef cu care am vorbit, dar el nu si nu... Argumentului lui "fundamental" a fost ca jantele astea au fost pozate pe masina, cand am deschis dosarul am prezentat factura... Mi-a spus ca daca NU era factura atunci imi dadea si 20 de mil pe ele...

Multumesc adi_ar, crede-ma ca sunt constient de toate aceste aspecte si ca pana la urma as avea cu siguranta castig de cauza... DAR tinand cont de diferenta de 700 de mii nesemnificativa si faptul deloc de neglijat ca efectiv AM OBOSIT cu dosarul asta voi renunta aici. Voi vinde vechile jante (3 ok + una stramba) si imi voi scoate banii pierduti, pentru ca efectiv nu mai am rabdare cu ei in cazul asta. In toamna imi expira contractul cu ei si ma voi asigura c-o sa asigur separat jantele astea laugh.gif dar-ar boala in ele... laugh.gif

Sincer eu sunt un om ghinionst dar parca acuma toate s-au adunat... wacko.gif In primul accidentul stupid, faptul ca s-au perindat la dosar 4 inspectori, faptul ca mi-a gresit polita aia cand mi-a facut-o, faptul ca nu mai exista jantele modelul asta in magazin, faptul c-am fost prost si-am prezentat factura... wacko.gif

MULTUMESC MULT tuturor celor care au postat si m-au ajutat din punct de vedere al informatiilor sau moral smile.gif.
alez1601
eu am pt Laguna 2 jante de aliaj. din cate stiu eu toate modele de laguna au jante de aliaj. Chestia e ca nu am nimic bifat pe jante speciale pe polita la BCR asigurari (eu i-am zis tipei ca e tot in dotatrea standard). O fi vre-o problema la dosarul de daune? voi ce ziceti?

PS: O janta de aliaj se poate indrepta?
Tudor
Daca janta de aliaj a fost in dotarea de fabrica a masinii, nu ai nici o problema.
O janta de aliaj se poate indrepta (rolui) daca avaria e mica. Problema este ca la indreptare adesea janta se crapa si atunci devine ireparabila. Nu poti sti daca se poate repara sau nu pana nu incerci: daca tine bine, daca nu tine se crapa si o arunci. Chiar si daca reusesti sa o repari, se va vedea unde a fost reparata, vizual nu ai ce sa ii faci.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.